Nawiewniki okienne - ważny element czy zbyteczny gadżet?
Nawiewniki okienne są bardzo ważnym elementem dla zachowania właściwej cyrkulacji powietrza w domu. Jest to bezsprzeczny fakt. Jednak nadal opinie na temat nawiewników są podzielone. Na forach eksperckich i ogólnobudowlanych można spotkać opinie, że nawiewniki okienne to luksus i zbędny wydatek. Nie jest to prawdą. Jakie są rodzaje nawiewników i do czego służą? Czy należy je montować tylko w nowych domach, czy warto stosować również w starym budownictwie? Poniżej dzielimy się informacjami na ten temat.
Szukasz sprawdzonych fachowców do wykonania prac przy budowie lub remoncie? Wypełnij ten formularz i otrzymaj szybko i sprawnie oferty od sprawdzonych firm.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje nawiewników okiennych
Obecnie nawiewniki okienne nie stanowią w żadnym razie fanaberii. Montaż nawiewników w pomieszczeniu, w nowo powstałych budynkach jest wręcz koniecznością. Polskie regulacje prawne oraz normy budowlane wyraźnie wskazują, że okna mają być szczelne, a kwestia wentylacji pomieszczeń spada na inne urządzenia i ma być rozwiązywana oddzielnie.
Tu na arenę wchodzi nawiewnik okienny produkowany w różnych wariantach. Jednym z nich jest automatyczny nawiewnik. Nawiewniki higrosterowane, należące do grupy automatycznych dostarczają optymalną ilość powietrza w zależności od potrzeby. Moc cyrkulacji powietrza jest uzależniona od względnej wilgotności w pomieszczeniu.
Higrosterowane nawiewniki posiadają kluczowy element w postaci taśmy poliamidowej, która zmienia swą długość pod wpływem zawartości w powietrzu pary wodnej i tym samym powoduje otwarcie przepustnicy w większym lub mniejszym zakresie.
Montaż nawiewników w pomieszczeniach ma wpływ na kierunek napływu powietrza z zewnątrz. Sposób montażu jest ważny jeśli chcemy osiągnąć konkretny kierunek nawiewu, na przykład ukośnie lub w górę. Nawiewniki higrosterowane posiadają stopnie reakcji w zależności od wilgotności względnej w zakresie od 30 do 70 %.
Nawiewniki okienne występują również jako ciśnieniowe. Nawiewniki ciśnieniowe to urządzenia samoregulujące. Są czułe na różnice ciśnienia wewnątrz oraz na zewnątrz pomieszczeń. Kiedy różnica ciśnienia wzrasta, napływ powietrza jest silniejszy. Nawiewniki okienne typu ciśnieniowego są wyposażone fabrycznie w blokadę, która w przypadku wysokiej różnicy ciśnień lub przy znacznych podmuchach wiatru nie zwiększy napływ powietrza. Dodatkowa blokada ręczna umożliwia ograniczenie przepływu powietrza.
Kolejną grupę stanowią nawiewniki w których manipulacja przepływem powietrza to sterowanie ręczne. Jak sama nazwa wskazuje to użytkownik decyduje o stopniu otwarcia przesłony przepustnicy. Powietrze z zewnątrz dochodzi w takim zakresie na jaki pozwoli użytkownik otwierając nawiewnik, lub go przymykając. Ze względów bezpieczeństwa nawiewniki w których zostało zastosowane sterowanie ręczne stosuje się w pomieszczeniu w którym używane są urządzenia gazowe.
Oprócz wentylacji grawitacyjnej powietrze z zewnątrz powinno być dostarczane za pomocą nawiewników. Prawidłowe zapewnienie pracy wentylacji grawitacyjnej to nie wszystko. Nawiewnik okienny stał się w pewnym sensie nieodzownym elementem wentylacji grawitacyjnej nowych domów. W starych budynkach mimo braku obowiązku prawnego również warto je zamontować. Montaż nawiewników w pomieszczeniach zapewni czyste świeże powietrze oraz komfort cieplny. A to dopiero wierzchołek góry lodowej - zalet ich stosowania jest dużo więcej.
Zalety stosowania nawiewników okiennych
Z obowiązku odpowiedniej wentylacji pomieszczeń większość właścicieli domów jednorodzinnych zdaje sobie sprawę. Wolne od pleśni, świeże powietrze to tylko najbardziej zauważalne dodatnie aspekty stosowania nawiewników.
