Określenie celu finansowania – czego potrzebujesz na starcie?

Nie każda firma potrzebuje na starcie dużego zastrzyku gotówki. Niektórym wystarczy kilka tysięcy, ale są też tacy, którzy do zrealizowania swojego pomysłu potrzebują nawet miliona złotych. Zastanów się, jakiej kwoty kredytu firmowego będziesz potrzebował, aby zacząć działalność i na jaki cel przeznaczysz pieniądze.

Czy planujesz zakup nowego sprzętu, remont lokalu czy może zatowarowanie sklepu? Zrozumienie swoich potrzeb pozwoli Ci na wybór odpowiedniego produktu kredytowego. Może to być zarówno stałe odnawialne finansowanie w postaci kredytu w rachunku bieżącym, jak i jednorazowa pożyczka biznesowa, bez zabezpieczenia, spłacana w ratach.

Zaletą tych produktów jest to, że są przyznawane na dowolny cel – to Ty decydujesz, na co je przeznaczyć.

Czy każdy przedsiębiorca może wziąć kredyt firmowy na starcie?

Niestety nie. Standardowo banki wymagają od swoich klientów tego, aby mieli stabilną sytuację finansową i odpowiednio wysokie dochody utrzymujące się od jakiegoś czasu. Dowodem na to są nie tylko wpływy na rachunek czy rozliczenia PIT, ale też długość prowadzenia działalności. Zazwyczaj wymagany jest również określony, okres ciągłości w prowadzeniu firmy.

Ale są też wyjątki. Banki przychylnym okiem patrzą na przedstawicieli niektórych zawodów. Jeśli jesteś lekarzem, dentystą, komornikiem, notariuszem lub przedstawicielem innego wolnego zawodu, często możesz liczyć na preferencyjne warunki. Oznacza to, że wniosek możesz złożyć już od pierwszego dnia prowadzenia firmy. Jednak ostatecznie o przyznaniu kredytu firmowego zadecyduje analityk po zbadaniu zdolności kredytowej. 

Jakie są rodzaje kredytów firmowych?

Jeśli Twoja firma ma już odpowiedni staż, otwiera się przed Tobą sporo możliwości, jeśli chodzi o źródła i rodzaje finansowania. Banki oferują zarówno kredyty firmowe na cel dowolny, jak i na konkretne inwestycje. Niektóre są wypłacane jednorazowo, a potem oddawane w ratach. Inne działają na zasadzie odnawiającej się linii kredytowej.

Oto, jakie rodzaje produktów kredytowych są dostępne dla przedsiębiorców, którzy spełniają wymogi banku dotyczące stażu prowadzenia firmy oraz posiadanej zdolności kredytowej:

  • kredyt firmowy – niezabezpieczona pożyczka gotówkowa na cel dowolny w kwocie nawet do 500 tysięcy złotych,
  • kredyt inwestycyjny – przeznaczony na inwestycje, takie jak zakup maszyn, nieruchomości czy rozbudowa infrastruktury,
  • kredyt w rachunku bieżącym – elastyczna forma kredytowania, pozwalająca na ciągły dostęp do środków w ramach ustalonego limitu.

Dobry kredyt firmowy, czyli jaki?

Początkujący przedsiębiorca potrzebuje kredytu firmowego, który ułatwi mu wejście na rynek i rozwój działalności. Nie szuka zatem skomplikowanych procedur ani kosztownych rozwiązań, a dąży do optymalizacji wydatków, by zysk z tego posunięcia był jak największy. Dlatego też przy porównywaniu ofert zwróć uwagę na oprocentowanie, prowizje czy opłaty dodatkowe. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować wszystkie koszty oraz warunki umowy, takie jak okres kredytowania, możliwość wcześniejszej spłaty czy wymagane zabezpieczenia.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu firmowego będzie miała wpływ na bilans przedsiębiorstwa oraz na jego zdolność kredytową. Warto więc rozważyć, jak kredyt wpłynie na płynność finansową firmy i jej zdolność do obsługi zobowiązań. Czy masz poduszkę finansową? Czy rata miesięczna nie będzie zbyt dużym obciążeniem? Jak szybko planujesz uzyskać zwrot z inwestycji sfinansowanej kredytem?

Ważna decyzja biznesowa – kredyt firmowy

Z uwagi na to, że kredyt firmowy jest ważną i złożoną decyzją, dobrze ją przemyśl i dopasuj do specyfiki swojej branży oraz możliwości. Banki, jak np. Credit Agricole bywają w tym względzie elastyczne, dlatego warto skonsultować się z doradcą i poprosić o indywidualną ofertę. Może to być np. kredyt z dłuższym okresem karencji w spłacie kapitału czy faktoring pozwalający na zachowanie płynności finansowej na wypadek gdyby kontrahenci spóźniali się z opłacaniem faktur.

Kredyt firmowy jest potężnym narzędziem, które może wesprzeć rozwój Twojej firmy. Ważne jest, aby podejść do tej decyzji strategicznie oraz analitycznie.

ikona podziel się Przekaż dalej