Fundamenty - wykonanie

Fundamenty są jednymi z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynków. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń całego obiektu do gruntu. Na fundamenty oddziaływają silne obciążenia statyczne, które mogą prowadzić do deformacji podłoża. Owe zjawisko nazywamy osiadaniem budynku. Fundament musi zostać przewidziany na etapie tworzenia projektu budowlanego. Jego kształt i specyfika technologiczna są w dużym stopniu uzależnione od lokalnych warunków geotechnicznych.

Wszystko o fundamenty - wykonanie!

Zapoznaj się z informacjami na temat fundamenty - wykonanie. Nasze sprawdzone porady związane z fundamenty - wykonanie pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Betonowe bloczki fundamentowe - cena, wymiary, waga i inne porady

Betonowe bloczki fundamentowe - cena, wymiary, waga i inne porady

Wybór materiałów przeznaczonych pod budowę domu jest bardzo ważny. Szczególną uwagę należy poświęcić materiałom pod dolne partie budynku. To właśnie fundamenty i ścianki fundamentowe będą najbardziej narażone na działanie zmiennych temperatur oraz ściskanie. Jednym z godnych uwagi produktów są bloczki fundamentowe. Poniżej opiszemy ich rodzaje oraz właściwości. Podpowiemy też, który produkt odznacza się najlepszym stosunkiem ceny materiałów budowlanych do jakości.

Izolacje przeciwwilgociowe - jak prawidłowo wykonać izolację?

Izolacje przeciwwilgociowe - jak prawidłowo wykonać izolację?

Wilgoć w domu to bardzo niepożądane zjawisko. Zwiększony poziom wilgoci może doprowadzić do namnażania się groźnych pleśni i grzybów. Co więcej, jej długotrwałe oddziaływanie przekłada się także na zmniejszenie skuteczności termoizolacji. Dlatego tak ważne są skuteczne izolacje przeciwwilgociowe. Poniżej podpowiemy jak powinna wyglądać izolacja fundamentów i ścian fundamentowych. Przybliżymy też najważniejsze zasady jej wykonania krok po kroku.

Koszt budowy domu 2017 - szczegółowe omówienie domów o pow. 100, 140 i 200 m2

Koszt budowy domu 2017 - szczegółowe omówienie domów o pow. 100, 140 i 200 m2

Od czego zacząć budowę domu?

Od czego zacząć budowę domu?

Zakup działki budowlanej to wstępny etap, który przybliża inwestora do wybudowania nowej nieruchomości. Jednak przed wykopaniem pierwszych skrawków ziemi trzeba jeszcze dopełnić szeregu formalności. Poniżej opiszemy krok po kroku, od czego zacząć budowę domu i o czym trzeba pamiętać przed wykonaniem fundamentów.

Sklejka szalunkowa - co musisz wiedzieć przed zakupem?

Sklejka szalunkowa - co musisz wiedzieć przed zakupem?

Sklejka szalunkowa produkowana z różnych gatunków drewna jest popularnym produktem jeśli chodzi o materiały budowlane. Płyta szalunkowa zaliczana jest do płyt drewnopochodnych. Charakteryzuje ją odporność na zginanie i w zależności od technologii produkcji może służyć przez długi lub bardzo długi czas. Jakie zastosowania ma sklejka szalunkowa i co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego produktu. Sprawdzamy!

Czy warto budować na gruntach wysadzinowych?

Czy warto budować na gruntach wysadzinowych?

Przed budową domu warto zbadać warunki gruntowo wodne działki. To właśnie od nich zależy specyfika posadowienia fundamentów. Na niektórych działkach budowlanych występuje grunt wysadzinowy. Warto przeanalizować, jakie badania geotechniczne będą potrzebne, czy budowa na takim terenie będzie w ogóle możliwa i nie wygeneruje zbyt wysokich kosztów inwestycyjnych. Sprawdzimy też, jaki typ fundamentów można tu zastosować - ławy czy płytę fundamentową.

Jak wygląda osuszanie budynków, gdy w domu jest wilgoć?

Jak wygląda osuszanie budynków, gdy w domu jest wilgoć?

Podwyższony poziom wilgoci w murach jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem, które może uszkodzić dom. Winne są zwykle nieprawidłowe wykonanie izolacji poziomej fundamentów lub ściany. Wilgoć w domu  jest też niekorzystna ze względu na zdrowie mieszkańców. Zawilgocona ściana i ciepłe powietrze tworzą idealne warunki dla rozwoju groźnych grzybów oraz pleśni. Dlatego tak ważne jest osuszanie budynków, w których panuje zbyt wysoki poziom wilgoci.

Kotwy gruntowe - jak je zastosować?

Kotwy gruntowe - jak je zastosować?

Kotew (zwana również kotwą, łącznikiem, ankrem, ankrą, kołkiem) jest elementem konstrukcyjnym. Stosowana jest do kotwienia, czyli mocowania do jednolitego, spójnego podłoża. Kotwy gruntowe przede wszystkim zabezpieczają ściany, jak również je stabilizują, zakotwiczają, usztywniają a nawet podpierają. Jednak to nie wszystkie możliwości. Wzmacnianie budynków poprzez używanie kotew gruntowych nie ingeruje w ich konstrukcję. Do czego służą kotwy gruntowe? Dowiedz się jakie są ich zastosowania, oraz podstawowe funkcje.

Ile trwa i kosztuje wykonanie płyty fundamentowej?

Ile trwa i kosztuje wykonanie płyty fundamentowej?

W polskim budownictwie jednorodzinnym coraz częściej pojawiają się domy posadowione na płycie fundamentowej. Taka płyta fundamentowa to dość nowoczesne rozwiązanie, które możemy wykorzystać w trudnych warunkach glebowych. Taki fundament zapewnia równomierne osiadanie budynku, a cena jej wykonania może być dość atrakcyjna. Dlatego w poniższym artykule przybliżymy etapy jej budowy, oszacujemy czas wykonania oraz koszt płyty fundamentowej.

Jak wykonać zbrojenie fundamentów? Porady praktyczne

Jak wykonać zbrojenie fundamentów? Porady praktyczne

Ławy fundamentowe usztywniają konstrukcje nośną budynku i przenoszą obciążenia do gleby. Aby mogły spełniać swoje zadanie muszą zostać odpowiednio zezbrojone prętami stalowymi. Fundament składający się wyłącznie z betonu nie będzie dobrze spełniał swoich funkcji. Zobacz więc, jak wykonać trwałe zbrojenie ław fundamentowych, na co warto zwrócić szczególną uwagę, a czego unikać.

Hydroizolacje marki Weber

Hydroizolacje marki Weber

Chociaż woda jest źródłem życia, to stanowi też jedno z największych zagrożeń dla naszej cywilizacji. Postęp ludzkości w dużej mierze opierał się o próbę przeciwstawiania się warunkom niesprzyjającym istnieniu człowieka. I chociaż wydaje się, że funkcjonujemy jako społeczeństwo w miłej symbiozie z naturą, to tak naprawdę cały czas opracowywane są technologie powstrzymujące groźne siły przyrody, a jednocześnie nie ingerujące w otaczający nas ekosystem.

Koszt budowy - szamba betonowe czy ekologiczne?

Koszt budowy - szamba betonowe czy ekologiczne?

Budowa domu na niekompletnie nieuzbrojonej działce może być stosunkowo tania, jednak wiąże się z dodatkowymi problemami. Jednym z nich będzie konieczność odprowadzania nieczystości z budynku. Poniżej podpowiemy, jakie szamba (betonowe czy ekologiczne) warto wybudować i jakie będą koszty jego wykonania.

Koszt budowy domu pod klucz 2015

Koszt budowy domu pod klucz 2015

Koszty inwestycyjne to pierwsza kwestia, którą bierzemy pod uwagę podczas przygotowań do budowy domu. Praktycznie dla każdego inwestora jest to potężny wydatek, który trzeba dobrze zaplanować. Zastanówmy się więc, jaki jest koszt budowy domu pod klucz i określimy realną skalę wydatków na 3 kwartał 2015 roku. Zobacz szczegółowy kosztorys inwestorski budowy domu przygotowany przez serwis Kalkulatory Budowlane. 

Budowa domu a okres zimowy - jak się przygotować do zimy?

Budowa domu a okres zimowy - jak się przygotować do zimy?

Prace budowlane mogą być teoretycznie wykonywane o każdej porze roku. Jednak większość inwestorów decyduje się na zastosowanie przerwy zimowej. Ujemne temperatury i niesprzyjające warunki pogodowe mogłyby znacznie utrudnić prace, a jednocześnie zmniejszyć wytrzymałość zastosowanych materiałów. Dlatego warto wiedzieć jak przygotować budowę do zimy, które prace należy odłożyć do wiosny, a także które prace możemy z powodzeniem wykonać podczas niskich temperatur.

Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa? Radzimy co wybrać!

Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa? Radzimy co wybrać!

Budowę domu jednorodzinnego zawsze rozpoczynamy od fundamentów. Już na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj fundamentów wybrać? Jeszcze kilkanaście lat temu większość budowli powstawało w oparciu o tradycyjne ławy fundamentowe. Jednak dziś coraz większą popularnością cieszy się także płyta fundamentowa. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki obu rozwiązań, a także wskażemy ich wady i zalety. Na koniec odpowiemy na pytanie, co będzie korzystniejsze - fundament czy płyta fundamentowa?

Czy da się samodzielnie wybudować dom za 180 000 zł?

Czy da się samodzielnie wybudować dom za 180 000 zł?

Koszty budowy domów jednorodzinnych są dość wysokie. Dlatego wielu inwestorów szuka sposobu na ograniczenie wydatków inwestycyjnych. Jednym z nich może być samodzielna budowa domu systemem gospodarczym. Przy dużym nakładzie pracy własnej można liczyć na poczynienie odczuwalnych oszczędności. Zobaczmy więc, czy jest możliwe wybudowanie domu z poddaszem użytkowym (pow. użytkowa 140 m2) do stanu deweloperskiego za 180 000 zł?

Najlepsza hydroizolacja przeciwwodna budynku - przegląd

Najlepsza hydroizolacja przeciwwodna budynku - przegląd

Podczas budowy każdego budynku musimy wykonać odpowiednią hydroizolację przeciwwilgociową. Warto pamiętać, że wilgoć może uszkadzać materiały budowlane i wprowadzać do pomieszczeń niekorzystny mikroklimat. Odpowiednia hydroizolacja to również lepsze ocieplenie domu. Dlatego warto zapoznać się, jaka hydroizolacja przeciwwilgociowa jest dostępna na rynku i sprawdzić, która hydroizolacja najlepiej sprawdzi się w przypadku piwnic oraz ścian fundamentowych.

Szalunek - wykonać samodzielnie czy wynająć?

Szalunek - wykonać samodzielnie czy wynająć?

Podczas wylewania elementów betonowych budynku, takich jak ławy fundamentowe, schody, elementy konstrukcyjne czy stropy niezbędny jest szalunek. Jeżeli budujemy dom systemem gospodarczym i potrzebujemy odpowiedniego szalunku tylko raz, pojawia się pytanie - wykonać je samodzielnie czy wynająć? Zobacz, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru szalunku.

Tani dom do 300 tysięcy - jest sens marzyć?

Tani dom do 300 tysięcy - jest sens marzyć?

Wielu inwestorów zastanawia się, jaki jest minimalny koszt budowy domu jednorodzinnego. Bez wątpienia to kosztowana inwestycja na którą trzeba poświęcić dużo środków finansowych. Zatem warto zadać sobie pytanie, czy można wybudować dom mając „zaledwie” 300 tysięcy złotych? Czy taka kwota wystarczy na doprowadzenie nieruchomości do stanu pod klucz? Odpowiedź uzyskamy poprzez wykonanie przybliżonych obliczeń na Kalkulatorach Budowlanych.

Płyta fundamentowa czy ławy? Porównujemy koszty dla budujących dom

Płyta fundamentowa czy ławy? Porównujemy koszty dla budujących dom

Solidny fundament stanowi podstawę każdego domu i decyduje o jego żywotności. Jeszcze kilka lat temu dominowały tradycyjne ławy fundamentowe. Jednak dziś coraz częściej decydujemy się na zastosowanie płyty fundamentowej. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zaznajomić się z podstawowymi wadami i zaletami obu tych rozwiązań. Nie bez znaczenia będzie też aspekt ekonomiczny.

Projekty domów parterowych, a ich kosztorysy i wyceny

Projekty domów parterowych, a ich kosztorysy i wyceny

Projekty domów parterowych zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Kosztorys inwestorski domu parterowego jest dużo bardziej strawny dla portfela, a wyglądem czy funkcjonalnością tego typu domy nie odbiegają od swoich piętrowych kuzynów. W ofertach architektów znajdziemy bardzo ciekawe projekty budowlane, wyposażone w odpowiednie kosztorysy i wyceny.

Koszt budowy domu - zobacz ile kosztuje budowa domu!

Koszt budowy domu - zobacz ile kosztuje budowa domu!

Budowa domu to dla większości osób jedna z największych, o ile nie największa inwestycja w całym życiu. Koszt budowy domu jest ogromny i dlatego trzeba się do tego solidnie przygotować. W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie – ile kosztuje budowa domu w 2015 roku? Jakie są koszty budowy do stanu surowego zamkniętego, deweloperskiego, aż w końcu pod klucz? Ile kosztują materiały, a ile robocizna? Poniżej przedstawiamy przykładowy kosztorys budowy domu parterowego o powierzchni 140 m2 oparty o ceny aktualne na początku 2015. 

Słownik terminów budowlanych

Słownik terminów budowlanych

Budownictwo jest dość szeroką branżą obfitującą w wiele niecodziennych zwrotów i terminów. Ich zrozumienie może być dość trudne dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia ani znajomości tematyki budowlanej. Dlatego prezentujemy praktyczny słownik najczęściej używanych, trudnych terminów budowlanych.

Koszt budowy domu z poddaszem użytkowym 160 m2

Koszt budowy domu z poddaszem użytkowym 160 m2

Budowa domu w Polsce trwa przeciętnie kilka lat i kosztuje tyle, ile przeciętny Polak zarabia w ciągu 6-10 lat. Przed rozpoczęciem budowy warto więc solidnie się przygotować, zastanowić się nad kosztami inwestycji i naszymi możliwościami finansowymi. Obecnie najbardziej popularne są domy jednorodzinne z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni około 120-160 m2. Przyjrzyjmy się więc kosztom budowy takiego domu w oparciu o kosztorys stworzony w serwisie Kalkulatory Budowlane. Nasz modelowy dom będzie miał powierzchnię 160 m2 – parter i piętro po 80 m2 i jest zlokalizowany w średnim mieście w województwie dolnośląskim. Ceny pochodzą z III kwartału 2014 r.

Ławy fundamentowe - koszty, wymiary, jak je wykonać?

Ławy fundamentowe - koszty, wymiary, jak je wykonać?

Fundament jest najistotniejszym elementem każdej nieruchomości. Pozostaje niewidoczny, jednak zapewnia stabilność całej budowli. Ławy fundamentowe to najpopularniejszy, a zarazem jeden z najprostszych sposobów posadowienia budynków. Zwykle ich budowa jest nieco tańsza niż alternatywnej płyty fundamentowej. Ich budowa nie jest zbyt skomplikowana, jednak należy zapoznać się z podstawowymi zasadami i wytycznymi budowlanymi.

Ile kosztują ogrodzenia betonowe?

Ile kosztują ogrodzenia betonowe?

Nowoczesne ogrodzenia betonowe w niczym nie przypominają już ponurych i staromodnych konstrukcji. Dzięki bogatej ofercie handlowej zyskały status eleganckiego, a zarazem wielofunkcyjnego ogrodzenia. Płoty z betonu są coraz częściej używane do odgrodzenia posesji prywatnych. Mogą stanowić efektowne uzupełnienie aranżacyjne, a jednocześnie skutecznie chronić każdą posesję. Warto zatem przyjrzeć się ich właściwościom oraz orientacyjnym kosztom montażu.

Tani dom, czyli jak wybudować go niewielkim kosztem?

Tani dom, czyli jak wybudować go niewielkim kosztem?

Budowa parterowych i piętrowych domów jednorodzinnych jest dość dużym wydatkiem. Niektóre koszty możemy jednak ograniczyć poprzez dobre rozplanowanie wszystkich procesów budowlanych, albo rezygnacji z pewnych elementów w projekcie - na przykład piwnicy. Warto też oszacować wstępny kosztorys budowlany, który pozwoli określić orientacyjny zakres wydatków. Obliczeń możesz dokonać też samodzielnie na kalkulatorze kosztów budowy.

