Duży może więcej

Magnesem, który najsilniej przyciąga do sklepów IKEA jest atrakcyjna cena. Sieć, która ma ponad 300 wielkich punktów dystrybucyjnych na całym świecie potrafi wynegocjować ze swoimi podwykonawcami bardzo atrakcyjne warunki współpracy.

Dodatkowym atutem jest unifikacja produktów. Większość poddostawców produkuje pojedyncze części dla IKEI, które są następnie wykorzystywane nie w jednym, ale w kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset produktach. IKEA nie bawi się w rozdrabnianie swojego portfolio produktów i dostosowywanie ich do potrzeb pojedynczego rynku. Trzon oferty stanowią produkty zunifikowane, produkowane masowo na ogromne rynki geograficzne, takie jak na przykład Europa czy Ameryka Północna. Pozwala to osiągać gigantyczne korzyści skali i dzięki temu bardzo mocno obniżać ceny produktów.

Czy wiesz, że...

Ceny w firmach wykonujących meble na wymiar są bardzo zróżnicowane. Nawet ta sama firma często oferuje różne ceny różnym klientom - na przykład w sytuacji gdy ma dużo innych zleceń często stara się podbić cenę. Dlatego tak ważne jest, aby decydując się na zamówienie mebli porównać oferty przynajmniej od kilku sprawdzonych firm.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty od sprawdzonych firm.

Sprawdź!

Bardzo ważnym elementem jest również dystrybucja. W IKEI nie kupujemy złożonych mebli, nikt ich dla nas nie ściągnie z półek (poza nielicznymi przypadkami) i nie zapakuje do samochodu. Ba, nawet w przypadku dużych produktów nikt nie zapewni nam bezpłatnego transportu do naszego mieszkania. Zamiast gotowego produktu otrzymamy jedno lub kilka prostokątnych pudeł i instrukcję, zgodnie z którą produkt ma być złożony. Oczywiście instrukcje będą łopatologicznie proste, ale dla niewprawnych majsterkowiczów mogą przysporzyć wielu trudności. W przypadku rzadziej spotykanych śrub do zestawu dołączone są nawet śrubokręty (na przykład klucze sześciokątne). Najważniejszy element pozostaje jednak taki sam – musisz samodzielnie zdjąć produkt z półki w sklepie, podjechać z nim do kasy, potem zapakować go do swojego własnego samochodu, samodzielnie wnieść go do mieszkania, rozpakować i w końcu złożyć zgodnie z instrukcjami. IKEA prowadzi wprawdzie infolinię pomocy technicznej, ale nikt za nas mebli nie zmontuje.

Meble IKEA świetnie się sprawdzają. Są tanie i bardzo szybkie w montażu. IKEA to jeden z najciekawszych sklepów z meblami.
Meble IKEA - opinie, porady, ceny i jakość w porównaniu do innych sklepów

Dodatkowo IKEA swoje sklepy buduje w jak najlepszych lokalizacjach, co również ma ułatwić klientom dotarcie do ich oferty. Ludzie decydując się na zakupy w IKEI w większości przypadków liczą przede wszystkim na oszczędność.

 

Polecane łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje

 Spada cena - spada jakość!

Wielu klientów dość optymistycznie zakłada, że produkt z dolnej półki cenowej zakupiony w IKEI będzie towarem najwyższej jakości – to błąd! IKEA, jak każda inna firma próbuje odnaleźć idealne połączenie jakości i ceny. Niestety nie zawsze ta wizja zgrywa się z tym czego oczekują klienci. IKEA będąc marketem oferującym produkty z zakresu aranżacji wnętrz i meblarstwa chce dotrzeć do jak najszerszego grona klientów. Oferuje więc zarówno produkty bardzo tanie, o marnej jakości, jak również droższe ale i dużo lepsze i bardziej wytrzymałe. Sama IKEA nie reklamuje się jako sklep ekskluzywny - to klienci przypięli jej tą, będącą dziś ciężarem, łatkę.

