Jesteś tu: Budowa domu

Koszt budowy domu 2016 – szczegółowa wycena

UWAGA, artykuł zawiera ceny z 2016 roku. Aktualną wycenę kosztów budowy domu w roku 2017 znajdziesz w tym artykule.


Pytanie, ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego zadaje sobie co roku kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów rozpoczynających budowę oraz o wiele więcej tych, którzy o własnym domu na razie tylko marzą. Jak co roku, serwis Kalkulatory Budowlane postanowił sprawdzić, ile kosztuje postawienie domu w danym roku. Kosztorys inwestorski pochodzi z początku 2016 roku. W kolejnych etapach budowy domu sprawdzimy stan surowy zamknięty, stan deweloperski i doprowadzimy inwestycję do stanu pod klucz.

Najbardziej aktualne ceny poszczególnych prac i materiałów znajdziecie wyceniając koszt budowy domu samodzielnie na naszym darmowym  kalkulatorze.

opublikowano: 1 stycznia 2016
Ocena: 4,3/5 (głosów 20)

Podstawowe założenia przed rozpoczęciem wyliczeń

Przed rozpoczęciem wyceny budowy domu jednorodzinnego trzeba zastanowić się nad parametrami naszego budynku. Obecnie najpopularniejsze są domy z poddaszem użytkowym o powierzchni 100-150 m2. Dla naszych potrzeb przyjmiemy, że wyceniamy dom z poddaszem użytkowym, niepodpiwniczony o powierzchni użytkowej 135 m2. 75 m2 to powierzchnia parteru, a 50 m2 (po uwzględnieniu skosów) znajdzie się na poddaszu. Garaż znajduje się na parterze w bryle budynku.

Cena budowy domu obejmie zarówno wszystkie potrzebne materiały, jak również robociznę. Samodzielnie nie będziemy musieli przeprowadzać jakichkolwiek prac budowlanych czy wykończeniowych. Warto przy tym wspomnieć, że znalezienie dobrej oferty od firmy budowlanej wymaga zwykle porównania przynajmniej kilku ofert. Kontakt z więcej niż dwoma firmami jest jednak dość uciążliwy. Dlatego warto skorzystać z takiej usługi jak Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Dzięki niej składasz zapytanie jeden raz, a ono trafia do kilku dobrych firm budowlanych z Twojej okolicy. Te, które są zainteresowane jego realizacją same zgłaszają się do Ciebie z przygotowanymi ofertami. Usługa jest bezpłatna, jedyne co musisz zrobić to wypełnić formularz na tej stronie.

W obliczeniach zakładamy też, że mamy już działkę budowlaną położoną w województwie wielkopolskim, maksymalnie 20 km od Poznania. Na działce są już podciągnięte wszystkie media – prąd, kanalizacja oraz gaz (jeżeli w Twoim przypadku jest inaczej - przeczytaj ile kosztuje podłączenie mediów). Zakupiliśmy również gotowy projekt, który razem z adaptacją do lokalnych warunków gruntowych kosztował nas 5.000 zł.  Znając powyższe założenia możemy policzyć, ile jakie są realne koszty budowy domu w 2016 roku. Jeżeli Twój dom jest budowany w innym województwie lub potrzebujesz innych założeń, po prostu wykonaj obliczenia samodzielnie na bezpłatnym kalkulatorze budowlanym.

Zobaczmy więc, ile kosztuje postawienie domu i jakie etapy budowy domu możemy wyróżnić.

Koszt budowy domu 2016 - sprawdź szczegółową listę cen budowy domu

Koszt budowy domu 2016 – etap 1 - fundamenty, czyli stan zerowy budynku

Pierwszym znaczącym etapem budowy domu jest stan zero, czyli budowa fundamentów. Nasz dom nie stoi na trudnym terenie, dlatego zastosujemy tradycyjne ławy fundamentowe. Prace będą obejmowały wykop do głębokości 1 metra, wykonanie ław fundamentowych (60x40 cm, beton C20/25) na warstwie chudego betonu wraz z izolacjami pionowymi i izolacją poziomą, do tego metrowe ściany fundamentowe z bloczków betonowych na zaprawie cementowo-wapiennej (wraz z obustronną izolacją pionową przeciwwilgociową) oraz izolacja termiczna ścian styrodurem o grubości 12 cm. Na tak przygotowanym fundamencie posadowiona jest płyta chudego betonu o grubości 15 cm.

Koszt budowy fundamentów o takich parametrach na powierzchni 75 m2 wynosi niecałe 20 tysięcy złotych. W tej cenie koszt niezbędnych materiałów to niecałe 15 tys. zł, natomiast robocizna została wyceniona na kwotę ponad 5000 zł. Zakładamy przy tym, że prace wykona dla nas firma plasująca się w średnim przedziale cenowym. Osiągnęliśmy w ten sposób ważny etap budowy, czyli tzw. stan zerowy budynku. Jeżeli chcesz przeczytać więcej na temat budowy fundamentów, zapoznaj się z tym artykułem.

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego na etapie surowej konstrukcji budynku?

Po zakończeniu budowy fundamentów warto się zastanowić, jaki jest koszt stanu surowego otwartego. Obliczenia rozpocznijmy od części murowanej. W domu o podanych powyżej wymiarach niezbędne będzie około 200-220 m2 ścian nośnych (oba piętra). Wykonamy je z pustaków ceramicznych Porotherm P+W 25. Łączny koszt wszystkich materiałów wyniesie w tym wypadku około 10 000 zł (cena uwzględnia pustaki, zaprawę, izolację poziomą pod ścianą oraz nadproża prefabrykowane L19 nad otworami drzwiowymi i okiennymi). Grubość pustaków to 25 cm.

Do ceny budowy ścian nośnych trzeba doliczyć również koszt robocizny. Firma budowlana ze średniej półki cenowej weźmie za wszystkie prace ok. 9000 zł. W sumie więc koszt budowy ścian nośnych wyniósł nas ok. 19 000 zł.

Mając już obliczone ściany nośne, warto policzyć koszt ścian działowych. Wykonamy je z pustaków ceramicznych o połowę cieńszych, niż ściany nośne (Porotherm P+W 11,5). Koszt wszystkich materiałów wraz z zaprawą, nadprożami czy izolacją wyniesie ok. 4000 zł (zakładamy, że w naszym domu będziemy potrzebować nieco ponad 100 m2 ścian działowych). Robocizna za ich wykonanie podniesie koszt budowy domu o kolejne 2500 zł.

