Jak naprawić uszkodzenie w parkiecie? Zobacz, co zrobić, aby parkiet wyglądał jak nowy
Decydując się na drewniany parkiet w swoim domu, z pewnością zależy nam na tym, aby jak najdłużej zachowywał swój nieskazitelny wygląd. Chociaż jest to jedna z bardzo wytrzymałych oraz dekoracyjnych okładzin podłogowych, to jednak może zdarzyć się problem związany z uszkodzeniami mechanicznymi parkietu. Warto zatem dowiedzieć się, co w takiej sytuacji należy zrobić, aby usunąć uszkodzenie, a także sprawić, żeby parkiet znowu wyglądał jak nowy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Parkiet - charakterystyka
Będąc na etapie wyboru materiału, którym wykończymy podłogi w naszym mieszkaniu, na pewno zwracamy uwagę na kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest oczywiście wygląd konkretnej okładziny. Jednak powinniśmy przyjrzeć się także trwałości danego materiału. Jednym z takich rodzajów okładzin jest parkiet, który wykazuje się większą wytrzymałością względem, chociażby popularnych również paneli.
Parkiet wykonuje się z krajowych gatunków drewna takich jak dąb, czy też klon. Bardzo ciekawą propozycją są parkiety wykonane z drewna egzotycznego, takiego jak iroko, albo merbau. Najczęściej decydujemy się na klasyczny parkiet wyróżniający się grubością do 22 mm. Taki parkiet z litego drewna układa się za pośrednictwem pióra i wpustu. Zaletą tego parkietu jest to, iż można go wielokrotnie cyklinować, dzięki czemu po każdej renowacji prezentuje się jak nowy.
Jak naprawić parkiet bez cyklinowania?
Czasami może się zdarzyć uszkodzenie mechaniczne, które doprowadzić do uszkodzenia parkietu. Tak naprawdę od wielkości tego uszkodzenia będzie zależeć również to, w jaki sposób będziemy mogli go naprawić. Oczywiście przy rozległych zarysowaniach, najlepiej zdecydować się na cyklinowanie. Jeżeli jednak uszkodzeniem jest mała rysa lub uszczerbek w parkiecie, to z powodzeniem wystarczą nam metody, z których możemy skorzystać całkowicie samodzielnie.
Gdy na parkiecie pojawi się niewielkie zarysowanie lub wgniecenie, to doskonale poradzimy sobie przy użyciu specjalnej pasty naprawczej, która jest dedykowana do naprawy drewna. Można ją stosować również przy naprawie uszkodzonych drzwi lub mebli. Najczęściej występuje ona w postaci pisaka lub wyciskanej tubki. Świetnie taki produkt maskuje niewielkie uszkodzenia, a także możemy z powodzeniem dopasować kolor do naszego parkietu, dzięki czemu naprawa nie będzie widoczna.
Ciekawą propozycją są również specjalne zestawy naprawcze, które składają się z wypełnień, a także zamknięcia szczelin. Nie będzie problemu z dopasowaniem koloru wypełnienia, ponieważ do wyboru mamy kilka podstawowych odcieni, które można ze sobą mieszać aż do uzyskania właściwego koloru. Ponadto zestaw naprawczy ma na swoim wyposażeniu bardzo wygodne aplikatory, które pozwalają na nakładanie precyzyjnego wypełnienia. Zobacz 5 sposób, dzięki którym wyczyścisz swój parkiet.
W jaki sposób zastąpić cyklinowanie?
Cyklinowanie jest rozwiązaniem, które pozwala na renowację całego parkietu. Jednak nie zawsze chcemy skorzystać z takiej możliwości, aby od razu wzywać fachowców. Jeżeli zależy nam na tym, aby odnowić parkiet, który został porysowany w wielu miejscach, to z pewnością możemy wykorzystać do tego celu inne ręczne narzędzia.
Jeżeli nadal zarysowań nie jest aż tak dużo, to z powodzeniem wystarczy nam zwykły papier ścierny. Należy jednak koniecznie pamiętać o tym, aby nie skupiać się wyłącznie na miejscach, które zostały porysowane, ale także na ich okolicach, aby dokładnie wyrównać całą powierzchnię. Natomiast jeszcze przy większym natężeniu uszkodzeń mechanicznych na parkiecie, doskonale sprawdzi się szlifierka.
Takie urządzenie możemy zakupić w niewielkiej cenie lub nawet wypożyczyć, jeżeli nie będziemy mieli więcej zamiaru z niej skorzystać. Warto również skorzystać ze szlifierki w momencie, kiedy chcemy poddać renowacji parkiet na niedużej powierzchni i skorzystanie z usługi cyklinowania będzie dla nas po prostu nieopłacalne.
Jak wygląda cyklinowanie parkietu
Gdy jednak chcemy całkowicie odświeżyć parkiet, ponieważ na przykład wprowadziliśmy się do mieszkania kupionego z rynku wtórnego, na pewno warto zastanowić się nad jego renowacją. Cyklinowanie możemy zlecić profesjonalnej ekipie, ale również nie będzie większego problemu z wynajęciem cykliniarki i wykonanie takiej pracy we własnym zakresie.
Zanim jednak przystąpimy do właściwego cyklinowania podłogi z parkietem, wcześniej musimy przygotować całą okładzinę. W tym celu należy wyczyścić podłogę, nie tylko ją odkurzając, ale również przetrzeć ją wodą z odpowiednim detergentem. Kolejnym krokiem jest także przygotowanie całego pomieszczenia, w którym zamierzamy cyklinować parkiet. Pamiętajmy, że w czasie wykonywania tej pracy będą powstawać duże ilości pyłu. Dlatego w miarę możliwości dobrze jest wynieść z pomieszczenia całe wyposażenie, a pozostałe elementy okryć.
Cyklinowanie zawsze rozpoczynamy od papieru gruboziarnistego, który kolejno będziemy zmieniać na mniejsze gradacje. Należy cyklinować parkiet małymi warstwami, tak aby poddać renowacji tylko tę grubość parkietu, która jest rzeczywiście uszkodzona. Ostatnim etapem jest dokładne usunięcie pyłu, a także lakierowanie całej powierzchni parkietu. Zobacz, w jaki dokładnie sposób przebiega renowacja parkietu.
Źródła:
- https://www.urzadzamy.pl/porady/diy/zrob-sam-jak-naprawic-parkiet-drewniany-aa-6Y1Y-tMU5-SNE7.html#google_vignette
- https://www.sadolin.pl/pl/pomysly-i-porady/najcz%C4%99%C5%9Bciej-zadawane-pytania/jak-odnowi%C4%87-parkiet-bez-cyklinowania
- https://budujemydom.pl/wykanczanie/podlogi-i-posadzki/porady/890-panele-czy-parkiet