Koszty utrzymania domu – ile kosztuje własny dom?

Własny domek, najlepiej z dużym ogrodem – właśnie takie marzenia najczęściej snują się po głowach właścicieli mieszkania w bloku. Zastanawiają się najczęściej nad kosztami zakupu działki, wybudowania domu i jego wykończenia, pomijając fakt, że miesięczne koszty utrzymania domu są znacznie wyższe niż mieszkania. Opłaty na dom to wyższe rachunki, a przede wszystkim koszt opału, który jest dość drogi. Nie można zapominać także o tym, że w bloku wszystkimi awariami zajmuje się spółdzielnia, tutaj musisz zająć się tym samodzielnie.

Trudno jednoznacznie wyliczyć, ile kosztuje utrzymanie domu. Jest to zależne od bardzo wielu czynników, przede wszystkim takich jak wielkość budynku, jego bryła i sposób rozplanowania. Znaczenie ma także wielkość działki i jej rozmieszczenie, powierzchnia ogródka. Koszty utrzymania domu znacząco zmniejsza odpowiednia izolacja budynku, czyli ocieplenie. Warto w czasie budowy zainwestować większą kwotę w ten aspekt, nawet rezygnując z droższych elementów wykończenia. Dzięki temu średnie koszty w sezonie grzewczym mogą się zmniejszyć nawet o kilkaset złotych.

Ile kosztuje utrzymanie domu – wszystkie koszty

Na średnie koszty utrzymania domu składa się wiele czynników. Oczywiście zimą największe kwoty pochłania ogrzewanie – trzeba liczyć, że w przypadku domku o powierzchni 150 metrów kwadratowych miesięczny koszt utrzymania domu zwiększy się w sezonie grzewczym o 500-700 złotych. W tym czasie wzrasta także koszt energii elektrycznej, ponieważ piece są wyposażone w monitory, czujniki i podajniki, które pobierają stale prąd.

Wydawałoby się, że latem, kiedy palimy niewiele, tylko tyle, by mieć ciepłą wodę, opłaty na dom będą znacznie mniejsze, ale nic bardziej mylnego. Latem największe znaczenie ma oczywiście woda. Podlewanie ogrodu i trawnika pochłania spore ilości pieniędzy. Szacuje się, że przy standardowej wielkości ogrodu miesięczny koszt zużycia wody latem wzrasta o około 200 zł. W wielu gminach kwota ta jest zwiększona dodatkowo o koszt odprowadzenia ścieków, które właśnie oblicza się na podstawie zużycia wody.

Zwrócić należy uwagę także na to, że w domu trzeba uiszczać opłatę za wywóz śmieci. Jest ona zależna od gminy lub dzielnicy, ponieważ taryfikator jest ustalany z góry. Wysokość opłaty jest związana także z liczbą osób mieszkających w budynku – im większa rodzina, tym więcej przyjdzie ci zapłacić. Nie jest to jednak wysoka kwota – wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Kolejnym zobowiązaniem finansowym, którym muszą się kłopotać właściciele domów jest oczywiście podatek. Nie jest on może wysoki w skali miesiąca, jednak w skali roku może mieć już znaczenie dla budżetu rodzinnego. Podatek obliczany jest i od wielkości nieruchomości, i od powierzchni działki, na której stoi dom. Górne granice tego rodzaju opłat są regulowane ustawą i wynoszą 75 groszy od metra kwadratowego budynku i 47 groszy za metr kwadratowy gruntu. Dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych, stojący na działce bez dużego ogródka wygeneruje miesięczny koszt około 35-40 zł.