Piece na ekogroszek - tanio i efektywnie

Ekogroszek to paliwo węglowe, które jest wysokokaloryczne, a przy tym ma niską zawartość siarki. Przeznaczony jest on do produkcji ciepła w kotłach ekologicznych. W porównaniu do tradycyjnego węgla, ekogroszek ma wysoką sprawność spalania. Do tego ekogroszek jest relatywnie tanim paliwem. Dlatego też dużą popularnością cieszą się piece CO na ekogroszek, które cechują się automatyką – przy dobrym urządzeniu i dobrym paliwie wystarcza wsypać paliwo raz na kilka dni, by sterownik zarządzający podajnikiem odpowiednio dozował jego dostarczanie do komory spalania.

Jaki piec na ekogroszek wybrać? Najpierw sprawdź potrzeby grzewcze

Przed zakupem pieca CO dobrze jest przeanalizować potrzeby grzewcze domu czy mieszkania. Przy małym mieszkaniu nie ma sensu kupować kotła o dużej mocy, która i tak nie zostanie wykorzystana. A z drugiej strony nie można też oszczędzać na mocy, bo niewielki piec nie poradzi sobie z dużą powierzchnią, którą ma ogrzać. Jak to sprawdzić? Według obowiązujących przepisów każdy nowy dom musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej, które określa wartość rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię. Użytkownicy domów starszych mogą taką wartość w przybliżeniu obliczyć.

Piece w dobrych cenach

Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjne oferty na interesujący Cię piec - wypełnij ten formularz. W odpowiedzi skontaktują się z Tobą firmy zainteresowane realizacją Twojego zlecenia.

Sprawdź!

Im lepsza izolacja cieplna budynku, tym mniejsze jest zapotrzebowanie na ciepło. Stare domy z cegły, bez termomodernizacji, potrzebują około 100-120W mocy na każdy metr powierzchni, domy budowane w starszej technologii, ale poddane zabiegom termomodernizacji, potrzebują około 80-90W mocy, natomiast dla domów z początku XXI w. budowanych z wykorzystaniem nowych technologii będzie to 60-70W. Przy domach pasywnych może to być nawet poniżej 40-50W na każdy metr powierzchni (teoretycznie dom pasywny powinien charakteryzować się zapotrzebowaniem na energię na poziomie maksymalnie 15W).

Robiąc kalkulację należy wziąć pod uwagę wysokość pomieszczeń i ich ewentualne podpiwniczenie, a także to, jakiej temperatury w domu oczekujemy. Jak obliczyć zapotrzebowanie? Jeśli dom mieści się w pierwszej kategorii i ma 100 m2, a pomieszczenia są standardowej wysokości, mnożymy 120W (górna granica na wszelki wypadek) razy 100 m2, co równa się 12.000W, czyli 12 kW. Dodając 3 kW na ogrzanie ciepłej wody otrzymujemy wartość 15 kW. To oznacza to że dla danego obiektu przy temperaturze zewnętrznej -20 stopni C musimy dostarczyć 15 kW mocy, aby w domu mieć + 20 stopni C. Przez resztę sezonu tej mocy będziemy potrzebowali znacznie mniej.

Warto jednak zamówić audyt energetyczny budynku (czytaj szczegóły), z którego wyliczeń otrzymamy dokładne zapotrzebowanie naszego domu na energię.

Sterownik, podajnik i palnik - najważniejsze elementy kotłów na ekogroszek

Dostępne na rynku kotły na ekogroszek różnią się nie tylko mocą, ale również rodzajami sterowników oraz sposobem podawania ekogroszku, rodzajami palnika i wymiennika.

Wygodnym użytkownikom pieca na ekogroszek polecane są sterowniki automatyczne, a dla osób, które miały już do czynienia z tego typu instalacjami i potrafią je odpowiednio obsługiwać – sterowniki dwustanowe. Doświadczony użytkownik prowadząc kocioł w trybie dwustanowym osiąga lepsze od automatu wyniki w postaci ilości ciepła uzyskanego podczas spalania i oszczędności spalonego opału. Obsługa takiego pieca na ekogroszek wymaga jednak dużo większego wkładu pracy.

Piec na ekogroszek pasuje i do większej, i do mniejszej kotłowni. Składa się z kotła i podajnika, często obok zamontowany jest bojler do grzania ciepłej wody.
Piec na ekogroszek - radzimy, jaki kocioł wybrać

Przy ciasnej kotłowni lepiej wybrać kocioł CO z wymiennikiem poziomym, ponieważ są one zazwyczaj smuklejsze, płytsze i wyższe, z kolei przy niskim pomieszczeniu lepiej zainwestować w wymiennik pionowy, który będzie dużo niższy. Dodatkowo w przypadku wymiennika pionowego następuje mniejsze zanieczyszczanie jego powierzchni.

Na rynku mamy podstawowe rodzaje palników: zwykła retorta (okrągła „fajka”), retorty okrągłe obrotowe, palniki prostokątne oraz palniki rynnowe. Pytanie brzmi - co będzie naszym podstawowym paliwem? Czy jedynie ekogroszek? Jeśli tak, to polecana jest retorta fajkowa. Z miałem lepiej poradzą sobie palniki żeliwne i rynnowe. Ważne jest, aby sprawdzić, czy palnik jest dobrze dobrany do mocy kotła.

Serwis i gwarancja pieca CO są również bardzo ważne

Istotne także są wymiary, kierunek wylotu spalin, łatwość czynności obsługowych (większość kotłów z kanałami pionowymi czyści się trudniej, choć robi się to rzadziej niż w przypadku konstrukcji poziomej) oraz dostępność i cena części zamiennych.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę? Dobrze jest, jeśli popielnik jest w stanie pomieścić ilość popiołu z jednego zasypu. Ważny jest montaż ciepłomierza, który pozwoli zorientować się, czy kocioł jest należycie użytkowany, co pozwala ograniczyć straty energii i wykorzystać cały potencjał pieca. Może się bowiem tak zdarzyć, że złe ustawienie pieca spowoduje, że zamiast ogrzewać dom, ciepło będzie uciekać przez komin.

Istotny jest również serwis techniczny oraz gwarancja producenta. Po co nam serwis? Aby w razie potrzeby ponownie ustawić sterowniki lub wyregulować kocioł. Niektórzy producenci nawet za pierwsze uruchomienie kotła każą płacić. Na szczęście kotły na ekogroszek są urządzeniami o dość niskiej awaryjności. Gwarancja na piec CO powinna obejmować minimum 5 lat. Trzeba jednak pamiętać, że gwarancje często są udzielane na różne okresy, jeśli chodzi o różne podzespoły oraz wymiennik.

Montaż pieca należy zlecić sprawdzonej firmie. Warto zebrać jednak kilka ofert z rynku zanim wybierzemy tę ostateczną. W tym celu najłatwiej będzie skorzystać z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych - na podstawie wypełnionego formularza otrzymasz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy.

Ranking producentów pieców na ekogroszek

Zadbaj o ciepło w swoim domu - sprawdź promocje!

Eco-Met Pleszew oferuje piece CO na ekogroszek z podajnikiem od 16 kW do 200 kW. Kotły tego producenta standardowo wyposażone są w mikroprocesorowy sterownik oraz dmuchawę, a także w zestaw do czyszczenia kotła. Energo Eco Pleszew to także producent kotłów CO – KWM-SGR nowoczesnej wersji kotłów wodnych, węglowych, niskotemperaturowych z regulowanym procesem palenia, opalanych węglem asortymentu groszek energetyczny. Piece Pleszew mają przeważnie dobre opinie użytkowników.

Płonący ekogroszek to bardzo ekonomiczny i stosunkowo ekologiczny sposób opalania. Ekogroszek jest znacznie bardziej efektywny niż węgiel czy drzewo.
Piec na ekogroszek - radzimy, jaki kocioł wybrać

Każdy ranking pieców na ekogroszek na wysokich pozycjach umieszcza także takich producentów jak Zębiec i Ogniwo. Zakłady Górniczo-Metalowe Zębiec mają w swojej ofercie kocioł typu Merkury - nowoczesny produkt z linii SuperNova, dwupaleniskowy z górnym spalaniem paliw stałych o wydłużonym obiegu spalin, wyposażony w palenisko retortowe, do którego dostarczone jest paliwo z zasobnika za pomocą podajnika ślimakowego. Innym produktem tej firmy są także piece typu KP z podajnikiem - kotły retortowe przystosowane do spalania paliw stałych, m.in. ekogroszku.

Ogniwo Eko Plus (10-25 kW) to natomiast węglowy kocioł CO z automatycznym podajnikiem paliwa i inteligentnym sterownikiem, który nie wymaga żadnej ingerencji użytkownika w nastawy palnika (podawania, przerwy i nadmuchu), całkowicie wyręczając go w tym zakresie, a Ogniwo Eko (35 kW) to kocioł stalowy wodny centralnego ogrzewania produkowany przez SMO Ogniwo - kocioł ten zaliczany jest do kotłów niskotemperaturowych (temperatura wody w układzie grzewczym nie może przekraczać 90 stopni C). Dobre opinie ma też Zakład Ślusarsko-Kotlarski Emkato, który z kolei oferuje kocioł wysoki górnokanałowy (15-75 kW) i niski tylnokanałowy (13-200 kW) oraz kocioł grzewczy z szufladowym pojemnikiem paliwa typu Opal (36-55 kW).

Firma Buderus ma do zaoferowania kotły Logano (12-45 kW) - stalowe piece stałopalne przeznaczone do pracy w systemach grzewczych układu otwartego.

Który piec na ekogroszek wybrać?

Nie możemy z czystym sumieniem polecić jednego, konkretnego pieca na ekogroszek pasującego do każdego domu. Przed wyborem odpowiedniego kotła warto przejść przez wszystkie kroki opisane w powyższym artykule – od określenia naszego zapotrzebowania na moc cieplną aż do weryfikacji łatwości i uciążliwości obsługi poszczególnych modeli.

Dla jednego bardziej atrakcyjny będzie kocioł, do którego można zajrzeć raz na kilka dni, inny użytkownik będzie preferował ręczne zasilanie kotła paliwem kilka razy dziennie w zamian za lepszą efektywność energetyczną i nieco niższe koszty. Warto zawsze posłuchać opinii z różnych stron i dopiero wtedy dokonać świadomego wyboru pieca na EKOGROSZEK.

ikona podziel się Przekaż dalej