Drzewka owocowe, na które znajdzie się miejsce w każdym ogrodzie

Drzewa i krzewy ozdobne to element ogrodu, który nie tylko zdobi, ale również stanowi osłonę przed słońcem i integralną część przestrzeni przydomowej. Różnorodna roślinność ogrodowa nie będzie kompletna, jeśli nie uzupełnimy jej o drzewka ozdobne oraz krzewy. Warto dobrze przemyśleć, które z nich powinny znaleźć się w naszej przestrzeni przydomowej, aby stanowiły spójną kompozycję. Podpowiadamy, jakie krzewy i drzewka ozdobne wybrać, aby ogród był estetyczny i piękny.

Projektowanie ogrodu z roślinnością w tle

Samodzielne projektowanie ogrodu to nie lada wyzwanie. Jeśli zdecydujemy się na drzewka ogrodowe, czyli ozdobne drzewa (jak np. brzoza brodawkowata czy klon palmowy) lub wysokie krzewy, wtedy sprawy jeszcze bardziej się komplikuje. Rośliny jak drzewa iglaste czy liściaste krzewy rosną, tak więc muszą być posadzone w ten sposób, aby gdy dojdą do swoich optymalnych rozmiarów, nie utrudniały poruszania się po ścieżkach oraz nie spowodowały zniszczenia zaplanowanej kompozycji.

Szczególną uwagę należy zwrócić, jeśli w naszym ogrodzie zamierzamy posadzić drzewa ozdobne oraz inne rozłożyste rośliny ogrodowe. Przy projektowaniu ogrodu, a w szczególności sadzeniu roślin, obowiązuje kilka zasad. Przede wszystkim rośliny ogrodowe, jak iglaste drzewa, ogrodowe drzewa i inne należy sadzić piętrami. Innymi słowy: wysokość roślin powinna być dostosowana kompozycyjnie. Im bliżej do ścieżki czy alejki ogrodowej albo im bliżej znajduje się oczko wodne, tym rośliny powinny być niższe.

Przy projektowaniu ogrodu i planowaniu roślinności pamiętajmy także, że nadmiar szkodzi. Drzewka ozdobne i krzewy ozdobne powinny być dostosowane ilością do wielkości naszego ogrodu oraz przestrzeni, jaką dysponujemy. Do małego ogrodu nie należy wybierać gatunków drzew, które za kilka czy kilkanaście lat będą przysłaniały na tyle dużą przestrzeń, że trzeba je będzie wyciąć.

Drzewa ozdobne, krzewy iglaste czy liściaste oraz pozostałe rośliny ogrodowe powinny do siebie pasować. Chaos wprowadza zbyt duża i różnorodna ilość gatunków. Ponadto nie wszystkie gatunki drzew i krzewów mogą rosnąć obok siebie, mogą wymagać odmiennych warunków glebowych oraz innego nasłonecznienia. Rozłożyste drzewa ozdobne nie powinny rosnąć zbyt blisko budynków. Korona dużego drzewa może z czasem uszkodzić dach domu, a korzenie fundamenty.

Podsumowując, pomiędzy roślinami należy zachować stosowny odstęp, nie powinno się sadzić ich zbyt gęsto. Byliny, drzewa i krzewy ozdobne, jak już wspomniano, powinny posiadać podobne wymagania co do nawozu, gleby, wody oraz światła. Warto również pomyśleć o roślinach, które będą dekorowały ogród przez cały rok, a nie tylko w sezonie. W tym kontekście, jeśli chodzi o drzewa i krzewy ozdobne, dobrze sprawdzą się krzewy iglaste oraz liściaste zimozielone krzewy ozdobne.

Które drzewka ozdobne wybrać - przegląd gatunków

Drzewka ogrodowe determinują całą kompozycję ogrodu. Są największe, więc mogą podkreślić piękno ogrodu lub zepsuć jego finalny wygląd. Jak wiadomo po kilkunastu latach niektóre gatunki mogą stać się bardzo duże i rozłożyste i zniszczyć wygląd ogrodu oraz stłamsić inne rośliny ogrodowe. Tak więc wybór gatunków drzew do przestrzeni przydomowej powinien być skrupulatnie przemyślany.

