Rodzaje parawanów nawannowych

Parawany nawannowe do samodzielnego montażu są sprzedawane w polskich sklepach w standardowych wymiarach, odpowiadających szerokości wanien. Niestandardowe rozmiary parawanów można nabyć na zamówienie, co niestety wiąże się z poniesieniem większych kosztów.

Wanna z parawanem to funkcjonalne i praktyczne usprawnienie w łazience. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić sporo miejsca, co byłoby niemożliwe, gdyby zdecydować się na zainstalowanie zarówno wanny, jak i kabiny prysznicowej. Kabina nawannowa w sposób optymalny godzi dwie funkcje. Parawan nawannowy pozwala zaoszczędzić miejsce potrzebne na meble łazienkowe i inne sprzęty, niezbędne w każdej łazience. W łazience, gdzie stoi wanna z prysznicem, zmieści się również komfortowa i duża umywalka.

Na rynku istnieje kilka rodzajów parawanów, w związku z tym, zanim ruszymy do sklepów na zakupy, warto zastanowić się, który z nich wybrać i który będzie najlepszy do naszej łazienki.

Najważniejszy podział parawanów nawannowych to podział na typy pod względem sposobu montażu i ruchomości poszczególnych elementów. Pierwszym rodzajem wśród parawanów, o którym należy wspomnieć, jest parawan nawannowy przesuwny. Tego typu parawan montuje się bezproblemowo na krawędzi wanny oraz powyżej, za pomocą specjalnie dopasowanych prowadnic. W zależności od wybranego modelu, przesuwne parawany nawannowe mogą mieć od jednego do nawet sześciu lub siedmiu skrzydeł, które zachodzą na siebie.Na rynku dostępny jest także 1-elementowy, 2-elementowy i 3-elementowy parawan nawannowy.

Tego typu produkty występują na rynku w wielu różnych odsłonach i wariantach. Przykładowo dostępne są parawany trzyskrzydłowe, w których jeden element pozostaje nieruchomy. Innym wariantem jest kabina nawannowa, która powstaje dzięki połączeniu drzwi nawannowych ze ścianą lub ścianami. Jeśli planujesz zakup wanny, ten kalkulator kosztów budowlanych pomoże ci w łatwy sposób wyliczyć wszelkie koszty związane z jej montażem i elementami uzupełniającymi.

W zależności od ilości elementów wanna z parawanem typu przesuwnego daje możliwość odgrodzenia tej przestrzeni od reszty łazienki, dzięki czemu woda nie wychlapuje się z powstałej kabiny. Użytkownicy parawanów przesuwnych podnoszą jednak kwestię, że ze względu na prowadnice, nie ma możliwości zamontowania suszarki nad wanną, co może stanowić szczególnie uciążliwy problem w łazienkach o niewielkim metrażu. W końcu musi znaleźć się w nich jeszcze umywalka i inne elementy wyposażenia.

Parawan nawannowy - nie tylko przesuwany

Innym rodzajem parawanu jest harmonijkowy parawan nawannowy. Jest często wybierany przez konsumentów ze względu na łatwość montażu oraz brak prowadnic. Harmonijkowe drzwi nawannowe składają się najczęściej z kilku elementów - od dwóch do siedmiu. Mogą być montowane zarówno na wannach półokrągłych, jak i prostokątnych, w zależności od modelu.

Harmonijkowy parawan na wannę, jak sama nazwa wskazuje, można złożyć w harmonijkę, więc przy ścianie zajmuje mało miejsca. Jest polecany w szczególności do niewielkich łazienek, lecz ze względu na swoją funkcjonalność nic nie stoi na przeszkodzie, aby mógł być montowany w łazienkach o dużej powierzchni. Harmonijkowe drzwi nawannowe sprawdzą się najlepiej, jeśli będą składać się przynajmniej z pięciu elementów - im więcej elementów, tym skuteczniejsze odgrodzenie powstałej kabiny od reszty przestrzeni łazienkowej.

Stosunkowo najmniej popularnym rodzajem wśród tego typu asortymentu jest parawan nawannowy wahadłowy. Jest to parawan składający się tylko z jednego skrzydła, które można obracać o 180° lub 90° i otwierać w lewo lub w prawo. Jego ewidentną zaletą jest łatwość w utrzymaniu go w czystości. Niestety, jeśli zdecydujemy się na ten typ parawanu, musimy się liczyć z permanentnym zachlapywaniem podłogi łazienki.

Pewnym problemem może się okazać dostosowanie standardowego parawanu, jeśli chodzi o wanny prostokątne z hydromasażem. Parawan na wannę z hydromasażem, szczególnie takiej o nietypowym kształcie, może być jednak zamówiony na wymiar. Ofertę taką proponuje wielu producentów armatury łazienkowej i produktów powiązanych. Więcej na temat wanien z parawanem znajdziesz w tym artykule: Czy wanna z prysznicem sprawdza się w praktyce?

Jaki parawan nawannowy kupić?

Wybór pod względem montażu to dopiero pierwszy krok. Kolejnym powinien być dobór parawanu, mając na uwadze materiał wykonania. Najpopularniejszy stosowany przez producentów to szkło oraz różnorodne tworzywa sztuczne.

Najbardziej cenione ze względu na swoją trwałość i estetyczny wygląd są parawany nawannowe, w których główną rolę odgrywa szkło hartowane. Parawany nawannowe ze szkła hartowanego są wytrzymałe i bywają bardzo dekoracyjne. Trudno rozbić drzwi nawannowe tego typu. Jeśli nawet się to zdarzy, szkło hartowane rozpada się w drobny mak nie powodując skaleczenia.

