Mieszkanie Plus – działanie i zasady programu

Mieszkanie Plus to nowy rządowy projekt, który wchodzi w życie w styczniu 2018 roku. To naturalna kontynuacja Mieszkania dla Młodych, jednak na trochę innych zasadach. W tym przypadku nie możesz liczyć na dopłatę do kupna mieszkania. Program jest dedykowany dla wszystkich, jednak w pierwszej kolejności jest skierowany do osób, które nie mają zdolności kredytowej i tym samym nie mogą ubiegać się o kredyt mieszkaniowy.

Mieszkanie + zakłada wybudowanie w ciągu następnych dziesięciu lat tysięcy mieszkań na preferencyjnych warunkach cenowych. W założeniu cena metra kwadratowego nie powinna przekraczać 2-3 tysięcy złotych. Cena jest tak niska ze względu na to, że grunt pod osiedla daje Państwo na preferencyjnych warunkach.

Mieszkanie Plus nie wymaga od użytkowników wykupienia mieszkania od razu. To oznacza, że nie muszą przejmować się zdolnością kredytową, zaciągać pożyczek i tym podobne. Każdy z lokatorów będzie miał swoje konto mieszkaniowe, na które będzie co miesiąc przelewać czynsz (w wysokości kilkunastu złotych za metr kwadratowy). Jeśli jednak będzie chciał w końcu dojść do własności i wykupić nieruchomość, może to zrobić. Mieszkanie + można nabyć, wpłacając co miesiąc czynsz wyższy o co najmniej 20%. Dzięki temu po 25 lub 30 latach staniesz się właścicielem lokalu. Zasady programu wydają się więc dość proste. Nie opiera się on na systemie dopłat, w zasadzie działa podobnie jak kredyt, tylko zamiast wpłacać raty do banku, kierujesz je do spółdzielni.

Dla kogo Mieszkanie +

U podstaw tego programu leży założenie, że rynek wynajmu mieszkań jest zbyt drogi, a większość ludzi nie jest w stanie poradzić sobie z kupnem mieszkania. Z tego względu ma być to pomoc dostępna dla wszystkich, bez względu na wiek, sytuację rodzinną i tym podobne. Jednak największe szanse na otrzymanie takiego mieszkania mają rodziny borykające się z problemami finansowymi i nie mają zdolności kredytowej. Premiowane są zwłaszcza rodziny wielodzietne.

Na listę oczekujących może się wpisać każdy, jednak zarówno osoby starsze, które mają już dorosłe dzieci, jak i single lub młode pary rozpoczynające swoją ścieżkę kariery, mogą spodziewać się, że dostaną mieszkanie dopiero za kilka lat. W końcu większość z nich jest dopiero w budowie, a pierwsze (w Jarocinie) zostaną oddane do użytku wiosną 2018.

Wady i zalety Mieszkania Plus

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że rodziny, którym się nie przelewa, nie musza brać na siebie kredytu lub obciążać się ogromnymi wydatkami za wynajem. Mają mieszkanie, które stopniowo spłacać niewielkimi kwotami przelewanymi na konto. Kolejnym plusem jest fakt, że program działa w wielu miastach w Polsce, nie tylko tych największych jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, leż także w peryferyjnych miasteczkach, gdzie rynek mieszkań na wynajem jest mały, jak Wieluń, Pruszków, Jaworzno, Siedlce i tym podobne.

Rozwiązanie to ma jednak wiele wad. W programie MdM każdy mógł samodzielnie wybrać dzielnicę i mieszkanie, w przypadku Mieszkania + lokalizacja jest narzucona. Najczęściej są to obrzeża miast, gdzie infrastruktura jeszcze nie jest dobrze rozwinięta. Ze względu na niski koszt mieszkań, można żywić obawy, czy nie będą one wykonane przy pomocy najtańszych materiałów. To budzi wątpliwości co do ich jakości.