Betoniarki - typy betoniarek, ceny, opinie, producenci, porady zakupowe

Betoniarka jest urządzeniem występującym na każdym placu budowy. Niezależnie od tego czy jest to mała czy duża inwestycja. Dzięki niej powstaje beton lub też zaprawa wapienna. Trzeba jednak wiedzieć, że ten cenny sprzęt występuje w różnych odmianach. Zatem zdecydowanie się na konkretny model może stanowić problem. Dlatego też opisaliśmy typy betoniarek, ich ceny oraz inne ważne informacje.

Podstawowy podział betoniarek

By uzyskać odpowiednie klasy betonu potrzebne jest solidne urządzenie mieszające. To właśnie, dlatego dobrze dobrana betoniarka odgrywa tak ważną rolę. Trzeba też wiedzieć, że mamy kilka opcji do wyboru. Podstawowym kryterium podziału betoniarek jest kształt mieszalnika. Do wyboru mamy wersje kielichowe i bębnowe. Pierwsze z wymienionych odznaczają się dużą pojemnością. Może sięgać nawet 3000 litrów. Ten sprzęt wykorzystuje przy dużych inwestycjach. Tymczasem betoniarki bębnowe są znacznie mniejsze. Ich pojemność to zazwyczaj 120-220 litrów. Renomowani producenci tych urządzeń to firmy Hecht, AGRO-WIKT, BELLE, Valkenpower. Cena sprzętu jest zróżnicowana. Mieści się w średnim przedziale 600-2000 zł w zależności od pojemności.

Kolejnym kryterium podziału betoniarek jest sposób transportu. W sprzedaży znajdziemy wersje stacjonarne, przenośne i samochodowe. Odmiany przenośne są przeważnie wyposażone w mieszalnik bębnowy. Powstanie w nich na przykład zaprawa wapienna. Betoniarki stałe mają znacznie większe pojemności. Pracują przy wznoszeniu dużych budynków. Można w nich przygotowywać beton wodoszczelny i inne ważne mieszanki. Nowy sprzęt odznacza się wysoką ceną, dla prywatnych inwestorów lepszym rozwiązaniem będą betoniarki używane. Cena, zależnie od pojemności i stanu technicznego to około 6000-8000 zł. Jeśli zaś chodzi o wersje samochodowe to znajdują się one na wyposażeniu firm budowlanych. Służą do przygotowywania dużych ilości betonu.

Kolejne kryteria podziału betoniarek

Ważnym kryterium podziału betoniarek jest ich tryb pracy. Urządzenia do prywatnego użytku pracują okresowo. Oznacza to, że możemy je swobodnie włączać i wyłączać. To oczywiście bardzo wygodne rozwiązanie. Drugą grupę stanowią maszyny działające w trybie ciągłym. Pracują przez całą dobę nieprzerwanie dostarczając gotowe mieszanki. Te specjalistyczne urządzenia nie pojawiają się na placach budowy. Korzystają z nich firmy produkujące różne klasy betonu. Takie jak chociażby beton wodoszczelny. Zatem mogą się nimi zainteresować wyłącznie właściciele firm o takim profilu.

Niezależnie od tego czy chodzi o betoniarki używane czy nowe, ważną kwestią jest sposób zasilania. Mniejsze urządzenia są napędzane silnikiem jednofazowym. Jest on zasilany napięciem wynoszącym 230V. Mogą być, więc podłączane do standardowego gniazdka elektrycznego. Drugi typ to betoniarki z silnikiem trójfazowym. Odznaczają się większą pojemnością i zasila je wyższe napięcie. Wynosi ono 380V. To rozwiązanie powoli przestaje być wykorzystywane. Najnowocześniejsze betoniarki są przystosowane do pobierania standardowego napięcia. Widać, więc jak wiele elementów trzeba wziąć pod uwagę kupując betoniarkę.