Budowa komina - na co zwrócić szczególną uwagę?
Komin musi zapewniać odpowiedni ciąg, musi też być odporny na działanie różnych substancji i temperatury, jak również powinien być stabilny. Dodatkowo systemy kominowe powinny zostać zbudowane z materiałów przystosowanych do ich późniejszych zastosowań. Na co zwrócić uwagę przy budowie komina?
Nie wiesz, ile będzie kosztowała Cię budowa komina? Kliknij tu i skorzystaj z naszego kalkulatora.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest komin systemowy?
Komin systemowy to fabrycznie przygotowane odpowiednio dopasowane elementy przewodów kominowych, a także kształtki, akcesoria pomocnicze i dodatkowe. Wszystkie części są wykonywane z materiałów kwaso- i ognioodpornych. Niektóre systemowe przewody kominowe mają maty termoizolacyjne, które dodatkowo chronią je od wewnętrznej strony. Obudowa rur jest najczęściej wykonana z lekkich pustaków keramzytobetonowych lub ceramicznych pustaków wielokanałowych. Pełnią one często funkcję kanałów wentylacyjnych.
Komin systemowy ma bardzo dużą szczelność połączenia poszczególnych elementów prefabrykowanych. Ta szczelność jest znacznie wyższa niż w przypadku komina murowanego. Komin systemowy buduje się dużo szybciej niż komin murowany (słowo budować oznacza w tym wypadku złożenie komina systemowego z prefabrykowanych elementów). Podobnie jest z kosztem budowy – komin systemowy wychodzi taniej niż murowany. Część rozwiązań systemowych dostępnych na rynku charakteryzuje się dużą uniwersalnością, a więc dostosowaniem do różnego rodzaju spalin. Kominy systemowe mają długie gwarancje – na stalowe producenci udzielają dziesięcioletniej gwarancji, zaś na ceramiczne nawet trzydziestoletniej – jak w przypadku komina Schiedel.
Komin dymowy murowany
Z czego składa się tradycyjny komin murowany? Jego części składowe to:
- fundament
- trzon
- wlot
- czapka kominowa
- obróbka blacharska
Budowa komina to trudniejsza część sztuki murarskiej. Fundament może być wymurowany z pełnych cegieł, ale częściej stosuje się fundamenty betonowe – ze słabszego betonu klasy C8/10. Trzon murowany jest z cegieł pełnych. Muszą one być połączone odpowiednią zaprawą, najlepiej korzystać w tym celu z gotowych zapraw, które zapewniają jednorodność spoin na całej wysokości komina.
Komin musi mieć też odpowiednie wymiary, to jest minimalnie 14 x 14 cm. Minimalne odstępy pomiędzy przewodami kominowymi to 12 cm, czyli szerokość jednej cegły. Czapka komina to standardowo betonowa płyta grubości około 8 cm, która wystaje poza obrys komina po 5-10 cm z każdej strony. Od spodu na obrzeżu czapki powinny być wyżłobione podłużne bruzdy (kapinos), dzięki którym woda będzie skapywała bezpośrednio na dach, nie powodując zamakania i zabrudzenia komina.
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas budowy komina murowanego? Przede wszystkim na jakość wykonania wszelkich jego elementów, tak aby zachowana była pełna szczelność i odpowiednia powierzchnia wewnętrzna. Tylko to zapewni prawidłowy ciąg i pracę komina.
Gotowe kominy systemowe
Na co zwrócić uwagę przy wyborze takich urządzeń, jak gotowe kominy? Przede wszystkim na to, do jakiego typu urządzeń grzewczych są one przystosowane.
Kominy ceramiczne charakteryzują się bardzo dużą odpornością na szybkie zmiany temperatur i mają cechy wysoko ogniotrwałe. Na rynku dostępne są przewody uniwersalne, które można zastosować do pieców na paliwo stałe, jak i na gazowe czy olejowe. Są też rodzaje ceramiki dostosowane do jednego typu kotłów.
