Układanie płytek na podłodze i ścianie krok po kroku - poradnik praktyczny
Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie podłogi. Stosowane są głównie w łazienkach i kuchniach, ale coraz częściej można je spotkać także w pozostałych pomieszczeniach. Układanie płytek ceramicznych w łazience czy płytek do kuchni nie należy do skomplikowanych czynności. Wystarczy wykazać się podstawowymi umiejętnościami, zaopatrzyć się w odpowiednie materiały i narzędzia, a także zapoznać się z poniższym poradnikiem, jak układać płytki ceramiczne krok po kroku.
Pamiętaj, że najłatwiejszy sposób na znalezienie niedrogiego glazurnika jest skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Natomiast koszty wykonania podłóg w każdym z pomieszczeń Twojego domu znajdziesz na Kalkulatorach Budowlanych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Układanie płytek ceramicznych - czego oprócz kleju potrzebujemy?
Przed rozpoczęciem układania płytek warto zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia i materiały, które będą nam niezbędne w trakcie prac. Są to w szczególności:
- emulsja do gruntowania
- klej do płytek
- zaprawa do spoinowania klejowa i wyrównująca
- domieszki uszlachetniające
- fuga
- maszynka do cięcia płytek
- paca
- ściągacz gumowy
- szczypce
- młotek gumowy (koniecznie gumowy, zastosowanie tradycyjnego młotka nie wchodzi w grę)
- miara
- sznur pomiarowy
- poziomica
- linijka
- ołówek
- zapas krzyżyków dystansowych
Jeżeli chcesz dowiedzieć się dokładnie, co powinieneś zrobić przed przygotowaniem do układania glazury, zapraszamy do pierwszej części naszego poradnika - kliknij tu. Tu natomiast przejdziemy od razu do kładzenia kafli.
Układanie płytek ceramicznych krok po kroku
Etap 1 – przygotowanie podłoża pod układanie płytek
Podłoże betonowe musimy najpierw oczyścić i umyć. Używamy do tego zwykłego odkurzacza, roztworu alkalicznego i wody. Następnie nakładamy 1-2 warstwy emulsji do gruntowania. Jeżeli powierzchnia podłoża jest nierówna lub popękana stosujemy wylewkę samopoziomującą. Szczegóły o wylewce samopoziomującej znajdziesz w tym artykule.
Podłogę, na której położone są stare płytki, należy przystosować w trochę inny sposób. Nie musimy zrywać starych ażeby położyć nowe. Wystarczy zapewnić szorstką powierzchnię na starych płytkach. Można to zrobić przy pomocy szlifierki lub ostrego narzędzia. I tak samo, jak w przypadku podłoża betonowego nakładamy warstwy emulsji do gruntowania, a także masę samopoziomującą, jeśli wymaga tego nierówna powierzchnia.
Etap 2 – dopasowanie płytek do podłoża
Zaczynamy od próbnego ułożenia płytek, czyli ”na sucho”. Rozpoczynamy od ściany znajdującej się najdalej od wyjścia. Płytki układamy według dwóch, biegnących prostopadle do siebie pasów. Przy użyciu sznura pomiarowego wykonujemy prostopadłe linie, wzdłuż których ułożymy płytki. Linie powinny się przecinać na środku pomieszczenia.
Układając płytki na próbę, powinniśmy mieć na uwadze szerokość spoin, które potem zostaną wypełnione zaprawą do fugowania. Dzięki planowaniu ”na sucho” uzyskamy estetyczną wizualizację naszego pomieszczenia i będziemy mogli zminimalizować ilość płytek potrzebnych do przycięcia.
Etap 3 – układanie płytek - wybrane techniki kładzenia glazury
Układanie płytek nie jest trudną czynnością. Rozmieszczamy je partiami, rozpoczynając od ściany umieszczonej najdalej od wyjścia. Pierwszy rząd musi składać się z pełnych płytek.
Klej umieszczamy na podłożu za pomocą pacy i rozprowadzamy go równomiernie korzystając ze specjalnej szpachelki wyposażonej w ząbki. Na tak przygotowaną powierzchnię umieszczamy płytkę, którą dodatkowo dociskamy do podłoża i obijamy na całej powierzchni gumowym młotkiem.
