Hydroizolacja - ceny, sposób wykonania, materiały i wszystko inne, co warto o niej wiedzieć

Hydroizolacja powinna być stosowana podczas budowy każdego budynku. Jest to skuteczna ochrona przed długotrwałym działaniem wilgoci, która może uszkadzać materiały budowlane. Wnętrza niektórych budynków pozbawionych izolacji przeciwwilgociowej posiadają niekorzystny mikroklimat. Zawilgocone ściany i podłogi sprawiają, że we pomieszczeniach szybko rozwijają się groźne dla zdrowia pleśnie oraz grzyby.

Typowa izolacja przeciwwilgociowa składa się z dwóch części, którymi jest hydroizolacja pionowa oraz pozioma. Hydroizolacja pionowa zostaje zamontowana na zewnętrznych lub wewnętrznych ścianach fundamentowych. Z kolei pozioma izolacja przeciwwilgociowa zostaje zamontowana bezpośrednio na ławie fundamentowej i ścianach fundamentowych. W kompletnej izolacji przeciwwilgociowej bardzo ważne jest, aby oba typy zabezpieczeń (hydroizolacja pionowa i pozioma) były ze sobą szczelnie połączone. Tylko takie działania sprawią, że budynek będzie optymalnie zabezpieczony.

Izolacja przeciwwilgociowa może różnić się w zależności od specyfiki gruntu. Najłatwiejsza w wykonaniu jest lekka hydroizolacja, którą montujemy na suchym i przepuszczalnym podłożu. W tym wypadku wystarczy prosta, izolacyjna chemia budowlana w postaci masy bitumicznej, zaprawy wodoszczelnej bądź folii.

W słabo przepuszczalnych gruntach spoistych należy zastosować średnią izolację. W przypadku wilgotnych gruntów spoistych lekka chemia budowlana nie byłaby w stanie zapewnić pełnej izolacji przeciwwilgociowej. Dlatego wokół budynku wykonuje się drenaż, a izolacja przeciwwilgociowa powstaje z papy, folii samoprzylepnej bądź masy hydroizolacyjnej.

W mocno zawilgoconych gruntach konieczna jest ciężka hydroizolacja, zwana także izolacją przeciwwodną. W trudnych warunkach glebowych najlepiej sprawdza się wykonanie izolacji przeciwwilgociowej z folii zgrzewalnej lub samoprzylepnej. Dobrej jakości chemia budowlana zabezpieczy fundamenty przed wilgocią, a także przed naporem wód gruntowych.

Jeśli interesuje Cię hydroizolacja budynków, zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz w nim wskazówki dotyczące zabezpieczania fundamentów, zapoznasz się z kosztami budowy i dokonasz wyboru pomiędzy płytą, a ławą fundamentową. Na dole strony odnajdziesz listę powiązanych tematów.