Czym najlepiej ocieplić dom? Czy da się tanio i dobrze?
Profesjonalnie ocieplony dom to nie tylko komfort termiczny, ale też niższe rachunki za ogrzewanie. Jak to zrobić, aby nie zbankrutować? Czy warto sięgać po popularne materiały, takie jak wełna i styropian, czy lepiej wybrać nowoczesne rozwiązanie? Porównaj parametry, ceny i żywotność najczęściej wybieranych materiałów izolacyjnych!
Z tego artykułu dowiesz się:
Co opłaca się bardziej – wełna czy styropian?
Planując ocieplenie nowego lub remontowanego domu, najczęściej wybiera się pomiędzy tradycyjnymi, powszechnie występującymi materiałami – styropianem oraz wełną mineralną. To skuteczne i sprawdzone sposoby. Który z nich jednak jest lepszy?
Wełna mineralna jest zazwyczaj stosowana do ocieplania poddasza wykonanego z pustaków lub bloczków betonowych. W przypadku domków letniskowych można użyć jej także do ocieplenia ścian. Jest to materiał niepalny, łatwy w montażu i dodatkowo izolujący akustycznie. Docieplenie całego budynku z jej użycie wychodzi jednak drożej niż styropianem.
Alternatywą dla wełny mineralnej jest tradycyjny styropian. Może być używany zarówno do izolowania ścian, jak i fundamentów. Obecnie na rynku znaleźć można szeroki wybór wariantów – zarówno pod względem grubości, jak i właściwości.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak przebiega i ile kosztuje ocieplenie dachu, zapoznaj się z tym artykułem.
Nowoczesne sposoby ocieplenia domu – piana fenolowa, aerożel, płyty PIR
Alternatywą dla styropianu i wełny mineralnej są między innymi płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Efekt będzie podobny jak przy klasycznym styropianie, lecz możliwe jest osiągnięcie go przy o wiele cieńszej warstwie materiału. Z tego względu świetnie sprawdzą się do izolacji poziomej – np. na podłodze lub tarasie.
Wysoką skutecznością cechują się także płyty PIR. To nowoczesna, bardzo wydajna wersja poliuretanu. Choć najczęściej stosuje się do ocieplenia dachu, z powodzeniem można stosować je także do całego domu. Cechują się wyjątkowo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, dzięki czemu nawet niewielka warstwa świetnie izoluje ściany. Dodatkowo płyty są obłożone folią lub wzmocnionym papierem, są odporne na ogień oraz nie przepuszczają wody.
Najbardziej kosztownym rozwiązaniem dostępnym na rynku jest aerożel – cena może być nawet kilkukrotnie wyższa niż przy innych metodach. Mimo to wiele osób decyduje się na tę technikę ze względu na wyjątkowo wysoką jakość. Z powodzeniem można używać go jedynie punktowo – np. do zlikwidowania mostków termicznych lub przy ocieplaniu starych budynków.
Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje wykonanie elewacji domu w 2024 roku, zapoznaj się z tym artykułem.
Jak ocieplić fundamenty starego domu?
Chcąc prawidłowo zadbać o izolację termiczną domu, konieczne jest nie tylko wybranie optymalnego materiału na ściany oraz strop. Istotnym obszarem, który ma bezpośredni wpływ na komfort termiczny w domu, są również fundamenty. W trakcie remontu starego domu pominięcie tego etapu może mieć negatywny wpływ na kompleksowy poziom izolacji, a tym samym na wysokość rachunków za ogrzewanie.
Świetnym i chętnie wybieranym rozwiązaniem są płyty poliestrowe. Jest to łatwy i skuteczny sposób. Dzięki zastosowaniu płyt możliwe jest zminimalizowanie wilgoci, a w efekcie np. pleśni w podłodze. Chcąc zamontować tego rodzaju izolację na już stojącym budynku, konieczne jest odsłonięcie fundamentu na głębokość ok. 1 metra.
Przed rozpoczęciem prac warto osuszyć fundament – np. poprzez pozostawienie go na kilka dni odkrytego, bez płyt poliestrowych. Dzięki temu zmniejszy się poziom wilgoci w betonie, co przekłada się na efektywność klejenia materiału izolacyjnego.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak ocieplić dom od wewnątrz, zapoznaj się z tym artykułem.
Źródła:
- https://masterfol.pl/czym-ocieplic-dom/
- https://renowa24.pl/Jak-tanio-ocieplic-dom-blog-pol-1632917579.html
- https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/piec-sposobow-na-ocieplenie-domu-w-ten-sposob-obnizysz-rachunki-za-energie/7hd7sr0
- https://www.grupapsb.com.pl/porady/porada/niestandardowe-materialy-ociepleniowe-alternatywa-dla-welny-i-styropianu.html