Deweloper - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem mieszkania

Ceny nieruchomości oferowane przez firmy deweloperskie są naprawdę kuszące. Dlatego właśnie wiele osób decyduje się na zakup mieszkania od dewelopera. Bardzo często inwestycje deweloperskie są rozmieszczone w interesującej lokalizacji – w większych miastach, takich jak Warszawa lub Wrocław pojawiają się zarówno na nowych osiedlach, które są atrakcyjnie rozmieszczone i zorganizowane, jak i w centralnych częściach miasta. Zalet jest mnóstwo, zanim jednak kupisz mieszkanie deweloperskie, dowiedz się jak najwięcej o inwestycji i poznaj opinie na temat biura.

Warto dokładnie sprawdzić firmy deweloperskie, z usług których chcesz skorzystać. Możesz zamówić raport w wywiadowni gospodarczej, która przygotuje ci informacje o stanie ekonomicznym danego dewelopera. Cena takiego rozwiązania to zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Cenne są także opinie innych klientów.

Przed podpisaniem umowy z deweloperem

Zanim podpiszesz umowę o kupnie nieruchomości powinieneś dokładnie ją przejrzeć. Sprawdź zwłaszcza, czy znajduje się w niej zapis o odpowiedzialności dewelopera w przypadku niedokończonych lub źle wykonanych robót budowlanych. Deweloperzy mieszkaniowi mają obowiązek naprawienia wszystkich uszkodzeń i wprowadzenia zmian, jeśli mieszkanie nie spełnia twoich wymagań, jednak warto jeszcze uszczegółowić to w umowie.

Umowa powinna być bardzo rozbudowana. Musi się także znajdować w niej dokładny opis sposobu uregulowania kosztu mieszkania. Najczęściej wpłaty dokonuje się w kilku transzach, z których ostatnia następuje po odbiorze technicznym mieszkania. W dokumencie musi się znaleźć także harmonogram robót, warto dopisać tam klauzulę o zmniejszeniu ceny w przypadku opóźnień w pracach – najczęściej deweloper określa przybliżony czas . W umowie znajduje się także lista robót budowlanych, które deweloper zobowiązuje się zrobić przed oddaniem mieszkania. Na jej podstawie możesz zgłosić reklamację w czasie odbioru technicznego mieszkania deweloperskiego.

Najczęściej jest to stan deweloperski, jednak prawo nie konkretyzuje ściśle, co on oznacza. Dlatego stopień wykończenia mieszkania powinien być wpisany do umowy. Zwróć uwagę na to, czy znajduje się tam informacja o wykończeniu budynku z zewnętrz, a także o rozłożeniu instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, powinny znajdować się tam także okna i drzwi zewnętrzne, parapety, grzejniki i fakultatywnie wylewki podłogowe lub gładź na ścianach.

Nieruchomości od firmy deweloperskiej - zalety

Jeśli decydujesz się na zakup nieruchomości, kiedy inwestycje są jeszcze na etapie „dziury w ziemi” masz szansę na samodzielnie rozplanowanie ułożenia większości ścianek wewnętrznych. Oczywiście dostaniesz proponowany przez dewelopera projekt i planowany rzut mieszkania, jednak możesz pozmieniać układ pomieszczeń. Możesz także uczestniczyć w rozplanowaniu schematu sieci elektrycznej, dobrać liczbę i rozmieszczenie gniazdek.

Zalet wynikających z mieszkania w nowym budownictwie jest mnóstwo. Sprawne instalacje i świetny poziom techniczny budynków to ważne aspekty, zwłaszcza w takich miastach jak Wrocław, Katowice czy Warszawa, gdzie jest mnóstwo starych budynków. Komfort życia w najnowszym mieszkaniu deweloperskim jest znacznie wyższy niż w mieszkaniach z drugiej ręki, budowanych masowo i z materiałów kiepskiej jakości w latach 70. To zaleta nie do przecenienia.