Kolory elewacji domów jednorodzinnych - który kolor wybrać?
Elewacje domów jednorodzinnych mogą przybierać wiele kolorów. Umiejętnie dobrana barwa podkreśli charakter otaczającej dom aranżacji, wizualnie poprawi wygląd bryły budynku i zapewni walory dekoracyjne. Jakie kolory farb elewacyjnych warto wybrać? Poniżej zaprezentujemy kilka wskazówek, które mogą ułatwić ten trudny wybór.
Jeśli szukasz firmy, która wykona elewację domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kolory elewacji a kształt bryły budynku
Kolory farb elewacyjnych powinny być dobrze dobrane do bryły budynku. Umiejętnie dobrana barwa, jeśli chodzi o kolor elewacji, pozwoli na wizualne poprawienie proporcji domu, wyeksponowanie najbardziej estetycznych fragmentów elewacji oraz na zamaskowanie niektórych niedociągnięć. Paleta kolorów oferowana przez producentów tynku jest tak duża, że mamy szerokie pole do popisu. Przeglądając wzornik kolorów, pamiętajmy jedynie o kilku podstawowych zasadach dotyczący doboru barwy do rozmiarów i kształtów kubatury, jakie wytyczają projekty domów.
Po pierwsze zwróćmy uwagę na to, że ciemne kolory wizualnie pomniejszają przestrzeń. Zatem nie sprawdzą się zbyt dobrze jako kolory domów o szczególnie małych rozmiarach. W tym wypadku znacznie lepiej sprawdzają się tynki akrylowe i czy tynki silikatowe o jaśniejszej tonacji. Ciemne kolory elewacji można tu zastosować do podkreślenia wybranych fragmentów budynku. Pomysłów na farby elewacyjne i kolor elewacji warto szukać na wzornikach przy świetle dziennym, gdyż końcowy efekt na elewacji mógłby być rozczarowujący.
Projekty domów jednorodzinnych o większych rozmiarach dają nam znacznie szersze możliwości doboru kolorów elewacji budynku. Możemy tu zastosować zarówno jasne, jak i ciemniejsze barwy. Ciemne kolory, jeśli chodzi o projekt domu jednorodzinnego, mogą zdobić wybrane fragmenty elewacji lub pokrywać cały budynek. Wybór zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji. Możemy wykonać jednolitą elewację, bądź stosować wiele odcięć kolorystycznych. Pamiętajmy jedynie o utrzymaniu odpowiednich proporcji. Wyraziste, dwubarwne wzory elewacji domów najlepiej sprawdzają się przy prostej kubaturze. Im więcej dekoracji architektonicznych na naszym budynku, tym bardziej stonowane kolory farb elewacyjnych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także nasz artykuł: Nowoczesne elewacje domów jednorodzinnych.
Kolor elewacji budynku a barwa dachu
Dach stanowi zwieńczenie każdego budynku. W zależności od swojego kształtu może zwracać na siebie większą lub mniejszą uwagę. Jednak w każdym wypadku jego barwa powinna współgrać z kolorem elewacji. Materiały na pokrycie dachowe posiadają bardziej ubogą paletę kolorów. Dlatego kolory elewacji domów dobieramy pod kolor pokrycia dachowego, a nie odwrotnie. Ciekawe pomysły na elewację uzyskamy przez umiejętne zestawienie odcieni dachu i ścian. Jeśli na dachu znajduje się bardzo ciemne, stonowane pokrycie dachowe, możemy ożywić budynek poprzez żywe kolory elewacji. Unikajmy natomiast żywej barwy na dachu oraz intensywnych kolorów na ścianach. Połączenie dwóch przyciągających wzrok kolorów może wyglądać mało estetycznie. Zbyt duża intensywność kolorystyczna budynku będzie dodatkowo męczyć nasze oczy i przywodzić na myśl cepelie, dlatego intensywne kolory pokryć dachowych lepiej uzupełnić stonowanym kolorem na elewacji.
Co ciekawe, kolory elewacji domów mogą też wizualnie zwiększyć rozmiary obiektu. Pastelowe barwy elewacji budynku będą szczególnie eleganckie w zestawieniu z ciemnym dachem o większym kącie nachylenia. Jasna paleta barw na ścianach wizualnie podwyższy budynek i delikatnie poprawi jego proporcje.