O ile ściany na parterze i piętrze/poddaszu generowały podobne koszty, to sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku stropów. Strop pomiędzy parterem i poddaszem musi być odpowiednio wytrzymały, w grę wchodzi więc tradycyjny wylewany strop żelbetowy oraz prefabrykowany strop teriva. Obecnie cena stropu prefabrykowanego wraz z montażem jest nawet niższa, niż wylewanego, dlatego też zdecydujemy się na tę opcję. Koszt stropu o powierzchni 75 m2 wyniesie niecałe 25 tysięcy złotych, z czego koszt materiałów to ok. 21 500 zł, a robocizna firmy ze średniej półki cenowej to kolejne 3500 zł.

Drugi strop nad poddaszem użytkowym wykonamy z drewna. Z uwagi na skosy jego powierzchnia będzie o ok. 20 m2 mniejsza niż pierwszego stropu. Cena budowy domu zostanie podniesiona o około 13 500 zł. Koszt wszystkich materiałów do wykonania stropu nad poddaszem wyniesie ok. 12 000 zł, natomiast robocizna pochłonie niecałe 1600 zł. W sumie więc koszt budowy dwóch stropów – prefabrykowanego teriva oraz drewnianego wyniosą mniej niż 40 000 zł.

Kolejnym wydatkiem będą schody pomiędzy parterem i piętrem. Do wyboru mamy wylewane schody żelbetowe (koszt takich schodów w stanie surowym to około 2000 zł) lub schody prefabrykowane – drewniane lub stalowe. Schody prefabrykowane kupujemy zwykle już z wykończeniem i instalujemy dopiero po zakończeniu „brudnych” prac budowlanych. W ich skład wchodzi już obicie drewnem oraz estetyczna barierka. My zdecydujemy się właśnie na takie schody, a ich koszt na etapie wykańczania budynku wyniesie około 16 000 zł (prefabrykowane schody drewniane na powierzchni ok. 7,4 m2 – 18 stopni).

Kolejnym elementem właściwej bryły budynku będą balkony. Zakładając, że chcemy mieć w domku dwa balkony o powierzchni 5 m2 każdy, koszt wybudowania domu wzrośnie o około 8300 zł. W tej cenie znajdują się:

 • Płyta balkonowa (2000 zł z wykonaniem)
 • Elewacja, ocieplenie i izolacja (ok. 1300 zł)
 • Posadzka na balkonach (1200 zł)
 • Barierki stalowe (3700 zł za 8 metrów bieżących ozdobnych barierek stalowych malowanych proszkowo)

Ocieplenie budynku – cena

Inwestorzy mają obecnie dwie najpopularniejsze metody ocieplenia budynku – droższą wełną mineralną lub tańszym styropianem. Z reguły bardziej skuteczne ocieplenie budynku gwarantuje wełna mineralna, ale cena takiego ocieplenia jest o około 25% wyższa. W przypadku naszego budynku będziemy mieć około 180 m2 elewacji zewnętrznej. Przy produktach i firmach ze średniej półki cenowej koszt ocieplenia budynku styropianem wyniesie nieco ponad 21 tysięcy złotych, natomiast cena ocieplenia domu wełną mineralną nieznacznie przekroczy 26 tysięcy.

Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku podane kwoty dotyczą kompletu materiałów (wraz z tynkiem zewnętrznym) oraz niezbędnej robocizny. Przy wełnie mineralnej liczymy wełnę Rockwool Frontrock 15 cm z wykończeniem tynkiem silikatowym w jasnym kolorze. W przypadku styropianu wykorzystujemy styropian frezowany o grubości 15 cm, a elewację wykańczamy tynkiem akrylowym w jasnym kolorze. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku wszystkie prace wykonuje dla nas firma budowlana ze średniej półki cenowej.

Warto wspomnieć, że zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku na cenę ocieplenia budynku w 70% składają się materiały, a w 30% robocizna. Przypominamy, że aby znaleźć najlepszą ofertę na wszystkie prace, najlepiej wypełnić ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz oferty od kilku lokalnych firm.

W sumie za wykonanie ocieplenia i elewacji 180 m2 budynku zapłacimy:

 • 21 tysięcy złotych przy styropianie
 • 26 tysięcy złotych przy wełnie mineralnej

Więcej szczegółowych informacji na temat kosztów i wykonania ocieplenia oraz elewacji znajdziesz w tym artykule.

Koszt budowy dachu

Koszt budowy dachu można podzielić na dwie grupy kosztowe. Pierwszą z nich będzie wzniesienie głównej konstrukcji dachu, a drugą jego wykończenie. Przy kącie nachylenia na poziomie ok. 35o można szacować, że na 1 m2 powierzchni podłogi na górnym poziomie domu przypada ok. 1,5 m2 dachu (zakładamy prosty dach dwuspadowy lub czterospadowy – skomplikowane dachy z pewnością wygenerują wyższe koszty). Nasz dach będzie miał więc ok. 112 m2 .

Budowę dachy rozpoczynamy od więźby dachowej. Cena prefabrykowanej więźby dachowej o powierzchni  112 m2 wyniesie około 5500 zł. Do tego montaż przez ekipę ze średniej półki cenowej – kolejne 3200 zł.

Jako poszycie dachu wybierzemy nowoczesną membranę – jest ona o wiele tańsza niż tradycyjne deskowanie, chociaż u niektórych budzi wątpliwości jej trwałość. Koszt zakupu i rozłożenia membrany na wcześniej przygotowanej więźbie wyniesie nie więcej niż 1200 zł.

Przed poważniejszym wyborem staniemy przy pokryciu zewnętrznym dachu. Do wyboru mamy trzy popularne opcje – blachodachówkę (najtańsza, ale też najmniej komfortowa w użytkowaniu), dachówkę betonową i ceramiczną. Biorąc pod uwagę zarówno trwałość, jak i wysoki komfort użytkowy zdecydujemy się na tę ostatnią. Koszt materiałów pochłonie ok. 7300 zł, a ułożenie dachówki przez sprawdzoną ekipę fachowców podniesie koszt postawienia domu o kolejne 4600 zł.

Dach trzeba jeszcze wykończyć. Na początek skoro zdecydowaliśmy się na poddasze użytkowe, to warto uwzględnić przynajmniej 5 okien dachowych. Koszt ich zakupu i montażu we wcześniej przygotowanych otworach wyniesie ok. 5500 zł. Do tego niezbędny będzie wyłaz dachowy (470 zł), oraz kompletne orynnowanie (za rynny z PCV zapłacimy ok. 2500 zł wraz z montażem, gdybyśmy zdecydowali się na rynny stalowe, koszt wzrósłby do ok. 3700 zł).