Regały z sieci IKEA są bardzo dobrej jakości. Świetnie się sprawdzają, zwłaszcza te o wyższych cenach.
Meble IKEA - opinie, porady, ceny i jakość w porównaniu do innych sklepów

Warto tu odnieść się do historii – IKEA pojawiła się w Polsce w 1991 roku. Wówczas towary z jej półek i obszarów ekspozycyjnych wydawały się Polakom ekskluzywne. Szczególnie, że firma od lat dbała i wciąż dba, by być na bieżąco z obowiązującymi w branży trendami. Wszechobecny w jej produktach skandynawski styl był również dla nas oddechem po latach socjalistycznej tandety.

Z czasem jednak wymagania klientów wzrosły. Pojawiło się również silne rozwarstwienie klienteli oczywiście przez wzgląd na różnice ekonomicznie coraz wyraźniej dzielące społeczeństwo. IKEA chcąc być sklepem dla wszystkich stara się zapewnić towary każdej grupie klientów. Jak większość marketów poszła w tak zwaną masowość. Niestety dla IKEI, pamięć o jej ekskluzywności niejako pozostała z tyłu głowy wielu klientów i to oni najczęściej narzekają na sieć, iż jej produkty straciły swoją jakość.

 Wysoka cena i tu gwarantuje jakość

W przypadku IKEI widać bardzo dokładnie kto narzeka na jej produkty - klienci, którzy wybierają przedmioty z najniższego pułapu cenowego, często o kilkadziesiąt procent tańsze, niż analogiczne produkty u konkurencji.

Po drugiej jest bardzo liczne grono klientów, którzy inwestują w wysokiej jakości produkty, opatrzone oczywiście odpowiednio wyższą ceną. Oni bardzo rzadko narzekają na jakość i trwałość mebli zakupionych w IKEI. Mamy tu więc bardzo prostą zależność. Jeśli chcesz mieć odpowiedniej jakości produkt musisz za niego odpowiednio dużo zapłacić. W innym przypadku musisz się liczyć z pewnymi mankamentami.

Pamiętajmy, że IKEA bardzo często stwarza swoim klientom możliwość zakupu lepszych towarów w atrakcyjnej cenie organizując promocje, oraz wyprzedaże posezonowe. Niestety liczba towarów dostępnych w takich akcjach jest oczywiście ograniczona.

 IKEA dobrym wyborem dla rozsądnie myślących

Szwedzka sieć IKEA jest dobrym wyborem jeśli chodzi o zakup mebli, czy też elementów pomocnych w aranżacji wnętrz. Bardzo często możemy tu znaleźć bardzo pomysłowe, praktyczne produkty, które ułatwiają codzienne życie.

Szukając meble zwracajmy uwagę na jakość ich wykonania, łączenia oraz ogólny stan eksponatu na wystawie. Przewagą IKEI jest fakt, że wszystkie produkty są wystawione i narażone na naprawdę intensywne użytkowanie. Na przeciętnej sofie w IKEI siada dziennie nawet tysiąc osób, podczas gdy na analogicznym meblu w domu siadamy w ciągu dnia maksymalnie kilkadziesiąt razy. To doskonały test wytrzymałości, oczywiście o ile eksponat nie został złożony w sklepie poprzedniej nocy i nie pachnie nowością.

Zasada aktualna dla całego rynku sprawdza się również w przypadku IKEI. Jeżeli oczekujesz wysokiej jakości produktu, musisz odpowiednio dużo zapłacić. Tani produkt rzeczywiście ma atrakcyjną cenę, ale jakość materiałów i samego wykonania będzie mocno odbiegała od produktów z górnej, czy średniej półki. Nie ma sensu liczyć na super okazje. Topowe produkty nawet na wyprzedażach kosztują więcej, niż ich najtańsze odpowiedniki.

ikona podziel się Przekaż dalej