Budowa garażu - projekt, koszt, wykonanie

Budowa garażu - projekt, koszt, wykonanie

Odpowiednio wykonany garaż będzie spełniał wiele przydatnych funkcji - od miejsca parkingowego, aż po pomieszczenie umożliwiające przechowywanie sprzętów i narzędzi. Jego budowa powinna być starannie przemyślana, zwłaszcza, gdy budujemy go przy gotowym domu jako de facto osobne pomieszczenie. Najważniejszy jest wybór rodzaju garażu, zakup odpowiedniego projektu, materiałów budowlanych oraz właściwe ulokowanie budynku na naszej posesji. Wszystko powyższe czynniki bezpośrednio wpływają na koszt inwestycji, a także na zachowanie funkcjonalności garażu.

Budowa fundamentów - koszt i etapy krok po kroku

Budowa fundamentów - koszt i etapy krok po kroku

Budowa fundamentów to jeden z najważniejszych etapów budowy domu. Pamiętajmy, że to właśnie fundamenty wpływają na trwałość całej konstrukcji. Zatem warto dołożyć wszelkich starań, by ich jakość była jak najlepsza. Bardzo istotne jest, by używać wyłącznie dobrych jakościowo materiałów. Tylko dobry jakościowo materiał zapewni dużą żywotność budynku oraz zmniejszy ryzyko powstania usterek. Owe usterki mogą znacznie przedłużyć czas budowy oraz zwiększyć sumaryczne koszty. Proces budowy tradycyjnych fundamentów możemy streścić w 15, opisanych poniżej etapach. Alternatywą dla nich jest płyta fundamentowa, o której informacje możecie znaleźć w innych artykułach na Kalkulatorach Budowlanych.

Izolacja fundamentów domu - jak zrobić ją najlepiej?

Izolacja fundamentów domu - jak zrobić ją najlepiej?

Fundamenty to bardzo ważny element konstrukcji budynku, istotne jest aby były odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wielu czynników mogących osłabić ich strukturę. Posadowienie budynku należy odpowiednio zabezpieczyć hydroizolacją  przeciwwilgociową  poziomą i pionową. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje o metodach izolacji fundamentów.

Fundamenty - wykonanie, koszty, rodzaje i wszystko inne, co musisz wiedzieć

Fundament to podstawa każdego budynku. Warto przyłożyć wszelkich starań do wykonania go zgodnie z obowiązującymi normami oraz technologią. Przed rozpoczęciem prac zaleca się także określić poziom wód gruntowych. To właśnie od niego zależy specyfika zastosowanego fundamentu. Wykonawca musi znać wszystkie zasady posadowienia budynku i wiedzieć jak prawidłowo wykonać fundamenty. Wszelkie nieprawidłowości popełnione na tym etapie budowy będą bardzo trudne do naprawienia.

W Polsce największą popularnością cieszy się budowa ław fundamentowych. Ich grubość jest uzależniona od rozmiarów budynku, jego masy oraz od rodzaju gruntu. Niski poziom gruntu zazwyczaj wiąże się z wyższym poziomem zawilgocenia. W tym wypadku budowa ław fundamentowych powinna posiadać szczelne izolacje przeciwwilgociowe bądź przeciwwodne.

Na konstrukcji ław tworzy się ściany fundamentowe. Pamiętajmy, że ściany fundamentowe także wymagają ochrony przed wilgocią i wodami gruntowymi.

Innym popularnym typem fundamentów są płyty fundamentowe. Ich budowa w znaczący sposób odbiega od specyfiki tradycyjnych ław fundamentowych. Płyta może być jednocześnie posadzką parteru budynku i posiadać rozprowadzone instalacje elektryczne oraz wodno-kanalizacyjne. Warto dodać, że płyty fundamentowe dobrze przenoszą obciążenia budynków i mogą być stosowane nawet wtedy, gdy poziom wód gruntowych jest dość wysoki. Ogólnie przyjmuje się, że płyta fundamentowa to rozwiązanie ekonomiczne (tańsze od budowy ław fundamentowych). Warto jednak pamiętać, że niski poziom gruntu i wysokie zawilgocenie podłoża wymaga zastosowania płyty o większej grubości (ok. 30 cm). To z kolei podnosi koszty inwestycyjne.

Jeśli interesują Cię fundamenty (nowoczesne płyty bądź tradycyjne lawy), ściany fundamentowe i instalacje elektryczne, zapraszamy do działu poniżej. Dowiesz się w nim jak prawidłowo wykonać fundamenty, jaką ekipę budowlaną wybrać, w jaki sposób stworzyć izolacje przeciwwilgociowe i wiele innych. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij