Grunt do ścian - rodzaje, zastosowanie, opinie, porady przy wyborze
Wykończenie ścian wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Przed malowaniem niezbędne jest zastosowanie gruntu, który zwiększy użyteczność i poprawi właściwości zastosowanych materiałów. Na rynku dostępne są różne rodzaje preparatów. Jaki grunt na ścianę wybrać, by spełnił swoją funkcję?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Grunt do ścian – rodzaje
Wybierając preparaty do zastosowania przed malowaniem, musimy uwzględnić rodzaj powierzchni, na której będą one zastosowane oraz materiał wykończeniowy i techniki malarskie, jakie będą stosowane. W zależności od składu chemicznego grunt do ścian dzielimy na:
- Farby lateksowe gruntujące mają szerokie zastosowanie i wyróżniają się dobrym kryciem. Można stosować je do różnych nawierzchni takich jak płyty kartonowo – gipsowe, tynki cementowe, wapienne, ale również drewno. Lateks tworzy ochronną warstwę, dzięki której powierzchnia jest mniej porowata i nasiąkliwa. Doskonale sprawdzą się np. w łazience;
- Farby akrylowe gruntujące stosowane do tynków cementowych oraz cementowo – wapiennych. Charakteryzują się dużą przyczepnością;
- Farby gruntująco-mostkujące – to preparaty stosowane pod malowanie powierzchni cementowej, cementowo – wapiennej oraz betonowej. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie powłoka mineralna jest w złym stanie. Farbę można stosować również na tynki i gładzie gipsowe.
W zależności od sposobu działania, grunt do ścian dzielimy na następujące rodzaje:
- Grunt wzmacniający, przypominający wyglądem mleko. Ma on za zadanie wzmocnić pokrywaną powierzchnię. Dlatego jego stosowanie zalecane jest w przypadku zniszczonych powierzchni ceglanych i gipsowych;
- Grunt głęboko penetrujący, to przezroczysty preparat głęboko wnikający w ścianę. Dzięki niemu powierzchnia jest mało nasiąkliwa. Stosuje się go do powierzchni o małej porowatości. Doskonale sprawdzi się pod kleje na posadzkach do sufitu oraz na ściany wewnętrzne i zewnętrzne malowane wcześniej farbą emulsyjną czy akrylową;
- Grunt silikonowy stosowany jest przed malowaniem farbami silikonowymi i pod tynki mineralne wewnętrzne i zewnętrzne. Zmniejsza chłonność powierzchni;
- Grunt szczepny pełni dwie funkcje. Równocześnie zmniejsza nasiąkliwość powierzchni i poprawia przyczepność. Ma bardzo szerokie zastosowanie, od posadzek po glazurę, czy tynki. Można pokrywać nim ścianę pomalowaną wcześniej farbą akrylową lub emulsyjną, czy gumą w płynie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jeśli planujesz zlecić prace, sprawdź także ten artykuł z cennikiem gruntowania ścian.
Zastosowanie preparatów gruntujących
Grunty stosowane są w wykończeniu powierzchni ścian, do sufitów, posadzek i elewacji. Dzięki nim powierzchnia jest gładka, mniej porowata i nie chłonie wilgoć. Nakładana na taką powłokę warstwa farby nie wsiąka w ścianę, dzięki czemu lepiej kryje. Farba skuteczniej przyczepia się do ściany, a jej zużycie jest mniejsze. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku pierwszego malowania ścian farbą emulsyjną czy akrylową. Płyty kartonowo – gipsowe, które cechują się dużą chłonnością, dzięki warstwie gruntu nasiąkają. Brak warstwy gruntu byłby szkodliwy dla ich struktury. Pokrycie ściany malowanej wcześniej wielokrotnie różnymi farbami byłoby trudne i mało efektowne bez zastosowania preparatu gruntującego. Farba mogłaby się odparzać i odchodzić, a pokrycie poprzedniego koloru wymagałoby kilkukrotnego malowania lub zastosowania innych technik malarskich.
