Etap 0 – Pierwsze kroki - przygotowania formalne

Jest to jeden z najistotniejszych etapów i nigdy nie możemy go opuścić. Na tym etapie gromadzimy wszystkie dokumenty, pozwolenia i zgody oraz określamy specyfikacje naszego domu jednorodzinnego.

Stan 0 rozpoczyna się w momencie zakupu działki budowlanej. Pierwszym krokiem będzie zakup projektu budowlanego (gotowego lub indywidualnego – przeczytaj więcej, co warto wybrać). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że indywidualny projekt budowlany może być nieco droższy, a jego przygotowanie wymaga więcej czasu. Jednak jego największą zaletą jest uwzględnienie naszych preferencji oraz indywidualnych potrzeb.

Projekt budowlany jest podstawą do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Pamiętajmy jednak, że do wniosku o pozwolenie na budowę (składanego w Starostwie Powiatowym), dołączamy także szereg dokumentów pomocniczych, między innymi takich jak:

  • Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (otrzymamy ją w miejscowym Urzędzie Miasta – Wydział Architektury).
  • Warunki techniczne dostawy mediów (do nabycia w zakładach: energetycznym, elektrycznym, wodociągów i kanalizacji).
  • Mapa sytuacyjno wysokościowa w skali 1: 500 (wykonana przez uprawnionego geodetę).
  • Dokumentacja dodatkowa wynikająca z zapisów prawa miejscowego.

Po skompletowaniu niezbędnej dokumentacji należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Ustawowy czas oczekiwania na odpowiedź wynosi 65 dni od daty złożenia dokumentów. Pamiętajmy, że pozytywna decyzja uprawomocnia się dopiero po 14 dniach (jest to okres, w którym strony postępowania mogą złożyć odwołanie od decyzji).

Jeśli nie planujemy rozpocząć budowy natychmiast, pamiętajmy, że ważność decyzji o pozwoleniu na budowę wygasa po 3 latach. Jeśli przez ten czas nie rozpoczniemy robót budowlanych, wówczas konieczne będzie ponowne uzyskanie pozwolenia.

I etap budowy domu – stan zerowy

Etap stanu zerowego rozpoczyna się zwykle od ogrodzenia całego placu budowy. W następnej kolejności należy wytyczyć dokładną lokalizację naszego domu. Pamiętajmy, że wytyczenie nieruchomości w terenie może wykonać jedynie uprawniony geodeta.

Po wytyczeniu nieruchomości następuje wyrównanie działki i przygotowanie fundamentów oraz piwnicy. Podczas budowy fundamentów musimy pamiętać o izolacji części podziemnej oraz o rozprowadzeniu poziomych elementów kanalizacyjnych.

W niektórych przypadkach konieczne będzie też wykonanie drenażu, który zabezpieczy fundamenty przed niekorzystnym działaniem wilgoci.

Etapy budowy domu jednorodzinnego - co zrobić po kolei?
Stan surowy otwarty to kolejny etap budowy domu. Jest to moment, kiedy budynek ma już określoną bryłę.

II etap budowy domu – stan surowy otwarty

Rozpoczęcie etapu drugiego powinniśmy odłożyć na miesiące wiosenne. Jeśli chcemy sprawnie pokierować pracami budowlanymi, umówmy się wcześniej z ekipą murarską oraz z dekarzem. 

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Etap stanu zerowego obejmuje wykonanie wszystkich ścian zewnętrznych, stropów oraz schodów betonowych. Po zakończeniu tych prac przystępujemy do wykonania więźby dachowej, komina, pokrycia dachu oraz ewentualnego zamontowania okien dachowych.

Etap stanu surowego może pochłonąć dość dużą ilość gotówki (od 40 do 45% wartości całej inwestycji). Dlatego przed jego rozpoczęciem powinniśmy dobrze się przygotować pod względem finansowym. Jeśli korzystamy z pomocy banku jest to ostateczny czas na zakończenie formalności kredytowych bądź pożyczkowych.

Jeżeli chciałbyś poznać dokładnie koszty tych prac, zapraszamy na kalkulator kosztów budowy lub na przykładowy kosztorys budowy domu do stanu surowego.

III etap budowy domu – stan surowy zamknięty

W trzecim etapie budowy koncentrujemy się na wykonaniu instalacji elektrycznych, wodno – kanalizacyjnych oraz gazowych. Niezbędne będzie także osadzenie wszystkich drzwi zewnętrznych, a także wykonanie stolarki okiennej. W momencie ukończenia trzeciego etapu budowy, nasza nieruchomość będzie już odpowiednio przygotowana do zimy.

Po montażu instalacji trzeba je odpowiednio przetestować. Konieczna będzie wizyta certyfikowanych instalatorów, którzy przetestują instalacje i dokonają ich odbioru.  

Po odbiorze instalacji przychodzi czas na wykonanie suchych tynków, uporządkowanie placu budowy oraz wykonanie stałego ogrodzenia.

Etapy budowy domu jednorodzinnego - co zrobić po kolei?
Wykończenie mieszkania i prace montażowe to ostatni etap budowy domu. Budynek jest już gotowy do zamieszkania. Obsługa czytników ekranu włączona.

IV etap budowy domu – wykończenie oraz prace montażowe

Etap czwarty rozpoczynamy od montażu urządzeń grzewczych (piece, kominki, grzejniki itp). Po wykonaniu tych prac przystępujemy do wykończenia wnętrza domu. Owe prace obejmują między innymi:

  • wykończenie kuchni i łazienki
  • wykonanie ścian działowych
  • położenie tynków i gładzi gipsowej
  • ułożenie podłóg
  • biały montaż w łazience
  • wykończenie piwnicy oraz poddasza
  • malowanie ścian
  • instalacja lamp i gniazdek elektrycznych
  • instalacja ogrzewania
  • inne prace wykończeniowe

Niezbędne będzie też wykonanie ocieplenia elewacji zewnętrznej. Ten etap może jednak poczekać nawet kilka lat, jeżeli chwilowo nie dysponujemy czasem lub odpowiednimi środkami. Jeżeli chcesz poznać dokładne koszty wykonania elewacji zewnętrznej, zapraszamy do tego artykułu.

Po zakończeniu czwartego etapu budowy, nasza nieruchomość znajduje się w stanie „pod klucz”. Wszystkie instalacje są już gotowe do użytku, wystarczy odpowiednio umeblować wszystkie pomieszczenia.

V etap budowy domu – zakończenie budowy

Jest to etap, w którym kończymy wszystkie sprawy formalne. Aby legalnie zamieszkać w naszym domu musimy zgłosić zawiadomienie o zakończeniu budowy.

Kompletny wniosek składamy do właściwego nadzoru budowlanego. Pamiętajmy by do wniosku dołączyć:

  • Dziennik budowy
  • Dokumentacje odbioru przyłączy
  • Powykonawczą inwentaryzację geodezyjną
  • Kopie świadectwa energetycznego
  • Oświadczenia sporządzone przez kierownika budowy (dotyczące zagospodarowania terenu przyległego oraz zgodności stanu domu z projektem budowlanym i aktualnymi przepisami prawa)

Jeśli zawiadomienie o zakończeniu budowy było kompletne, wówczas nadzór budowlany udzieli tzw. milczącej zgody na zamieszkanie. Jeśli w ciągu 21 dni od daty złożenia wniosku, nie otrzymamy żadnego pisma, oznacza to, że możemy w pełni legalnie wprowadzić się do naszego domu.

ikona podziel się Przekaż dalej