Warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu

Przed zakupem rolet okiennych należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących naszych indywidualnych preferencji. Pamiętajmy, że najtańsze, klasyczne produkty wykonuje się z cienkiego papieru, który nie zapewnia zbyt dużej ochrony przed promieniami słonecznymi. Jeśli zależy nam na wysokim stopniu zaciemnienia pomieszczenia, wówczas warto zainwestować w nieco droższe rolety podgumowane.

Druga istotna kwestia dotyczy sposobu montażu rolet. Do dyspozycji mamy modele klasyczne, które montujemy do ściany bądź okna. Tego typu rolety z reguły zasłaniają całe okno i stanowią elegancką ozdobę wielu aranżacji. Jednak coraz częściej decydujemy się na rolety typu mini, które montujemy bezpośrednio w ramie okna bądź na listwie przyszybowej. Dodatkowe, boczne prowadnice zapewniają większy stopień zaciemnienia pomieszczenia. Rolety tego typu stosujemy przeważnie w aranżacjach zainspirowanych stylem nowoczesnym.

Przed zakupem rolet należy też wybrać jej odpowiednią kolorystykę. Jest to ważne ze względu na walory dekoracyjne oraz stopień zaciemnienia pomieszczeń. Pamiętajmy, że rolety o jasnej barwie przepuszczają o ok. 30 procent więcej promieni świetlnych niż ich ciemne odpowiedniki. Warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru naszych rolet okiennych.

Rodzaje rolet kontra cena

W ofertach handlowych znajdziemy bardzo wiele rodzajów rolet okiennych. Jednak od kilku lat największą popularnością cieszą się:

Rolety ekranowe – to jedne z najbardziej funkcjonalnych produktów. Świetnie sprawdzają się zarówno w domach, biurach jak i w placówkach użyteczności publicznej. Roleta ekranowa składa się ze zwijanego pasa materiału (najczęściej poliester, PCV bądź włókno szklane). Dobry jakościowo materiał zyskuje odporność na uszkodzenia mechaniczne i nie odbarwia się pod wpływem działania promieni słonecznych. Roleta ekranowa może być wolnowisząca lub umieszczona w specjalnej kasecie (typ mini). Produkty wolnowiszące z reguły nie zapewniają pełnego zaciemnienia pomieszczenia. Ich materiał przepuszcza rozproszone promienie słoneczne i zabezpiecza wnętrza przed nadmiernym nagrzaniem.  Najtańsze modele rolet ekranowych (o standardowych formatach) nabędziemy już za ok. 25 zł/szt. Produkty na zamówienie będą już nieco droższe. Ceny rozpoczynają się od 40 zł/szt. Jeszcze więcej zapłacimy za rolety wykonane z podgumowanego materiału. Cena zakupu może przekroczyć 100 zł/szt.

Rolety austriackie – chętnie wybierane ze względu na swoje walory dekoracyjne. Typowa roleta austriacka przypomina kurtynę, którą podnosimy za pomocą zintegrowanego systemu sznurków. Co ciekawe, tego typu produkty mogą być wykonane z niemal każdego materiału używanego do produkcji rolet. Największą popularnością cieszą się modele wykonane z woalu. Ceny rozpoczynają się od 140 zł/szt. Jednak w ofertach producentów znajdują się też rolety z ozdobnymi marszczeniami. Ich cena z pewnością będzie wyższa (przynajmniej 200 zł/szt).

Rolety rzymskie – Przypominają model austriacki, jednak lepiej komponują się w aranżacjach nowoczesnych. Materiał rolety zwija się falami ku górze, tworząc ciekawy efekt dekoracyjny. Dobre jakościowo modele posiadają dodatkowe, pionowe wzmocnienia z fiszbin. Wzmocnienie sprawia, że materiał zwija się bardzo równo, a jego opuszczenie nie stanowi żadnego problemu. Najtańsze w zakupie będą modele wykonane z cienkich tkanin. Minimalny koszt zakupu to 55 zł/szt (format standardowy). Jednak lepsze jakościowo rolety wykonane z dobrego jakościowo materiału bądź folii refleksyjnej będą już wydatkiem przekraczającym 200 zł/szt.

Rolety plisowane – to dość uniwersalny model, który możemy zastosować zarówno na oknach ściennych jak i dachowych. Roleta przybiera formę harmonijki i zwija się równolegle na całej swojej długości. Jest dostępna w wersji wolnowiszącej oraz w kasecie. W ofertach handlowych znajdziemy zarówno rolety jednofunkcyjne (zwijają się ku górze) jak i dwufunkcyjne (zwijające się w obu kierunkach). Rolety dwukierunkowe cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją funkcjonalność. Umożliwiają osłonięcie wybranego fragmentu okna i wyglądają bardzo reprezentatywnie. Ciekawy jest także fakt, że roleta plisowana może być z łatwością dopasowana do okna o dowolnym kształcie. Producenci wykonują ją z różnego typu tworzyw (od tekstyliów aż po włókno bambusowe). Dzięki temu wybór wzorów, barw i kształtów jest niemal nieograniczony. Za najtańsze modele tekstylne zapłacimy przynajmniej 40 zł/szt. Rolety plisowane z bambusa czy dobrego jakościowo materiału będą już wydatkiem rzędu 150 – 220 zł/szt.

Rolety dzień/noc – bardzo ciekawe rozwiązanie dające nam szerokie możliwości aranżacyjne. Roleta składa się z poziomych pasów materiału, które przepuszczają promienie słoneczne bądź zapewniają pełny stopień zaciemnienia. Powyższy typ rolet jest szczególnie polecany do mocno nasłonecznionych pomieszczeń mieszkalnych. Roleta wykonana z grubego materiału bądź folii refleksyjnej zmniejsza stopień nagrzewania się pomieszczeń. Z kolei ustawienie pasów materiału w pozycji „otwartej” sprawia, że do wnętrza dociera dużo promieni słonecznych, które efektywnie doświetlają pomieszczenie. Nowoczesne wzornictwo oraz bogata kolorystyka sprawiają, że tego typu produkty w niczym nie przypominają starodawnych żaluzji montowanych we wnętrzach okien. Cena najtańszych modeli zaczyna się od 50 zł/szt. Za produkty z górnej półki cenowej, wykonane z lepszych jakościowo tworzyw musimy zapłacić przynajmniej 100 zł/szt.

Co zrobić żeby nie przepłacić za rolety?

Rozbieżność cenowa pomiędzy poszczególnymi modelami rolet okiennych jest bardzo duża. Dlatego w pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie dotyczące naszych realnych potrzeb. Najtańsze w zakupie będą rolety ekranowe, które można dopasować do każdego wnętrza. Warto jedynie zwrócić uwagę na kolor materiału oraz poziom osłony przed promieniami słonecznymi. Dobre jakościowo rolety ekranowe mogą być połączeniem trwałości, efektownego wyglądu oraz atrakcyjnej ceny. Jednak wiele osób oczekuje bardziej wyszukanego rozwiązania. Rolety austriackie czy rzymskie będą największym wydatkiem, jednak wyglądają najbardziej reprezentatywnie. Przed ich zakupem wymierzmy dokładnie wnękę okienną oraz zapoznajmy się z ofertami kilku producentów. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać najlepszy produkt dostępny w konkurencyjnej cenie.

ikona podziel się Przekaż dalej