Kolejnym elementem jest wykończenie zewnętrznego okapu. Za podbitkę z szalówki drewnianej sosnowej wraz z późniejszym malowaniem drewnochronem zapłacimy ok. 2500 zł. Na tę cenę w 50% składa się koszt materiałów i drugie tyle robocizna.

Ostatnim etapem budowy dachu jest docieplenie skosów i górnego stropu. Powierzchnia do docieplenia będzie miała w sumie ok. 105 m2. Ocieplenie wykonamy przy użyciu wełny mineralnej o grubości 25 cm na stelażu z profili. Na to położymy płyty karton-gips o grubości 12,5 mm. Łączny koszt materiałów wyniesie około 4.500 zł. Cena robocizny wyniesie ok. 5300 zł.

Podsumowując, cena budowy dachu o powierzchni 112 m2 wyniosła ok. 42 tysiące złotych.

Jeżeli chcesz poczytać o kosztach budowy dachu bardziej szczegółowo, kliknij tu i przeczytaj specjalny artykuł.

Stolarka zewnętrzna

Szacunek kosztów stolarki zewnętrznej rozpoczynamy oczywiście od okien. Na rynku najpopularniejsze są okna PCV (białe lub z okleiną) oraz okna drewniane. Z uwagi na wysoką jakość wybierzemy te ostatnie. W domku naszych rozmiarów z poddaszem użytkowym znajdzie się miejsce dla około 22 m2 okien pionowych (nie wliczamy kosztu okien dachowych, które już obliczyliśmy wcześniej). Cena okien wyniesie około 12 000 zł, natomiast za ich montaż przez sprawdzoną ekipę musimy doliczyć do kosztu budowy domu kolejne 1700 zł.

Musimy również zakupić zewnętrzne drzwi antywłamaniowe. Za model z wyższej półki wraz z montażem zapłacimy niecałe 3000 zł. Do tego trzeba doliczyć cenę uchylnej bramy garażowej – za model bez napędu zapłacimy ok. 2300 zł.

W sumie koszt wybudowania domu na etapie stolarki zewnętrznej wyniósł około 19 tysięcy złotych.

Koszt budowy domu 2016 – podsumowanie stanu surowego zamkniętego

Wszystkie opisane powyżej prace doprowadziły nasza inwestycję do bardzo ważnego etapu i kamienia milowego – stanu surowego zamkniętego. Można nawet powiedzieć, że jest to nieco więcej niż standardowy SSZ, gdyż poza standardowymi pracami wykonaliśmy także ocieplenie dachu i elewację zewnętrzną.

Łączny koszt wszystkich powyższych prac wyniósł prawie dokładnie 200 tysięcy złotych. Stosowaliśmy przy tym materiały ze średniej półki cenowej. Nie wybraliśmy też pierwszej firmy budowlanej z brzegu, ale zebraliśmy kilka ofert i wybraliśmy tę najbardziej korzystną (można to łatwo zrobić wypełniając ten formularz).

Kosztorys wszystkich opisanych prac znajdziesz poniżej:

Koszt budowy domu 2016 - stan surowy zamknięty

Modyfikuj
Inne warianty cenowe
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 192,59 zł/m2 75,00 m2 14 444,25 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 67,84 zł/m2 75,00 m2 5 087,63 zł
Ściany nośne
$$ Pustaki Porotherm P+W 25 pod ściany nośne 45,49 zł/m2 217,50 m2 9 894,08 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian nośnych cer. 41,42 zł/m2 217,50 m2 9 008,73 zł
Ściany działowe
$$ Pustaki Porotherm P+W 11,5 pod ściany działowe 35,35 zł/m2 105,00 m2 3 711,75 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian działowych 24,22 zł/m2 105,00 m2 2 542,68 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 233,65 zł/szt. 5,00 szt. 1 168,27 zł
$$ Kominy dymowe 2 969,18 zł/szt. 1,00 szt. 2 969,18 zł
$$ Wykończenie kominów 1 138,84 zł/szt. 2,00 szt. 2 277,68 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 286,59 zł/m2 75,00 m2 21 494,25 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 44,52 zł/m2 75,00 m2 3 338,78 zł
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 224,77 zł/m2 55,00 m2 12 362,35 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 29,00 zł/m2 55,00 m2 1 594,93 zł
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 166,26 zł/m2 12,00 m2 1 995,16 zł
$$ Elewacja i izolacja - materiały 75,44 zł/m2 12,00 m2 905,28 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 36,89 zł/m2 12,00 m2 442,67 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 49,75 zł/m2 12,00 m2 597,00 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 55,02 zł/m2 12,00 m2 660,25 zł
$$ Balustrada stalowa 465,98 zł/mb 8,00 mb 3 727,81 zł
Elewacja zewnętrzna
$$ Elewacja z wełny mineralnej - materiały 102,89 zł/m2 180,00 m2 18 520,20 zł
$$ Robocizna - elewacja z wełny mineralnej 41,99 zł/m2 180,00 m2 7 559,02 zł
Schody
$$ Schody drewniane z wykończeniem i balustradą 1 929,70 zł/m2 7,40 m2 14 279,80 zł
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 48,78 zł/m2 112,50 m2 5 487,75 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 29,00 zł/m2 112,50 m2 3 262,35 zł
$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,42 zł/m2 112,50 m2 384,75 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 8,30 zł/m2 112,50 m2 934,21 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 65,21 zł/m2 112,50 m2 7 336,12 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 41,46 zł/m2 112,50 m2 4 664,23 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 67,16 zł/mb 37,50 mb 2 518,46 zł
$$ Okna dachowe z montażem 1 101,92 zł/szt. 5,00 szt. 5 509,59 zł
$$$ Wyłaz dachowy 467,44 zł/szt. 1,00 szt. 467,44 zł
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 32,20 zł/m2 37,50 m2 1 207,50 zł
$$ Podbitka okapu - robocizna 35,85 zł/m2 37,50 m2 1 344,37 zł
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 42,14 zł/m2 105,00 m2 4 424,70 zł
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 50,72 zł/m2 105,00 m2 5 325,86 zł
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 543,75 zł/m2 22,00 m2 11 962,50 zł
$$ Montaż okien 77,62 zł/m2 22,00 m2 1 707,69 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 901,65 zł/szt. 1,00 szt. 2 901,65 zł
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 283,45 zł/szt. 1,00 szt. 2 283,45 zł
Inne
* Wszystkie ceny są cenami brutto.
SUMA: 200 304,36 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 146,36 zł/m2 75,00 m2 10 977,00 zł
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 66,18 zł/m2 75,00 m2 4 963,52 zł
Ściany nośne
$ Pustaki Porotherm P+W 25 pod ściany nośne 33,92 zł/m2 217,50 m2 7 377,60 zł
$ Robocizna - wykonanie ścian nośnych cer. 28,65 zł/m2 217,50 m2 6 230,40 zł
Ściany działowe
$ Pustaki Porotherm P+W 11,5 pod ściany działowe 26,07 zł/m2 105,00 m2 2 737,35 zł
$ Robocizna - wykonanie ścian działowych 15,39 zł/m2 105,00 m2 1 615,66 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 173,49 zł/szt. 5,00 szt. 867,44 zł
$ Kominy dymowe 2 820,72 zł/szt. 1,00 szt. 2 820,72 zł
$ Wykończenie kominów 787,57 zł/szt. 2,00 szt. 1 575,15 zł
Strop
$ Materiały do wykonania stropu I teriva 278,34 zł/m2 75,00 m2 20 875,50 zł
$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 30,78 zł/m2 75,00 m2 2 308,84 zł
$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 220,28 zł/m2 55,00 m2 12 115,40 zł
$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 20,06 zł/m2 55,00 m2 1 103,24 zł
Balkon
$ Płyta balkonowa z robocizną 133,19 zł/m2 12,00 m2 1 598,26 zł
$ Elewacja i izolacja - materiały 61,13 zł/m2 12,00 m2 733,56 zł
$ Elewacja i izolacja - robocizna 30,86 zł/m2 12,00 m2 370,26 zł
$ Posadzka na balkonie - materał 41,95 zł/m2 12,00 m2 503,40 zł
$ Posadzka na balkonie - robocizna 38,37 zł/m2 12,00 m2 460,47 zł
$ Balustrada stalowa 443,02 zł/mb 8,00 mb 3 544,17 zł
Elewacja zewnętrzna
$ Elewacja z wełny mineralnej - materiały 87,43 zł/m2 180,00 m2 15 737,40 zł
$ Robocizna - elewacja z wełny mineralnej 35,25 zł/m2 180,00 m2 6 345,80 zł
Schody
$ Schody drewniane z wykończeniem i balustradą 1 749,37 zł/m2 7,40 m2 12 945,37 zł
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 41,44 zł/m2 112,50 m2 4 662,00 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 20,06 zł/m2 112,50 m2 2 256,63 zł
$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,00 zł/m2 112,50 m2 337,50 zł
$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 5,74 zł/m2 112,50 m2 645,89 zł
$ Dachówka ceramiczna - materiały 54,69 zł/m2 112,50 m2 6 152,62 zł
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 30,07 zł/m2 112,50 m2 3 382,67 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 56,85 zł/mb 37,50 mb 2 131,76 zł
$ Okna dachowe z montażem 762,89 zł/szt. 5,00 szt. 3 814,47 zł
$ Wyłaz dachowy 343,49 zł/szt. 1,00 szt. 343,49 zł
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - materiały 27,39 zł/m2 37,50 m2 1 027,12 zł
$ Podbitka okapu - robocizna 23,78 zł/m2 37,50 m2 891,83 zł
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 35,53 zł/m2 105,00 m2 3 730,65 zł
$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 42,61 zł/m2 105,00 m2 4 474,06 zł
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna drewniane 483,41 zł/m2 22,00 m2 10 635,02 zł
$ Montaż okien 53,63 zł/m2 22,00 m2 1 179,82 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 1 788,21 zł/szt. 1,00 szt. 1 788,21 zł
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 338,51 zł/szt. 1,00 szt. 1 338,51 zł
Inne
* Wszystkie ceny są cenami brutto.
SUMA: 166 598,78 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 192,59 zł/m2 75,00 m2 14 444,25 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 67,84 zł/m2 75,00 m2 5 087,63 zł
Ściany nośne
$$ Pustaki Porotherm P+W 25 pod ściany nośne 45,49 zł/m2 217,50 m2 9 894,08 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian nośnych cer. 41,42 zł/m2 217,50 m2 9 008,73 zł
Ściany działowe
$$ Pustaki Porotherm P+W 11,5 pod ściany działowe 35,35 zł/m2 105,00 m2 3 711,75 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian działowych 24,22 zł/m2 105,00 m2 2 542,68 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 233,65 zł/szt. 5,00 szt. 1 168,27 zł
$$ Kominy dymowe 2 969,18 zł/szt. 1,00 szt. 2 969,18 zł
$$ Wykończenie kominów 1 138,84 zł/szt. 2,00 szt. 2 277,68 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 286,59 zł/m2 75,00 m2 21 494,25 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 44,52 zł/m2 75,00 m2 3 338,78 zł
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 224,77 zł/m2 55,00 m2 12 362,35 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 29,00 zł/m2 55,00 m2 1 594,93 zł
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 166,26 zł/m2 12,00 m2 1 995,16 zł
$$ Elewacja i izolacja - materiały 75,44 zł/m2 12,00 m2 905,28 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 36,89 zł/m2 12,00 m2 442,67 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 49,75 zł/m2 12,00 m2 597,00 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 55,02 zł/m2 12,00 m2 660,25 zł
$$ Balustrada stalowa 465,98 zł/mb 8,00 mb 3 727,81 zł
Elewacja zewnętrzna
$$ Elewacja z wełny mineralnej - materiały 102,89 zł/m2 180,00 m2 18 520,20 zł
$$ Robocizna - elewacja z wełny mineralnej 41,99 zł/m2 180,00 m2 7 559,02 zł
Schody
$$ Schody drewniane z wykończeniem i balustradą 1 929,70 zł/m2 7,40 m2 14 279,80 zł
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 48,78 zł/m2 112,50 m2 5 487,75 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 29,00 zł/m2 112,50 m2 3 262,35 zł
$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,42 zł/m2 112,50 m2 384,75 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 8,30 zł/m2 112,50 m2 934,21 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 65,21 zł/m2 112,50 m2 7 336,12 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 41,46 zł/m2 112,50 m2 4 664,23 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 67,16 zł/mb 37,50 mb 2 518,46 zł
$$ Okna dachowe z montażem 1 101,92 zł/szt. 5,00 szt. 5 509,59 zł
$$ Wyłaz dachowy 386,57 zł/szt. 1,00 szt. 386,57 zł
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 32,20 zł/m2 37,50 m2 1 207,50 zł
$$ Podbitka okapu - robocizna 35,85 zł/m2 37,50 m2 1 344,37 zł
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 42,14 zł/m2 105,00 m2 4 424,70 zł
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 50,72 zł/m2 105,00 m2 5 325,86 zł
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 543,75 zł/m2 22,00 m2 11 962,50 zł
$$ Montaż okien 77,62 zł/m2 22,00 m2 1 707,69 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 216,65 zł/szt. 1,00 szt. 2 216,65 zł
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 666,64 zł/szt. 1,00 szt. 1 666,64 zł
Inne
* Wszystkie ceny są cenami brutto.
SUMA: 198 921,68 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 253,35 zł/m2 75,00 m2 19 001,25 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 82,62 zł/m2 75,00 m2 6 196,27 zł
Ściany nośne
$$$ Pustaki Porotherm P+W 25 pod ściany nośne 52,16 zł/m2 217,50 m2 11 344,80 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian nośnych cer. 74,47 zł/m2 217,50 m2 16 198,16 zł
Ściany działowe
$$$ Pustaki Porotherm P+W 11,5 pod ściany działowe 43,33 zł/m2 105,00 m2 4 549,65 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian działowych 44,47 zł/m2 105,00 m2 4 669,00 zł
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 335,04 zł/szt. 5,00 szt. 1 675,19 zł
$$$ Kominy dymowe 3 125,46 zł/szt. 1,00 szt. 3 125,46 zł
$$$ Wykończenie kominów 2 047,69 zł/szt. 2,00 szt. 4 095,39 zł
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 294,12 zł/m2 75,00 m2 22 059,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 80,04 zł/m2 75,00 m2 6 003,30 zł
$$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 226,81 zł/m2 55,00 m2 12 474,55 zł
$$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 52,15 zł/m2 55,00 m2 2 867,98 zł
Balkon
$$$ Płyta balkonowa z robocizną 238,04 zł/m2 12,00 m2 2 856,52 zł
$$$ Elewacja i izolacja - materiały 82,36 zł/m2 12,00 m2 988,32 zł
$$$ Elewacja i izolacja - robocizna 43,48 zł/m2 12,00 m2 521,73 zł
$$$ Posadzka na balkonie - materał 55,41 zł/m2 12,00 m2 664,92 zł
$$$ Posadzka na balkonie - robocizna 97,41 zł/m2 12,00 m2 1 168,91 zł
$$$ Balustrada stalowa 525,13 zł/mb 8,00 mb 4 201,07 zł
Elewacja zewnętrzna
$$$ Elewacja z wełny mineralnej - materiały 118,63 zł/m2 180,00 m2 21 353,40 zł
$$$ Robocizna - elewacja z wełny mineralnej 49,67 zł/m2 180,00 m2 8 941,15 zł
Schody
$$$ Schody drewniane z wykończeniem i balustradą 2 396,28 zł/m2 7,40 m2 17 732,50 zł
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 72,65 zł/m2 112,50 m2 8 173,12 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 52,15 zł/m2 112,50 m2 5 866,33 zł
$$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,92 zł/m2 112,50 m2 441,00 zł
$$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 14,93 zł/m2 112,50 m2 1 679,98 zł
$$$ Dachówka ceramiczna - materiały 76,98 zł/m2 112,50 m2 8 660,25 zł
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 78,18 zł/m2 112,50 m2 8 794,95 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 82,81 zł/mb 37,50 mb 3 105,32 zł
$$$ Okna dachowe z montażem 1 337,23 zł/szt. 5,00 szt. 6 686,14 zł
$$$ Wyłaz dachowy 467,44 zł/szt. 1,00 szt. 467,44 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 36,90 zł/m2 37,50 m2 1 383,75 zł
$$$ Podbitka okapu - robocizna 67,54 zł/m2 37,50 m2 2 532,84 zł
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 48,59 zł/m2 105,00 m2 5 101,95 zł
$$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 83,17 zł/m2 105,00 m2 8 733,05 zł
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna drewniane 659,81 zł/m2 22,00 m2 14 515,82 zł
$$$ Montaż okien 140,45 zł/m2 22,00 m2 3 089,96 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 901,65 zł/szt. 1,00 szt. 2 901,65 zł
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 283,45 zł/szt. 1,00 szt. 2 283,45 zł
Inne
* Wszystkie ceny są cenami brutto.
SUMA: 257 105,53 zł

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego na etapie wykańczania wnętrza do stanu deweloperskiego?

Wykończenie domu do stanu deweloperskiego zakłada doprowadzenie naszej inwestycji do analogicznego stanu, jak nowe mieszkanie, które kupujemy od dewelopera. Wykonane są tam wszystkie instalacje wewnętrzne (elektryczna, hydrauliczna, grzewcza), wyposażona jest kotłownia, wykonane są tynki, posadzki oraz sufity podwieszane. Gotowe są również parapety.

Instalacje wewnętrzne oraz kotłownia

Prace rozpoczniemy od rozprowadzenia po domu instalacji elektrycznej. W domu o powierzchni 135 m2 niezbędne będzie mniej więcej 120 punktów elektrycznych. Prace instalacyjne warto powierzyć sprawdzonemu elektrykowi. Jego wynagrodzenie nie będzie wprawdzie zbyt niskie, ale nie wpłynie znacząco na to, ile kosztuje postawienie domu, a pozwoli uniknąć w przyszłości wielu potencjalnych problemów. Cena wyniesie około 12 000 zł za 120 punktów. W tą cenę są wliczone już wszystkie materiały (gniazdka elektryczne, włączniki światła, wyposażona tablica rozdzielcza, bezpieczniki i okablowanie) oraz robocizna certyfikowanego elektryka. Warto jednak porównać ceny u kilku fachowców, gdyż rozpiętość cenowa sięga nawet 50% i możemy trafić na fachowca, który za powyższe prace zażąda nawet 20 000 zł (usługi elektryczne również można znaleźć poprzez ten formularz).

Po zakończeniu prac związanych z instalacją elektryczną warto pomyśleć o instalacjach wodno-kanalizacyjnych. Biorąc pod uwagę, że w przeciętnym domku znajduje się niewielka toaleta na parterze, pełnowymiarowa łazienka na piętrze, zlewozmywak w kuchni i kilka dodatkowych kranów na przykład w garażu i ogrodzie, w naszym domu znajdzie się 17 punktów hydraulicznych. Koszt wykonania prac przez fachowca ze średniej półki cenowej wyniesie ok. 6800, przy czym rozpiętość cenowa może wynosić od 5.700 zł do nawet ponad 9,5 tysiąca złotych.

