Rodzaje więźby dachowej

W domach jednorodzinnych, w zależności od konstrukcji dachu, można zastosować kilka rodzajów więźby dachowej. Każda z konstrukcji różni się specyfiką wykonania, sposobem połączenia poszczególnych elementów oraz możliwościami zastosowania pokrycia dachowego. Największą popularnością cieszą się:

Krokwiowa więźba dachowa – najczęściej stosowana w domach, w których projekty domów parterowych przewidują rozpiętość ścian zewnętrznych nie przekraczającą 6 m. Możemy ją zastosować na dachach o kącie nachylenia od 40 do 600.

Więźba jętkowa – stosowana, gdy rozpiętość ścian zewnętrznych przekracza 6 m. Do jej budowy stosuje się jętki, czyli poziome belki montowane w połowie wysokości krokwi.

Więźba dachowa z więzarów kratowych – najczęściej tworzy się ją z elementów prefabrykowanych, które docierają na miejsce budowy w stanie gotowym do montażu. Niektóre projekty domów o większym metrażu przewidują takie rozwiązanie, jednak potrzebne są bardzo dokładne obliczenia.

Więźba płatwiowo kleszczowa – jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o projekt domu, także na wąską działkę, z garażem czy bez garażu. Możemy ją zastosować na dachach o większym metrażu, przy rozpiętości ścian zewnętrznych dochodzącej do 16 m. Dach płatwiowo kleszczowy przypomina swoim kształtem dach jętkowy.  Jednak posiada płatwie pośrednie, które podpierają krokwie. Zasadniczą różnicą jest tutaj sposób przenoszenia obciążeń. W dachu jętkowym większość obciążeń przechodzi na ściany zewnętrzne. Tymczasem dach kleszczowy przenosi większość obciążeń przez ściany stolcowe na ściany nośne lub strop. Dzięki temu ściany kolankowe nie wymagają solidnych wzmocnień z żelbetonu. Jeśli potrzebujesz materiałów, jakimi są więźba i pokrycia dachowe, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. Dzięki niej otrzymasz dostęp do ofert specjalistów z twojej okolicy.

Rodzaje dachów płatwiowo kleszczowych

Płatwiowo kleszczowa więźba dachowa może zostać wykonana na cztery sposoby. Poniżej przybliżymy każde z możliwych rozwiązań.

Standardowa więźba płatwiowo kleszczowa – składa się z dwóch rodzajów wiązarów. Pierwszymi są tak zwane więzary główne w rozstawie co 3, maksymalnie 5 m. Składają się z dwóch kleszczy, dwóch krokwi i dwóch słupów ścian stolcowych. Kleszcze w formie poziomych belek zapewniają usztywnienie w kierunku poprzecznym. Ważnym elementem są także więzary pośrednie, które składają się z krokwi opartych na płatwiach, a czasem dodatkowo na murłatach.  Standardowa więźba płatwiowo kleszczowa przy rozpiętości do 10 m nie wymaga zastosowania dodatkowych usztywnień w kierunku poprzecznym, jednak oglądając rzut więźby o większych rozmiarach, zauważymy dodatkowe miecze lub zastrzały w wiązarze głównym.

Płaski dach kleszczowy – najczęściej składa się z jednej kalenicy z płatwią, która zostaje oparta na ścianie stolcowej. Tego typu więźbę możemy zastosować przy dachach o kącie nachylenia od 6 do 18 0 oraz przy rozpiętości ścian zewnętrznych nieprzekraczającej 9 m. Istnieje także możliwość wykonania więźby przy rozpiętości ścian dochodzących do 16 m. Jednak wymaga to zastosowania dwóch dodatkowych płatwi pośrednich, które zostają dodane do płatwi kalenicowej.

Dach płatwiowo kleszczowy z drewnianą ścianką kolankową – przeważnie znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych z poddaszem użytkowym. Drewniane ścianki kolankowe zazwyczaj wznoszą się na wysokość nieprzekraczającą 2 m. Rzut więźby ukazuje ścianę stolcową z płatwią, podwaliną, mieczami oraz słupkami.

Jednospadowy dach kleszczowy zwany także pulpitowym – przeważnie stosuje się go przy długich, wąskich budynkach oraz na przybudówkach. Rozpiętość między ścianami zewnętrznymi nie powinna przekraczać 6 m. Jednospadowy dach kleszczowy najczęściej składa się z tylnej ściany stolcowej, środkowej ściany stolcowej oraz dodatkowej ściany kolankowej. Tylna ściana jest jednocześnie sposobem na wzmocnienie stabilności więźby połączonej przy użyciu stalowych kotew. Środkowa ściana stolcowa zapewnia sztywność więźby. Przeważnie jest wykonana w płaszczyźnie nachylonej tak,  aby ograniczyć obciążenie środkowej części stropu.

Gdzie można zastosować dach płatwiowo kleszczowy?

Projekty domów jednorodzinnych często zawierają propozycję stworzenia dachów płatwiowo kleszczowych. Jest to związane z ich uniwersalnością. Prawidłowo wykonane obliczenia projektowe sprawiają, że dach kleszczowy może przybierać formę kilkuspadową, dwuspadową lub jednospadową. Może być też wykonany na dachach stromych oraz płaskich. Maksymalna rozpiętość, dochodząca do 16 daje duże możliwości wykorzystania. Wystarczy jedynie dobrać odpowiedni rodzaj dachu płatwiowo kleszczowego i dopasować go do wymagań konkretnego projektu domu. Jeśli interesuje cię dach dwuspadowy, w tym artykule znajdziesz oszacowanie jego kosztów.

Wybieramy drewno na więźbę dachową

Określiliśmy już, jak wygląda dach płatwiowo kleszczowy, jednak podczas montażu warto zwrócić szczególną uwagę na jakość zastosowanego materiału. Więźba dachowa jest przeważnie tworzona z odpowiednio wysuszonego drewna sosnowego, świerku lub jodły. Istnieje także możliwość zastosowania dębu lub modrzewia, jednak jest to nieopłacalne ze względów finansowych.

Wybierając drewno, zwróćmy uwagę na obliczenia projektowe. Znajdziemy tam wymaganą klasę materiału. Nasze drewno na więźbę nie może posiadać niższej klasy niż przewidziana w projekcie. Ważnym aspektem wyboru jest też wilgotność. Więźba dachowa powinna być wykonana z drewna o wilgotności nieprzekraczającej 20 %.  Niestety w wielu tartakach nie przywiązuje się do tego dostatecznej wagi, dlatego dobrym pomysłem będzie zakup materiału z pewnym wyprzedzeniem czasowym i samodzielne wysuszenie go na własnej posesji. Przemyślmy też kwestię impregnacji ciśnieniowej. Zabezpieczone w ten sposób drewno może będzie nieco droższe, jednak więźba zyska większą trwałość i odporność na podwyższoną wilgotność powietrza.

Ile kosztuje więźba dachowa?

Cena więźby dachowej będzie uzależniona od kształtu dachu, jego metrażu oraz jakości zastosowanych materiałów. Możemy jednak przyjąć, że im prostsza konstrukcja więźby, tym niższy koszt jej wykonania. Chcąc obliczyć cenę, musimy przejrzeć dokumentację budynku. Projekty domów zawierają wszystkie niezbędne obliczenia dotyczące ilości potrzebnych materiałów (murłat, krokwi, kleszczy, płatwi, słupów płatowania itd). Informacje są zazwyczaj podawane w m3, jednak możemy je przeliczyć na m2. Przyjmujemy wtedy, że każdy 1 m3 drewna może posłużyć do wykonania 25 m2 więźby dachowej.

W następnym etapie przystępujemy do wyboru materiału, także na pokrycie dachowe. Warto zainwestować w dobrze wysuszone drewno klasy minimum C24. Zapłacimy za nie od około 600 do 900 zł/m3. Dobrym pomysłem będzie także wykonanie głębokiej impregnacji ciśnieniowej, która zwiększy wydatki o kolejne 400-500 zł/m3.

Następny krok to oszacowanie kosztów robocizny, której oczywiście wymagają wszystkie projekty domów. Zapoznajmy się z ofertą przynajmniej kilku lokalnych wykonawców, którzy zaprezentują cennik swoich usług. Rzut okiem na cennik pozwoli wybrać odpowiednią ofertę. Minimalna stawka za montaż więźby dachowej wynosi 15 zł/m2. Jednak przy dachach o bardziej skomplikowanych kształtach musimy już liczyć się z kosztami minimum 30 zł/m2. W kosztach całkowitych musimy jeszcze uwzględnić poszycie oraz pokrycie dachowe. Takie rozwiązania znajdują zastosowanie nie tylko w przypadku budowy domu, ale także, gdy chodzi o ocieplenie poddasza w domu.

ikona podziel się Przekaż dalej