Kominy ceramiczne stawia się na odpowiednio wykonanym fundamencie. Na dnie komina warto ułożyć materiał izolacyjny – na nim do wysokości 30 cm muruje się fundament z cegieł lub lekkich pustaków. Fundament dobrze jest uszczelnić specjalnymi zaprawami cementowo-wapiennymi. Taki fundament będzie stanowić obudowę dla pojemnika na kondensaty.
Kominy stalowe są tańsze od ceramicznych. Są one wykonane ze specjalnej stali wysoko kwasoodpornej. Stalowe rury powinny być osłonięte dodatkową warstwą izolacji termicznej, ponieważ stal bardzo łatwo przewodzi ciepło, a przy braku dodatkowej ochrony cieplnej szybko się wychładza. To może doprowadzić do skraplania pary wodnej, azotanów i siarczanów tworzących kondensat.
Zasadniczą różnicą między kominem ceramicznym a stalowym jest to, że ten drugi nie wymaga budowy specjalnych fundamentów. Może być on montowany bezpośrednio do ściany. Trzeba jednak zachować odpowiednią odległość przewodów stalowych od obudowy komina, która jest wykonana z materiałów łatwopalnych, ponieważ stal dzięki swojej przewodności cieplnej, osiąga ogromne temperatury.
Istnieją także systemy kominów mieszanych ceramiczno-stalowych lub stalowo-ceramicznych. W pierwszym przypadku właściwy przewód kominowy jest wykonany z ceramiki, a w drugim – ze stali. Pierwszy ma obudowę przewodu ze stali, a drugi – z ceramiki. Takie kominy zwykle są dostosowane do jednego źródła ciepła, ich wadą jest więc brak uniwersalności.
Jakich producentów poleca się na rynku? Dobrym rozwiązaniem będą z pewnością kominy Schiedel, Presto kominy, kominy Leier, Plewa czy Icopal.
Kominy wentylacyjne
Przewody wentylacyjne do instalacji wentylacji grawitacyjnej można wymurować z prefabrykowanych pustaków wentylacyjnych ceramicznych, silikatowych i z keramzytobetonu. Pierwsze i drugie mają pojedyncze kanały, zaś pustaki wentylacyjne z lekkiego betonu są produkowane z jednym, dwoma, trzema lub czterema kanałami w jednym rzędzie.
Warto wspomnieć, że w przeciętnym domu mamy do czynienia z maksymalnie dwoma kominami spalinowymi, a z minimum 5-6 kominami wentylacyjnymi.
Uważajmy przy budowie komina
Sprawdźmy bezpieczną odległość komina od elementów łatwopalnych, na przykład drewnianych belek i krokwi na strychu czy poddaszu. Wykonajmy prawidłowo, według instrukcji producenta, zakończenie komina ponad dachem. Sprawdźmy prawidłowość wykonania przyłącza spalin w kominie – szczelina dylatacyjna powinna być odpowiednia zgodnie z instrukcją producenta komina gotowego, podobnie jej wypełnienie i szczelność połączenia. Ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów na przyłącze spalin i dylatacje.
Pamiętajmy, że w trakcie prac budowlanych nie wolno przyłączać do zainstalowanego już przewodu kominowego urządzeń grzewczych typu „koza”, które miałyby dogrzać czy osuszyć pomieszczenia podczas budowy. Takie urządzania mogą doprowadzić do zniszczenia rur (proces spalania nie odbywa się tylko w takim urządzeniu, ale i w samym kominie).
Wkłady kominowe
Służą one do odprowadzania produktów spalania z urządzeń grzewczych oraz do modernizacji kominów murowanych. Na rynku dostępne są wkłady kominowe stalowe, zarówno sztywne, jak i giętkie, a także ceramiczne. Te giętkie są szczególnie przydatne, jeśli komin przebiega z odchyleniem od pionu. Wkłady kominowe sztywne – i stalowe, i ceramiczne - są zestawiane z rur zakończonych z jednej strony kielichowo. Taki wkład kominowy ceramiczny lub stalowy to dobry pomysł podczas remontu komina.