W pomieszczeniach ze złą, niewłaściwą cyrkulacją powietrza dochodzi do rozwoju bakterii i drobnoustrojów często o charakterze chorobotwórczym. Nawiewnik okienny pozwala dostarczać powietrze z zewnątrz w sposób, który nie generuje przeciągów, a pomieszczenie nie wychładza się. Dla prawidłowego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej nawiewniki okienne również są nieodzowne. Przewody wentylacyjne nie poradzą sobie w optymalny sposób z usuwaniem starego zużytego powietrza jeśli nie zostanie dostarczone nowe.
Ryzykiem z którymi muszą się liczyć właściciele domostw niewłaściwie wentylowanych jest powstawanie grzybów i pleśni. Jest to naturalne następstwo zbyt dużej wilgotności powietrza. Zła wentylacja może doprowadzić do powstania tak zwanego deficytu tlenowego. U osób narażonych na skutki deficytu tlenowego mogą wystąpić nieprzyjemne objawy. Należą do nich między innymi ospałość, zmęczenie, spadek koncentracji oraz symptomy depresji.
Stosowanie nawiewników okiennych spowoduje również zmniejszenie kosztów energii. Nawiewniki okienne w porównaniu z otwieraniem okien powodują komfort cieplny w pomieszczeniach. Koszty zakupu nawiewników zwracają się po pewnym czasie eksploatacji.
Nawiewniki okienne należy montować nie tylko w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Nawiewniki higrosterowane, ciśnieniowe lub na sterowanie ręczne należy montować także jeśli budynek posiada wentylację mechaniczną wywiewną lub wentylację hybrydową.
Każdy rodzaj nawiewników okiennych ma swoje zalety. Szczególnie dobre opinie zbierają nawiewniki higrosterowane. Rzeczywiście, są to najnowocześniejsze rodzaje urządzeń tego typu. Nawiewniki higrosterowane zwiększają i zmniejszają dopływ powietrza proporcjonalnie i stabilizują poziom wilgotności. Nawiewniki higrosterowane są bezobsługowe. Automatyczny nawiewnik higrosterowany nie pobiera prądu.
Nawiewnik automatyczny ciśnieniowy również zbiera dobre opinie. Jego zaletą jest niższa cena niż nawiewników higrosterowanych. Nawiewniki na sterowanie ręczne są najmniej wygodne gdyż wymagają ręcznej zmiany stopnia otwarcia nawiewnika. Dodatkowo nie uwzględniają ciśnienia i wilgotności. Ich stroną dodatnią jest stosunkowo niska cena.
Ceny różnych rodzajów nawiewników okiennych
Na rynku dostępne są obecnie nawiewniki okienne różnego typu w cenach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Nawiewniki higrosterowane, ciśnieniowe czy na sterowanie ręczne to tylko najpopularniejsze rozwiązania. W sklepach znajdziemy ponadto częściowo automatyczny nawiewnik termostatyczny. Reaguje na temperaturę powietrza, wzrost temperatury powoduje otwieranie się przepustnicy. Ilość powietrza dopływającego zmniejsza się przy spadku temperatury. Na rynku mamy również nawiewniki okienne z wytłumieniem akustycznym.
Wysokiej jakości higrosterowane nawiewniki posiada w swoim asortymencie firma Aereco. Higrosterowane nawiewniki tego producenta możemy kupić w dobrych sklepach z systemami wentylacyjnymi na terenie całej Polski.
Jedną z propozycji jest nawiewnik higrosterowany EMM, w cenie 160 złotych. Jest to nawiewnik dwustrumieniowy, przeznaczony do okien drewnianych, aluminiowych oraz z PCV. Dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych. Na ten model dostaniemy dwuletnią gwarancję.
Pozytywne opinie zbiera również nawiewnik ciśnieniowy akustyczny AMI, tego samego producenta. Możemy nabyć ten model w atrakcyjnej cenie 84 złotych. Jest to automatyczny nawiewnik, który jest sprzedawany wraz z okapem standardowym. Automatyczny nawiewnik ciśnieniowy dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych - białym, dębowym oraz kasztanowym. Również ten model przeznaczony jest do montażu w oknach drewnianych, PCV lub aluminiowych.
W jeszcze niższej cenie nabędziemy nawiewnik wyposażony w sterowanie ręczne EFF (również firmy Aereco). Jego cena to 60 złotych. Do zestawu dołączany jest okap standardowy.
Inną popularną na polskim rynku marką nawiewników jest Ventair (firma Brevis). Opinie o ich produktach są bardzo dobre. Asortyment to głownie nawiewniki higrosterowane oraz ciśnieniowe. Jednym z modeli jest higrosterowany nawiewnik Ventair RAL 9016, w cenie 120 złotych. W trosce o parametry cieplne i akustyczne model ten został wzbogacony o wkładki izolacyjne.
