Cegła dziurawka - podstawowe informacje

Najczęściej wykorzystywane rodzaje cegieł to cegła suszona, cegła wapienno - piaskowa, szamotowa, magnetyzowa oraz cegła ceramiczna. Cegła dziurawka obok między innymi cegły pełnej należy do ostatniej z wymienionych grup. Ceramika budowlana to również inne rodzaje cegieł, a w tym pustaki ceramiczne, cegły kratówki, modularne, pustaki szalunkowe oraz MAX, a także inne rodzaje pustaków.

Cegły ceramiczne wytwarza się przy użyciu gliny oraz piasku, po czym suszy i wypala. Wyroby ceramiczne różnią się między sobą zastosowaniem, wytrzymałością mechaniczną na ściskanie, wagą, współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz wieloma innymi parametrami i własnościami. 

Cegły dziurawki stosuje się do budowy ścian działowych, budowy stropów Kleina, warstw osłonowych oraz ścian wypełniających. Istnieje również możliwość wykorzystania tego typu cegły do budowy ścian niskich budynków. Ten rodzaj cegły sprawdza się również przy pracach pomocniczych, można wykorzystywać ją do wypełniania otworów oraz przy obmurówkach.

Murowanie z cegły dziurawki przebiega podobnie jak z cegły pełnej przy pomocy takich samych wiązań. Jednak otwory cegły dziurawki nie powinny znajdować się w licach ścian zewnętrznych. Cegła dziurawka jest wykorzystywana również do wykonywania jednego z najpopularniejszych stropów płaskich jakim jest strop Kleina, nazywany również płytą Kleina. Za pomocą dziurawki uzyskujemy niższy ciężar stropu.

Cegła dziurawka jest stosowana również do wykonywania murowanych ścian działowych. Ściany działowe murowane z dziurawki charakteryzują się dźwiękoszczelnością.

Cegła dziurawka ma dość niskie parametry mechanicznej wytrzymałości na ściskanie. Cegły ceramiczne produkuje się z podziałem na klasy. Cegła dziurawka jest wytwarzana w trzech klasach - 3,5; 5 oraz 7,5. Współczynnik przewodzenia ciepła dla tych cegieł waha się w przedziale 0,40-0,60 W/mK.

Cegła dziurawka jest dobrym izolatorem. Jak było wspomniane uprzednio, wykazuje szczególnie dobre parametry izolacyjności akustycznej. Produkowane są dwa rodzaje cegieł dziurawek - nieodporne na mróz oraz mrozoodporne. Jednak nawet dziurawki mrozoodporne nie posiadają tak dobrych parametrów w tym zakresie jak cegła palona pełna czy cegła klinkierowa.

Ze względu na bieg otworów przelotowych dziurawki dzielimy na główkowe (G) oraz wozówkowe (W). Otwory mogą mieć kształt owalny, koła lub prostokąta. Najczęściej w sprzedaży oferowane są dziurawki o wymiarach 250 x 120 x 65. Cegła pełna również jest dostępna w tych wymiarach, podobnie jak cegła klinkierowa. Jednak cegła klinkierowa występuje również w wymiarach 240 x 115 x 71.

Waga cegły dziurawki wynosi od 2 do 2,8 kilogramów. Na tle innych cegieł ceramicznych waga cegły dziurawki jest niska, więc jest to cegła lekka, co stanowi jej atut. Dla porównania waga cegły pełnej to od 3,3 do 4 kilogramów, a waga cegły klinkierowej to 3 kilogramy.

Cena cegły dziurawki

Zainteresowanie budowaniem z cegły dziurawki wynika nie tylko z mnogości zastosowań i dość dobrych parametrów ale również jest spowodowane jej ceną. Cena cegły dziurawki jest wysoce atrakcyjna, a co za tym idzie ten materiał budulcowy stanowi ekonomiczny sposób na murowanie ścian.

Cena cegły dziurawki rozpoczyna się kwotą około 45 groszy za sztukę, lecz może dochodzić również do ponad złotówki (1,2 lub 1,3 zł.). Cegła pełna czy cegła klinkierowa są dużo droższe. Nawet cegła kratówka charakteryzuje się wyższą ceną. Cena cegły dziurawki zależy od producenta oraz od ilości zamawianych sztuk, a także od klasy cegły. Często na cenę ma wpływ ilość cegieł w palecie.

Materiały budowlane w atrakcyjnych cenach dostępne są w hurtowniach oraz składach materiałów budowlanych. Cena cegły dziurawki może znacznie różnić się w zależności od regionu oraz producenta. Przykładowo firma BuD-Net która zajmuje się dystrybucją materiałów budowlanych proponuje cegły dziurawki w cenie 330 złotych za paletę w której znajduje się 500 sztuk, co daje cenę 66 groszy za sztukę.

Cegła dziurawka to świetne rozwiązanie. Można z niej budować wiele różnych rzeczy. Jest to świetne rozwiązanie.
Cegła dziurawka - ceny, waga i wszystko inne co warto wiedzieć

Materiały budowlane, w tym cegły, w atrakcyjnych cenach posiada również ich dystrybutor firma Art-Bud z siedzibą w Bydgoszczy. Cena cegły dziurawki o klasie 5 to 61 groszy netto za sztukę (wymiary i waga cegły standardowe).

Z kolei skład materiałów budowlanych Dombud z Siemianowic Śląskich oferuje cegłę dziurawkę w cenie 475 złotych za paletę 500 sztuk, co daje cenę za sztukę 95 groszy. Firma na swojej stronie internetowej podaje również orientacyjne zużycie materiałów. Przy grubości muru 6,5 centymetrów orientacyjne zużycie cegły dziurawki powinno wynieść 29 sztuk na m2, a przy grubości muru 25 centymetrów - 98 sztuk. Warto zaznaczyć, że w ofercie Dombud znajduje się ponadto cegła pełna, beton komórkowy, bloczki fundamentowe, pustaki ceramiczne oraz różne materiały do dociepleń oraz tynki, grunty i farby.

Jak widać cena cegły dziurawki jest atrakcyjna. Zdarza się jednak,  że cegła pełna osiąga jeszcze niższą cenę, jednak zasadniczo dziurawka jest tańsza. Na przykład Dombud oferuje cegłę pełną w cenie 368 złotych za paletę 400 sztuk, co daje 92 grosze za sztukę. Są to jednak wyjątki potwierdzające regułę. 

Te produkty mogą cię zainteresować - sprawdź ceny!

Czego nie należy murować z cegły dziurawki

Cegła dziurawka posiada szereg zastosowań, jednak do niektórych nie powinno się jej wykorzystywać. Zasadniczo do murowania ścian konstrukcyjnych należy wykorzystywać inne materiały budowlane. Podobnie w przypadku ścian piwnic lepiej sprawdzą się bloczki betonowe lub ewentualnie inne poza dziurawką wyroby ceramiczne, takie jak cegła pełna czy opcjonalnie cegła klinkierowa.

Dlaczego nie należy wznosić ścian konstrukcyjnych oraz piwnicznych z cegły dziurawki? Otóż cegła dziurawka posiada zbyt dużą nasiąkliwość oraz dość niską wytrzymałość na ściskanie. Ponadto cegła dziurawka nie jest tak mrozoodporna jak na przykład cegła klinkierowa. Nie posiada również wystarczającej odporności na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Więcej na temat tego, z jakiego materiału budować ściany nośne znajdziesz tu.

Osobnym zagadnieniem jest budowa komina. W dalszym ciągu dziurawka jest stosowana do murowania kominów.  Stosowanie w tym wypadku dziurawki stanowi duży błąd. Zastosowanie cegły dziurawki do tego celu może doprowadzić do wnikania wody do komina oraz przedostanie się jej pod pokrycie dachowe. Groźną konsekwencją może być zawilgocenie termoizolacji. Zawilgoceniu mogą ulec również ściany. Dlatego komin powinno się budować z cegły pełnej.

Dziurawka to materiał budulcowy, który posiada wiele zalet, jednak należy trzymać się ściśle jego przeznaczenia. Dziurawka jest bardzo lekka, ma dobre właściwości izolacyjne, jest również ognioopdporna. Posiada szerokie spektrum zastosowań w budownictwie. Jest trwała i można ją nabyć w atrakcyjnej cenie. Jest więc ekonomicznym materiałem do budowy ścian działowych, stropów Kleina czy innych elementów architektonicznych o lekkiej konstrukcji. Nie nadaje się jednak do murowania ścian nośnych czy kominów i nie wolno o tym zapominać.

ikona podziel się Przekaż dalej