Grzejniki kanałowe – zasada działania i rodzaje

Co to jest grzejnik kanałowy?

Na rynku istnieje wiele rodzajów urządzeń grzewczych. Mamy dziś do wyboru różne formy grzejników ściennych, przypodłogowych i sufitowych, urządzenia do ogrzewania podłogowego, jak również tradycyjne kaloryfery. Poniżej odpowiemy na pytanie co to jest grzejnik kanałowy i czym różni się od innych tego typu urządzeń?

Podstawową różnicą między grzejnikiem tradycyjnym a kanałowym jest to, że znajduje się on pod podłogą. Do tej pory ta forma ogrzewania była stosowana najczęściej w dużych budynkach komercyjnych – takich jak sklepy wielkopowierzchniowe, hale i duże budynki użyteczności publicznej. Od pewnego czasu grzejnik kanałowy staje się coraz bardziej popularny również w domach i mieszkaniach prywatnych. Od razu musimy zaznaczyć, że ogrzewanie posadzkowe starego typu, jakie znamy z marketów i hal, opierało się trochę innych zasadach. Domowe są prawie wyłącznie na wodę, jeżeli chodzi o wygląd są nieduże i estetyczne, dopasowane do potrzeb domu jednorodzinnego lub mieszkania.

Charakterystyczne dla grzejnika tego typu jest wykorzystanie konwekcji (naturalnej lub wymuszonej) do ogrzewania pomieszczenia. Może to być grzejnik z wentylatorem, który działa podobnie jak grzejniki konwektorowe lub kaloryfer kanałowy, umieszczony w pobliżu okna czy innego źródła powietrza z zewnątrz.

Najpopularniejsze rodzaje grzejników kanałowych

Podstawowe rodzaje grzejników, to wymienione wcześniej – z konwekcją wymuszoną i naturalną. Jednak można do nich zastosować również inne podziały. Grzejnik w podłodze może wykorzystywać różne źródła energii cieplnej, ale najczęściej w Polsce montuje się modele wodne. Ten rodzaj grzejników bez problemu można połączyć z systemem grzejników ściennych lub ogrzewania podłogowego, jeżeli źródłem ciepła jest kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła. Grzejnik kanałowy wodny może też wykorzystywać zimną wodę do chłodzenia pomieszczenia. Przyjrzyjmy się dokładniej wymienionym rodzajom grzejników:

  • Grzejnik z wymuszoną konwekcją – te grzejniki konwektorowe są montowane z wentylatorem. Dzięki jego pracy ciepło szybciej rozchodzi się po pomieszczeniu. Główna zaleta, to duża efektywność ogrzewania, a co za tym idzie możliwość zamontowania mniejszego grzejnika, który zajmie tylko kilkadziesiąt centymetrów. Wadą grzejników podłogowych z wentylatorem jest hałas. Chociaż nowoczesne urządzenia zwykle są dość ciche, to niektórym i tak mogą przeszkadzać. Dlatego jest to rodzaj grzejników rekomendowany do pomieszczeń używanych w ciągu dnia np. do salonu. Więcej na temat grzejników konwektorowych pisaliśmy w tym artykule.
  • Grzejnik z naturalną konwekcją – te grzejniki nie posiadają wentylatora. Zwykle montuje się je w pobliżu wyjścia na taras, balkon czy od strony okna. Dzięki temu zimne powietrze nawiewane z zewnątrz zostaje ogrzane, a ciepło w sposób naturalny rozchodzi się po pomieszczeniu. Ze względu na cichą pracę są polecane do sypialni. Trzeba jednak pamiętać, że grzejnik podłogowy z naturalną konwekcją będzie zajmował więcej miejsca i będzie miał mniejszą moc grzewczą.

Dodatkowo można wyróżnić:

  • Grzejnik z funkcją chłodzenia – niektóre grzejniki konwektorowe, w tym grzejniki kanałowe, mogą być podłączone do systemu grzejąco-chłodzącego. Jest to dobre rozwiązanie, które oszczędza miejsca i energii w domach, które łatwo się nagrzewają i potrzebują dodatkowego chłodzenia w upały.
  • Grzejnik podłogowy niskotemperaturowy – żeby użyć grzejnika kanałowego w systemie niskotemperaturowym trzeba zwrócić uwagę czy posiada odpowiednią wydajność. Zwykle przy niskich temperaturach zasilania konieczne jest zastosowanie grzejnika podłogowego z wentylatorem.

Czy warto zamontować grzejnik w podłodze?

Zalety i wady grzejników kanałowych

Wiemy już czego mniej więcej spodziewać się po tym urządzeniu, ale czy w ogóle warto montować grzejnik w podłodze? Jakie zalety i jakie wady grzejników podłogowych powinniśmy brać pod uwagę?

Wady i zalety grzejników kanałowych

Zalety

Wady

Estetyka (nie zajmuje dużo miejsca, a kratka może być dodatkową ozdobą)

Konieczność czyszczenia i konserwacji (kratka nie chroni przed osadzaniem brudu i kurzu)

Więcej wolnego miejsca na wystrój (nie ma wad ogrzewania powierzchniowego – możemy dowolnie zaaranżować podłogi i ściany)

Nie ogrzewa podłogi tak jak podłogówka (to może być zaleta lub wada – zależnie od preferencji)

Możliwość niwelowania zimnego i gorącego powietrza z zewnątrz (bariera cieplna przy oknach, tarasie czy balkonie)

Dość wysokie koszty eksploatacji

Cena niższa niż ogrzewania podłogowego

Mała efektywność grzewcza bez dodatkowego nawiewu

Łatwy dostęp do instalacji podczas konserwacji i czyszczenia

Większe ryzyko pojawiania się alergenów niż przy podłogówce.

Można zastosować dowolne wykończenia posadzkowe. Szczególnie dobrze grzejniki tego typu sprawdzają się przy podłogach drewnianych.

Mniejsza dostępność fachowców do montażu i konserwacji (to już się zmienia dzięki popularyzowaniu grzejników posadzkowych)

Zalety i wady grzejnika w podłodze w dużej mierze zależą od tego czy dobierzemy go właściwie. Nie we wszystkich pomieszczeniach sprawdzi się najlepiej i nie ma sensu montować go tam na siłę.

Gdzie sprawdzą się grzejniki podłogowe?

Jako podstawową funkcję i zaletę kaloryfera podłogowego producenci przedstawiają zwykle możliwość równomiernego rozprowadzenia ciepła po pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie proponowane przede wszystkim do pomieszczeń z dużymi oknami, przeszkloną ścianą, wyjściem na taras czy balkon. Doskonale współgra – jako rozwiązanie podstawowe lub uzupełniające – z trendami nowoczesnej architektury, gdzie chętnie stosuje się duże przeszklenia na ścianach.

Drugim ważnym aspektem stosowania grzejnika w podłodze jest estetyka i zajmowana powierzchnia. Chociaż grzejnik kanałowy nie może tu konkurować z ogrzewaniem podłogowym, to jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych grzejników. Dzięki przeniesieniu grzejnika na poziom podłogi mamy dużo większą swobodę w dekorowaniu pomieszczenia. Dobrze sprawdza się szczególnie w wystroju minimalistycznym, ale umożliwia też zwiększenie ilości mebli i dekoracji.

Ile kosztuje grzejnik kanałowy i na co zwrócić uwagę?

Cena i koszt eksploatacji

Ile kosztuje grzejnik kanałowy to pytanie, które musimy zadać sobie już w czasie planowania systemu grzewczego w domu. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko cenę poszczególnych modeli, ale koszt montażu oraz eksploatacji. Oto przykładowe ceny grzejników kanałowych:

  1. Grzejnik 1kW, bez wentylatora, wymiary 1800x100mm – ok. 1000 zł
  2. Grzejnik 5kW, bez wentylatora, wymiary 1800x300mm – ok. 2000 zł
  3. Grzejnik 5 kW z wentylatorem, wymiary 3600x100 mm – ok. 3500 zł
  4. Grzejnik 4,1 kW z funkcją chłodzenia, wymiary 1800x240mm – ok. 3500 zł

Patrząc na cenę grzejnika musimy zdać sobie sprawę z tego, że wentylator nie tylko podnosi koszt, ale moc urządzenia o około 70%. Na cenę mają też wpływ takie czynniki jak marka, zastosowane materiały, wygląd (np. dekoracyjna kratka) czy dodatkowe funkcje. Za górną granicę cen grzejników zwykle uznaje się około 5000 zł. Do tego trzeba dodać koszty montażu, które są bardzo różne, w zależności od rodzaju i wielkości grzejnika.

Najlepiej jeżeli kaloryfer kanałowy jest montowany w dopiero budowanym domu. W takiej sytuacji można zaplanować dla niego lokalizację i przeprowadzić rury zasilania i odpływu, zostawiając miejsce na „wannę”. Eksperci są zgodni co do tego, że montaż takiej instalacji powinni wykonywać fachowcy i będzie ona dość droga. Niestety trudno jest podać konkretna kwotę, bo te różnią się nie tylko w zależności od rodzaju grzejnika, ale też od regionu, lokalnych cen i dostępności specjalistów.

Eksploatacja grzejnika kanałowego nie należy do najtańszych. Problem polega na tym, że urządzenie musi pobrać dużo energii żeby ogrzać pomieszczenie. Jeżeli mamy pompę ciepła i np. podłogówkę jako głównie źródło ogrzewania, nie powinno to stanowić problemu. Gorzej jeżeli decydujemy się na ograniczenie do ogrzewania kanałowego, a wodę i prąd pobieramy od zewnętrznego dostawcy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze i montażu?

Jak wspomnieliśmy – dobrze jest planować zakupienie grzejnika kanałowego już na etapie budowy. Jego moc, wielkość i drogę przeprowadzenia rur z wodą można wtedy zaplanować w projekcie. Będzie to też pierwszy moment weryfikacji, czy wystarczy nam grzejnik w podłodze czy warto dokupić jeszcze jakieś ogrzewanie.

Kupując wybrany model trzeba zwrócić uwagę z czego zrobiony jest konwektorowy wymiennik ciepła. Najczęstsza i optymalna opcja to miedziane rury i aluminiowe lamele. Dodatkowo warto przyjrzeć się kształtowi i gęstości rozmieszczenia rurek. Gęściej osadzone dają więcej ciepła, dodatkowo pofalowane lamele są nie tylko akcentem estetycznym. Pomagają zwiększyć powierzchnię grzewczą grzejnika i jego wydajność. Lamele powinny być dobrze umocowane, żeby nie hałasowały kiedy aluminium się nagrzewa. Dodatkowo kratka przykrywająca musi być łatwa do zdjęcia, żeby można ją było wyczyścić i osuszyć. Nie bez znaczenia jest wygładzenie powierzchni grzejnika, dzięki nałożeniu odpowiedniego lakieru. Ułatwia on czyszczenie i sprawia, że urządzenie mniej się brudzi.

Montując grzejnik nie tylko przygotowujemy rury tak, żeby wychodziły w miejscu podłączenia do wybranego modelu grzejnika. Powinniśmy też zwrócić uwagę na ochronę wanny przed zanieczyszczeniami budowlanymi. To jeden z powodów, dla których montaż najlepiej zlecić doświadczonym fachowcom.

Grzejnik pod podłogą może być używany jako podstawowe lub uzupełniające źródło ciepła. Montując go trzeba zwrócić uwagę na trwałość modelu, ale przede wszystkim jego moc. Musimy się przygotować, że nie będzie to też najtańsze z możliwych rozwiązań. To raczej specyficzne urządzenie, do pomieszczenia z przeszkloną ścianą, balkonem lub wyjściem na taras.

Źródła:

  1. Jacek Kucharczyk, Grzejnik schowany w podłodze. Grzejniki kanałowe idealne do domów z dużymi oknami, https://muratordom.pl/instalacje/instalacja-grzewcza/grzejnik-schowany-w-podlodze-grzejniki-kanalowe-idealne-do-domow-z-duzymi-oknami-aa-MzwF-x86G-zruh.html, dostęp 04.11.2023
  2. Wydajne grzejniki kanałowe: ogrzewanie i chłodzenie, https://www.muratorplus.pl/technika/ogrzewanie/wydajne-grzejniki-kanalowe-ogrzewanie-i-chlodzenie-aa-5N6o-J4K8-6LhP.html, dostęp 04.11.2023
ikona podziel się Przekaż dalej