Ceny domków holenderskich - zobacz, ile kosztują nowe i używane domy
Do tej pory domki holenderskie kojarzyły się większości osób z wakacjami poza granicami kraju. W takich krajach jak Holandia, Francja czy Włochy można je było spotkać niemal na każdym campingu. Moda ta dotarła również do Polski. Czy u nas są również wykorzystywane w taki sposób?
Chcesz obliczyć koszt budowy domu? Skorzystaj z Kalkulatorów Budowlanych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domki holenderskie – co to jest?
Zacznijmy od zdefiniowania pojęcia domku holenderskiego. Wiele osób uważa, że jest to taka „większa przyczepa campingowa”. Jednakże istnieje sporo różnic pomiędzy przyczepą campingową a domkiem holenderskim. Przede wszystkim domek holenderski nie jest pojazdem. Ma co prawda koła, ale służą one wyłącznie do ułatwienia transportu i ułatwiają jego ustawienie w miejscu docelowym. Nie podlega jednak rejestracji i nie może poruszać się po drogach na takich zasadach jak przyczepa.
Drugą istotną różnicą jest jego rozmiar. Przyczepy campingowe mają długość maksymalnie ok. 7 metrów i szerokość nieco ponad 2 metrów. Natomiast typowe domki holenderskie są zdecydowanie większe. Zwykle mają długość ok. 9 metrów i szerokość 4 metrów. Daje to dużo większą powierzchnię mieszkalną, dzięki czemu domek jest wygodniejszy i może zastąpić domek letniskowy. I to właśnie w tej roli domki holenderskie występują w naszym kraju coraz częściej.
Domki holenderskie – przyszłość ośrodków wakacyjnych
Coraz więcej ośrodków wakacyjnych, zarówno tych położonych nad Bałtykiem, jak i tych nad jeziorami, zamiast budować drewniane czy murowane domki letniskowe decyduje się na zakup domków holenderskich. Na razie ośrodki z takimi domkami wyróżniają się spośród innych podobnych, gdyż jest ich stosunkowo niewiele. Daje im to pewną przewagę marketingową, gdyż wielu osobom kojarzą się z wakacjami za granicą – czyli są swoistym synonimem luksusu.
Zakup domków holenderskich zamiast budowy tradycyjnych domków letniskowych daje właścicielowi ośrodka dużo większą swobodę w aranżacji przestrzeni ośrodka. Domki łatwo można przestawiać, dzięki czemu istnieje możliwość wypróbowania kilku różnych wersji ustawienia domków. Ich ustawienie nie wymaga bowiem długich formalności, można to zrobić po 30 dniach od zgłoszenia takiej chęci. Właściciel ośrodka nie musi być przy tym właścicielem terenu, a jedynie jego dzierżawcą, co obniża koszty inwestycyjne.
Skoro już jesteśmy przy kosztach, to warto pamiętać, że istnieje spory rynek domków holenderskich używanych. To, co jest niemożliwe w przypadku budynków murowanych, jest powszechne w przypadku domków holenderskich. Szeroką ofertę domków holenderskich używanych można znaleźć w wielu miejscach w Internecie, a ich cena zależy nie tylko od rozmiaru, ale także od standardu wykończenia. Nowe domki kosztują od 38 – 67 tys. zł., a ceny tych używanych zaczynają się od 20 tys. zł.
Domki holenderskie tylko do ośrodków wypoczynkowych?
Powyższe rozważania mogą prowadzić do wniosku, że domki holenderskie to oferta wyłącznie dla osób, które chcą założyć własne ośrodki wypoczynkowe. Oczywiście jest to błędne przekonanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby osoba prywatna kupiła taki domek na własny użytek. Może on służyć przede wszystkim jako domek letniskowy na działce rekreacyjnej. Można go też postawić na działce w nadal jeszcze licznych w Polsce Pracowniczych Ogródkach Działkowych. Domek holenderski można również zastosować jako mieszkanie tymczasowe czy zaplecze budowlane w trakcie budowy domu jednorodzinnego. Pojawiają się również pomysły, żeby domki te wykorzystywać do budowy osiedli socjalnych. Również w tym wypadku ich zaletą jest mobilność i niewysokie koszty budowy.
W związku z modą na minimalizm pojawia się również coraz więcej osób, które decydują się na całoroczne zamieszkiwanie w domkach holenderskich. Nie wszystkie się do tego nadają, gdyż nie wszystkie mają odpowiednie do naszych warunków klimatycznych ocieplenie. Jednakże zwykle nie ma przeszkód, żeby taki domek ocieplić z zewnątrz i zainstalować w nim grzejniki elektryczne, które są najprostszym sposobem ogrzewania konstrukcji tego typu.
Na koniec warto wskazać cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze domku holenderskiego. Najpierw oczywiście trzeba zacząć od określenia swoich potrzeb. Podstawowe to: liczba osób, które będą w nim mieszkać, ilość pomieszczeń, które powinny się tam znaleźć oraz koszt, jaki jesteśmy gotowi ponieść na jego zakup.
Wydaje się, że do podjęcia ostatecznej decyzji kluczowy może się okazać ten ostatni parametr. Od niego zależy bowiem bezpośrednio nie tylko wielkość kupowanego domku holenderskiego, ale również standard jego wykończenia. Każdy dodatkowy element, który poprawia standard domku jest bowiem dodatkowo płatny. Przykładem takich elementów są wykończenia drewniane na zewnątrz czy zgrzewana okładzina PCV w łazienkach. Jeśli więc zasób gotówki nas ogranicza, to warto zastanowić się czy lepiej wybrać nowy domek o mniejszym komforcie, czy domek używany wykonany w lepszym standardzie. Ceny mogą być bowiem bardzo podobne.