Inną propozycją jest automatyczny nawiewnik ciśnieniowy II TRDn PVC/drewno. Zapewnia wysoki komfort i kontrolę wentylacyjną. Powietrze z zewnątrz przedostaje się w optymalnej ilości. Jest to nawiewnik szczelinowy, wymagający montażu w górnych konstrukcyjnych profilach okna. Cena tego modelu to około 72 złotych.
Ceny nawiewników zależą od wielu czynników. Zaprezentowane powyżej modele należą do średniego przedziału cenowego. W sklepach znajdziemy nawiewniki dużo droższe (na przykład automatyczny nawiewnik higrosterowany akustyczny EHA 626 za 230 złotych). Jednak można również nabyć model nawiewnika ręcznie sterowany za 30 złotych.
Co jeszcze warto wiedzieć o nawiewnikach okiennych
Opinie na temat nawiewników bywają niepochlebne. Część osób podnosi, że w oknach wyposażonych w nawiewniki, nie mogą być zamontowane rolety okienne, co stanowi dużą wadę samych nawiewników. Rolety wewnętrzne rzeczywiście trudniej zamontować jeśli przy oknach są nawiewniki - jednak nie jest to niemożliwe. Dodatkowo zawsze można się zdecydować na rolety okienne z montażem zewnętrznym.
Jednak nawet rolety okienne wewnętrzne da się zamontować do okien z nawiewnikami. Na rynku dostępne są specjalne rolety wewnętrzne, tak zwane mini rolety, które montuje się w skrzydle okiennym na haczyki. Innym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne plisowane, które również pozwalają na bezproblemową instalację.
Oprócz powyższych rozwiązań można również zamontować w oknach rolety okienne w kasecie. Jednak aby było to możliwe rolety wewnętrzne muszą mieć specjalny system montażowy. Są to rolety okienne przykręcane do płaskich listew lub "przyklejane" do okna. Również inne rodzaje rolet można zamontować pod pewnymi warunkami. Czasem przydatne mogą się okazać specjalne uchwyty dystansowe do montażu, które można kupić lub zamówić dedykowane.
Opinie dotyczące braku możliwości zamontowania rolet przy nawiewnikach nie mają więc wiele wspólnego z rzeczywistością i pochodzą często od osób które nie są użytkownikami nawiewników.
Kolejnym pytaniem jakie się nasuwa jest - ile nawiewników należy zamontować w mieszkaniu? Z pewnością nawiewnik powinien znaleźć się w kuchni, salonie oraz sypialniach - jest to absolutne minimum, w przypadku zamontowania tylko jednego nawiewnika w całym domu, wentylacja tego typu traci sens.
Nawiewniki okienne posiadają również wady. Z zewnątrz do środka poprzez szczeliny w nawiewniku przenikają dźwięki. Dlatego warto zainwestować w nawiewniki tłumiące dźwięki czyli akustyczne.
W okresie zimowym nawiewniki mogą powodować przedostawanie się zimnego powietrza, dlatego dla zachowania komfortu należy montować nawiewniki w taki sposób aby strumień powietrza był skierowany do góry.
Kolejnym negatywnym aspektem jest brak filtracji powietrza w większości nawiewników. Jeśli mieszkanie czy dom jest usytuowany przy ruchliwej ulicy w centrum miasta może to powodować powstawanie ciemnego osadu na ścianie.
Aby tego uniknąć można nabyć nawiewnik z filtracją powietrza lub dokupić specjalny filtr. Absolutnie nie należy ingerować w konstrukcję nawiewnika, próbując wykonać filtr z gąbki lub tkaniny. Tego typu propozycje pojawiają się czasem na forach internetowych. Może to doprowadzić nie tylko do wadliwego działania nawiewnika ale również do jego uszkodzenia.
Zasadą jest, że do czyszczenia nawiewników powinniśmy używać suchej ściereczki. Nie należy używać detergentów. Jeśli zdecydujemy się na zakup nawiewnika higrosterowanego musimy szczególnie uważać aby taśma poliamidowa nie zamokła, więc do czyszczenia nie używajmy mokrej szmatki.
Wiele firm które sprzedają nawiewnik okienne oferują również ich montaż. Montaż nawiewników w pomieszczeniach nie powinien sprawić problemów. Jednak jeśli mamy obawy, że nie poradzimy sobie z montażem, możemy skorzystać z usług firm montażowych.