Stonowane barwy elewacji budynku dobrze sprawdzą się także w zestawieniu z pokryciem dachowym ze strzechy czy gontu. W przypadku naturalnych pokryć dachowych najlepiej sprawdzają się wzory elewacji domów o jasnym i ciepłym odcieniu bądź elewacja drewniana. Jeśli szukasz informacji o kosztach elewacji oraz porad, jaki rodzaj wybrać, znajdziesz je w tym artykule.
Wybieramy jasne kolory elewacji domów
Jasne i ciepłe kolory elewacji są czasem nazywane barwami bezpiecznymi, które świetnie nadają się jako elewacje domów jednorodzinnych. Największą popularnością cieszą się stonowane odcienie żółtego, wanilia, barwa piaskowa oraz krem. Wzornik kolorów zaprezentowany przez producentów jest tak bogaty, że dobierzemy jasny odcień do każdej elewacji. Jasne i ciepłe kolory farb elewacyjnych wizualnie zwiększają przestrzeń budynku oraz świetnie komponują się z większością pokryć elewacyjnych. Bryła domu nie wyróżnia się spośród sąsiadujących budynków i wygląda dość klasycznie. Wybierając jasne tynki akrylowe weźmy pod uwagę, że ich barwa może dodatkowo zmatowieć pod wpływem działania promieni słonecznych, dlatego w niektórych przypadkach lepiej jest przejrzeć wzornik kolorów i wybrać odcień o jeden stopień mocniejszy.
Projekty domów mogą także przewidywać, że elewacje domów jednorodzinnych mogą być też pokryte jasnym tynkiem o zimnym odcieniu. Błękity wizualnie powiększają przestrzeń i nadają jej wrażenia lekkości. Jednak nie prezentują się zbyt estetycznie w zestawieniu z budynkami starszego typu. Zimne odcienie mogą być natomiast dobrym rozwiązaniem do małych, nowoczesnych domów jednorodzinnych o mniejszej kubaturze. Pamiętajmy jedynie, że zimne kolory domów źle łączą się z ciepłym odcieniem pokrycia dachowego. W tym wypadku najlepiej sprawdza się dach o bardzo ciemnym, zimnym bądź neutralnym kolorze.
Wybierając jasne kolory elewacji domów, przeanalizujmy także ich intensywność. Pastelowe wzory elewacji domów można łatwo wtopić w otoczenie budynku. Naturalne barwy dobrze łączą się z pobliską aranżacją ogrodową i tworzą z nią spójną całość, jeśli chodzi o elewacje domów jednorodzinnych. Jednak w ofercie sprzedaży znajdziemy też bardziej nasycone kolory farb elewacyjnych. Intensywny żółty, pomarańcz czy róż będą przyciągać wzrok. Co więcej, budynek pokryty tymi kolorami będzie mocniej zaakcentowany i wyróżniający się z otoczenia. Sprawdź także: Cennik elewacji i prac elewacyjnych.
A może ciemne wzory elewacji domów?
Ciemne kolory elewacji nie są tak popularne jak barwy jasne, jeśli chodzi o elewacje domów jednorodzinnych. Wiąże się to z większą trudnością w wyborze oraz z gorszymi walorami użytkowymi. Nieumiejętnie dobrane, ciemne wzory elewacji domów mogą popsuć cały efekt dekoracyjny. Dlatego należy je dobierać ze szczególną rozwagą. Ciemna barwa wizualnie zmniejsza przestrzeń i wtapia budynek się w otoczenie. Nasz dom jednorodzinny będzie zatem gorzej wyeksponowany. W praktyce niewielu inwestorów decyduje się na ciemne kolory farb elewacyjnych na całym budynku. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie ich do zaakcentowania niektórych fragmentów. Ciemna barwa może zaakcentować nieregularny kształt kubatury i dodatkowe zdobienia na jej powierzchni. Dobrze sprawdzi się przy wejściu do budynku, na filarach bądź kolumnach.
Niestety, ciemne kolory domów są mniej praktyczne. Jest to związane z faktem, że ciemne barwy absorbują większą ilość promieni słonecznych. Będzie to szczególnie odczuwalne w okresie letnich upałów. Ciemne tynki akrylowe czy silikatowe sprawiają, że wnętrze budynku może być nieco cieplejsze. Intensywna absorpcja promieni słonecznych może być też przyczyną pojawienia się pęknięć na elewacji.
