Co warto zrobić przed zamontowaniem baterii?

Przed zamontowaniem kranu warto dokładnie zbadać specyfikę Naszej instalacji wodnej. To od niej zależy wybór konkretnego modelu baterii kuchennej.

Jeśli rury doprowadzające wodę wychodzą wprost ze ściany nad wysokością zlewu, wówczas mamy do dyspozycji dwie możliwości: wykonanie czasochłonnej i kosztownej modernizacji, bądź zakupienie kranu ściennego.

Z kolei, jeśli rury przechodzą pod wysokością zlewozmywaka, najlepszym rozwiązaniem będzie kupno stojącej baterii kuchennej (jest to coraz popularniejszy typ kranów, który przeważnie stosuje się w nowoczesnych i dobrze wyposażonych kuchniach).

Najważniejszym parametrem stojącej baterii kuchennej jest jej wysokość, którą należy dobrać do wielkości blatu. Zbyt wysoki, stojący kran może zachlapywać podłogę i pobliskie blaty, z kolei zbyt niski będzie utrudniał nalewanie wody.

Najmodniejsze baterie kuchenne - sprawdź promocje

Montaż kranu ściennego

Przed montażem kranu ściennego powinniśmy zwrócić uwagę na rozstaw otworów instalacji doprowadzających ciepłą oraz zimną wodę (przeważnie wynosi 150 mm.). Podczas zakupu kranu musimy wybrać konstrukcje o tym samym rozmiarze, bowiem w innym przypadku konieczna będzie modernizacja całej instalacji wodnej.

Kran ścienny przymocowujemy do instalacji wodnej używając tak zwanych mimośród oraz podkładek. Odpowiednie dokręcenie tych elementów do kranu i instalacji wodnej jest w zasadzie jedynym etapem montażu.  

Jeśli odprowadzenie wodne znajduje się na odpowiedniej wysokości, wówczas montaż kranu jest bardzo prosty i zajmuje zaledwie kilka chwil. Jednak w przypadku zbyt wysokiego bądź zbyt niskiego usytuowania rur doprowadzających ciepłą i zimną wodę, zachodzi konieczność stosowania specjalnych kolanek obniżających, bądź podwyższających lokalizacje kranu nad zlewem.

Montaż kranu stojącego

Najmodniejsze baterie kuchenne - sprawdź promocje

Pierwszym etapem montażu kranu stojącego jest przykręcenie wkrętów mocujących do korpusu baterii. Na tym etapie nakładamy także dobre jakościowo, elastyczne przyłącza, które umożliwiają połączenie z instalacją wodną.

W kolejnym kroku wsuwamy baterie do otworu zlewozmywaka uszczelniając go gumowymi oraz metalowymi podkładkami. Im dokładniej zamontujemy podkładki, tym mniejsze będzie ryzyko ewentualnego wycieku wody podczas codziennego użytkowania kranu.

Trzecim i zarazem ostatnim krokiem jest przykręcenie baterii do korpusu zlewozmywaka. Czynność ta jest przeważnie wykonywana za pomocą nakrętki tulejkowej. Po dokładnym zamontowaniu podłączamy przyłącza elastyczne do instalacji wodnej i od tego momentu możemy już korzystać z kranu.

ikona podziel się Przekaż dalej