Odwodnienie domu - najpopularniejsze rodzaje

Odwodnienie budynku można przeprowadzić na dwa sposoby, którymi są:

Odwodnienie liniowe – odwodnienia liniowe składają się z kilku elementów, umieszczonych pod powierzchnią gruntu. Korytka osłonięte kratkami zbierają wody deszczowe i odprowadzają je rurami do kanalizacji lub rowów melioracyjnych. Tego rodzaju odwodnienie domu może być połączone bezpośrednio z rurami spustowymi zamontowanymi na budynku. Dzięki temu deszczówka nie zalega na posesji, a nadmiar opadowej wody z działki jest na bieżąco usuwany. Na zakończeniu rynien znajdują się specjalne studzienki kontrolne, które zbierają różnego typu zanieczyszczenia i nie dopuszczają do zamulenia się instalacji. Odpływy liniowe posiadają wszechstronne możliwości zastosowania. Zapewniają wydajne odwodnienie terenu wokół domów, budynków gospodarczych, altan bądź parkingów. Odwodnienie liniowe w garażu bądź odwodnienie budynku powinno zostać wykonane z przynajmniej 3 % spadkiem. Dzięki czemu woda deszczowa nie będzie zalegała w rurach i na działce i zostanie szybko odprowadzona do studzienki. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Jak wykonać skuteczne odprowadzenie wody deszczowej.

Odwodnienie punktowe – obecnie odchodzi się od tego rozwiązania ze względu na większe trudności w wykonaniu prac. Tego rodzaju odwodnienie terenu wymaga podzielenia posesji na cztery prostokąty. Każdy z nich musi zostać uformowany ze spadkiem w stronę studzienki, która znajduje się w centralnym punkcie posesji. Odwodnienie domu punktowe może okazać się dość wydajne, jednak duża ilość prac ziemnych i wysoka cena sprawiają, że owe rozwiązanie nie cieszy się już zbytnią popularnością.

W jakich miejscach najlepiej sprawdza się odwodnienie liniowe?

Odwodnienie liniowe z różnych rozwiązań najlepiej sprawdza się na glebach nieprzepuszczalnych. Doskonale nadaje się jako odwodnienie budynku posadowionego na gliniastym, skalistym bądź ilastym podłożu. Odpływy liniowe sprawdzą się także na dużych parkingach i placach wyłożonych kostką betonową, płytami lub wylaną nawierzchnią betonową. Są to nawierzchnie nieprzepuszczalne, na których mogą zalegać wody opadowe. Odwodnienie liniowe zabezpiecza przed nadmiernym zawilgoceniem pobliskiego terenu i wydajnie odprowadza deszczówkę. Jest także bardzo polecane przy wjazdach do garażu wykonanych ze spadkiem w kierunku budynku. Odwodnienie liniowe w garażu zabezpieczy budynek podczas silnych opadów deszczu. Intensywne ulewy mogłyby spowodować wdarcie się wody opadowej do wnętrza garażu, dlatego bezpośrednio przed bramą garażową umieszcza się kratkę, pod którą znajduje się korytko odprowadzające wodę z daleka od zabudowań.

Podstawowe elementy każdego systemu odwodnień liniowych

Odwodnienie liniowe składa się z kilku podstawowych elementów, które umożliwiają odprowadzenie wód opadowych. Są nimi:

Korytko – to pierwszy element całej instalacji, jeśli chodzi o odpływy liniowe. Spływają do niego wody opadowe. Dobrej jakości korytka zostają wykonane z materiałów odpornych na korozję i działanie środków chemicznych. Polecanym materiałem, jeśli chodzi o odwodnienia liniowe, jest beton włóknisty oraz polimerobeton. Niektóre, gorszej jakości korytka, jeśli chodzi o liniowe odwodnienie, powstają z tworzywa sztucznego, jednak nie jest to zbyt trwałe rozwiązanie.

Kratka – zwana także rusztem. Ruszt suży do zakrycia korytka i zabezpieczenia go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kratka może być perforowana bądź wykonana w kształcie rusztu. Najczęściej, jeśli chodzi o odpływy liniowe, wykonuje się je z polimerobetonu, stali nierdzewnej bądź z żeliwa. Dobrze, jeśli chodzi o systemy odwodnień i instalacje wodne w domu i w ogrodzie, sprawdza się także stal ocynkowana. Polimerobetonowe odwodnienia to robry rodzaj odprowadzania wody, które często przewidują już same projekty domów.

Kratka odwodnieniowa to element liniowego odwodnienia domu. Jest bardziej dyskretna niż inne rodzaje odwodnienia. Jej bieg jest zaznaczony już w projekcie budynku.
Cena odwodnienia liniowego domu i drenażu opaskowego - sprawdzamy, ile to kosztuje!

Ścianki czołowe – łączą rury drenarskie i znajdują się na zakończeniach kanałów przy takich rozwiązaniach, jak odwodnienia liniowe.

Powyższe elementy betonowe odwodnienia w gruncie powinny zostać dobrane adekwatnie do warunków terenowych. Odwodnienie domu bądź garażu powinno zostać wykonane zgodnie z przygotowanym uprzednio projektem. W projekcie, który przewiduje odpływy liniowe betonowe, uwzględnia się wielkość terenu, specyfikę nawierzchni, obecność ścieżek, dróg dojazdowych i pieszych szlaków komunikacyjnych. Nie bez znaczenia będzie także sposób późniejszego zagospodarowania wody opadowej.