Osobnym tematem jest koszt ogrzewania. Na parterze zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe. Cena wyniesie ok. 7500 zł za 75 m2. Zawiera ona wszystkie materiały (rurki, zawory, pompy, izolację, sterownik czy termostat) oraz wynagrodzenie fachowca.

Na piętrze zastosujemy tradycyjne grzejniki. Koszt ich zakupu wraz ze wszystkimi innymi niezbędnymi materiałami oraz robocizną fachowca wyniesie w tym wypadki ok. 6700 zł.

Pozostaje nam jeszcze wyposażenie kotłowni w źródło ciepła i inne niezbędne urządzenia. Z reguły jeżeli dom ma podłączenie do sieci gazowej, inwestorzy stosują kotły gazowe. Gwarantują one praktycznie bezobsługową pracę, nie wymagają dużo miejsca, a koszty eksploatacyjne pozostają na stosunkowo sensownym poziomie. Średni koszt kotła gazowego wraz z kompletnym wyposażeniem kotłowni (sterowniki, zasobnik c.w.u, komin systemowy, komplet rur i pomp niezbędnych w kotłowni) wynosi około 15 000 zł, przy czym rozbieżności cenowe sięgają od 9 000 do nawet 23 000 zł. Cena jest mocno uzależniona od jakości pieca, jego mocy oraz marki producenta.Więcej na temat wyboru kotła gazowego przeczytasz tu.

Najpopularniejszą alternatywą są kotły na paliwo stałe. Tu ceny są nieco niższe, wahają się od 9400 zł do nawet 16 000 zł przy średniej cenie na poziomie 12 500 zł (mniej więcej tyle kosztowałby piec na paliwo stałe z pełnym wyposażeniem kotłowni  do naszego domu). Pamiętajmy jednak, że przy takim piecu musimy mieć miejsc na składowanie opału (węgla, ekogroszku itd.). Wymaga też od nas więcej pracy przy obsłudze, nawet gdy mamy automatyczny podajnik paliwa. Więcej na temat kotłów na paliwo stałe przeczytasz tu. Alternatywą może być jeszcze ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi, ale zarówno koszty zakupu i montażu kilkunastu grzejników, jak i koszty eksploatacyjne będą bardzo wysokie.

Warto jeszcze wspomnieć, że koszt montażu wszystkich urządzeń w kotłowni będzie nas kosztował dodatkowe 2000 zł (wynagrodzenie fachowca).

W sumie koszty wszystkich instalacji grzewczych (ogrzewanie podłogowe na parterze, grzejniki na piętrze + kotłownia z piecem gazowym) wyniosą ok. 31 tys. zł.

Jaki jest koszt tynków, posadzek i sufitów?

Po ułożeniu wszystkich instalacji wewnętrznych przyszedł czas na wykończenie ścian, podłóg i sufitów. Zaczynając od ścian, mamy do wyboru tynki cementowo-wapienne (wymagające późniejszej gładzi gipsowej) lub tynki gipsowe, które zapewnią od razu dość równą powierzchnię. Tańszą i szybszą opcją będą oczywiście tynki gipsowe i dlatego właśnie na nie się zdecydujemy.

Powierzchnia wszystkich ścian w naszym domu – po odliczeniu otworów drzwiowych i okiennych – powinna wynieść mniej więcej 540 m2. To oczywiście wartość uśredniona, jeżeli chcesz obliczyć koszty tynków w swoim domu, skorzystaj z odpowiedniego kalkulatora. Przyjmując, że zastosujemy tynki gipsowe III kategorii, cena budowy domu wzrośnie nam o ok. 7500 zł netto. Dodatkowo należy policzyć wynagrodzenie tynkarza – fachowiec ze średniej półki cenowej za otynkowanie 540 m2 weźmie około 8.300 zł. W sumie więc za tynki gipsowe w całym domu zapłacimy ponad 15 800 zł. Tynki mogą być nakładane również maszynowo – więcej na temat tynków maszynowych znajdziesz tu.

Przy okazji tynków trzeba pomyśleć również o parapetach. Ich łączna długość wyniesie około 22-23 mb (wewnątrz i drugie tyle parapetów zewnętrznych). Parapety wewnątrz domu będą wykonane z PCV i zapłacimy za nie ok. 1700 zł (z robocizną), natomiast parapety zewnętrzne (aluminiowe – montowane równolegle z elewacją zewnętrzną) uszczupla nasz budżet o ok. 2300 zł. W sumie koszt budowy domu wzrósł o ok. 4000 zł.

Kolejnym kosztem budowy domu będzie wykonanie posadzek. Z uwagi na brak piwnicy posadzki na parterze będą musiały zostać ocieplone od gruntu twardym styropianem o grubości 15 cm. Na piętrze wystarczy styropian o grubości 5 cm. Do tego oczywiście izolacja przeciwwilgociowa, folia oraz szlichta cementowa o grubości 5 cm. Koszty na tym etapie będą kształtowały się następująco:

 • Materiały na posadzkę na parterze (75 m2)  – 3300 zł
 • Materiały na posadzkę na piętrze (75 m2)  – 2000 zł
 • Wykonanie posadzek na obu piętrach (150 m2) – 2200 zł

W sumie koszt budowy domu wzrósł o ponad 7,5 tysiąca złotych.

Ostatnim etapem wykończenia budynku do stanu deweloperskiego będzie wykonanie sufitu podwieszanego. Do wyboru mamy wprawdzie nowoczesne sufity systemowe, ale wciąż największą popularnością cieszą się tradycyjne sufity z płyt gips-karton na ruszcie. Sufity wykonamy tylko na parterze (sufity na poddaszu wykonaliśmy już przy okazji ocieplenia dachu i stropu), więc jego powierzchnia wyniesie ok. 70 m2.  Za komplet materiałów (płyty k-g, stelaż, pręty, szpachla gipsowa i inne) zapłacimy niecałe 3000 zł. Większym wydatkiem będzie wynagrodzenie fachowca – za montaż sufitu weźmie on ok. 5,5-6 tys. zł. W sumie sufity podwieszane będą nas kosztować ok. 8,6 tys. zł.

Ile kosztuje budowa domu do stanu deweloperskiego?

Opisane powyżej prace zakończyły etap deweloperski naszej inwestycji. Koszt budowy domu jednorodzinnego na etapie stanu deweloperskiego zatrzymał się na ok. 284 000 zł, z czego 200 tysięcy pochłonął stan surowy zamknięty, a kolejne 84 tysiące doprowadzenie inwestycji do stanu deweloperskiego. Kompletny kosztorys budowlany tego domu znajdziecie poniżej, a potencjalnych wykonawców wszystkich prac możecie znaleźć klikając w ten link i wypełniając formularz.

Kosztorys budowy domu 2016 - stan deweloperski

Koszt budowy domu 2016 – wykończenie pod klucz

Po zakończeniu właściwych prac budowlanych przyszedł czas na prace wykończeniowe oraz wyposażenie wnętrza. Przed rozpoczęciem tworzenia kosztorysu budowlanego warto doprecyzować rozmiary pomieszczeń:

Parter:

 • salon 30 m2
 • kuchnia 8 m2
 • toaleta 3 m2
 • korytarz i schody – 8 m2
 • kotłownia - 6 m2
 • garaż 20 m2

Poddasze (powierzchnia po podłodze, nie użytkowa)

 • łazienka – 8 m2
 • korytarz – 8 m2
 • 4 pokoje – 59 m2

Koszt wykończenia łazienki i toalety

Nasze 2 pomieszczenia sanitarne mają w sumie 11 m2. Za średniej jakości płytki podłogowe wraz z ułożeniem przez glazurnika zapłacimy ok. 1200 zł. Do tego dochodzą kafelki na całej wysokości ścian (37 m2 i 3700 zł). Malowanie sufitu podniesie koszt wykończenia łazienki o kolejne 220 zł. W sumie wykończenie ścian i sufitów będzie nas kosztowało prawie 5200 zł.

Punkty hydrauliczne i elektryczne zamontowaliśmy już na etapie stanu deweloperskiego i korekty w ich przypadku nie są już potrzebne. Wystarczy tylko montaż dwóch lamp sufitowych za łączną cenę 250 zł. W toalecie na parterze znajdzie się ponadto miejsce na WC kompakt (750 zł za wysokiej jakości WC kompakt + ok. 150 zł za montaż) oraz niewielką umywalkę zagnieżdżoną w szafce (w sumie 780 zł – umywalka + bateria + szafka + montaż).

Natomiast w łazience znajdzie się miejsce na:

 • kabinę prysznicową ze szkła hartowanego z brodzikiem (1000 zł + 150 zł za baterię i 230 zł za montaż),
 • wannę (zakładając średniej jakości wannę z obudową z płytek ceramicznych, niezłą baterią i kosztem montażu cena wyniesie niecałe 2000 zł),
 • toaletę z zabudowanym zbiornikiem (900 zł),
 • umywalkę podwieszaną (530 zł),
 • bidet (1000 zł z montażem, baterią i stelażem)
 • pralkę (1100 zł)
 • 3 szafki (1200 zł)
 • drzwi wejściowe z ościeżnicą i montażem (ok. 650 zł)

Podsumowując, koszt wykończenia pod klucz naszej łazienki wyniósł niecałe 16 000 zł. Szczegółowy kosztorys prac możecie znaleźć klikając w link poniżej, a wykonawcę jak zawsze można znaleźć wypełniając ten formularz.

Zobacz kosztorys remontu łazienki klikając w ten link.

Koszt wykończenia kuchni

Po zakończeniu prac w łazience możemy przejść do kuchni. Pomieszczenie ma 8 m2, zawiera tylko meble, gdyż stół jadalny stoi w salonie. Położenie płytek na podłodze o powierzchni 8 m2 będzie kosztowało wraz z robocizną nieco ponad 800 zł. 

Na ścianach wystarczy nam jedynie 10 m2 płytek (w miejscach, które narażone są szczególnie na zabrudzenia), co podniesie koszt wykończenia kuchni o kolejne 1000 zł. Alternatywą dla płytek na ścianie będą nowoczesne panele szklane. Są wprawdzie nieco droższe, ale gwarantują niesamowite efekty dekoracyjne. Są wykonane ze szkła hartowanego, dzięki czemu ich odporność na uszkodzenia jest praktycznie taka, jak płytek ceramicznych. Możliwości nadruku są bardzo szerokie - od prostych wzorków, przez zdjęcia owoców czy warzyw aż po górski czy nadmorski krajobraz. Więcej na temat paneli szklanych, ich cen i rodzajów dowiesz się z tego artykułu. Tam też znajdziesz kody rabatowe na ich zamówienie.

Pozostała część ścian oraz sufit zostaną za to pomalowane odporną na wilgoć farbą lateksową. Koszty wraz z wynagrodzeniem malarza wyniosą ok. 300 zł.

Oświetlenie będzie się opierało na 6 punktorach wpuszczonych w sufit podwieszany. Do tego oświetlenie podszafkowe. W sumie za 11 świetlówek wraz z montażem zapłacimy około 950 zł.

Największym wydatkiem będą meble kuchenne. Można wprawdzie kupić meble gotowe, ale obecnie bardzo wielu inwestorów decyduje się na meble na wymiar. Metr bieżący takich mebli kosztuje od 750 zł do 2700 zł. Za dobrej jakości mebli bez fajerwerków zapłacimy jednak nie więcej niż 1500 zł. Przy 6 metrach bieżących daje to kwotę 9000 zł. W cenie jest już drewniany blat oraz montaż szafek na miejscu. Osobno musimy dokupić zlewozmywak (ok. 600 zł z baterią i montażem) oraz sprzęt AGD (praktycznie wszystko do zabudowy – lodówka 1200 zł, płyta indukcyjna 1200 zł, piekarnik 1000 zł, zmywarka 1100 zł, do tego kuchenka mikrofalowa do zabudowy (750 zł) oraz okap (240 zł). W sumie AGD będzie nas kosztowało 5500 zł.

Pozostaje tylko dodać koszt drzwi wewnętrznych (650 zł) i otrzymujemy łączny koszt wykończenia kuchni na poziomie niecałych 19 000 zł. Sprawdzone firmy, które wykonają wszystkie prace, jak również dobrych stolarzy, którzy wykonają meble możesz znaleźć wypełniając ten formularz. A kosztorys znajdziesz klikając w link poniżej.

Kliknij tu aby zobaczyć szczegółowy kosztorys wykończenia kuchni.

