Stwórz własną wizję

Zanim rozpoczniemy urządzanie łazienki powinniśmy zastanowić się nad ogólną koncepcją. Im bardziej szczegółowa, tym mniejsze ryzyko, że zakupione elementy będą niespójne albo niepraktyczne. Ma to również istotny wpływ na glazurę i terakotę. To ona zadecyduje o charakterze naszej łazienki. Do niej będziemy dobiera później meble, urządzenia sanitarne i inne elementy wyposażenia.  

Na początku zastanówmy się nad wyborem motywu przewodniego. Projektanci wnętrz proponują najczęściej płytki ceramiczne o przyjaznych, ciepłych kolorach. Rekordy popularności biją odcienie beżu, czy brązu. Coraz częściej jednak tworzone są tak zwane łazienki tematyczne, na przykład inspirowane nadmorską plażą, czy stylizowane na starorzymskie łaźnie. W tym przypadku najważniejsza jest harmonia całości. Wygląd glazury nie może kolidować z resztą elementów.

Kafle łazienkowe sobie nierówne

Dużym, ale przyjemnym problemem podczas wyboru glazury łazienkowej jest nadmiar kolorów, wzorów, oraz rodzajów samych kafelek. Wchodzimy do sklepu i widzimy regały wypełnione glazurą i terakotą z najróżniejszymi kolorami, wzorami, czy odcieniami. Warto w takich chwilkach zapytać o pomoc pracownika sklepowego odpowiedzialnego za ten dział. Posiada on zwykle wiedzę pozwalającą na świadomy wybór, którego nie będziemy później żałować. Warto też skorzystać z poradników zamieszczonych w Internecie oraz z czasopism branżowych. Dostarczają one zwykle dużo ciekawych pomysłów i niekonwencjonalnych rozwiązań.

Klient najczęściej patrzy na cenę

Dla wielu kupujących bardzo istotnym elementem przy wyborze kafli łazienkowych jest ich cena. Tutaj decydującymi czynnikami są: 

  • grubość płytki
  • materiał, z którego jest wykonana
  • ścieralność
  • kolorystyka
  • kształt i rozmiar
  • moda
  • producent, czyli po prostu marka

Jak w każdej branży klient przy wyborze kafli łazienkowych nierzadko musi zapłacić za markę. Wiodący producenci na rynku płytek ceramicznych wcale nie są dla klientów najatrakcyjniejsi cenowo. Każą bowiem płacić nie tylko za swoją technologię, ale i za wyrobioną na rynku markę. Glazura łazienkowa ma również to do siebie, że najczęściej płacimy więcej za najmodniejsze w danym sezonie kolory. Warto również mieć na uwadze, że płytki rektyfikowane są na ogół o 40-70% droższe, od standardowych płytek kalibrowanych. Dlaczego? Są wykonane staranniej. Maksymalna różnica pomiędzy rzeczywistymi wymiarami płytki i danymi podanymi przez producenta może wynieść najwyżej 0,2 mm. Poza tym co najistotniejsze płytki rektyfikowane zachowują idealny kąt ścięcia 90 stopni. Płytki kalibrowane są standardowo zaokrąglane, te rektyfikowane mają natomiast ostre krawędzie. Ma to znaczenie podczas ich układania - droższe kafle o ostrych krawędziach lepiej do siebie przylegają, przez to po ułożeniu sprawiają wrażenie bardziej jednolitej płaszczyzny. 

Ceny? Najtańsze kafle łazienkowe to wydatek kilkunastu złotych za metr kwadratowy, nierzadko już za 13-14 zł/m2.  Najwięcej płytek w marketach budowlanych mieści się w przedziale 30-45 zł/m2. Jest to cena, za którą możemy nabyć estetyczne i stosunkowo trwałą glazurę, czy terakotę. Tzw. wyższa półka to wydatek przynajmniej 80 zł/m2. Oczywiście górna granica w przypadku niektórych modeli jest kilkakrotnie wyżej. Trwałość takich płytek nie jest znacząco większa od tych ze średniej półki cenowej, o cenie decydują tu raczej drogie materiały, skomplikowane wzory czy nietypowe kształty.