Możemy wybierać pomiędzy drzewami liściastymi i iglastymi pamiętając przy tym, że im mniejszy ogród, tym drzewa ozdobne powinny być mniejsze. Propozycją do dużego ogrodu jest Ambrowiec balsamiczny. Jego dekoracyjność to nie tylko liście, ale również kora. Drzewo to pochodzi z Ameryki Północnej i w swoim naturalnym środowisku dorasta nawet do 45 metrów. Kwitnie od maja do czerwca, jednak najbardziej ozdobnie wygląda jesienią, kiedy to jego liście przybierają krwisty odcień. Ze względu na swoje rozmiary Ambrowiec balsamiczny powinien być sadzony z dala od roślin wymagających dużo słońca. Młode drzewka ozdobne Ambrowca wymagają szczególnej troski zimą, ponieważ mają tendencje do przemarzania.

Ciekawą propozycją do średniej wielkości ogrodów jest choina kanadyjska. Te drzewka ozdobne rzadko dorastają do 15 metrów wysokości, natomiast są dość rozłożyste. Cała ich atrakcyjność zasadza się na ciekawie uformowanej koronie. Choinę kanadyjską należy sadzić w miejscach mało nasłonecznionych, natomiast wilgotnych. Dobrze znosi nasze rodzime warunki klimatyczne. Te drzewa ozdobne można sadzić grupami po 3-6 sztuk. Jeśli projektujesz ogród, sprawdź także cennik najpopularniejszych roślin.

Z kolei interesującym pomysłem do niewielkich ogrodów jest judaszowiec kanadyjski, który w kwietniu i maju może się poszczycić drobnymi różowymi kwiatami. Kwiaty w okresie wiosennym obsypują całe drzewo i wyglądają jak cud natury. Drzewka ozdobne cudaszowca dorastają do 5 metrów. Wymagają żyznej gleby, w okresie zimowym wymagają okrycia, gdyż zdarza się, że przemarzają.

Wybierając drzewka ogrodowe, warto zwrócić uwagę również na oliwnik wąskolistny. Jest to drzewko, które doskonale nada się do małych ogrodów, dorasta do 5 metrów. Ma ładne kwiaty, którymi możemy cieszyć wzrok w czerwcu. Dekoracyjne są również powyginane konary. Należy sadzić go w miejscach nasłonecznionych, nie lubi dużej wilgotności, preferuje gleby wapienne.

Innym, wartym uwagi gatunkiem, jest kasztanowiec czerwony. Posiada piękne drobne kwiaty, okres jego kwitnienia przypada na maj i czerwiec. Kwiaty mają kolor czerwony i różowy. Dobrze znosi klimat panujący w Polsce i jest odporny na zanieczyszczenia, więc może być sadzony również w dużych miastach przy ruchliwych ulicach. Osiąga wysokość około 10 metrów.

Drzewa liściaste zawsze pięknie prezentują się w ogrodzie, jednak warto w ich sąsiedztwie posadzić również iglaki. Należy unikać monotonności, same zimozielone iglaki nie będą stanowiły ciekawej kompozycji. Drzewa liściaste nadają przestrzeni zielonej swoistego uroku, warto więc je zastosować.

Jakie drzewka owocowe warto zasadzić?

Również drzewka owocowe mogą stanowić ozdobę ogrodu. Dawniej drzewka owocowe były zarezerwowane prawie wyłącznie do sadów, obecnie coraz częściej stanowią pożyteczną dekorację ogrodu. Jakie drzewka owocowe posadzimy w ogrodzie, zależy nie tylko od naszych preferencji, ale również od ilości miejsca. Drzewka ogrodowe niezależnie czy mają pełnić funkcję tylko dekoracyjną, czy również przynosić smaczne owoce, muszą mieć odpowiednią przestrzeń.

