Jesteś tu: Budowa

Ogrzewanie podłogowe - wszystko, co musisz o nim wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe to skuteczny sposób na utrzymanie optymalnych temperatur w pomieszczeniach mieszkalnych. Tzw. podłogówka łączy w sobie wiele praktycznych zalet, docenianych we współczesnym budownictwie.  Jednak przed montażem instalacji warto wszystko dokładnie rozplanować i rozważyć najważniejsze wady oraz zalety. Poniżej podpowiemy, na co zwrócić uwagę, a także jak wybrać najlepszy system ogrzewania podłogowego.

Koszt ogrzewania podłogowego obliczysz samodzielnie na tym kalkulatorze, a konkretne oferty na jego montaż od doświadczonych firm otrzymasz wypełniając ten formularz.

opublikowano: 25 grudnia 2016
Ocena: 5,0/5 (głosów 1)

Ogrzewanie podłogowe - montaż przez specjalistyczną firmę

Co to jest ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to nowoczesna instalacja, która odznacza się bardzo dużym komfortem eksploatacyjnym. Może służyć do całościowego ogrzewania pomieszczeń lub zostać wykorzystana jako ogrzewanie dodatkowe. System elektryczny składa się z mat grzejnych układanych pod posadzką oraz regulatorów temperatury.  Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest zazwyczaj montowane w niewielkich pomieszczeniach ( np. w strefie kuchennej, łazience). Jednak istnieje także możliwość ułożenia mat grzejnych w całym domu lub mieszkaniu. Dzięki temu nie będą nam potrzebne dodatkowe grzejniki oraz tradycyjne ogrzewanie wodne.

Zalety i wady instalacji ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie podłogowe elektryczne zdobywa bardzo pozytywne opinie użytkowników. Do niewątpliwych zalet należy bezobsługowa praca i duża efektywność cieplna. Energia elektryczna jest przyjazna dla środowiska naturalnego, a instalacja grzewcza nie ogranicza przestrzeni użytkowej. Ciepło dociera od samej podłogi, co sprawia, że cyrkulacja powietrza staje się bardziej efektywna. Co więcej podczas instalacji nie trzeba ingerować w ściany, ani przeprowadzać skomplikowanych instalacji. Wystarczy dobrać odpowiednie maty grzejne, które sprawiają, że koszt ogrzewania podłogowego staje się dość ekonomiczny.

Niestety ogrzewanie podłogowe elektryczne ma też swoje wady. Jedną z nich jest wyższy koszt eksploatacji całego systemu. Cena energii elektrycznej pozostaje dość wysoka, co przekłada się na podwyższone koszty użytkowania ogrzewania. Kolejną niedogodnością są trudności w ewentualnych naprawach instalacji. Co prawda awarie ogrzewania elektrycznego zdarzają się sporadycznie, jednak wymagają demontażu całej nawierzchni podłogowej.

Co to jest ogrzewanie podłogowe wodne?

Nośnikiem ciepła jest tu woda, zatem konieczne jest wykonanie całej instalacji centralnego ogrzewania. Woda zostaje ogrzana przez kocioł grzewczy, a następnie zasila ogrzewanie podłogowe.

Podłogówka powinna zostać zaprojektowana już na etapie budowy domu. Dokładny schemat instalacji pozwoli na dobór odpowiedniego pieca i podstawowych elementów wyposażenia. Ogrzewanie podłogowe wodne możemy wykonać w dowolnych strefach budynku lub we wszystkich pomieszczeniach. Najczęściej tworzy się centralne ogrzewanie z podłogówką oraz dodatkowe grzejniki ścienne.  Woda znajdująca się w instalacji zostaje nagrzana do temperatury 40- 50 0C. Ciepło stopniowo wydostaje się przez podłogówkę i równomiernie ogrzewa wnętrze mieszkalne. Warto też pamiętać, że ogrzewanie podłogowe wodne może zostać zintegrowane z innymi instalacjami (kolektory słoneczne, pompy ciepła itp.). Dzięki temu koszt ogrzewania jest znacznie bardziej ekonomiczny.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej w związku z ogrzewaniem podłogowym – zapraszamy tu.

Najważniejsze wady i zalety instalacji ogrzewania wodnego

Największą zaletą podłogówki wodnej jest komfort cieplny i równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu. Nawierzchnia podłogowa nagrzewa się do temperatury 27 – 30 0C, dzięki czemu możemy chodzić po niej gołymi stopami. Atutem wodnego ogrzewania podłogowego jest też duża uniwersalność. Instalacja nadaje się do niemal każdego pomieszczenia. Schemat systemu grzewczego może być dopasowany zarówno do przestronnych jak i małych wnętrz. Ogrzewanie podłogowe wodne jest też tanie w eksploatacji. Zatem świetnie sprawdzi się do ogrzewania lub dogrzewania większych budynków mieszkalnych.

