Projekty wymarzonych ogrodów - ciekawe pomysły i rozwiązania

Projekty wymarzonych ogrodów - ciekawe pomysły i rozwiązania

Każdy właściciel domku jednorodzinnego oczyma wyobraźni widzi wokół swojego budynku przepiękny ogród. Kiedy tylko przychodzi wiosna, ochoczo zabiera się do pracy, jednak efekt nie zawsze spełniają jego oczekiwania. Dlatego tak istotny jest plan ogrodu. Dowiedz się, jak zaprojektować ogród, co powinno się w nim znaleźć i na jakie projekty ogrodów możesz liczyć od profesjonalnej firmy.

Projekty ogrodów – podstawowe elementy

Jak zaprojektować ogród samodzielnie

Zanim zabierzesz się do przekopywania ogrodu i sadzenia kwiatów na rabatach, stwórz własny i dość dokładny plan ogrodu. To bardzo ważny krok, dzięki któremu twoja aranżacja będzie prezentowała się przepięknie. Projekty ogrodów można zrobić samodzielnie, wystarczy trochę wyobraźni i garść wiadomości o roślinach. Przydatny może okazać się program do projektowania ogrodów przydomowych, który błyskawicznie wyliczy wszystkie odległości i wielkości. Jednak możesz zrobić to samodzielnie, nie opierając się o program do projektowania ogrodów przydomowych. Wystarczy wziąć kartkę papieru i dokładnie wymierzyć swój ogród.

Jak zaprojektować aranżację ogrodu? Zacznij od zaznaczenia tych elementów, które są stałe. Jeśli nie musisz, nie wyburzaj starych budowli, altan, budynków gospodarczych czy studni, zwłaszcza, jeśli są w dobrym stanie. Postaraj się zaprojektować ogród w oparciu o te elementy i zastanów się, jak możesz je przerobić, by wyglądały bardziej nowocześnie. Niech to będą punkty orientacyjne na mapie twojego ogrodu i o nie oprzyj dalsze działania i kroki.

Plan ogrodu powinien także zawierać informacje o podjeździe i wszystkich szlakach komunikacyjnych. Zaznacza drogę, którą przejeżdżasz samochodem by dotrzeć do garażu, a także wszystkie ścieżki ogrodowe prowadzące do stałych elementów ogrodu. Postaraj się to zrobić tak, by wszędzie można było łatwo dotrzeć. Dopiero wtedy możesz przystąpić do przeglądania katalogów producentów cebulek kwiatowych i nasion i fantazjować, jak twój ogród będzie wyglądał w kolejnym sezonie.

Jak zaprojektować ogród? Weź pod uwagę swoje oczekiwania

Najważniejsza zasada w czasie tworzenia projektu brzmi: zastanów się, czego oczekujesz od swojego ogrodu. Czy ma być miejscem wypoczynku i relaksu? Może chcesz, by był bezpieczną przestrzenią, w której dzieci mogą się swobodnie bawić? A może planujesz wydawać na tarasie ogromne przyjęcia? Twój plan ogrodu powinien być idealnie dopasowany do twoich potrzeb i oczekiwań.

Osoby, które chcą zaszyć się z książką w cieniu i rozkoszować się samotnością, powinny stworzyć miłe zakątki, oddzielone od reszty ogrodu niewysokimi krzewami lub pergolą, po której będą wspinać się prześliczne pnącza. Towarzyscy właściciele tarasu powinni dostosować go do potrzeb przyjęć – kupić rozkładany stół, zadbać o duży parasol, który będzie osłaniał gości przed słońcem i wybudować w pobliżu duży grill. Warto także zapewnić miejsce dla najmłodszych, wytyczyć strefę dla piaskownicy i huśtawek. Najlepiej, gdyby znajdowała się w oddaleniu od oczka wodnego i innych zbiorników i była dobrze widoczna z okien domu.

Projekty ogrodów – planowanie i rozmieszczenie roślin

Po zaznaczeniu stałych punktów twój plan ogrodu stanie się polem dla wyobraźni. Teraz czas zaplanować rozmieszczenie roślin. Najpierw oczywiście tych największych, czyli drzew i krzewów. To według nich będziesz rozmieszczać kolejne gatunki i ustalać rabaty. Duże rośliny rzucają znaczny cień, co także należy wziąć pod uwagę przy planowaniu. W przypadku krzewów owocowych i takich, które wymagają zwiększonej pielęgnacji, częstego podlewania i przycinania, zadbaj o to, by mieć do nich łatwy dostęp. Nie obsadzaj ich krzewinkami i umieść w okolicy ścieżek.

W czasie planowania rozmieszczenia kwiatów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dwa aspekty. Weź pod uwagę ich wysokość – nie powinno być między nimi zbyt dużej różnicy, a jeśli wybierasz kwiaty o różnej wysokości, umieść je tak, by wyższe były z tyłu i nie zagłuszały niższych gatunków. Ponadto sprawdź okresy kwitnienia. Dużym błędem początkujących amatorów roślin są projekty ogrodów, w których znajdują się na przykład wyłącznie kwiaty cebulowe. Owszem – wiosną ogród wygląda zachwycająco, ale po okresie kwitnienia jest pusty i nie prezentuje się już atrakcyjnie.

Wybierz zróżnicowane kwiaty, aby ogród kwitł przez cały rok, aż do później jesieni. Pomogą ci w tym gotowe projekty ogrodów i zdjęcia w Internecie czy czasopismach branżowych. Warto także pomieszać rodzaje roślin obok siebie. Niech jednoroczne wypełnią przestrzenie między bylinami o pokroju krzewinek. Warto posadzić dużo roślin cebulowych, lecz nie tylko tych wiosennych, lecz także późniejszych, jak kosaćce, lilie czy mieczyki. Mają tysiące odmian o różnych, często kontrastowych kolorach. Rośliny cebulowe pomogą ci stworzyć ogród pełen barw.

Program do projektowania ogrodów przydomowych

Program do projektowania ogrodów przydomowych to bardzo przydatne narzędzie. Dzięki niemu nie musisz samodzielnie wszystkiego rysować, dodatkowo tego rodzaju aplikacja błyskawicznie przeliczy wszystkie odległości i wielkości. Dodatkową zaletą jest to, że program do projektowania ogrodów przydomowych od razu przygotuje wizualizację, dzięki której zobaczysz, jak będą rozplanowane rośliny i jak będzie się przedstawiał twój pomysł. Możesz także swobodnie zmieniać i przenosić wszystkie elementy.

Warto korzystać z narzędzi, które są wyposażone w liczne opcje i mają bardzo dużą bazę elementów. Jednym z nich jest program do projektowania ogrodów przydomowych GardenPuzzle. Jest za darmo, łatwy w obsłudze i ma ogromną bazę mebli ogrodowych, kwiatów i innych roślin, nawierzchni, altan ogrodowych i budynku. Możesz wprowadzić do niego także dane dotyczące wielkości działki i wymiary budynków.

Bardziej zaawansowany, ale już płatny program do projektowania ogrodów przydomowych, to Garden Composer 3D Plus. Tutaj część opcji jest za darmo, ale niektóre narzędzia, możliwości i zakładki są płatne. Ten program do projektowania ogrodów przydomowych zawiera ogromną bazę roślin, które są dokładnie opisane. Wygeneruje ci biodynamiczny kalendarz pielęgnacji, dzięki któremu będziesz wiedzieć, w jakich miesiącach trzeba zająć się poszczególnymi gatunkami i co trzeba przy nich zrobić. Na dodatek możesz w im wydrukować plan ogrodu i wyświetlać go w 3D, dzięki czemu prace przy zakładaniu rabatek będą postępowały o wiele szybciej.

Gotowe projekty ogrodów

Darmowe projekty ogrodów

W sieci możesz znaleźć gotowe już, darmowe projekty ogrodów. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest to, że nie musisz zajmować się projektowaniem ogrodu. Dostajesz gotowy plan ogrodu, który tylko realizujesz. Bardzo często darmowe projekty ogrodów posiadają także listę roślin, które trzeba posadzić, wraz z opisami, jak je pielęgnować. W innych przypadkach musisz szukać informacji o nich w innych miejscach, ponieważ projekty ogrodów zawierają tylko listę nazw i odmian.

Darmowe projekty ogrodów są najczęściej bardzo standardowe. Dla jednych będzie to zaleta, dla innych wada. Jeśli lubisz bardziej nieszablonowy styl i chcesz stworzyć naprawdę ciekawą przestrzeń, którą będziesz mógł się cieszyć, będziesz musiał modyfikować projekt. Na szczęście projektów dostępnych za darmo jest bardzo wiele, więc szanse, że zajdziesz coś, co ci mniej więcej odpowiada, są naprawdę duże. Jednak gotowe projekty ogrodów nigdy nie będą idealnie dopasowane do twoich potrzeb ani wymiarów twojego ogrodu. Musisz sam je co nieco przerobić, a to trudne, jeśli nie masz doświadczenia w ogrodnictwie.

Płatne gotowe projekty ogrodów

Wielu projektantów oferuje płatne projekty ogrodów. Są one nieco bardziej rozbudowane niż te darmowe, często są także bardziej oryginale i nieszablonowe. Kupując płatny gotowy projekt ogrodu, masz mniejsze szanse na to, że będzie bardzo podobny do tego, co ma przed domem twój sąsiad.

Jednym z minusów takiego rozwiązania jest jednak to, że nie możesz zdecydować się na konkretne rośliny czy wprowadzić zmian. To dobra opcja dla osób, którzy mają zupełnie pustą działkę lub są zdeterminowani do zburzenia poprzednich budynków i elementów małej architektury. Ponadto tego rodzaju projekty ogrodów nie biorą pod uwagę twoich możliwości finansowych. Może okazać się, że nawierzchnia, wyburzenie i postawienie budynków, a także zakup roślin przekroczą twój budżet na aranżację ogrodu. W takim wypadku będziesz musiał wprowadzać zmiany, a to nie jest takie proste.

Tego rodzaju projekty ogrodu różnią się od takich, które przygotowuje specjale dla ciebie architekt zieleni pod wieloma względami. Przede wszystkim są mniej dopasowane do twoich potrzeb, ale z drugiej strony masz większą dowolność w modyfikacjach i zmianach. Niebanalną zaletą jest także fakt, że gotowe projekty są po prostu o wiele tańsze.

Profesjonalne projekty ogrodów – zaufaj specjaliście

Plan ogrodu od specjalisty – czego możesz się spodziewać

Samodzielne tworzenie ogrodu może być wielką frajdą, jednak musisz zainwestować w to dużo czasu i cierpliwości. Nie zawsze to się udaje, nie każdy także ma taki zmysł, by samodzielnie stworzyć przestrzeń, o jakiej marzy. Dlatego warto zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalisty. Architekci krajobrazu mają coraz bardziej konkurencyjne ceny, nie będzie to więc ogromny wydatek, a jednocześnie będziesz mieć pewność, że w twoim ogrodzie wszystko będzie ze sobą współgrać.

Nie musisz obawiać się, że plan ogrodu będzie zupełnie odbiegał od tego, czego potrzebujesz. Jeśli zaznaczysz, że chcesz mieć przestrzeń do biesiadowania przy grillu lub miejsce zabaw dla dzieci, na pewno znajdzie się na twoim projekcie. Co ważne, będzie on idealnie dopasowany do wymiarów twojego ogrodu. To ważne, by bardzo dokładnie go odwzorować, a przynajmniej zachować idealne odstępy między roślinami. Dzięki temu nie będzie za gęsto i każdy gatunek będzie miał przestrzeń, żeby się rozwijać. Nie musisz także zastanawiać się nad tym, czy poradzisz sobie finansowo z realizacją projektu. Projektant zawsze pyta o budżet, w jakim chcesz się zmieścić, więc możesz mieć pewność, że plan nie pochłonie wszystkich twoich oszczędności.

Wiele firm oferujących profesjonalne projektowanie ogrodów, jednocześnie oferuje także ekipę, która zrealizuje projekt. Nie będziesz musiał się przejmować sadzeniem roślin, kształtowaniem terenu czy budową elementów małej architektury. Niektóre biura projektowe mają naprawdę kompleksowe usługi i zatrudniają także ogrodników, którzy będą dbać o twoje rośliny przez cały sezon.

Ile kosztuje profesjonalny projekt ogrodu

Cena projektu ogrodu jest uzależniona od wielu czynników. Najczęściej przelicza się ją na metr kwadratowy, z tym jednak założeniem, że im mniejsza powierzchnia, tym więcej płaci się za jeden metr. Dostarczony projekt może być droższy, jeśli w jego skład wchodzą nie tylko rośliny, lecz także budowle, altanki czy domki działkowe. Taka usługa jest płatna dodatkowo, co zacznie podnosi całą cenę projektu ogrodu.

Plan ogrodu kosztuje od kilkudziesięciu (przy małej działce) do kilkunastu (w przypadku dużej działki) złotych za metr kwadratowy. Cena może być wyższa, jeśli opracowanie ma być bardziej szczegółowe. To sprawia, że projekt standardowego ogrodu kosztuje od 2 do 5 tysięcy złotych. Jeśli zdecydujesz się na zaangażowanie ekipy, która zrealizuje plan, wraz z zakupem wszystkich sadzonek, nasion i materiałów potrzebnych do wyłożenia nawierzchni, zapłacisz około 9-12 tysięcy. Tę kwotę możesz obniżyć, jeśli zdecydujesz się na samodzielny wybór i zakup sadzonek i innych materiałów, warto jednak pamiętać, że firmy ogrodnicze często mają rabaty w dużych marketach i sklepach tego typu. Co więcej, pracownicy mają duże doświadczenie i z pewnością wybiorą sadzonki najlepszej jakości. To zwiększa prawdopodobieństwo, że się przyjmą i będą się prawidłowo rozwijać.