Kabina nawannowa ze szkła hartowanego charakteryzuje się w większości przypadków dość wysoką ceną. Na rynku dostępne są szklane parawany nawannowe przezroczyste, półmatowe, matowe oraz ze zdobieniami w formie nadruków lub wypukłości. Pewnym problemem jest to, że na powierzchni szklanej pozostają zacieki z wody - warto więc kupić parawan na wannę impregnowany specjalną powłoką, która zapobiegnie osadom i równocześnie ułatwi czyszczenie.

Dużo tańsze, jeśli chodzi o parawan prysznicowy, są parawany nawannowe z tworzyw sztucznych. Najczęściej stosowanymi materiałami są akryl oraz polistyren. Występują w różnych wzorach, mogą być pokryte ozdobnymi motywami, przezroczyste oraz matowe. Jednak w porównaniu do szklanych są dużo mniej trwałe i wytrzymałe. Niższej jakości modele mają tendencje do odkształceń i zarysowań. Jednak w ofertach wielu producentów można znaleźć również wysokogatunkowe produkty z tworzyw sztucznych, których żywotność i odporność na uszkodzenia jest dużo wyższa.

Kolejnym kryterium, jakim powinniśmy się kierować, wybierając parawan prysznicowy do wanien prostokątnych, jest wysoka jakość produktu i przystępna cena, co niestety nie zawsze idzie w parze. Warto jednak zdecydować się na parawan na wannę od znanego i cenionego producenta co zagwarantuje nam, że produkt będzie służył przez długi czas.



Producenci parawanów nawannowych

Jednym z godnych polecenia producentów takiego asortymentu jest czeska firma Ravak. Powstała w 1991 roku jako firma rodzinna. Od tej pory Ravak zdobył renomę, a swoje produkty eksportuje do Azji i na teren całej Europy. W asortymencie firmy znajdziemy wysokiej jakości parawany nawannowe, wanny, brodziki, kabiny prysznicowe, akcesoria łazienkowe oraz wiele innych produktów. Parawany nawannowe Ravak można zakupić w cenie od 250 złotych.

Parawany nawannowe dobrej jakości nabędziemy również od takich producentów, jak Koło - polskiej firmy z ogromnym doświadczeniem -  czy Aquaform, w którego asortymencie odnajdziemy wszystko, co niezbędne do łazienki. Aquaform i Koło oferują, między innymi kabiny prysznicowe, umywalki, brodziki, a nawet meble łazienkowe i różnorodne akcesoria łazienkowe.

Wanna z parawanem to zaledwie jedna z możliwości. Pewną alternatywę stanowi wanna z prysznicem, często wyposażona również w funkcję hydromasażu. Wanna z prysznicem w komplecie to dość duży wydatek - ceny rozpoczynają się kwotą ponad dwóch tysięcy złotych. Wanna z prysznicem w swojej podstawowej wersji posiada głęboki brodzik, który pełni rolę wanny. W modelach droższych wanna jest pełnowymiarowa. Warto przemyśleć zakup takiego produktu, gdyż łączy on kilka funkcji i dodatkowo może zamienić naszą łazienkę w małe centrum SPA.

Wanna z prysznicem o najczęstszym rozmiarze 140 cm czy 150 cm na 80 cm posiada najczęściej drzwi nawannowe otwierane na zewnątrz lub też przesuwne. W większości wypadków jest całkowicie zabudowana, chyba że jest to kabina nawannowa narożna, wtedy montuje się ją do ściany.

Jak zamontować parawan na wannę?

Każda kabina nawannowa czy też parawan nawannowy charakteryzuje się innym sposobem montażu. Jak wspominaliśmy, istnieją parawany nawannowe harmonijkowe, przesuwne i wahadłowe. Do prezentacji prawidłowego montażu posłuży nam parawan nawannowy VS5 firmy Ravak. Jest to kabina nawannowa harmonijkowa, składająca się z pięciu części. Jednak inne modele harmonijkowe, składające się z mniejszej liczby elementów, montuje się w taki sam sposób. Do parawanu VS5 dołączany jest zestaw montażowy w postaci koszulek, kołków rozporowych, wkrętów oraz profili "U".

Rozpoczynamy od postawienia złożonego parawanu na wannie. Na tym etapie przyda się poziomica, aby prawidłowo ustawić profil "U". Należy wyznaczyć miejsca, gdzie powinien znaleźć się profil. Profil przystawiamy do ściany. Wiercimy otwory, w których znajdą się kołki, a następnie wbijamy kołki w otwory.

W następnej kolejności przykręcamy wkrętem profil "U" do ściany, a następnie wsuwamy w niego parawan, po czym delikatnie go dokręcamy. Po założeniu i dokręceniu parawanu, rozkładamy go, aby sprawdzić, czy pasuje na całej długości. Czasem może się okazać, że zaistnieje konieczność mocniejszego dokręcenia wkrętów.

Harmonijkowa czy składana kabina nawannowa jest bardzo prosta w montażu. Należy zachować ostrożność podczas wiercenia otworów, szczególnie jeśli na ścianie znajdują się płytki, gdyż montaż mógłby je uszkodzić.

Do większości parawanów nawannowych dołączany jest zestaw montażowy, tak jak to ma miejsce w przypadku opisanego wyżej modelu firmy Raven. Oprócz kompletu montażowego, dostaniemy również szczegółową instrukcję, jak zamontować dany model parawanu.

Wanna z parawanem doskonale sprawdzi się w każdej łazience. Wanna z parawanem zapewni wygodę i komfort, jednak pod warunkiem, że  wybierzemy odpowiedni parawan i prawidłowo go zamontujemy. Taka wanno-kabina stanowi dobrą alternatywę dla samej kabiny prysznicowej i sprawia, że można się cieszyć jednocześnie prysznicem i wanną.

ikona podziel się Przekaż dalej