Decydując się na instalację wodną musimy też pamiętać o jej wadach.  Do najważniejszych należy konieczność regularnej obsługi kotła. Wodne ogrzewanie nie będzie tak komfortowe w obsłudze jak jego odpowiedniki elektryczne. Co więcej, montaż wiąże się z koniecznością wykonania profesjonalnego projektu. Cennik prac doświadczonych wykonawców nie będzie zbyt niski. Dlatego koszt ogrzewania podłogowego jest kilkukrotnie wyższy w porównaniu z podłogówką elektryczną. Mimo tego odpowiednio sporządzony schemat instalacji i poprawny montaż sprawiają, że wodna instalacja grzewcza zwraca się w postaci niskich kosztów eksploatacyjnych.

Jakie ogrzewanie podłogowe warto wybrać?

Wybierając pomiędzy ogrzewaniem elektrycznym, a wodnym warto rozważyć podstawowe argumenty. Ogrzewanie podłogowe elektryczne zagwarantuje nam komfortową obsługę i niższy koszt instalacji. Wystarczą nam maty grzejne i sterownik. Niestety energia elektryczna jest dość droga. Dlatego ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdza się do dogrzewania pomieszczeń. Możemy je też wykonać w dobrze zaizolowanych budynkach o mniejszym metrażu. Ogrzewanie podłogowe elektryczne zamontowane w dużym, słabo ocieplonym budynku nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Coroczny koszt ogrzewania podłogowego byłby zbyt wysoki.

Ogrzewanie podłogowe wodne jest znacznie bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Dodatkowy bilans energetyczny poprawia pompa ciepła. Jednak jest to rozwiązanie, które wymaga sporej inwestycji podczas montażu. Musimy zapłacić za system grzewczy, kocioł, a także za budowę komina dymowego. Dlatego podłogówka wodna powinna być przewidziana już na etapie zakupu projektu budowlanego. System centralnego ogrzewania wymaga też zagospodarowania oddzielnego pomieszczenia na kotłownie. Dlatego sprawdzi się wyłącznie w budynkach o dostatecznie dużej ilości wolnej powierzchni użytkowej. Z pewnością będzie to dobre rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na jak najniższych kosztach ogrzewania pomieszczeń.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat kosztów użytkowania ogrzewania podłogowego – zachęcamy do tego artykułu.

Czy można stosować panele pod ogrzewanie podłogowe?

Powszechnie przyjęło się, że na ogrzewaniu podłogowym można wyłożyć jedynie płytki. Co zrozumiałe, większość inwestorów niechętnie podchodzi do pomysłu wyłożenia kafelków w salonie czy przedpokoju. Dlatego warto podkreślić, że panele pod ogrzewanie podłogowe są równie wydajnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Trzeba jedynie ustalić wszystko podczas tworzenia projektu całej instalacji. Konieczna jest też wylewka betonowa o grubości ok. 2cm. Przed montażem paneli trzeba dokładnie wysuszyć podłogę i włączyć ogrzewanie przynajmniej na 5 dni (niezależnie od pory roku). Obniżenie poziomu wilgoci w wylewce zabezpieczy panele przed nadmiernym zawilgoceniem od spodu.

Warto także dodać, ze panele pod ogrzewanie podłogowe muszą odznaczać się zwiększoną odpornością na zmiany temperatury. Warto wybrać modele dedykowane do montażu na tego typu ogrzewaniu.

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe elektryczne – praktyczne porady

Ogrzewanie elektryczne rozkładamy zawsze w temperaturach dodatnich. Jest to podstawowa zasada, o której trzeba pamiętać. W temperaturach poniżej 0 0C kable stają się sztywne, co utrudnia ich prawidłowe rozłożenie.

Prace montażowe rozpoczynamy od zamontowania puszki instalacyjnej (montujemy ją na ścianie), Następnie rozciągamy na próbę matę grzejną, układając ją przewodami do dołu. Sprawdzamy wszystkie wymiary i docinamy siatkę z włókna szklanego. Trzeba przy tym zachować szczególną ostrożność, by nie nadciąć kabla grzewczego. Porozcinane fragmenty maty grzewczej rozkładamy równomiernie po całym pomieszczeniu. Końce przewodów muszą spotkać się w puszcze zasilającej. Po rozłożeniu maty sprawdzamy poprawność jej ułożenia. Jeśli wszystko jest w porządku możemy już przymocować ją do podłoża.

W następnym etapie zalewamy matę cienką warstwą zaprawy plastycznej, na którą możemy już ułożyć nową posadzkę. Jeśli ogrzewanie podłogowe elektryczne znajduje się w wilgotnym pomieszczeniu (kuchni, łazience), konieczne jest ułożenie dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej. Układamy ją bezpośrednio pod powierzchnią posadzki.

Warto zaznaczyć, że ewentualne awarie maty będą bardzo trudne do wyeliminowania. Dlatego zaleca się zakup dobrej jakości produktu, który posiada wszystkie certyfikaty. Co prawda cennik mat sprawdzonych producentów będzie nieco wyższy. Jednak dzięki takim zakupom zabezpieczymy się przed kosztownymi naprawami awarii instalacji.

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe wodne – porady praktyczne

Montaż ogrzewania wodnego nie musi być skomplikowany. Trzeba zastosować się do kilku podstawowych zasad, zapewniających równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu. Do prac możemy wykorzystać rury z polibutylenu (PB), polistyrenu sieciowego (PE-X) lub polipropylenu (PP). Najlepiej zastosować typ rur, który został przewidziany przez schemat instalacji.

Pierwszy etap prac polega na przygotowaniu podłoża. Należy je oczyścić, wysuszyć oraz wyrównać. Dopiero po przygotowaniu nawierzchni możemy przystąpić do układania izolacji termicznej, której grubość zależy od specyfiki dolnej kondygnacji budynku (10 cm jeśli pod stropem nie ma kondygnacji ogrzewanej, 5 cm jeśli pod stropem znajduje się kondygnacja ogrzewana). W przypadku pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci rozkładamy dodatkową warstwę izolacji przeciwwilgociowej.

Po przygotowaniu podłoża rozpoczynamy prace nad instalacją. Rury grzewcze rozkładamy w pomieszczeniu w kształt wężownicy meandrowej lub pętlowej (przewód podwójnie złożony). Wężownica pętlowa zapewnia bardziej równomierny rozkład temperatur w podłodze. Dlatego będzie dobrym rozwiązaniem przy większym metrażu pomieszczeń. Jeśli zdecydujemy się na układanie rur w kształt wężownicy meandrowej, musimy sprawić, by początek instalacji znajdował się w przestrzeni o największych stratach ciepła (np. przy oknie). Dzięki temu uzyskamy bardziej równomierny rozkład temperatur na podłodze.

Pamiętajmy też o zastosowaniu odstępów pomiędzy brzegami wężownicy (najlepiej 10 – 30 cm w zależności od schematu instalacji). Na obrzeżach pomieszczeń możemy ułożyć rury nieco gęściej, co pozwoli na uzyskanie wyższej temperatury na podłodze. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie osobnych przewodów na całym obwodzie pomieszczenia.  Musimy tylko uważać, by przewody brzegowe nie znajdowały się bliżej niż 50 cm od ściany.

Pojedynczy obieg rur grzewczych nie powinien przekraczać 150 cm. Jest to dość istotne dla zapewniania prawidłowego ciśnienia wody grzewczej. Zbyt długi odcinek rur grzewczych nie będzie równomiernie nagrzany, co utrudni równomierny rozkład ciepła.

Po ułożeniu instalacji grzewczej trzeba pamiętać o jej dokładnym przymocowaniu do podłoża. Dopiero wtedy możemy wykonać próbę ciśnieniową, która wskaże, czy pętle są szczelne. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy zamontować dylatację obwodową i ułożyć warstwę wylewki.

Montaż instalacji wodnej wymaga doświadczenia i precyzji. Prace możemy wykonać samodzielnie, jednak jest to dość ryzykowne. Dlatego montaż instalacji warto powierzyć sprawdzonym fachowcom, którzy posiadają dobrą opinie i udzielają gwarancji na swoje usługi.

Jaki jest koszt ogrzewania podłogowego?

Koszt ogrzewania podłogowego oblicza się w przeliczeniu na m2. Najtańsze i najprostsze w montażu będą instalacje elektryczne. Za dobrej jakości maty grzejne wraz z pełnym montażem zapłacimy 150 – 300 zł/m2. Ostateczna cena zależy od mocy grzewczej, specyfiki pomieszczenia oraz rodzaju instalacji elektrycznej. Do kosztów całkowitych musimy jedynie dołączyć sterownik, który nabędziemy za 300 – 500 zł.

Koszt montażu ogrzewania wodnego z pozoru jest bardzo podobny. Za najtańsze rury grzejne i niedrogich fachowców zapłacimy 80 – 100 zł/m2. Bardziej zaawansowana instalacja i sprawdzeni fachowcy to koszt rzędu 100 – 140 zł/m2. Pamiętaj przy tym, że ceny proponowane przez fachowców mogą się między sobą bardzo różnić. Dlatego rekomendujemy skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy – otrzymasz oferty od kilku firm, porównasz je i wybierzesz tę najbardziej korzystną dla siebie.

Dodatkowe termostaty podwyższą nasze wydatki o ok. 30 zł/m2. Trzeba jednak pamiętać, że niezbędnym wydatkiem będzie także budowa kotłowni, komina dymowego oraz zakup odpowiedniego kotła grzewczego. Przez to ostateczna cena wodnego ogrzewania podłogowego będzie już znacznie wyższa.

, 25 grudnia 2016
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij