Tynkowanie sufitu krok po kroku - poradnik praktyczny
Samodzielne nakładanie tynku na sufit sprawdza się w przypadku, gdy mamy do wytynkowania niewielką powierzchnię. Nie jest to czynność zbyt skomplikowana jednak wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Poniżej zaprezentujemy najważniejsze etapy prac i uniwersalne zasady dotyczące nakładania tynku na sufit. Dzięki temu poradnikowi zrobisz to sam!
Przypominamy, że koszty położenia tynków w dowolnym pomieszczeniu możesz obliczyć na jednym z 8 Kalkulatorów Budowlanych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaj tynku, a wybór metody tynkowania
Sposób nakładania tynku na sufit zależy od tego jaką zaprawę mamy do dyspozycji. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się tynki gipsowe, które odznaczają się wysoką funkcjonalnością. Tynk gipsowy można nakładać ręcznie bądź maszynowo. Większość z nas nie posiada odpowiednich maszyn, zatem zostaje nam samodzielne nałożenie tynku ręcznie.
Koszty tynkowania sufitu przedstawiają się następująco. Grubość tynku gipsowego nałożonego na sufit waha się w granicach 7-15 mm. Uśrednione zużycie wynosi wtedy ok. 7 kg/m2.Biorąc pod uwagę aktualne ceny rynkowe możemy przyjąć, że wytynkowanie 1 m2 będzie kosztowało od 6 do 10 zł. Jeśli zdecydujemy się na wynajęcie fachowca, wówczas musimy doliczyć koszty usługi (ok. 15 zł/m2).
Etap 1 – przygotowanie podłoża
Przygotowanie podłoża jest czynnością uniwersalną, którą należy wykonać bez względu na typ tynku i metodę jego nakładania. Nasz sufit przed tynkowaniem nie może być zapylony, tłusty ani pokryty resztkami starych powłok malarskich. Konieczne jest dokładne oczyszczenie całej powierzchni oraz uzupełnienie widocznych ubytków.
Kolejny krok to zagruntowanie całego sufitu. Pamiętajmy, że preparat gruntujący powinien być dobrze dopasowany do typu powierzchni. Na betonie komórkowym, murze czy silikacie warto zastosować preparat gruntujący do podłoży chłonnych. Z kolei w przypadku betonu zwykłego i styropianu stosujmy specyfik do podłoży nie chłonnych. Właściwy dobór preparatu gruntującego zapewni dobre przyleganie tynku.
Etap 2 – rozrabianie oraz nakładanie tynku gipsowego
W ofertach handlowych znajdziemy wiele dobrych jakościowo tynków, wyprodukowanych przez różnych producentów. Przed rozrobieniem warto zapoznać się z instrukcją obsługi i stosować się do indywidualnych zaleceń producenta.
Tynk do nakładania ręcznego jest sprzedawany w workach. Należy go rozrobić z odpowiednią ilością czystej wody i bardzo dokładnie wymieszać. Do mieszania najlepiej użyć elektrycznego mieszadła wolnostojącego, które będzie najbardziej wygodnym rozwiązaniem.
Po osiągnięciu jednolitej masy rozpoczynamy nakładanie. Tynk gipsowy nakładamy na sufit za pomocą większej metalowej pacy. Pamiętajmy, że wszystkie tynki gipsowe są produktami jednowarstwowymi. Oznacza to, iż cała masa tynkarska musi być nałożona za jednym podejściem. Maksymalna grubość jaką możemy nałożyć na sufit to 15 mm.
Etap 3 – zaciąganie tynku na suficie
Po nałożeniu tynku na sufit rozpoczynamy wstępne wyrównanie powierzchni. Tzw. zaciąganie zawsze powinno się odbywać przy użyciu specjalnej łaty tynkarskiej typu H.
Łatę zawsze trzymamy przed sobą obiema rękami. Podczas gładzenia przyciągamy ją do siebie jednolitym ruchem. Pamiętamy, by zaciągać tynk w różnych kierunkach, bowiem dzięki temu zyska większą gładkość. Na naszej łacie będzie gromadził się nadmiar tynku, wykorzystajmy go do uzupełnienia wgłębień.
Po zaciągnięciu całego sufitu warto dokonać pomiaru poziomu. Jeśli okaże się, że tynk jest nierówny, należy go poprawić przed zaschnięciem masy tynkarskiej.
Etap 4 - Równanie powierzchni tynku
Równanie powierzchni tynku jest najtrudniejszą czynnością. Musimy ją wykonać w momencie, gdy masa tynkarska zaczyna się lekko wiązać. Do wyrównania powierzchni tynku należy użyć łaty trapezowej, która zniweluje nierówności i ślady po zaciąganiu.
Po wyrównaniu powierzchni obejrzyjmy jeszcze nasz sufit z każdej strony. Zwróćmy szczególną uwagę na widok ze strony otworu okiennego. Ewentualne nierówności oraz zagłębienia będą najlepiej widoczne z tej perspektywy. Jeśli zauważymy na tynku jakieś mankamenty, poprawmy je zanim masa mocno się zwiąże.
Etap 5 – wstępne gładzenie tynku
Etap wstępnego gładzenia nazywa się często piórowaniem. Jest to czynność, w której usuwamy drobne mankamenty, pozostałe po zaciąganiu i wyrównywaniu.
Do wstępnego gładzenia używamy tzw. pióra czyli specjalnej szpachli powierzchniowej. Po dokładnym wygładzeniu całego sufitu musimy go lekko nawilżyć wodą. Używamy do tego spryskiwacza wypełnionego czystą, letnią wodą. Następnie dokładnie przecieramy powierzchnię pacą gąbkową. Dzięki temu na powierzchni sufitu pojawi się rzadki tynk (tzw. mleczko gipsowe). Wydobycie rzadkiego tynku jest konieczne jeśli chcemy uzyskać idealnie gładką powierzchnię.
Etap 6 – gładzenie zasadnicze
Zasadnicze gładzenie tynku wykonujemy w momencie gdy zauważymy, że mleczko gipsowe lekko przyschło i zmatowiało. Na tym etapie prac możemy użyć metalowej pacy (tzw. kosy) bądź szpachli powierzchniowej.
W trakcie gładzenia wykonujemy duże koliste ruchy, które pomogą nam uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Po dokładnym wygładzeniu i wyschnięciu tynku gipsowego, nasz sufit jest już gotowy do nałożenia dodatkowej szpachli bądź bezpośrednio do malowania.
Dodatkowe wskazówki
Powyższe etapy dotyczą tynkowania sufitu o gładkiej powierzchni. Możemy też wykonać inną fakturę. Rezygnujemy wówczas z wygładzania i odciskamy fakturę na świeżej, wypoziomowanej masie tynkarskiej.
Pamiętajmy, że podczas wykonywania tynku gipsowego musimy stosować się do kilku podstawowych wskazówek.
1. Nigdy nie powinniśmy przeprowadzać prac w temperaturach wynoszących poniżej +5°C.
2. Należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniego podkładu gruntującego.
3. Nigdy nie nanosimy tynku gipsowego w kilku warstwach. Całą zaprawę należy nałożyć jednokrotnie, przerwy nie mogą być większe niż 15 minut. Maksymalny czas nałożenia tynku na cały sufit wynosi 150 minut. Po upływie tego czasu masa jest już wstępnie związana co uniemożliwi nałożenie kolejnej warstwy.
Podczas gipsowania musimy też zwrócić szczególną uwagę na cyrkulację powietrza. Tynkowane pomieszczenie nie może być aktualnie ogrzewane, a jego wnętrzu nie mogą występować przeciągi. Owe niewłaściwe warunki mogą doprowadzić do zbyt szybkiego, miejscowego wyschnięcia fragmentu tynku.
A jeżeli nie chcesz tynkować samodzielnie?
Jeżeli jednak nie jesteś przekonany, że chcesz te wszystkie prace wykonać samodzielnie - mamy dla Ciebie inny pomysł. Skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy - wypełnij krótki formularz, potwierdź zapytanie i otrzymaj oferty od firm budowlanych zainteresowanych wykonaniem Twojego zlecenia. Usługa jest całkowicie bezpłatna?