Koszt wykończenia salonu

Po wykończeniu łazienki i kuchni przyszedł czas na salon. W tym 30-metrowym pomieszczeniu musimy:

 • wykończyć podłogi – 5500 zł za dobrej jakości pakiet dębowy z montażem.
 • pomalować ściany i sufit (1200 zł wraz z wynagrodzeniem malarza)
 • zamontować oświetlenie (8 oprawek stropowych + 2 kinkiety z montażem – 700 zł)
 • zakupić zestaw sofa + fotel (skóra sztuczna lub inny podobny materiał – 2000 zł)
 • zakupić meble (zestaw mebli + stolik kawowy + dodatkowy regał – 2400 zł)
 • zakupić stół wraz z 6 krzesłami (niecałe 1500 zł)
 • zakupić kominek (wraz z montażem do wcześniej przygotowanego komina ok. 5800 zł)

W sumie wszystkie powyższe prace i elementy wyposażenia kosztowały nas 19 tysięcy złotych. Szczegółowy kosztorys znajdziesz klikając w ten link.

Koszt wykończenia 4 sypialni

W 4 sypialniach znajdujących sie na piętrze położymy wykładzinę dywanową. Na 60 m2 zapłacimy w sumie za nią niecałe 3000 zł (wykładzina + klej + listwy przypodłogowe + koszty montażu). Do tego malowanie ścian i sufitu (ok. 2400 zł za pomalowanie 180 m2 ścian i sufitów), 4 lampy sufitowe – po jednej do każdego pokoju (ponad 500 zł z montażem).

Na wyposażenie sypialni będą składały się dwa łóżka podwójne z materacami (2600 zł), jedna wersalka i jedno łóżeczko dziecięce (w sumie 3800 zł), 5 komód, 6 stolików nocnych, biurko z krzesłem obrotowym oraz toaletka w sypialni (w sumie 4200 zł). W dwóch pokojach postawimy szafy wolnostojące (w sumie 1400 zł), a w dwóch kolejnych przestronne szafy wnękowe z drzwiami przesuwnymi – 3-drzwiowe. (łączny koszt szaf – ok. 6800 zł). Do tego 4x drzwi wewnętrzne (3000 zł z montażem).

W sumie koszt wykończenia i wyposażenia 4 sypialni wyniósł prawie 24 tysiące złotych. Szczegółowy kosztorys wykończenia sypialni znajdziesz klikając w ten link.

Koszt wykończenia korytarzy

Ostatnimi pomieszczeniami mieszkalnymi są korytarze. Z uwagi na to, że zdecydowaliśmy się na prefabrykowane schody, które już posiadają obicie oraz barierkę, w korytarzach musimy wykonać właściwie wyłącznie podłogi, ściany oraz szafę wnękową. Koszty przedstawiają się następująco:

 • płytki na podłodze na parterze (4 m2 – 420 zł)
 • panele na górnym korytarzu – 300 zł
 • malowanie ścian i sufitów – 400 zł
 • 3 lampy sufitowe – 380 zł z montażem
 • szafa wnękowa z drzwiami przesuwnymi – 3 drzwiowa – 2700 zł

Łącznie wykończenie korytarzy będzie  kosztowało ok. 4200 zł. Kosztorys znajdziesz tu.

Wykończenie garażu i kotłowni

To już ostatnie pomieszczenia, które pozostały nam do wykończenia. Z uwagi na małą ilość dostępnego miejsca (zarówno garaż, jak i kotłownia są bardzo małe), nasze prace ograniczą się tylko do położenia płytek (2700 zł), pomalowania ścian i sufitów (900 zł), drzwi wewnętrznych (2x 650 zł) oraz montaz 4 lamp sufitowych (w sumie 400 zł). Koszt wykończenia tych dwóch pomieszczeń wyniósł więc niecałe 5500 zł. Oczywiście nie uwzględniamy tu wyposażenia kotłowni czy zakupu bramy garażowej (te koszty pojawiły się już wcześniej).

Kosztorys wykończenia garażu i kotłowni znajdziesz klikając w ten link.

Koszt budowy domu 2016 – zagospodarowanie ogrodu

Wbrew pozorom wykończenie domu jednorodzinnego do stanu pod klucz nie kończy naszych wydatków. Do zagospodarowania został jeszcze ogród. Wśród prac, które bezwzględnie musimy wykonać znajdą się między innymi:

 • ogrodzenie z siatki (80 metrów bieżących – koszt materiałów i robocizny to w sumie prawie 19 tysięcy złotych),
 • ozdobne ogrodzenie frontowe (12 mb – ogrodzenie z klinkieru 1,9 m z przęsłami gotowymi 1,5 m – 10 500 zł,
 • przesuwna brama o szerokości 4 mb z napędem oraz furtka – w sumie 4200 zł,
 • taras o powierzchni 20 m2z nawierzchnią z deski sosnowej tarasowej – 10 700 zł,
 • wykonanie podjazdów i ścieżek z kostki betonowej o grubości 8 cm – w sumie 4400 zł za 60 m2 powierzchni
 • do tego posianie trawy oraz zasadzenie kilku krzewów i drzew – trzeba liczyć około 4000 zł.

W sumie koszt budowy domu 2016 na etapie zagospodarowania ogrodu wzrósł o kolejne 52 000 zł. Kosztorys inwestorski wszystkich prac znajdziesz tu.

Ile kosztuje budowa domu 2016? Podsumowanie!

Podsumowując wszystkie koszty, cena budowy domu o powierzchni użytkowej 135 m2 wyniosła ok. 423 tysiące złotych. Założyliśmy przy tym, że wszystkie prace wykonujemy systemem zleconym. Koszt budowy domu o większej powierzchni byłby oczywiście wyższy, ale cena budowy domu nie rośnie proporcjonalnie do wzrostu powierzchni. Jeżeli chciałbyś policzyć, ile kosztuje wybudowanie domu w oparciu o Twój indywidualny projekt, skorzystaj z darmowych Kalkulatorów Budowlanych. Z pomocą naszego kalkulatora nawet osoba nie mająca jakiejkolwiek wiedzy budowlanej jest w stanie szybko oszacować przybliżone koszty budowy domu jednorodzinnego.

Warto wspomnieć, że dużą zmienną są koszty robocizny. Dlatego pamiętaj, aby nie podpisywać umowy z pierwszą napotkaną firmą bez pozyskania z rynku przynajmniej kilku ofert. Mając w ręku różne opcje masz większe możliwości negocjowania ceny i nierzadko możesz oszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Aby pozyskać z rynku przynajmniej kilka ofert w prosty sposób możesz wypełnić ten formularz. W odpowiedni skontaktuje się z Tobą konsultant, który potwierdzi szczegóły zapytania i roześle Twoje zapytanie do wielu sprawdzonych, lokalnych firm budowlanych. Te, które będą miały wolne terminy i będą zainteresowane podjęciem się zadania skontaktują się z Tobą i przedstawią swoje oferty.

, 7 marca 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij