Łączenie kolorów ścian – od czego zacząć?

Jeśli naszym zamiarem jest łączenie kolorów ścian w mieszkaniu to warto trzymać się zasady – jeden kolor główny i jeden, maksymalnie dwa dodatkowe. Najlepiej wybrać je z tej samej palety. Takie wzorniki zobaczymy wybierając farbę w sklepie, jednak nie zawsze to wystarczy, aby znaleźć kolory, które tworzą idealne zestawienia. Jakie kolory pasują do siebie?

Łączenie kolorów pomoże nam zmienić wygląd naszego pomieszczenia, dlatego zastanawiając się nad wyborem koloru warto przeanalizować to, co w naszym wnętrzu chcemy zmienić, skorygować. Kolory ścian mają moc zmiany optycznego postrzegania wnętrza. Może nasza przestrzeń jest za mała, albo zbyt duża i pusta? Możemy zmienić to za pomocą odpowiedniej barwy ścian.

Kolory ścian można również podzielić na atakujące oraz ustępujące, gdyż mogą one optycznie przybliżać lub oddalać nam przestrzeń. Tę właściwość warto wykorzystać. Odpowiednio - zimne barwy mogą sprawić, że przestrzeń będzie oddalona od nas, ciepłe, że będzie wydawać nam się bliższa.

Ciepłe barwy np. czerwony, pomarańczowy optycznie zmniejszają przestrzeń, ale również dodają jej przytulności. Zimne sprawiają, że wnętrze wyda się większe. Jasne kolory pomogą również rozjaśnić pomieszczenie, które znajduje się np. od strony północnej.

Łączenie kolorów ścian – jakie kolory pasują do siebie?

Łączenie kolorów może okazać się świetnym pomysłem na stworzenie niebanalnego i ciekawego wnętrza. Trzeba tylko wybrać odpowiednie barwy. Nie warto wymyślać, jaki kolor pasuje do zielonego czy fioletu. Najlepiej postawić na sprawdzone zestawienia. Modne ostatnio stało się połączenie złamanej bieli z bladym różem, szarością czy błękitem. To zdecydowanie kolory pasujące do siebie. Takie zestawienie stworzy przytulne wnętrze oraz będzie uniwersalnym tłem do wielu aranżacji.

Modne są również kolory ścian z dawnych epok, nie do końca wyraziste, stonowane i jakby lekko przybrudzone. Należą do nich takie barwy jak bordo, granat czy fiolet. Najlepiej jednak, aby były one nałożone na jedną ze ścian, gdy na pozostałych ścian zastosujemy stonowane kolory. Na dłuższą metę nasycone barwy mogą działać na nas drażniąco. Mocne zestawienie kolorów można również złagodzić np. neutralną podłogą lub prostymi meblami.

Wybierając intensywne barwy należy także mieć na uwadze, że w położone na większej przestrzeni czyli na ścianie, będą wydawały nam się ciemniejsze niż na próbniku. Podobnie zmienia się to ze zmianą natężenia światła. Inaczej kolor prezentuje się w świetlne dziennym, inaczej przy sztucznej żarówce w sklepie, dlatego nie jest dobrym, aby już przy półce podejmować ostateczną decyzję. Zanim położymy kolor na całej ścianie warto zrobić test na jej kawałku.

Zestawienie kolorów na ścianie to najlepszy sposób na uzyskanie bardziej nowoczesnego i oryginalnego wyglądu pomieszczenia. Wiele kolorów świetnie ze sobą współgra
Łączenie kolorów ścian - praktyczne przykłady jakie kolory pasują do siebie!

Barwy ciepłe i zimne w salonie - pomysł na zestawienia kolorów

Jeśli chcemy zastosować w naszym wnętrzu łączenie kolorów ciepłych i zimnych to dobrze wpierw poznać koło barw, które może pomóc nam wybrać odpowiednie zestawienia. Po jednej stronie koła barw występują odcienie ciepłe takie jak czerwony, pomarańczowy czy żółty. Po drugiej zimne – niebieski, zielony. W kole barw nie występują kolory czarny i biały, gdyż uchodzą one za takie, które można łączyć z pozostałymi. Dzięki kołu barw dowiemy się, jakie kolory pasują do siebie.

Gdzie szukać projektanta wnętrz?

Jeżeli szukasz sprawdzonego projektanta wnętrz, wypełnij ten formularz. W odpowiedzi dostaniesz ciekawe oferty od sprawdzonych projektantów.

Sprawdź!

Barwy ciepłe i zimne różnią się tym, ile mają w sobie czerwieni lub błękitu. Zimne barwy to takie z odcieniami fioletu, zieleni czy niebieskiego. Jednak każdy zimny kolor może mieć również ciepły odcień. Dobierając kolory przy pomocy koła barw możemy uzyskać optymalny efekt łącząc barwy ciepłe i zimne, w taki sposób, że będą ze sobą współgrać. Jak łączyć kolory ciepłe i zimne?

Jeśli decydujemy się na łączenie mocnych barw i duże kontrasty, należy pamiętać, że ważne są tu również proporcje. Nie wystarczy, że wiemy co z czym połączyć. Przykładowo fioletowy będzie dobrze wyglądał z kolorem żółtym, ale tylko wtedy, jeśli więcej zastosujemy koloru fioletowego.

Sprawdzone zestawienia – jak łączyć kolory ścian w pokoju?

Aby mieć pewność, że kolory ścian, które wybieramy będą dobrze ze sobą wyglądały, warto skorzystać ze schematów, które mogą znacznie ułatwić nam zadanie.

  • Barwy o tej samej temperaturze, tzw. harmonia monochromatyczna – to połączenie trzech różnych odcieni szarości, zieleni czy żółci.
  • Harmonia analogiczna – polega na tym, że łączymy ze sobą kolory, które w tęczy występują obok siebie.
  • Harmonia komplementarna – to zestawienie kolorów występujących w kole barw naprzeciwko siebie. Takie jak żółty i fioletowy, czy czerwony i zielony.
  • Harmonia trójkąta to kolory, które występują w kole barw w tej samej odległości od siebie, np. zielony, pomarańczowy i fioletowy.

Łączenie kolorów może być naprawdę kontrastowe. Kolorowe ściany w tonacji zimnej lub ciepłej to jeden z najlepszych sposobów na barwny pokój.
Łączenie kolorów ścian - praktyczne przykłady jakie kolory pasują do siebie!

Jak łączyć kolory ścian z innymi elementami?

Decydując się na łączenie kolorów ścian trzeba pamiętać o tym, że w naszym wnętrzu występują również inne elementy, które mają swój kolor. O ile możemy zdecydować się na wymianę mebli czy dodatków, to jeśli chodzi o podłogę, drzwi, futryny i okna – nie będzie to takie proste. Trzeba więc dopasować kolor do tych elementów.

Drewniana podłoga jest dobrym tłem do wielu aranżacji, ale warto również zwrócić uwagę na jej odcień – przy jaśniejszym drewnie dobrze jest stosować również jasne kolory ścian, a przy ciemnych gatunkach można zdecydować się na śmielsze zestawienia. Podłoga wykonana z kamienia, czy płytek imitujących kamień, będzie wyglądała najlepiej ze ścianami w kolorach ziemi.

Łączenie kolorów ścian w pokoju – dlaczego warto spróbować?

Ściany pomagają stworzyć charakter wnętrza. Mogą mieć jednolity kolor, albo łączyć kilka barw, które razem utworzą niebanalną aranżację.Łączenie kolorów ścian sprawia, że wnętrze staje się ciekawsze, ale tylko wtedy kiedy świadomie wybierzemy zestawienia kolorystyczne, nie zdając się na szczęśliwy traf. Jeżeli wiesz, jaki kolor pasuje do fioletu, a jaki do zielonego to bez problemu stworzysz idealne wnętrze.

Warto również dobrać połączenie kolorów do danego wnętrza w zależności od jego przeznaczenia. Jeśli ma ono służyć do relaksu czy odpoczynku (sypialnia, salon) powinniśmy wybrać delikatne, stonowane barwy. Łączenie ich powinno być bardzo delikatne. Jeśli zaś ma nas pobudzać do działania (salon, kuchnia) – warto postawić na energetyczne barwy, w łączeniu których występuje duży kontrast. 

ikona podziel się Przekaż dalej