Panele prysznicowe - budowa, rodzaje i możliwości

Panel prysznicowy jest produkowany z aluminium lub tworzywa sztucznego. Dużo rzadsze są panele szklane. Panel prysznicowy to płyta, na której zamontowane są poszczególne elementy, składające się na kompletną całość zintegrowanego systemu.

Najistotniejsze części, jeśli chodzi o prysznicowe zestawy w formie panelu, to głowica natryskowa, kolumna natryskowa, dysze, słuchawki prysznicowe, pokrętła, bateria, deszczownica okrągła, ramię deszczownicy oraz stelaże podtynkowe i inne łazienkowe akcesoria. Opcjonalnie panele prysznicowe są wyposażone w dodatkowe udogodnienia, takie jak między innymi lustro, radio czy rozkładane siedzisko. Najczęściej w sprzedaży występuje panel prysznicowy z deszczownicą. Na rynku dostępne są również modele bez deszczownicy.

Panel natryskowy może posiadać różną ilość dysz. Również ich rozmieszczenie oraz zamocowanie może być odmienne w zależności od modelu. Przez dysze woda wypływa strumieniem o różnym natężeniu i masuje ciało. Ciśnienie wody powinno być odpowiednie, aby dysze spełniały swoją funkcję.

Panele prysznicowe są produkowane z różnymi udogodnieniami i opcjami. Do wyboru mamy między innymi panele z termostatem. Panele prysznicowe z baterią termostatyczną to bardzo wygodne i bezpieczne usprawnienie. Panele z termostatem utrzymują temperaturę wody na stałym poziomie, dzięki czemu nie istnieje ryzyko poparzenia, a także nie ma konieczności każdorazowego regulowania temperatury wody podczas kąpieli.

Warto zakupić panel prysznicowy z deszczownicą. Deszczownica umożliwia kąpiel pod szerokim strumieniem wody co wpływa na komfort korzystania z prysznica.



Panele prysznicowe do kabiny prysznicowej mają różną wielkość i w związku z tym posiadają mniejszą lub większą liczbę opcji dodatkowych. Na rynku istnieją produkty modułowe, dzięki którym możemy rozbudowywać panele o dodatkowe usprawnienia. Są to na przykład półki, uchwyty czy lusterka. Jeśli chcesz oszacować budżet potrzebny na taką kabinę, wykorzystaj kalkulator kosztów remontu i wykończenia wnętrz.

Niektórzy producenci mają w ofercie również panele podtynkowe. Panele podtynkowe to propozycja skierowana do osób którym zależy na daleko idącym minimalizmie. W panelach podtynkowych tylko i wyłącznie pokrętła oraz inne detale do sterowania oraz dysze pozostają na zewnątrz - pozostała część panelu jest schowana w ścianie.

Panele prysznicowe bywają również wzbogacane poprzez zastosowanie oświetlenia LED. Taki rodzaj może być tylko i wyłącznie oświetleniem kabiny, lecz są także modele, które za pomocą światła LED pokazują temperaturę wody.

Funkcjonalność i estetyka paneli prysznicowych

Panele prysznicowe powinny być przede wszystkim funkcjonalne, ale również estetycznie wykonane. Dobrym pomysłem jest dopasowanie panelu do stylu, w jakim została urządzona łazienka. Panele szklane będą pasowały do wnętrz w nowoczesnej odsłonie. Dobrze sprawdzą się nie tylko panele szklane, ale również panele prysznicowe ze stali nierdzewnej, wykończonej w macie, staynie czy chromie.

Do wnętrz o bardziej klasycznym charakterze można rozważyć zakup panelu wykonanego z tworzyw sztucznych, które występują w różnych odsłonach wzorniczych i kolorystycznych. Rzadko spotykane w polskich sklepach są natomiast panele prysznicowe wykonane z drewna rodzimych lub egzotycznych drzew, jednak niektórzy producenci mają je w swojej ofercie.

Wybór panelu pod względem stylistyki i wyglądu jest bardzo ważny, jednak dużo ważniejsza jest jego funkcjonalność. Jeśli panel prysznicowy będzie zamontowany w kabinie, sprawę mamy uproszczoną. Jeśli jednak wanna i panel prysznicowy mają stanowić integralną całość, wtedy musimy poświęcić więcej uwagi na dobór odpowiedniego modelu. Panel zamontowany nad wanną powinien mieć odpowiednią wylewkę, aby można było napełnić ją wodą. Dobrym rozwiązaniem są także parawany nawannowe i obudowy wanien, które stanowią alternatywę dla instalacji wanien.

Wygoda użytkowania to również funkcje dodatkowe. Dla osób starszych oraz dzieci polecane są panele prysznicowe z rozkładanym siedziskiem. Panel prysznicowy z hydromasażem to obecnie standard, jednak ilość dysz zależy od wybranego modelu. Panele prysznicowe są wyposażone z różnego typu opcje hydromasażu, jest to najczęściej masaż pobudzający, relaksacyjny oraz rozluźniający. Funkcjonalność i wydajność panelu zależy w dużej mierze od ciśnienia wody oraz od jej temperatury. Warto przed zakupem upewnić się, że nasza instalacja wodociągowa jest odpowiednio wydajna. Jeśli chcemy podnieść komfort użytkowania, warto zastanowić się nad wyborem panelu z termostatem czy też z baterią termostatyczną. Przydadzą się także słuchawki prysznicowe z regulacją ciśnienia wody.

Aby panel przez długi czas prezentował się nienagannie należy czyścić go w odpowiedni sposób. W celu zachowania estetyki nie należy czyścić paneli środkami na bazie alkoholi, kwasów, chloru czy wybielaczy. Do mycia powierzchni panelu należy używać delikatnych ściereczek lub szmatek z delikatnym płynem czyszczącym. Żrące specyfiki mogą doprowadzić do powstania zarysowań, zmatowienia powierzchni a nawet miejscowego wytrawiania. Poznaj także najlepsze sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej.

Ceny wybranych modeli paneli prysznicowych: Deante

Bardzo ciekawą i różnorodną ofertę asortymentu łazienkowego posiada marka Deante, która może poszczycić się dwudziestopięcioletnią obecnością na polskim rynku. W ofercie Deante, oprócz paneli natryskowych, jest dostępna deszczownica z ramieniem w kilku odsłonach, zestawy prysznicowe oraz rozmaite akcesoria łazienkowe.

Ciekawą propozycję Deante jest panel natryskowy z baterią termostatyczną z serii Jaguar Stone. Panel prysznicowy Jaguar Stone to wzornicze połączenie elegancji i prostoty. Model posiada sześć mosiężnych dysz, w których można zmieniać kąt nachylenia. Panel natryskowy posiada deszczownicę i został wyposażony w funkcjonalną słuchawkę. Panel został wykonany ze stali oraz bardzo odpornego na uszkodzenia mechaniczne tworzywa mineralno-akrylowego. Cena tego modelu w różnych sklepach z armaturą łazienkową waha się od 2300 do 2600 złotych. Cena nie jest niska, jednak jest to produkt wysokiej jakości, na który dostaniemy pięć lat gwarancji producenta. Jest to panel natryskowy narożny lub do montażu ściennego.

Dużo tańszą propozycją tego producenta jest panel natryskowy z baterią mieszaczową Selena. Ten zestaw prysznicowy sześć plastikowych dysz natryskowych, w których można zmieniać kąt nachylenia. Deszczownica została w tym modelu zastąpiona 5-funkcyjną główką. Panel prysznicowy Selena posiada również wielofunkcyjną słuchawkę. Może służyć jako panel natryskowy narożny lub można zamontować go na ścianie. Został wyposażony w szklaną półkę na kosmetyki do kąpieli. Panel z baterią posiada regulację ciśnienia wody. Również na ten model dostaniemy 5 lat gwarancji. Cena od 600 do 800 złotych. Produkty firmy Deante to gwarancja jakości.

Ceny wybranych modeli paneli prysznicowych: Corsan, Cersanit

Na tle modeli innych producentów wyróżniają się panele prysznicowe firmy Corsan. Są to panele aluminiowe, dostępne we wszystkich kolorach tęczy. Na panel natryskowy narożny składa się deszczownica, pokrętła, słuchawka oraz światła LED, reagujące na temperaturę wody. Panel prysznicowy tej marki został wyposażony w kilka dysz masujących. Panel prysznicowy z hydromasażem marki Corsan to wydatek około 500 złotych.

Inną marką, która od dawna funkcjonuje na rodzimym rynku, jest Cersanit. Cersanit specjalizuje się w wyposażeniu łazienek. W swojej ofercie posiada zarówno umywalki, baterie, meble łazienkowe, kabiny prysznicowe, jak i akcesoria łazienkowe. W ofercie firmy Cersanit znajduje się również wanna asymetryczna, wanna prostokątna, wanna wolnostojąca oraz wanna symetryczna w rozmaitych odsłonach. Armatura łazienkowa Cersanit to jakość za przystępną cenę. Na uwagę zasługuje także ceramika sanitarna, płytki ceramiczne i prysznicowe akcesoria.

Cersanit nie posiada w ofercie paneli prysznicowych, jednak na uwagę zasługują jego zestawy prysznicowe jako tańsza alternatywa dla paneli. Ceny zestawów Cersanit wahają się od kilkudziesięciu do dwustu złotych, a ich zakup jest godny rozważenia. Jeśli w naszej łazience stoi wanna i nie mamy miejsca na umieszczenie kabiny, za pomocą zestawu natryskowego można mieć prysznic i wannę w jednym.

Modelem godnym zainteresowania jest zestaw natryskowy Cersanit  Senti, który można nabyć w cenie 179 złotych. W zestawie znajdziemy 5-funkcyjną słuchawkę, wąż o długości 200 centymetrów oraz drążek z ruchomym uchwytem. Do kompletu dołączony jest zestaw montażowy.

Ponadto panele prysznicowe w atrakcyjnym przedziale cenowym znajdziemy także w większości marketów budowlano-wykończeniowych lub dekoratorskich oraz w sklepach stacjonarnych i internetowych z armaturą łazienkową. W Leroy Merlin ceny paneli wahają się od 300 do 2500 złotych, w zależności od producenta. Niekoniecznie najdroższe modele będą najbardziej funkcjonalne i solidnie wykonane. Często można trafić na perełkę wśród tańszych produktów. Może zainteresują cię również koszty wykończenia łazienki. Przeczytaj nasz artykuł:Ile kosztuje remont łazienki?

ikona podziel się Przekaż dalej