Odwodnienie liniowe z betonu powinno zostać wykonane z odpowiednio wytrzymałych materiałów. Najważniejsza będzie wytrzymałość kratek oraz korytek. Jeśli chodzi o skuteczne odwodnienia liniowe, w ofertach handlowych znajdziemy produkty podzielone na sześć klas wytrzymałości (od A do F). Litera F oznacza najwyższą wytrzymałość na ściskanie. Materiały oznaczone tym symbolem mogą być z powodzeniem stosowane na lotniskach czy ruchliwych autostradach. Niestety ich cena jest dość wysoka. Odwodnienie domu może być wykonane z materiałów klasy A15 lub B125. Klasa A15 to materiały po których możemy poruszać się wyłącznie pieszo. Z kolei produkty oznaczone klasą B125 wytrzymują obciążenia wywołane przez samochody osobowe.

A co, jeśli chodzi o drenaż?

Drenaż to system specjalnych, perforowanych rur, które odprowadzają wodę zalegającą w glebie. Ich przeznaczeniem nie jest zatem bezpośrednie usuwanie deszczówki. Drenaż osusza podłoże i powinien znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Przy domach oraz budynkach gospodarczych najczęściej wykonuje się dwa rodzaje drenażu:

Drenaż opaskowy – najczęściej tworzy się go już na etapie budowy, jednak w niektórych wypadkach drenaż opaskowy jest także montowany w momencie, gdy istniejące już fundamenty są nadmiernie zawilgocone. Elementy systemu drenażu wkopuje się w ziemię na wysokości ław fundamentowych.

Drenaż powierzchniowy – znajduje swoje zastosowanie w miejscach, w których nie ma możliwości wykonania drenażu opaskowego. Montuje się go pod podłogą piwnicy. Drenaż powierzchniowy stosuje się wtedy, gdy istnieje ryzyko, że poziom wód gruntowych podniesie się powyżej poziomu podłogi w piwnicy. Perforowane rury drenarskie najczęściej są montowane wzdłuż wszystkich ścian budynku. Zarówno kształt, jak i rozmiar drenażu powinien zostać starannie zaprojektowany pod konkretne wymagania budynku.

Podstawowe elementy drenażu opaskowego

Drenaż opaskowy składa się z kilku ważnych elementów. Są nimi:

Koszt odwodnienia, na przykład drenażu opaskowego, jest zależny od użytych materiałów. Konieczne są rury drenarskie, te z tworzyw sztucznych są tańsze niż na przykład betonowe.
Cena odwodnienia liniowego domu i drenażu opaskowego - sprawdzamy, ile to kosztuje!

Rury drenarskie – ich średnica musi zostać dobrana adekwatnie do warunków gruntowych. Najczęściej jest to 100 mm. Rury mogą zostać wykonane z ceramiki bądź tworzyw sztucznych. Przed montażem powinny zostać pokryte otuliną, która zabezpieczy je przed uszkodzeniami i zatykaniem otworów przez grunt rodzimy.

Studzienki kontrolne – stanowią ważny element systemu odwadniającego. Ich zadaniem jest połączenie poszczególnych odcinków drenażu. Można je wykonać z gotowych elementów bądź stworzyć z rur kanalizacyjnych o średnicy 200 – 315 mm.

Studzienka rewizyjna – służy do zbierania wody gruntowej z całego systemu. Powinna zostać wykonana w najniższym punkcie posesji, co umożliwi spływanie wód gruntowych. Zgodnie z aktualnymi zapisami prawa, woda gruntowa, znajdująca się w studzience rewizyjnej, powinna być zagospodarowana w obrębie własnej posesji.

Obsypka filtracyjna – znajduje się wokół perforowanych rur drenarskich i ułatwia przedostawanie się oraz odprowadzanie wilgoci.

Materiały filtracyjne – służą do oddzielenia obsypki od gruntu.

Drenaż opaskowy – kiedy nie warto go wykonywać?

Istnieją sytuacje, w których budowa drenażu opaskowego nie ma żadnego sensu. Jeden z takich przypadków ma miejsce wtedy, gdy nie mamy miejsca na odprowadzenie wody. Brak odbiorników wody ulokowanych niedaleko posesji może być dużym utrudnieniem. Teoretycznie zebrana woda gruntowa mogłaby zostać rozprowadzona po działce, jednak w przypadku gruntów nieprzepuszczalnych takie działania mijają się z celem.

Drugim przypadkiem, w którym nie sprawdzi się drenaż opaskowy, jest obecność wód naporowych. Wody naporowe działają pod ciśnieniem, a ich wysokość nie obniży się dzięki drenażowi opaskowemu. W takiej sytuacji jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie wykonanie izolacji przeciwwodnej, która uchroni fundamenty. Więcej na temat izolacji przeciwwilgociowej znajdziesz tutaj.

Odwodnienie liniowe i drenaż opaskowy – przegląd cen

Budowa odwodnienia liniowego nie powinna wygenerować zbyt wysokich kosztów. Cena zależy oczywiście od wielkości budynku, parametrów podjazdu oraz jakości zastosowanych materiałów. Cena wykonania odwodnienia przy budynku 10 x 10 m nie powinna przekroczyć kwoty 2 000 zł. W owej kwocie znajdzie się już odwodnienie liniowe przy podjeździe, studzienka rewizyjna oraz montaż studzienki zbiorczej.

Cena drenażu opaskowego może okazać się nieco wyższa ze względu na większy stopień skomplikowania prac. Drenaż budynku może kosztować: przy zastosowaniu rur drenarskich o średnicy 80 mm - od 4 do 8 zł/mb, przy zastosowaniu rur drenarskich o średnicy 100-120 mm – od 5 do 15 zł/mb.

Do kosztów całkowitych, jeśli chodzi o drenaż budynku, należy także doliczyć zakup studzienki drenarskiej 200 do 500 zł, obsypkę i materiał filtracyjny (ok. 400 – 600 zł). Przedstawione powyżej ceny stanowią wartości orientacyjne i zawierają koszt usługi montażowej.

ikona podziel się Przekaż dalej