Żeby zachować równe odstępy pomiędzy poszczególnymi płytkami, wkładamy pomiędzy nie krzyżyki dystansowe. Następnie sprawdzamy za pomocą poziomicy, czy położona płytka jest idealnie równa i nie odstaje od pozostałych.
Jeżeli się okaże, że któraś z płytek odstaje od reszty, możemy spróbować dobić ją do powierzchni gumowym młotkiem. Jeżeli kleju jest za dużo (lub za mało i płytka jest niżej niż pozostałe), należy zdjąć płytkę i dodać lub usunąć odpowiednią ilość kleju, a następnie powtórzyć czynność.
Zanim klej na dobre przyschnie, spomiędzy szczelin między płytkami należy usunąć nadmiar kleju i krzyżyki dystansowe. Jeżeli na powierzchni płytek zostały resztki kleju, również usuwamy je jak najszybciej wykorzystując do tego specjalny skrobak. Całość należy pozostawić na minimum 24 godziny, aby klej mógł zaschnąć i ustabilizować nową posadzkę.
Przycinając płytki, aby mogły się dopasować do reszty kompozycji, korzystamy z maszynki do cięcia. Dopasowując płytki ostatniego rzędu musimy pamiętać o zachowaniu dylatacji (przerwa pomiędzy ścianą i płytkami). Profilowanie zaokrągleń wymaga wierteł węglowych, którymi nawiercamy dziury w płytce. Przy pomocy szczypiec wyłamujemy zbędne kawałki, a resztę piłujemy do gładkiej powierzchni.
Etap 4 - fugowanie
Kolejnym krokiem po układaniu płytek jest wypełnienie spoin fugą. Przestrzenie między płytkami, w które nałożymy fugę muszą być w pierwszej kolejności dobrze oczyszczone. Zwykła szmatka w zupełności wystarczy. Zaprawę do fugowania nanosimy partiami na powierzchni 1m², ukośnie w stosunku do położenia spoin. Używamy do tego gumowego ściągacza. Zaprawę rozprowadzamy dopóki nie wypełni spoin i nanosimy ją jedynie na spoiny pomiędzy płytkami, nigdy pomiędzy płytkami a ścianą. Całość przecieramy mokrą gąbką.
Etap 5 – Elementy wykończeniowe do kafli
W celu ukrycia dylatacji stosujemy listwy przypodłogowe lub ceramiczne cokoliki. Możemy je przytwierdzić na kleju lub w przypadku listew, zamontować je korzystając z dodanych do kompletu elementów mocujących, najczęściej za pomocą kołków rozporowych.
Czy samodzielne wykładanie glazury to dobry pomysł
Samodzielne wykonanie układania płytek na podłodze to niewątpliwie duża oszczędność na kosztach remontu czy wykończenia pomieszczenia. Fachowiec za ich wykonanie weźmie minimum 40, a najczęściej około 50 zł/m2. Mnożąc to przez kilkadziesiąt metrów kwadratowych uzyskamy oszczędności idące w tysiące złotych.
Z drugiej jednak strony samodzielne wykonanie takich prac dla niedoświadczonej osoby będzie stanowiło nie lada wyzwanie. Owszem, płytki może ułożyć każdy, ale nie każdemu uda się osiągnąć idealnie równą powierzchnię i tak samo równe odstępy pomiędzy płytkami. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach, aby wykonać wszystkie prace samodzielnie, zawsze można pozyskać oferty od sprawdzonych glazurników korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych.
Dlatego proponujemy przeliczenie całkowitych kosztów remontu na kalkulatorach stworzonych dla łazienki, kuchni czy salonu i podjęcie indywidualnej decyzji. Jeżeli środki finansowe pozwalają nam na wynajęcie fachowca, warto w niego zainwestować. Jeżeli nie, korzystając z powyższych porad płytki ułożymy samodzielnie, może z gorszym rezultatem, ale też ze świadomością, że zrobiliśmy to samodzielnie.