Jesteś tu: Dla budujących

Ocieplenie poddasza - jak to zrobić samodzielnie?

W domkach jednorodzinnych występuje często poddasze użytkowe, które należy odpowiednio ocieplić, aby zminimalizować straty ciepła i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Jaki materiał do ocieplenia umieścić pomiędzy krokwiami? Do wyboru jest wełna mineralna, pianka poliuretanowa, czy styropian. W tym artykule znajdziesz porady jak w najbardziej skuteczny i tani sposób można to zrobić.

Jeżeli chciałbyś stworzyć kosztorys ocieplenia domu lub kompleksowy kosztorys budowy, kliknij tu i skorzystaj z bezpłatnego narzędzia do kosztorysowania.

opublikowano: 13 lipca 2013
Ocena: 5,0/5 (głosów 1)

Wybieramy odpowiedni materiał do ocieplenia

Do ocieplania poddaszy warto użyć wełny z warstwą folii aluminiowej, która odbija ciepło z powrotem do wnętrza. Natomiast do ocieplania dachu bardziej nadaje się wełna mineralna w matach lub płytach grubości przynajmniej 25 cm. Wełna do ocieplenia dachu powinna być przycięta na szerokość ok. 2 cm większą niż wynosi rozstaw krokwi, co pozwoli na wyeliminowanie szczelin dzięki sprężystości tego materiału.

Wykonujemy stelaż do ocieplenia i montujemy płyty gipsowo-kartonowe

Ocieplenie poddasza coraz częściej wykonuje się również w dwóch warstwach, gdyż wobec tendencji do stosowania coraz grubszych izolacji, nie sposób zmieścić ich w całości w krokwi. Pierwszą warstwę umieszcza się zatem między krokwiami, a następnie montuje się poprzecznie ruszt i układa drugą warstwę ocieplenia. Na tak stworzony ruszt przykręca się płyty gipsowo-kartonowe.

Jeżeli dach jest skośny, można go także ocieplić styropianem odmiany EPS 50. Warto użyć płyt przystosowanych do łączenia na pióro i wpust - dzięki temu unikniemy powstawania mostków termicznych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom istnieje możliwość łączenia nawet trzech warstw izolacji – tak, że można zastosować je w domach o różnym rozstawie krokwi. Nie trzeba przy tym stosować łat i elementów mocujących.

Ułożenie folii w celu zapobiegania osadzaniu się pary wodnej

Na tak przygotowanym stelażu trzeba jeszcze ułożyć folię paroszczelną, która będzie zapobiegać przenikaniu pary wodnej do ocieplenia. Najwygodniej zamocować ją po prostu dwustronną taśmą samoprzylepną do profili stelaża, po czym można już zainstalować podsufitkę z płyt gipsowo-kartonowych. Dodatkowo warto pamiętać, że ocieplenie poddasza powinno się również odpowiednio zabezpieczyć przed przewiewaniem. W tym celu układa się na nim folię paroprzepuszczalną:

  • wysoko paroprzepuszczalną - można ją ułożyć bezpośrednio na wełnie
  • o mniejszej paroprzepuszczalności - z zapewnieniem 3 cm pustki nad ociepleniem

Warto pamiętać!

Wełny nie wolno dopychać do folii, nawet gdy może się z nią stykać. Może to mieć negatywne skutki. W miejscach, gdzie w rezultacie takiego upychania powstałyby wybrzuszenia, pod pokryciem z łatwo nagrzewających się materiałów (np. blachodachówki) folia mogłaby ulec uszkodzeniu (w skutek przegrzania). Cały nasz wysiłek poszedłby wtedy na marne i musielibyśmy wykonać kolejny remont.

, 27 kwietnia 2016
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij