Od czego zacząć?

Wiercenie w betonie wymaga odpowiedniej ochrony. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace pamiętajmy o:

  • wyposażeniu stanowiska pracy w odpowiednią osłonę na oczy
  • sprawdzeniu za pomocą czujników przebiegu kabli (czujnik Halla) – przewiercone kable w ścianie mogą spowodować sporo strat, łącznie z zagrożeniem naszego życia i zdrowia
  • podczas pracy nie stosuj stępionych wierteł – korzystanie z nich może doprowadzić do uszkodzenia wiertarki bądź w tym przypadku - młotowiertarki
  • zanim rozpoczniesz pracę, dokładnie sprawdź przewód zasilający
  • bezwzględnie nie zmieniaj kierunku obrotów podczas pracy wiertarki – wyłącz ją a następnie zmień kierunek podczas jej postoju
  • jeśli wiercisz w ścianach obłożonych tapetą, warto wykonać własnoręcznie specjalne torebki (np. papierowe) które umieszczone pod otworem będą zbierać pył i kurz. W ten sposób nie tylko ograniczysz zabrudzenie podłogi, ale też tapety
  • podczas pracy pamiętaj o tym, by odpowiednio dobrać prędkość obrotową. Im twardszy materiał, tym mniejsza prędkość
  • od czasu do czasu Twoje wiertło może się zwyczajnie zaklinować. W takiej sytuacji konieczne jest szybkie wyłączenie wiertarki, gdyż w ten sposób szybko możemy zagrzać a nawet spalić cewki uzwojenia naszego silnika
  • pamiętaj też o odpowiednim chłodzeniu wiertła. Podczas wiercenia w betonie wytwarzana jest ogromna ilość ciepła, która może przełożyć się na uszkodzenie wiertła i spadek jego właściwości. W tym celu można wykorzystać olej chłodzący, w którym zanurzymy końcówkę wiertła
  • uważaj też na to gdzie wiercisz – wiercenie w ścianie nośnej może spowodować osłabienie jej konstrukcji! Wiercenie w ścianie nośnej dużej liczby otworów najlepiej skonsultować z architektem.

Polecane modele wiertarek - sprawdź ceny!

Jakiego sprzętu potrzebujesz do wiercenia w betonie?

Zacznijmy od wiertarki. Podczas wiercenia w betonie, zwykła wiertarka na nic Ci się nie przyda. W wielu przypadkach, korzystanie z wiertarek udarowych również może być sporym problemem. Jeśli więc Twoje wiercenie nie ogranicza się do wykonania jednego otworu pod obraz w kuchni, warto wybrać młotowiertarkę.

Młotowiertarki najczęściej są wyposażone w tzw SDS czyli udar pneumatyczny. Podczas pracy, generuje on charakterystyczne ruchy przód-tył. Co ważne, wykorzystując udar pneumatyczny, warto pamiętać o jednej ważnej rzeczy – podczas pracy nie należy dociskać wiertła do ściany. Układ pneumatyczny sam dobierze odpowiednią siłę nacisku. Inaczej sprawa ma się z udarem mechanicznym – w tym przypadku konieczne jest dociskanie do ściany, co w przypadku betonu wiąże się ze sporym wysiłkiem.

Dobrej jakości wiertło jest konieczne, by móc w ogóle zrobić dziurę w betonie. Dzięki temu otwory będą równe, czyste, a praca będzie sprawniejsza.
Wiercenie w betonie – zrób to sam!

Jeśli już mamy odpowiednią wiertarkę, warto zastanowić się nad dobrej jakości wiertłem. Wywiercając większe otwory w betonie, najlepsze efekty otrzymamy za pomocą wierteł koronowych. Ich ostrza znajdują się po zewnętrznej stronie wiertła i składają się z elementów diamentowych – co przedłuża żywotność wierteł koronowych. W przypadku gdy musimy wywiercić znacznie mniejsze otwory, warto skorzystać ze zwykłych wierteł widiowych. Może się okazać, że podczas wiercenia trafimy na zbrojenie, co często kończy się zaklinowaniem wiertła. W takim przypadku warto wybrać wiertło posiadające kilka płytek w głowicy – mają one większą szansę na przewiercenie się zarówno przez beton, jak też przez zbrojenie.

Uchwyt wiertarski najczęściej jest jednym z elementów wchodzących do wyposażenia dobrej młotowiertarki. Nie polecamy jednak wiercenia za pomocą głowic samozaciskowych, które przy dużych obciążeniach mogą zwyczajnie się poluzować.

Ogranicznik – to przydatne rozwiązanie szczególnie podczas wiercenia w ścianie. Ogranicza on głębokość wiercenia do wartości określonej przez użytkownika. Montuje się go na wiertle. Wcześniejsze wersje ograniczników bardzo często przekrzywiały się na wiertle. Ich nowsze, udoskonalone modele są pozbawionej tej wady, dzięki czemu ich późniejsze ściągnięcie z wiertła jest o wiele łatwiejsze.

Do profesjonalnego wiercenia konieczne są specjalistyczne młoto-wiertarki, które pozwalają na uzyskanie wygodnych otworów różnego rodzaju.
Wiercenie w betonie – zrób to sam!

A jeśli już wiercisz profesjonalnie i na masową skalę...

Młotowiertarki to rozwiązania dobre dla tych, którzy co prawda wiercą w betonie dosyć często, ale robią to głównie do zastosowań domowych. W przypadku, gdy tego typu pracami mamy zajmować się profesjonalnie, konieczne będzie użycie znacznie większego i bardziej wytrzymałego sprzętu.

Wiertnice i napędy do nich mogą mieć różną budowę i cechy charakterystyczne. Najnowsze rozwiązania napędów do wiertnic pozwalają na elektroniczną regulację prędkości obrotowej i siły docisku wiertnicy. Dzięki temu, wiertło znacznie wolniej się zużywa a jego skuteczność i wydajność pracy są znacznie większe. Największe napędy do wiertnic posiadają moc równą około 7,5 kW a za ich pomocą można wiercić w betonie (i nie tylko) otwory o średnicy nawet do 1 metra.

Stojak i statyw do wiertnic, pozwalają na utrzymanie jej w określonym położeniu. Tego typu akcesoria są przydatna podczas dokładnych wierceń. Minimalizują one wstrząsy podczas procesu wiercenia i obciążenie pracownika obsługującego wiertło. Największe modele, pozwalają na przyłączenie wiertła o średnicy 1000 mm i długości aż 1700 mm.

Piły ręczne do ścian, to z kolei stosunkowo łatwe w przenoszeniu urządzenia, które posiadają wysokoczęstotliwościowe silniki. Dzięki temu, wiercenie jest wydajniejsze. Najczęściej, ze względu na wysokie temperatury generowane podczas pracy, piły ręczne do ścian są wyposażone w specjalne zabezpieczenie, które wyłączą je gdy ich temperatura przekroczy wartość krytyczną.

Wiercenie w ścianie nośnej nie jest takie straszne!

Wiercenie w betonie nie należy do czynności prostych. Oczywiście beton betonowi nierówny – sporo problemów pojawia się w przypadku tak zwanego starego budownictwa, głównie z czasów niemieckich. Z doświadczenia wiemy, że niektóre postawione w ten sposób ściany bardzo trudno przewiercić, nawet dobrej jakości sprzętem. Cóż w takiej sytuacji nam pozostaje? Jeśli nie potrafimy bądź nie mamy odpowiedniego sprzętu warto skontaktować się ze specjalistami. Ich pomoc może być w tym zakresie niezbędna a tylko oni posiadają najlepszy sprzęt do tego typu zadań.

ikona podziel się Przekaż dalej