Również w przypadku tynków i posadzek przed przyklejeniem płytek czy parkietu wymagane jest gruntowanie. Preparaty gruntujące pod malowanie wewnętrzne i zewnętrzne sprawiają, że przyczepność warstwy tynku czy kleju znacznie się zwiększa. Cena gruntu nie jest wysoka, a dzięki niemu możliwa jest oszczędność materiałów wykończeniowych jak farba czy wylewka. Dobry grunt zastosowany przed malowaniem w łazience, wzmacnia podłoże. Grunt stosowany jest także przed impregnacją gumą w płynie pod płytki. Na tak przygotowanym podłożu, guma w płynie tworzy szczelną hydroizolację, zapobiegając wystąpieniu szkodliwego zawilgocenia.
Przygotowując powierzchnię drewnianą do lakierowania, także stosuje się grunt. Wcześniej wszystkie ubytki uzupełnia się kitem do drewna. Dopiero gdy kit do drewna stwardnieje, wykonuje się powłoki gruntujące. Należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta, gdyż kit do drewna również może wymagać wcześniejszego gruntowania przed użyciem
Grunt do ścian – porady i opinie
Porady
Rynek produktów gruntujących jest bogaty. Dostępne są preparaty gotowe do użycia na ścianę, czy do sufitu oraz takie, które należy rozrobić. Farbę rozcieńcza się z wodą w odpowiednich proporcjach, zgodnie z zaleceniami producenta. Nie są to preparaty drogie. Cena uni gruntu to 27,70 zł za 5 litrów. Jest to ilość wystarczająca do impregnacji powierzchni od 25 do 100 m2. Uni grunt to dobry środek uniwersalny do różnych powierzchni. Za niewielką cenę zyskuje się mniejszą chłonność ściany, a co za tym idzie, również oszczędność, gdyż zmniejsza się zużycie farby. Dopiero po jego wyschnięciu można wykonać techniki malarskie.
Wybierając grunt, zawsze należy uwzględnić rodzaj i stan powierzchni, która ma być gruntowana. Do większości prac odpowiedni będzie preparat uniwersalny taki jak Emulsja Uni Grunt firmy Atlas, którą rozrzedza się wodą. Przy pracach renowacyjnych przed malowaniem sprawdzi się np. Grunt głęboko penetrujący Ceresit. Wszędzie tam, gdzie ściana będzie malowana farbą silikonową, zalecany jest silikonowy preparat gruntujący. Jeżeli do impregnacji wykorzystywana jest guma w płynie, wtedy najlepszy będzie grunt szczepny. Większość producentów oprócz uniwersalnych preparatów gruntujących na ścianę i do sufitu oferuje także przeznaczone do różnych powierzchni i warunków. Warto wybierać środki dedykowane konkretnym materiałom jak np. do betonu czy powierzchni bardzo chłonnych.
Opinie
Chociaż ciągle zdarzają się opinie, że preparat gruntujący jest niepotrzebnym wydatkiem i stratą czasu, to większość użytkowników zdecydowanie poleca stosowanie i nie wyobraża sobie wykończenia domu czy remontu bez gruntu. Najpopularniejszym środkiem stosowanym przed malowaniem jest uni grunt, który ceniony jest za swoją uniwersalność, niską cenę i wysoką skuteczność.
Użytkownicy zwracają uwagę na łatwość nakładania preparatu pod malowania i możliwość szybkiego przystąpienia do dalszych prac. Zwracają uwagę, że niektóre produkty wymagają długiego czasu wysychania, co często staje się przeszkodą w dalszych pracach. Chwalony jest także grunt głęboko penetrujący jako niezastąpiony w pracach renowacyjnych. Chociaż jego cena jest wyższa, to użytkownicy bardzo pozytywnie oceniają skuteczność.
Eksperci zwracają uwagę na stosowanie środków gruntujących zgodnie z zaleceniami producenta. Zbyt gruba lub zbyt cienka warstwa gruntu pod malowanie nie spełni swojej funkcji. Przypominają, że przy malowaniu drewna najpierw wypełnia się ubytki, stosując kit do drewna, a następnie dopiero gruntuje. W łazience nawet najlepszy grunt może nie wystarczyć. W miejscach szczególnie narażonych na wilgoć, w wyniku której może pojawić się szkodliwy grzyb, lepiej dodatkowo wykonać hydroizolację z gumy w płynie.
Bez względu na zastosowane techniki malarskie i rodzaj podłoża, grunt poprawi jego jakość i sprawi, że warstwa farby będzie lepiej do niego przylegała. Warstwa gruntu pod malowanie to także oszczędność i pewność, że wykonana praca będzie trwała.