Ocieplenie poddasza użytkowego - wełna mineralna, styropian czy pianka poliuretanowa?

Ocieplenie poddasza to ważna czynność, która poprawia parametry termoizolacyjne całego budynku. Jej montaż jest z reguły wykonywany przez doświadczone firmy, które układają szczelną izolację między krokwiami. Ocieplenie wełną mineralną wymaga dużej precyzji i znajomości technologii. Podczas izolacji poddasza użytkowego należy ułożyć szczelną warstwę wełny oraz dokładnie zamontować ją między krokwiami. Wszystkie szpary i ubytki w materiale izolacyjnym mogą doprowadzić do powstania mostków termicznych. To z kolei zmniejszy skuteczność izolacji poddasza użytkowego.

Ocieplenie wełną mineralną cieszy się dużą popularnością wśród wielu prywatnych inwestorów. Jednak warto zwrócić także uwagę na termoizolację natryskową, tworzoną przy zastosowaniu pianki poliuretanowej. Tego rodzaju ocieplenie poddasza zapewnia dużą szczelność izolacji między krokwiami. Pianka tworzy trwałą barierę między krokwiami, a jej montaż eliminuje mostki termiczne. W ociepleniu można ukryć izolacje elektryczne i wykonać wykończenie z płyt gipsowo kartonowych. Dzięki izolacji poddasza użytkowego pianką natryskową poprawia się także izolacja akustyczna. Jedyną wadą tego rodzaju termoizolacji jest wyższy koszt wykonania.

Kolejnym materiałem do izolacji poddasza użytkowego jest styropian. Materiały tego typu posiadają dobre parametry techniczne, jednak ich montaż może być trudny. Wynika to z nierównomiernej powierzchni między krokwiami. Wykonując tego rodzaju ocieplenie poddasza łatwo stworzyć mostki termiczne. Trudniej będzie też przeprowadzić instalacje elektryczne. Dlatego większą popularnością cieszy się ocieplenie wełną mineralną.

Jeśli interesuje Cię ocieplenie poddasza użytkowego to znaczy, że ten dział jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tu praktyczne wskazówki dotyczące wyboru materiałów termoizolacyjnych, sprawdzisz jak wykonać ocieplenie i w jaki sposób powstaje wykończenie skosów z płyt gipsowo-kartonowych. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematycznie artykułów. Serdecznie zapraszamy!

Ocieplenie poddasza jest niezbędne z uwagi na fakt, że przez dach niezaizolowany dach będzie z domu uciekało ciepło. Jest to niezbędne nie tylko w przypadku poddasza użytkowego, ale także nieużytkowego. Bez warstwy termoizolacyjnej ogrzewanie jest po prostu nieekonomiczne i bardzo kosztowne. Najczęściej wybieranym materiałem za ocieplenie poddasza jest wełna mineralna. Istnieją dwie metody jej układania – w połaci i na sztywnym poszyciu. Termoizolację wykonuję się w domu w stanie surowym.

Ocieplenie dachu to warunek konieczny, by z domu nie uciekało ciepło, a ogrzewanie nie było nieekonomiczne. W związku z tym konieczna jest, co oczywiste, nie tylko izolacja termiczna poddasza zamieszkanego, ale również ocieplenie poddasza nieużytkowego. Wykonuje się je w momencie, kiedy dom jest w stanie zamkniętym surowym, czyli również z ułożonym pokryciem dachowym. Dwie najpopularniejsze metody na wycieplenie poddasza do ocieplenie układane w połaci lub na sztywnym poszyciu.

Wolne przestrzenie między krokwiami w połaci to najlepsze miejsce na ułożenie materiału izolacyjnego (najczęściej wełny mineralnej). Warto przewidzieć tę metodę już na etapie projektowania, gdyż należy zachować właściwą wysokość belek. W przeciwnym razie konieczne będzie ułożenie ocieplenia w dwóch warstwach, co również nie jest złym rozwiązaniem. Ten sposób jest nawet prostszy, choć wymaga skonstruowania swego rodzaju stalowego rusztu. Pierwsza warstwa ocieplenia jest umieszczana między krokwiami metodą na wciska, a druga wypełnia przestrzenie między elementami zbudowanego rusztu. Jeśli chodzi o ocieplenie między krokwiami, jego warstwa najczęściej wynosi maksymalnie 15 cm. Przy założeniu, że całkowita warstwa ocieplenia ma wynosić optymalne od 20 do 25 cm, ocieplenie pod krokwiami powinno mieć grubość od 5 do 10 cm. Całość zabezpiecza się szczelnie folią paroizolacyjną. Szczelność jest tutaj bardzo kluczowa, gdyż wszelkie szpary i niedociągnięcia czynią całkowicie bezzasadnym jej użycie. Tak wykonane wycieplenie wykańcza się najczęściej płytami kartonowo-gipsowymi.

Drugi sposób na ocieplenie poddasza nieużytkowego czy też zagospodarowanego na przestrzeń mieszkalną to izolacja wykonana na sztywnym poszyciu nad i między krokwiami. Czym różni się ta metoda od pierwszej omówionej? W przypadku jej zastosowania krokwie mogą pozostać całkowicie lub częściowo widoczne, stanowiąc dodatkową dekorację pomieszczenia. Wówczas materiał ociepleniowy układa się pod pokryciem na specjalnie wykonanym sztywnym poszyciu z desek czy też równie często wybieranych płyt OSB. W tym wypadku możliwe jest raczej ułożenie tylko jednej warstwy ocieplenia dachu o grubości maksymalnie około 10 cm. W tym wypadku najlepiej wykorzystać polistyren ekstrudowany lub płyty styropianowe. Wełna mineralna dobrze sprawdzi się między krokwiami jako swego rodzaju druga warstwa ocieplenia poddasza.

Ocieplenie dachu wełną mineralną czy styropianem?

Nie da się ukryć, że to ocieplenie wełną mineralną (na przykład popularną wełną rockwool) wiedzie prym na rynku. Jest to dobry materiał termoizolacyjny o dużej sprężystości, więc wybór ten jest jak najbardziej zasadny. Tworzywo to daje możliwość szczelnego i precyzyjnego wypełnienia przestrzeni między krokwiami i wszystkimi elementami konstrukcji dachu. Ponadto ze względu na ogniotrwałość i niepalność, wełna mineralna chroni dach i jego konstrukcję w czasie ewentualnego pożaru.

Ocieplenie poddasza wełną rockwool czy inną to nie jedyna możliwość, gdyż alternatywnie wybieranym materiałem jest sprężysty styropian, a dokładniej płyty. Dzięki sprężynowaniu styropian wypełnia przestrzenie między elementami konstrukcji dachu tak samo dobrze, jak wełna mineralna.