Warte przemyślenia są jabłonie ozdobne, które charakteryzują się bardzo obfitym kwitnieniem w okresie wiosennym. Drzewka owocowe jabłoni ozdobnych rodzą niewielkich rozmiarów jabłka - pomarańczowe, czerwone lub żółte. Są one zbyt kwaśne do spożywania na surowo, jednak doskonale nadają się na różnego typu przetwory. Drzewka ozdobne jabłoni ozdobnych nie lubią tłoku, najrozsądniej sadzić je w pewnej odległości od innych drzew i wysokich krzewów.

Drzewka owocowe, które warto mieć we własnym ogrodzie, to również między innymi śliwa, wiśnia, czereśnia, grusza oraz brzoskwinia. Brzoskwinie to drzewka owocowe, które w naszej strefie klimatycznej nie udają się zbyt dobrze. Jednak można się spodziewać, że przy odrobinie szczęścia i troskliwej pielęgnacji doczekamy owoców. Nietuzinkowe drzewka owocowe to również morele lub nektarynki (odmiana brzoskwini),które jednak, podobnie jak brzoskwinie, ciężko uprawiać w polskim klimacie.

Które krzewy ozdobne sprawdzą się najlepiej w ogrodzie?

Drzewka ogrodowe to mimo wszystko, w większości przypadków, rozwiązanie do większych ogrodów. Niezależnie, czy jesteśmy posiadaczami dużego czy małego ogrodu będzie on niepełny bez krzewów. Krzewy dekoracyjne są inne w każdej porze roku. Jedynie zimą ogród do pewnego stopnia zamiera, ale nie do końca, bo dzięki krzewom iglastym i roślinom, które w zimie zachowują liście, wciąż prezentuje się wyjątkowo.

Wybierając krzewy do swojego ogrodu, warto zdecydować się na te, które posiadają barwne liście lub piękne i oryginalne kwiaty. W takiej oprawie rośliny mniej reprezentacyjne również zyskają na uroku. Jedną z propozycji, którą warto rozważyć, jest zasadzenie pieris japońskiego. Posiada bardzo ozdobne, barwne liście. Jest to roślina zimozielona, dzięki której ogród będzie atrakcyjny również zimą. Pieris japoński kwitnie na wiosnę. Jego kwiaty są białe, różowe lub kremowe. Dodatkowym atutem tego krzewu jest fakt, że wczesną wiosną młode liście mają szkarłatne zabarwienie. Pieris japoński musi być często podlewany, lubi miejsca średnio zacienione.

Bardzo oryginalnym krzewem jest perukowiec podolski. Dorasta do około 3 metrów wysokości. Każda część tej rośliny jest dekoracyjna. Posiada liście o ciekawym owalnym kształcie, kwitnie na żółto lub czerwono, a owoce przypominają wyglądem różowe wiechy bawełny. Perukowiec podolski nie jest krzewem wymagającym, może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Ze względu na to, że jest dość rozłożysty będzie najlepszym pomysłem do dużej i średniej wielkości ogrodów.

Kolejnym pomysłem na zapełnienie przestrzeni w ogrodzie jest posadzenie ognika szkarłatnego. Krzew ten dorasta do 2 lub 3 metrów wysokości i jest rośliną pół zimozieloną. Liście opadają dopiero podczas tęgich mrozów. Ognik szkarłatny kwitnie wiosną, jego kwiaty są dość drobne. Posiada bardzo atrakcyjne wizualnie owoce, które przypominają wyglądem naszą jarzębinę - mają barwę od żółtej do intensywnie czerwonej. Roślinę należy sadzić na stanowiskach mocno nasłonecznionych, co ma bezpośredni wpływ na atrakcyjny wygląd owoców.