Na ścianę i na podłogę

Płytki ceramiczne układamy zarówno na ścianie jak i na podłodze, przy czym zwykle nie są to te same płytki. Ceramika ścienna to glazura, nie możemy użyć jej na podłodze – jest ona zbyt nietrwała i podatna na ścieranie czy uszkodzenia. Ceramikę podłogową nazywamy terakotą. Zdarzają się przypadki użycia terakoty również na ścianach, ale nie jest to częsty przypadek. Osobnym gatunkiem jest gres, który możemy stosować z powodzeniem zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Dochodzą do tego również bardziej ekskluzywne materiały takie jak marmur, najczęściej stosuje się je zarówno na podłodze jak i na ścianie. Zawsze jednak należy sprawdzić, do jakich zastosowań płytki przewiduje ich producent. I warto się tych zaleceń trzyma.

Jak wysoko układać kafle na ścianie? Wszystko zależy od punktu pierwszego, czyli naszej wizji.  Jeśli liczą się dla Nas koszty glazury w łazience, to najlepiej płytki wyłożyć jedynie do połowy ściany - właśnie do tej wysokości ściana jest najbardziej narażona na zawilgocenie. Im wyżej tym ryzyko na przykład zachlapania maleje. Warto również pamiętać, żeby przy malowaniu sufitu oraz nieosłoniętych części ścian używać farby odpornej na wilgoć – przeznaczonej do łazienek.

Układamy samodzielnie, czy wzywamy fachowca?

Jeśli nigdy wcześniej nie układaliśmy kafli w łazience i nie mamy doświadczenia w tym temacie, to wykonanie tego zadania może być bardzo trudne. Poza tym rosną koszty zakupów - musimy założyć, że przy samodzielnym cięciu zniszczymy więcej płytek niż fachowiec. Dochodzą również koszty zakupu lub wypożyczenia maszyn i urządzeń. W ostatecznym rozrachunku i tak powinniśmy zaoszczędzić niemałe pieniądze, ale stracimy czas oraz nierzadko nerwy. 

Profesjonaliści zajmujący się układaniem płytek najczęściej rozliczają się od metra kwadratowego. Stawka zależna jest od wielkości zlecenia, rozmiaru płytek, oraz od poziomu skomplikowania wzoru. Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę takiej usługi jest również region. W Warszawie zapłacimy zdecydowanie więcej za ułożenie płytek aniżeli w Suwałkach. Ma to logiczny związek z poziomami cen produktów i usług w różnych regionach Polski. W stolicy takie ceny są o wiele wyższe aniżeli na Suwalszczyźnie. Uśredniając jednak fachowiec weźmie od 35 nawet do 100 zł za ułożenie metra kwadratowego. Zakładając, że mamy łazienkę o powierzchni 9 metrów kwadratowych, w której chcemy ułożyć płytki na podłodze i do wysokości 1,5 metra na każdej ze ścian to potrzeba Nam będzie minimum 35 m2 płytek, z czego około 26 m2 zostanie wyłożonych. Zawsze należy doliczać minimum 10-20% na tzw. zrzutki, czyli resztki po cięciu czy płytki, które w czasie cięcia pękną i nie będą nadawały się do dalszego wykorzystania. Za takie zlecenie fachowiec weźmie więc od 900 do 2600 zł. I taka jest cena za profesjonalne wykonanie, które pozwala jednocześnie zaoszczędzić czas i nerwy. 

Czym kierować się przy wyborze fachowca? 

Przede wszystkim opinią znajomych. Polecenie w tym przypadku to najlepsze i najpewniejsze źródło takich informacji. Jeżeli nie mamy takiej osoby, warto poszukać w różnych serwisach internetowych i poczytać opinie innych użytkowników. Najważniejsze jest jednak, żeby na bieżąco kontrolować jakoś wykonywanej przez fachowca pracy. Gwarancja dobrze wykonanej pracy w tej materii jest ważniejsza nawet od ceny. Można również skorzystać z pomocy samych znajomych, jeśli się na tym znają. Wtedy cena takiego układania również znacząco spada. 

Przy wyborze glazury, jak i tego, czy ułożymy ją samodzielnie, czy z pomocą profesjonalistów zawsze trzeba pamiętać, iż jest to inwestycja na co najmniej kilka lat. Stąd nie warto na siłę szukać oszczędności, ponieważ w perspektywie czasu mogą one nastręczyć nam większy, niepotrzebnych zupełnie kosztów.

W tekście wykorzystano informacje o cenach produktów ceramicznych zawarte na łamach sklepu internetowego www.płytki24.pl

ikona podziel się Przekaż dalej