Jak zrobić szafę przesuwną wnękową - praktyczny poradnik krok po kroku
Samodzielnie zaprojektowany i wykonany mebel ma dużą przewagę nad kupionymi w sklepie - może być dokładnie taki, jak potrzebujesz i jaki sobie wymarzyłeś. Co więcej przy niższych kosztach. Zaletą szaf przesuwnych jest to, że możesz dostosować je do każdej przestrzeni i nawet w malutkiej sypialni może znaleźć się miejsce na zgrabnie wkomponowany mebel.
Przystępujesz do remontu mieszkania? A może budowy domu? Skorzystaj z Kalkulatorów Budowlanych i dowiedz się, ile to będzie kosztować!
Z tego artykułu dowiesz się:
Wybierz odpowiednie miejsce na lokalizacje szafy przesuwnej
W odpowiednim wyborze lokalizacji szafy, należy zwrócić uwagę na to, żeby było wystarczająco dużo miejsca oraz aby otwierane drzwi nie zawadzały o inne meble albo o ścianę. Coraz popularniejsze stają się również drzwi przesuwne, szczególnie wygodne, gdy miejsca jest naprawdę mało.
Oprócz odległości między ścianami sprawdź za pomocą poziomicy czy są one proste. W ten sam sposób należy także sprawdzić sufit i podłogę. Jeśli nie są to potencjalne skosy musisz koniecznie uwzględnić w projektowaniu wymiarów poszczególnych elementów szafy.
Wyznacz wymiary szafy przesuwnej
Z reguły zabudowę robi się do samego sufitu. Oprócz większej pojemności ma to też taką zaletę, że nie trzeba walczyć z kurzem, który zbiera się na wysokim meblu. Pamiętaj jednak, że płytę musisz swobodnie postawić, dlatego jej wysokość powinna więc być o 1–2 mm mniejsza niż samego pomieszczenia.
Wyznaczając głębokość, dostosuj ją do funkcji, które szafa ma spełniać. Jeśli mają w niej być tylko półki, może być płytka, nawet na 30 cm. Planując jednak wieszaki na ubrania ułożone prostopadle do drzwi, musisz uwzględnić co najmniej 60 cm, nie licząc drzwi i systemu mocującego. Zawiasy montowane są wewnątrz, więc jedyne, co musisz rozważyć, to czy nie będą kolidowały z półkami, wieszakami itp. W określeniu szerokości, jedynym ograniczeniem będzie przestrzeń dostępna w pomieszczeniu.
Podstawa to właściwy projekt szafy przesuwnej
Projektując wnętrze szafy przesuwnej, wyjdź od swoich potrzeb. Określ, jakiego rodzaju rzeczy i w jaki sposób chcesz przechowywać. Projekt narysuj na kartce papieru, nanieś wymiary. Spróbuj przewidzieć wykorzystanie poszczególnych półek. Jeśli na niektórych zamierzasz przechowywać cięższe przedmioty, półki muszą mieć podparcie np. w postaci dodatkowej ścianki pionowej, metalowej rurki lub odpowiednich kątowników. W projekcie koniecznie uwzględnij szerokości wszelkich mocowań, prowadnic, zawiasów itp.
Najczęściej wieszaki są zamontowane na bolcach lub rurkach wmontowanych w tył szafy. Dla zaoszczędzenia miejsca można przemyśleć podział: Jedna komora wyższa, do wieszania dłuższych ubrań, jak płaszcze, sukienki itp. oraz druga z dwoma drążkami zamieszczonymi jeden nad drugim w odstępie ok 1 m, gdzie w dwóch rzędach zmieścisz spokojnie bluzki, swetry i inne krótkie ubrania.
Montaż szafy przesuwnej
Jako pierwsze, montujemy elementy, które podtrzymują większe części konstrukcji. Jeśli szafa przesuwna oparta jest o dwie ściany, mamy zawsze tylną i lewą lub prawą część. Problematyczne mogą być krzywe piony w mieszkaniu – wówczas nie unikniemy dostawienia ścianki.
W dalszej kolejności montujemy płytę, która stanowi kolejną, licząc od bocznej ściany, pionową przegrodę. Do ściany, za pomocą kołków rozporowych, przytwierdzamy kątowniki, a następnie przykręcamy płytę. Bardzo przyda się poziomnica, aby dobrze ustawić pion płyty. Miarką mierzymy odległość od bocznej ściany w jej tylnej części, a wymiar przenosimy na jej część przednią. Dzięki temu płyta będzie nie tylko pionowa, ale i prostopadła do tylnej ściany. Można również posłużyć się przymiarem kątowym. Dobrze jest zaklinować płytę, aby nie przesuwała nam się przed montażem półek. Nie trzeba jej przytwierdzać do podłogi czy sufitu, gdyż sztywność płyta uzyska po zamontowaniu półek.
Na bocznej ścianie montujemy kątowniki, które z jednej strony będą podtrzymywały półki. Najlepiej zacząć to zadanie od góry, aby niższe półki nie przeszkadzały w montażu wyższych. Po zamontowaniu kątowników kładziemy na nich półkę i wyznaczamy poziom. Ołówkiem zaznaczamy na pionowej płycie dolną lub górną krawędź półek i - w zależności od tego, która krawędź została odrysowana - nawiercamy otwory 9 mm poniżej lub powyżej linii wiertłem 6 mm. Następnie przykładamy półkę i tym razem od drugiej strony pionowej płyty, przez wywiercone wcześniej otwory nawiercamy ją tym samym wiertłem. W otwory wkręcamy śruby imbusowe. Jeśli półka jest mała, śruba może mieć długość 35mm, przy większych powierzchniach półek minimum 50 mm, a bardzo duże półki warto pośrodku podeprzeć dodatkowym kątownikami na bocznych ściankach.
Prowadnice na kosze przykręcamy do wcześniej wyznaczonych poziomych linii na bocznych ściankach. Do ściany przykręcamy je na kołki rozporowe, do płyty na wkręty długości 15 mm, aby nie przewiercić jej na wylot. Jeśli przewidujemy większe obciążenie kosza, lepiej użyć do tego większej ilości wkrętów. Po zmontowaniu pierwszej sekcji, montujemy analogicznie kolejną pionową płytę. Jeśli półki mają znajdować się na tym samym poziomie co te obok, nie przykręcimy ich do jednej płyty, gdyż z drugiej strony przeszkodzi nam zainstalowana wcześniej półka. Wówczas przydadzą się kołki drewniane, które montujemy najpierw do pionowej płyty, a następnie nasuwamy na nie półkę. Bardzo ważne jest idealne rozmieszczenie otworów na płycie i półce, aby kołki dobrze naszły na otwory.
Do kolejnej płyty półkę przykręcamy śrubami imbusowymi jak wcześniej. Jeśli półki znajdują się na różnych wysokościach, z obu stron przykręca się je na śruby imbusowe. W sekcji, gdzie mają być wieszaki, warto zamontować dwie półki: na samej górze i na samym dole. Zyskamy dodatkowe miejsce np. na buty, zwiększając jednocześnie sztywność konstrukcji.
Rurkę na wieszaki montujemy za pomocą uchwytów, które zazwyczaj przykręca się na wkręty 15mm. Uchwyt należy przykręcić tak, aby mieć później dostęp do śrubki imbusowej blokującej rurkę.
Montaż drzwi uchylnych
Do dyspozycji mamy dwa rodzaje drzwi – przesuwne oraz uchylne.
Drzwi w wersji uchylnej mocujemy za pomocą zawiasów. W pierwszej kolejności zawiasy warto zamontować do drzwi szafy. Należy pamiętać, że najmniejsze zawiasy będą zwykle zbyt słabe, aby utrzymać wysokie i masywne skrzydło drzwi naszej szafy. Dlatego warto zainwestować minimum 3 sztuki dużych zawiasów na każde skrzydło. Dolny i górny zawias powinien być przymocowany mniej więcej 10-15 cm od górnej/dolnej krawędzi naszych drzwi, środkowy zawias natomiast dokładnie na środku.
Po przymocowaniu zawiasów do drzwi szafy przesuwnej należy przestawić zawiasy do pozycji otwartej i wstawić drzwi na docelowe miejsce (oczywiście w wersji otwartej). Sprawdźmy, czy drzwi się dobrze zamykają (cały czas je podtrzymując). Gdy pozycja będzie prawidłowa, należy przymocować zawiasy za pomocą śrub (min. 15-20mm) do ścian bocznych szafy.
Na koniec możemy zamontować inne elementy, takie jak uchwyty, magnesy i stopery (które w pozycji zamkniętej stopują drzwi na prawidłowym miejscu).
Montaż drzwi przesuwnych
Drzwi przesuwne zawsze muszą mieć minimum dwa skrzydła. Dzięki temu otwierając drzwi, przesuwamy jedno skrzydło na drugie i uzyskujemy dostęp do połowy szafy. Dlatego też w prowadnicach musimy mieć przewidziane miejsce na dwa skrzydła lub zamontować dwie prowadnice jeżeli te są pojedyncze.
Na początek należy wyznaczyć oś prowadnicy górnej i dolnej, tak, aby były idealnie równoległe. Jakiekolwiek przesunięcie może spowodować, że drzwi będą się zacinały i po prostu będą wyglądały na krzywe. Gdy się upewnimy, że listwy są umiejscowione idealnie nad sobą, wiercimy otwory na kołki rozporowe i mocujemy prowadnice do podłogi i sufitu. Warto pamiętać, że na jeden metr bieżący należy użyć przynajmniej trzech kołków.
Kolejnym krokiem jest montaż mechanizmów jezdnych. Umieszczamy je w rogach poszczególnych skrzydeł. Mamy dzięki temu gwarancję, że drzwi będą się przesuwały stabilnie po prowadnicach i będą miały odpowiednie punkty podparcia.
Tak przygotowane drzwi osadzamy na prowadnicach i regulujemy położenie kół jednych w mechanizmach tak, aby drzwi swobodnie, ale stabilnie poruszały się po prowadnicach.
Na koniec pozostaje montaż ewentualnych stoperów, jeżeli chcemy ograniczyć zasięg przesuwania drzwi z jednej strony. Potem analogiczne prace wykonujemy dla drugiego skrzydła i szafa gotowa!
Cieszymy się własnoręcznie dobraną i zrobioną szafą przesuwną
Po montażu zostaje nam już tylko wstawienie do naszej własnoręcznie zrobionej szafy wszystkich potrzebnych rzeczy, do których przechowywania jest ona przeznaczona. Ma ona te zaletę, że już w fazie projektu uwzględniliśmy wszystkie przedmioty, które się w niej mają znajdować i jest ona bardzo funkcjonalna dzięki temu.