Jak dbać o storczyki – ogólne wymagania

Uprawa storczyków w doniczkach - podstawowe informacje

Storczykomania ogarnęła cały kraj. W zasadzie nie ma mieszkania, w którym nie ma storczyka, lub w którym go nie było, bo wiele osób szybko się zniechęca, gdy roślina nie chce odbić po przekwitnięciu i nie podejmuje kolejnej próby. Niestety, dzieje się tak, ponieważ uprawa storczyków nie należy do najprostszych, a pielęgnacja storczyków jest owiana tyloma legendami, że trudno się odnaleźć. Każdy miłośnik tych roślin radzi coś innego, gdy usłyszy pytanie jak pielęgnować storczyki. Zwłaszcza podlewanie storczyków jest dość kontrowersyjne – metod na to jest naprawdę bardzo wiele. Podpowiadamy, co zrobić, by pielęgnacja storczyków nie zajmowała ci mnóstwo czasu i przynosiła efekty.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że storczyk storczykowi nierówny. Hodowla storczyków w doniczkach o bardziej wygórowanych wymaganiach udaje się tylko w specjalnych szklarniach albo storczykarniach, w których panują wręcz palmiarniane warunki. Storczyki w domu to wyłącznie te gatunki, które nie wymagają dużych zmian temperatury i są bardziej odporne na niesprzyjające warunki. Warto pamiętać, że nawet te najlepiej przystosowane pochodzą tak naprawdę z lasów tropikalnych. A to oznacza, że wszystkie potrzebują odpowiedniej wilgotności, nasłonecznienia, przejściowego okresu spoczynku, dużo wody. Uprawa wymaga także zainwestowania w specjalne doniczki do storczyków, gdyż w naturze te wyjątkowe rośliny żyją na drzewach i chłoną słońce przez korzenie. Więcej o storczykach przeczytasz w tym artykule.

Storczyki w domu - wymagania

Hodowla storczyków takich jak katleja udaje się czasem, jednak warto wiedzieć, że ta roślina lubi półcień i dość niską temperaturę. Te kwiaty domowe i rośliny doniczkowe sprawdzą się wyłącznie w uprawie prowadzonej w północnym pokoju, w którym temperatura będzie oscylowała w okolicach 18 stopni Celsjusza, a to nie jest łatwe w większości mieszkań. Podobne wymagania temperaturowe ma Cymbidium, storczyk o naprawdę wyjątkowych kwiatach. Jak dbać o storczyki Cymbidium? Trzeba im zapewnić chłód, wilgotność powietrza i umiarkowane podlewanie, a wtedy odwdzięczą się obfitym kwitnieniem w okresie jesienno-zimowym.

Dużo lepiej w uprawie sprawuje się dendrobium, storczyk o drobniejszych, uroczych kwiatach, ceniony przez miłośników miniaturowych kwiatów. On może rosnąć w nieco większym zakresie temperatur, jednak nie nadaje się dla początkujących – wymaga bardzo uważnej obserwacji i częstego podlewania. Na uwagę zasługuje także kolorowa i pstrokata miltonia. Pielęgnacja storczyków tego gatunku wymaga jednak dużo uwagi, ponieważ są bardzo wrażliwe nawet na krótkotrwałe niedobory wody. Jednak te storczyki w domu świetnie się odnajdą i prawdopodobieństwo, że uda ci się zapewnić im odpowiednie warunki jest bardzo duże.

Dla początkujących najlepiej sprawdzi się storczyk falenopsis. Jest łatwy w uprawie, wybacza wiele błędów pielęgnacyjnych i chętnie odbija po przekwitnięciu. Na dodatek storczyk falenopsis nie ustępuje pod względem atrakcyjności swoim kolegom, więc naprawdę nie ma się nad czym zastanawiać. Jeśli szukasz inspiracji na inne kwiaty do domu, znajdziesz je w tym artykule.

Storczyki w domu – stanowisko i doniczki dla storczyków

Uprawa storczyków - najlepsze stanowisko

Uprawa storczyków ma szanse na powodzenie tylko wtedy, gdy zapewnisz roślinom odpowiednie warunki. Na co dzień większość storczyków powinna mieć zapewnioną temperaturę w granicach 18-22 stopni Celsjusza. Najważniejszym jednak czynnikiem jest światło. Hodowla storczyków powinna być prowadzona w bardzo nasłonecznionym miejscu. Optymalnie, jeśli światło jest rozproszone, więc uprawa storczyków najlepiej udaje się na wschodnich parapetach. W pokojach o orientacji południowej lub zachodniej, te kwiaty domowe powinny być postawione w głębi pomieszczenia. Zbyt silne nasłonecznienie może spowodować oparzenia liści i spowodować choroby storczyków.

Warto wiedzieć także o tym, że storczyki nie lubią przenoszenia, zwłaszcza w czasie kwitnienia – mogą stracić kwiaty. Przede wszystkim nie należy wynosić ich na balkon, zwłaszcza, że ich delikatne kwiaty mogą zostać połamane przez wiatr. Jak dbać o storczyki? Przede wszystkim gruntownie przemyśleć miejsce dla nich i nie ruszać ich aż do przekwitnięcia.

Jak dbać o storczyki?

Jak pielęgnować storczyki poza wyborem miejsca? Przede wszystkim musisz zapewnić im odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Jeżeli nie masz nawilżacza, wokół doniczki do storczyków warto ustawić talerzyk lub podstawkę wypełnioną wodą, by w powietrze było dobrze nawilżone.

Uprawa storczyków często spełza na niczym, ponieważ rośliny nie mają dostatecznie dużo dostępu światła i powietrza do korzeni. Z tego względu w przypadku storczyków nie używa się ziemi do kwiatów, a specjalnego podłoża, które jest zrobione z kory. Dzięki temu korzenie są odsłonięte, a podłoże długo utrzymuje wilgotność. Dodatkowo warto wiedzieć, że doniczki do storczyków powinny być przezroczyste albo przynajmniej transparentne. Często zamiast doniczki do storczyków używa się szklanych lub plastikowych osłonek, które przepuszczają światło, a przy okazji jeszcze bardzo ładnie się prezentują.

Jak pielęgnować storczyki krok po kroku

Podlewanie storczyków

Podlewanie storczyków to ta czynność, wokół której narosło najwięcej mitów i teorii. W zasadzie na skuteczne podlewanie storczyków są trzy sposoby, a każdy z nich ma swoich zwolenników i przeciwników. Najważniejszym jednak pytaniem jest, jak często należy przeprowadzać podlewanie storczyków. W tej kwestii rośliny świetnie z nami współpracują – jeżeli korzenie są zielone lub jasnozielone, a kora lekko wilgotna, oznacza to, że rośliny są świetnie nawodnione. Jeżeli jednak są białe lub podsychające, oznacza to, że należy przeprowadzić podlewanie storczyków. Najczęściej ten moment następuje po kilku dniach, czasami zabieg powtarza się co dziesięć dni. Sprawdź także szczegółowe porady: Jak podlewać storczyki - poradnik.

Podlewanie storczyków przeprowadza się destylowaną wodą, świetnie sprawdza się także deszczówka. Jak dbać o storczyki? Podlewa się je na trzy sposoby. Po pierwsze podlewanie storczyków można przeprowadzić standardowo, to znaczy wlewając wodę bezpośrednio do doniczki. Podlewanie storczyków powinno być dosyć obfite, tak, żeby kora dobrze nasiąkła wodą. Doniczki do storczyków powinny być wyposażone w dziurki, by nadmiar wody mógł swobodnie odpływać.

Sposoby podlewania storczyków

Pozostałe dwa sposoby na podlewanie storczyków polegają w zasadzie na przelewaniu bardzo dużą ilością wody, która natychmiast powinna zostać odprowadzona. Wiele osób na pytanie: jak pielęgnować storczyki, odpowiada: poprzez przelewanie wodą, nada się nawet woda z kranu. Należy pamiętać, że te rośliny w warunkach naturalnych często spotykają obfite deszcze, więc warto wstawić je pod prysznic lub kran i przelewać przez około piętnaście minut. Oczywiście woda powinna jak najszybciej zostać odprowadzona, by się nie gromadziła w doniczce. W trakcie tego zabiegu należy uważać, by nie zamoczyć ich liści, ponieważ może to powodować oparzenia, a pielęgnacja storczyków po takim wypadku jest znacznie trudniejsza.

Podlewanie storczyków kolejnym, ostatnim już sposobem, polega na zanurzeniu doniczki w misce wypełnionej chłodną wodą. Roślinę należy tak umieścić, by liście się nie zamoczyły i nie znalazły w wodzie. Po kilkunastu minutach w wodzie doniczkę trzeba wyciągnąć i pozostawić tak długo, by się odsączyła z nadmiaru wody. Po takim zabiegu nie musisz podlewać kwiatów przez dłuższy czas, a już na pewno nie raz w tygodniu. W okresie spoczynku raczej nie trzeba tego robić, wystarczą niewielkie dawki wody co dwa, a nawet raz na trzy tygodnie. Okres spoczynku rządzi się nieco innymi prawami, więc trzeba wiedzieć, jak uprawiać te kwiaty doniczkowe przez cały rok, by nie popełniać błędów w pielęgnacji.

Jak pielęgnować storczyki – nawożenie

Jeżeli chcesz, by uprawa storczyków zakończyła się powodzeniem, koniecznie nie możesz zapominać o nawożeniu. W czasie kwitnienia i wytwarzania nowego pędu te rośliny potrzebują bardzo intensywnego zasilania. Najlepiej sprawdzi się do tego preparat przeznaczony do orchidei, który nie tylko poprawi ogólną kondycję roślin, ale także zmieni ich wygląd i przyczyni się do szybszego kwitnienia.

Nawozy do storczyków mają różną postać. Bardzo wiele z nich to żele lub płyny przeznaczone do rozpuszczania w wodzie, które stosuje się w czasie podlewania, jednak w ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się przede wszystkim aplikatory i pałeczki. Z nimi pielęgnacja storczyków jest znacznie prostsza, ponieważ wystarczy włożyć je do doniczki i zagłębić w podłoże, by uwalniały swoje składniki. W okresie po przekwitnięciu uprawa storczyków także warto zastosować odpowiedni nawóz, który wzmocni te kwiaty domowe i zwiększy szansę na ich powtórne kwitnienie. Są to nieco delikatniejsze specyfiki, ponieważ w tym czasie roślina nie ma szczególnie wysokiego zastosowania na składniki odżywcze. Potrzebne składniki odżywcze możesz także zapewnić roślinie poprzez spryskiwanie jej liści specjalnym preparatem.

Jak pielęgnować storczyki poza nawożeniem? Warto pomyśleć o zadbaniu o ich liście. Na rynku dostępne są specjalne ściereczki i preparaty, które pozwalają na wycieranie liści, polerowanie ich i wzmacnianie. Dzięki temu roślina będzie o wiele lepiej wyglądać. Oczywiście uprawa storczyków uda się i bez tego, jednak dzięki takim zabiegom rośliny będą miały o wiele lepszą kondycję. Więcej porad dotyczących pielęgnacji kwiatów znajdziesz w tym miejscu.

Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu? Co z chorobami?

Hodowla storczyków po przekwitnięciu

Storczyki potrzebują okresu spoczynku po przekwitnięciu. Rozsądnym wydaje się wtedy wystawienie ich na balkon, ale nie jest to najlepszy pomysł, chociaż wiosną i jesienią można tak zrobić. Storczyki jednak najczęściej wymagają takiego okresu zimą albo w lipcu, a optymalną dla nich temperaturą w tym momencie jest 15 stopni Celsjusza. Hodowla storczyków musi zakładać więc, że kiedy kwiaty już opadną, będziesz miał gdzie wynieść te wyjątkowe rośliny i zapewnić im zimowanie.

Jak pielęgnować storczyki po przekwitnięciu krok po kroku? Pierwszym ruchem jest oczywiście usunięcie suchego pędy kwiatostanowego. Musisz się jednak upewnić, że naprawdę jest całkowicie zasuszony i nic się więcej na nim nie wyrośnie. Uprawa storczyków może wymagać przycinania raczej ostrożnego, na wysokości kilku centymetrów nad rozetą liściową. Wtedy roślina wypuści kolejne pędy, na szczycie których obficie pojawią się kwiaty. Później należy wynieść ją do chłodniejszego pomieszczenia. W czasie spoczynku, który trwa około sześciu tygodni pielęgnacja storczyków jest ograniczona do minimum. Roślina nie wymaga podlewania, od czasu do czasu podaje się niewielkie ilości wody. Te kwiaty domowe w uprawie w tym czasie nie potrzebują także nawożenia, chociaż możesz się na to zdecydować, jeśli po upływie tych sześciu tygodni nie wypuszczą pąków kwiatowych ani nowych liści.

Jak pielęgnować storczyki – choroby storczyków

Nawet najbardziej troskliwa pielęgnacja storczyków może nie ustrzec ich przed chorobami. Te kwiaty domowe są dość wytrzymałe i nie sprawiają problemów w uprawie, a jednak choroby storczyków się zdarzają. Jak pielęgnować storczyki, by tego uniknąć? Przede wszystkim należy uważać na ilość wody. Najczęściej występujące choroby storczyków to bowiem te, które wynikają z przegnicia korzeni. W takim wypadku uprawa storczyków może się nie udać.

Jak dbać o storczyki, którym zaczynają gnić korzenie? Przede wszystkim jak najszybciej zareagować, wyciągnąć roślinę z doniczki i usunąć zgniłe kłącza. To najważniejsze, ponieważ bez korzeni roślina nie może czerpać wody i słońca. Odpowiednia pielęgnacja storczyków zapobiegnie także pojawieniu się chorób grzybowych, które często atakują storczyki w domu. Dzieje się tak głównie z powodu zbyt dużych ilości wody, zwłaszcza jeśli przypadkowo polejesz liście rośliny.

Jednak uprawa storczyków jest także narażona na atak ze strony szkodników. Niektóre choroby storczyków są wywoływane działaniem wciornastków, przędziorków i miseczników. Są to małe owady, które mogą mieszkać, nawet niezauważone, na innych roślinach i przejść na twojego storczyka. Jak dbać o storczyki, na których zauważysz szkodnika lub efekt jego żerowania? Przede wszystkim reaguj od razu i sięgnij po chemiczne środki ochrony roślin. W przeciwnym razie cała pielęgnacja storczyków na nic.

Jak dbać o storczyki - przesadzanie

Jak widać, uprawa tych roślin jest dosyć skomplikowana, jednak warto wiedzieć, że jest jeszcze jeden sposób na to, jak dbać o storczyki, by pięknie i bujnie rosły. Zabiegiem, który czasami trzeba wykonać, jest przesadzenie. Storczyki to rośliny, które dobrze czują się w jednej doniczce i nie trzeba często ich przesadzać, czasami jednak jest to nieuniknione. Na przesadzanie koniecznie musisz się zdecydować w dwóch przypadkach – gdy zauważysz gnijące korzenie i gdy roślina znacznie przerośnie doniczkę, a zielone korzenie zaczną wyrastać na zewnątrz. Może zdarzyć się także tak, że zastosowane podłoże całkowicie rozłoży się w proch.

Oczywiście, do przesadzania należy użyć specjalnych osłonek i podłoża przeznaczonego do orchidei. Doniczka nie musi być nawet większa niż ta poprzednia. I tak w czasie przesadzania usuniesz część korzeni, zwłaszcza tych, które są nagnite i uszkodzone. Przesadzanie przeprowadza się bardzo delikatnie, by nie uszkodzić subtelnej rośliny. Najtrudniejszym elementem jest takie rozmieszczenie korzeni, by między nimi było dostatecznie dużo podłoża, a jednocześnie, by docierało do nich światło i powietrze. Dlatego należy robić to bardzo, bardzo ostrożnie.

Jak pielęgnować storczyki po przesadzeniu? Przede wszystkim musisz zadbać o to, by dostały dość dużo wody na początek, co złagodzi stres po przestawianiu. Poza tym jednak zwróć uwagę na to, że po przesadzaniu rośliny nie powinny być nawożone, przynajmniej przez miesiąc.

Storczyk to wyjątkowa roślina, która w każdym pomieszczeniu będzie zachwycająco się prezentować. Ich wspaniałe, motylkowate kwiaty na każdego rzucają urok, nic więc dziwnego, że storczykomania zdaje się nie mieć końca. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to roślina tylko dla wytrwałych, ale naprawdę warto spróbować. Trochę cierpliwości i dużo samozaparcia, a jego wspaniałe, kolorowe kwiaty znów ozdobią twoje mieszkanie. Jeśli interesują cię także inne kwiaty domowe, sprawdź porady na temat uprawy fikusa sprężystego, które znajdziesz w tym artykule.

ikona podziel się Przekaż dalej