Młode drzewa ozdobne, drzewka owocowe oraz krzewy ozdobne w pierwszych latach po posadzeniu wymagają starannej pielęgnacji. Na zimę muszą zostać okryte, gleba powinna być odpowiednio nawożona i podlewana.Warto przy okazji zwrócić uwagę, by wybrana odmiana była jak najbardziej odporna na mróz. Sklep ogrodniczy oferuje tutaj szeroki wybór, w tym także drzewek owocowych.

Drzewka owocowe należy przycinać, aby lepiej i obficiej owocowały, a wszystkie inne drzewka ogrodowe trzeba skracać, aby lepiej rosły. Oczywiście trzeba regularnie usuwać martwe gałęzie. Cięcie drzew ma również wymiar czysto estetyczny, formuje je do pożądanego kształtu. To minimum, jeśli chodzi o takie zagadnienie, jak ochrona roślin i drzew owocowych.

Kolejną ważną kwestią jest nawożenie. Drzewa ozdobne należy nawozić lub przynajmniej umożliwić im jak najlepszą absorpcję składników odżywczych z gleby. Gleba wokół drzew nie powinna być zbyt zbita. Dobrze również nie grabić opadłych liści - rozkładając się, zamienią się z czasem w próchnicę.

Niezależnie, czy nasz wybór padnie na drzewa liściaste, iglaki czy owocowe drzewka ogrodowe, musimy pamiętać, że są to rośliny, które również wymagają troski i opieki, szczególnie w okresie początkowego wzrostu - ale również później. Więcej na temat projektowania i urządzania ogrodu dowiesz się czytając artykuł naszych ekspertów: Ile kosztuje urządzenie i aranżacja ogrodu?

W ogrodzie można wygospodarować miejsce na rozmaite rośliny. Mogą to być kwiaty, iglaki czy też krzewy owocowe. By urozmaicić krajobraz warto też postawić na drzewka owocowe. W tej kategorii każdy ogrodnik ma duże pole manewru. Na rynku można odnaleźć różne sadzonki drzew owocowych, warto dowiedzieć się, które są najpopularniejsze.

Jabłoń i grusza – najpopularniejsze drzewa owocowe

Jabłoń od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, można ją spotkać w wielu ogrodach i na działkach. Te drzewka owocowe są łatwe w utrzymaniu, wykazują się odpornością na niskie temperatury i oczywiście rodzą zdrowe i pyszne owoce. Odznaczają się też walorami estetycznymi, w czasie kwitnienia wyglądają pięknie. Przed posadzeniem trzeba pamiętać, że istnieją różne sadzonki drzew owocowych a wyrastająca z nich jabłoń może się różnić od innych. Przechodzimy teraz do najpopularniejszych odmian.

Pierwszą z nich jest jabłoń letnia bardzo często nazywana papierówką. Spotyka się ją bardzo często, ponieważ jest bardzo łatwa w uprawie a cena sadzonki jest bardzo atrakcyjna. Warto też wspomnieć, że te jabłonie zazwyczaj nie są atakowane przez szkodniki. Bardzo wcześnie owocuje, pierwsze dojrzałe jabłka pojawiają się już w lipcu, zbiory trwają do początku sierpnia.

Kolejna na liście zajmowanej przez drzewa owocowe jest jabłoń jesienna, która podobnie jak wcześniejsza odmiana jest bardzo odporna na mróz i różnej maści szkodniki. Plony wydawane przez te drzewka owocowe idealnie nadają się na przetwory. Pozostając przy tym temacie, ciekawym gatunkiem jabłoni jest Kosztela, jej owoce są słodkie. Jednakże ta odmiana jest nieco trudniejsza w uprawie, do rozwoju potrzebuje odpowiedniej gleby.

Warto też zwrócić uwagę na jabłoń zimową a wśród niej takie gatunki jak Złota Reneta i Szara Reneta. Oba typu potrzebują do wyrośnięcia bardzo żyznej gleby. Tę niedogodność rekompensują niezwykle smacznymi owocami.

Wymieniając popularne kolumnowe drzewa owocowe nie wolno zapominać, że znajduje się wśród nich grusza. Te drzewa owocowe nie są tak odporne na mróz jak jabłonie, lecz mimo tego ceni się je za wyśmienite i zdrowe owoce. Najczęściej spotykaną odmianą jest Konferencja, praktycznie nie sprawia problemów w utrzymaniu. Ta grusza wykazuje się też stosunkowo dobrą odpornością na niskie temperatury i ataki szkodników.

Bardzo interesująca opcją jest też grusza Faworytka, rodzi duże owoce, lecz niezbyt dobrze znosi mrozy, jej cena jest bardzo atrakcyjna.

Wiśnia i czereśnia – drzewa owocowe do każdego ogrodu

Wiśnia to dość kapryśna roślina, nie zawsze dobrze się przyjmuje na nowym miejscu, lecz gdy to już nastąpi jest odporna na mróz. Dlatego najważniejsze są dobre sadzonki drzew owocowych, zalecana wysokość to około 120 cm. Wiśnia może być sadzona w dwóch terminach, wiosną lub jesienią, w pierwszym przypadku drzewo sadzi się jak bardzo wcześnie, gdy tylko znikną śniegi.

W jakiej glebie wiśnia się najlepiej rozwija? Te kolumnowe drzewa owocowe lubią przede wszystkim dość mocno nawodnione podłoże, dotyczy to zwłaszcza młodych okazów. Do tego należy je odpowiednio ściółkować, to pozwoli utrzymać właściwy poziom nawilżenia podłoża.

Każda wiśnia, niezależnie od rodzaju lubi także głębokie gleby, zapewniając drzewku takie warunki można spodziewać się przepysznych owoców.

Nawet, jeśli wiśnia już rośnie w ogrodzie, jest w nim nadal dużo miejsca na inne drzewa owocowe. Jednym z nich jest czereśnia, chyba każdy mieszkaniec naszego kraju jadł pochodzące z niej owoce. Nie sprawia dużych problemów podczas uprawy, jeśli w ziemi umieści się kilka sadzonek można potem prowadzić sprzedaż plonów. Bardzo popularna jest też domowej roboty nalewka z wiśni.

Czereśnia nie jest zbyt odporna na niskie temperatury, dlatego też tak licznie występuje w najcieplejszych rejonach Polski.  W takich miejscach rodzi też największe plony, mimo tego sprawdzi się też w innych zakątkach kraju. W niedużych ogrodach przygotowanych pod hobbystyczną uprawę najlepiej przyjmie się czereśnia Burlat. Rodzi liczne i obfite owoce czasem już w trzecim roku od posadzenia. Oprócz tego jest wytrzymała na mróz i ataki różnych szkodników. Wszystko to sprawia, że czereśnia jest świetnym drzewkiem do ogrodu. Przy większej ilości drzewek można prowadzić sprzedaż owoców, podobnie jak w przypadku wiśni.

Brzoskwinia i inne ciekawe drzewa owocowe

Czereśnia, wiśnia i jabłoń już za nami, teraz czas na kolejne drzewka owocowe do ogrodu. Jednym z nich jest brzoskwinia i jej najpopularniejsze odmiany Early Orange, Somo oraz Harnaś. Wymienione gatunki są zbyt odporne na mróz, z tego powodu optymalne stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione. Brzoskwinia najlepiej przyjmuje się w najcieplejszych rejonach Polski. Jej uprawa może sprawiać pewne problemy osobom bez większego doświadczenia.

Brzoskwinia do prawidłowego rozwoju potrzebuje przepuszczalnego i żyznego podłoża o obojętnym pH. W innym miejscu również wyrośnie, lecz nie będzie owocować. Jeżeli zaś chodzi o pielęgnację to te kolumnowe drzewa owocowe nie potrzebują szczególnych zabiegów. Najważniejsze jest usuwanie chwastów ze stanowiska, czasem potrzebne będzie ściółkowanie. To pozwoli uzyskać własne owoce na sprzedaż lub dla własnego użytku, wtedy nie trzeba będzie odwiedzać sklepów i patrzeć na wysokie ceny brzoskwiń.

Nic nie stoi na przeszkodzie by w ogrodzie brzoskwinia czy grusza rosła w towarzystwie innych roślin. Jednym z nich jest śliwa, sadzonki tych drzew owocowych nie są drogie, choć cena zależy od odmiany. Należy się też zastanowić, w jakiej ilości drzewka owocowe pojawią się w ogrodzie. Jeśli będzie to tylko jedna śliwa, najlepszym rozwiązaniem będzie gatunek samopłodny jak na przykład Węgierka Zwykła czy Valjevka.

Jeżeli zaś chodzi o sadzonki drzew owocowych w większej ilości, wybór jest bardziej zróżnicowany. Interesująca jest śliwa w odmianie Węgierka Dąbrowicka, jej owoce są soczyste nadają się do bezpośredniego spożycia lub robienia przetworów. Nie jest to gatunek szczególnie popularny w naszym kraju, ale posiada niezaprzeczalne zalety, dzięki czemu jego sprzedaż rośnie. Ta śliwa dobrze znosi niskie temperatury, świetnie się rozwija na żyznych glebach. Nieco bardziej lubiana jest śliwa z gatunku Węgierka Zwykła, daje regularnie sporo owoców.

Krzewy owocowe warte uwagi

Drzewa owocowe w ogrodzie pełnią dwie funkcje - rodzą smaczne owoce oraz stanowią znakomitą dekorację. Takie same cechy wykazują krzewy owocowe, zatem je również warto zasadzić w ogrodzie. Możliwości jest bardzo dużo, ceny sadzonek są bardzo atrakcyjne. Koszty uprawy mogą się zwrócić, jeśli planujemy sprzedaż plonów.

Jakie są najpopularniejsze krzewy owocowe w Polsce? Na pierwszy plan wysuwa się zdecydowanie czerwona porzeczka, kroku dotrzymuje jej też odmiana czarna. Coraz częściej spotyka się też uprawy borówki amerykańskiej, czy to dla sprzedaży owoców lub dla własnych potrzeb. Wymienione krzewy owocowe to nada nie wszystko, bowiem od lat uprawiany jest agrest, którego plony są bardzo pożyteczne dla zdrowia.

Ostatnie krzewy owocowe, na które warto zwrócić uwagę to dereń jadalny oraz jeżyna. Dla wprawionych ogrodników ich uprawa nie będzie trudna. Początkujący również sobie z nią poradzą, a pyszna nalewka z derenia będzie znakomitą nagrodą.

Kolumnowe drzewa owocowe – gdzie kupić sadzonki?

Brzoskwinia, grusza czy śliwa to popularne drzewa owocowe, zatem gdzie można kupić sadzonki i jakie są ich ceny? Jest kilka miejsce oferujących szeroki wybór, bardzo pomocne są sklepy internetowe. Ich cennik jest bardzo elastyczny, każdy ogrodnik znajdzie coś dla siebie. Do tego typu sklep zapewnia dostarczenie przesyłki.

Warto też odwiedzać różnego rodzaju targi i giełdy ogrodnicze. Tam cena pojedynczej sadzonki może być równie atrakcyjna a czasem uda się potargować i obniżyć koszty. Kolejny plus to fakt, że wszystkie oferowane sadzonki drzew owocowych są wystawione i można je dokładnie obejrzeć. To pozwala ocenić faktyczny stan rośliny. Jedyny minus to trochę ograniczony wybór.

Ostatnim miejscem gdzie można kupić drzewka owocowe są markety ogrodnicze, znajdują się w każdym większym mieści i coraz częściej w mniejszych. Cennik można sprawdzić wcześniej, jeszcze przed udaniem się do sklepu. W takich miejscach cena może okazać się nieco wyższa, lecz jeśli klientowi zależy na czasie to nie warto się zastanawiać.