Opcja dla chcących się wyróżnić
W ofertach sprzedaży znajduje się chemia budowlana o bardziej krzykliwych kolorach. Systemy ociepleń mogą być pokryte przez tynki akrylowe w kolorze czerwonym, różowym, intensywnie niebieskim czy soczyście zielonym. Szczególnie intensywne kolory elewacji i taka chemia budowlana sprawią, że nasz budynek zacznie się mocno wyróżniać z otoczenia. Nawet niewielka aranżacja zacznie z daleka przyciągała uwagę. Dlatego intensywne kolory domów są polecane dla osób, które chcą się wyróżnić. Tego rodzaju rozwiązanie lepiej prezentuje się w domach nowoczesnych. Jednak nawet i tam trzeba zachować szczególną rozwagę i zaplanować barwy krok po kroku. Krzykliwe kolory farb elewacyjnych jako wykończenie elewacji, jeśli chodzi o systemy ociepleń, najlepiej połączyć ze stonowaną barwą pokrycia dachowego. Jeśli chcesz oszacować koszty wykonania elewacji domu parterowego z piwnicą, zadanie to ułatwi ci ten kalkulator kosztów budowlanych.
Ponadczasowa, biała elewacja
Wykończenie elewacji białym kolorem jest klasycznym, ponadczasowym rozwiązaniem. Biel sprawdza się zarówno w starszym jak i nowoczesnym budownictwie. W połączeniu z czerwonym dachem tworzy wyjątkowo estetyczny efekt dekoracyjny. Biała elewacja jest chętnie wybierana w dworkach i domach jednorodzinnych zainspirowanych stylem pałacowym. Biel może być delikatnie przełamana (kość słoniowa, ecru), co doda ciepłego akcentu. Dużą zaletą tego rozwiązania jest także możliwość łatwego wyeksponowania ram okiennych i ozdobnych elementów budynku. Białe kolory elewacji odbijają też najwięcej promieni słonecznych. Dzięki temu nie mamy problemu z nadmiernym nagrzewaniem wnętrza budynku w okresie letnim.
Jakie kolory elewacji domów będą dobrym rozwiązaniem?
Każda barwa może posiadać nieco inne zalety i możliwości zestawienia z elementami architektury. Poniżej zaprezentujemy kolorystyczne pomysły na elewacje.
Brąz i ciemny beż – to często wybierane kolory elewacji budynków. Są barwami naturalnymi, dzięki czemu dobrze łączą się z pobliską roślinnością. Brązowe i beżowe kolory farb elewacyjnych są bardzo często wykorzystywane jako barwy uzupełniające. Możemy zaakcentować nimi ramy okien, drzwi zewnętrzne czy taras. Jaśniejsze odcienie nadają się też do zastosowania jako wiodący kolor elewacji.
Jasny błękit – Dobrze łączy się z bielą oraz szarym pokryciem dachowym. Wizualnie powiększa budynek dlatego dobrze sprawdzi się w przypadku nowoczesnych obiektów o niewielkiej kubaturze.
Szarość – bardzo dobrze łączy się z większością kolorów i tworzy dla nich eleganckie tło. Szara elewacja podkreśli żywy lub matowy kolor dachu, drewniane ramy okienne, rynny i ozdobne elementy architektoniczne. Tego rodzaju kolory elewacji świetnie sprawdzają się w przypadku domów nowoczesnych. Szare tynki akrylowe mogą być dobrym tłem dla takich rozwiązań jak elewacja drewniana.
Żółty – paleta barw farb elewacyjnych posiada wiele odcieni żółtego. Jest to kolor bezpieczny, który świetnie skomponuje się z takimi elementami jak kamień, cegła czy elewacja drewniana. Żółta elewacja wygląda radośnie i dobrze komponuje się z większością pokryć dachowych. Wybierając ten kolor, zwróćmy uwagę na intensywność. Zbyt intensywny żółty może mocno rzucać się w oczy i nadmiernie wyeksponować elewacje.
Zieleń – dobrze sprawdzi się jako barwa uzupełniająca. Możemy ją zastosować do zaakcentowania fragmentów elewacji pokrytej bielą i różnymi odcieniami brązu. Zielone kolory elewacji są coraz rzadziej stosowane jako barwa wiodąca. Jeśli planujesz remont elewacji, sprawdź także: Ile kosztuje elewacja domu i jego ocieplenie?