Ogrzewanie domu

Ogrzewanie domu polega na dostarczaniu energii termicznej do wnętrza budynku. Celem tego działania jest podniesienie temperatury w pomieszczeniach i zapewnienie mieszkańcom komfortu cieplnego. Ogrzewanie domu może odbywać się przy użyciu kotłów węglowych, gazowych, na ekogroszek, drewno, lub przy użyciu grzejników elektrycznych.

Ogrzewanie domów jednorodzinnych

Zapoznaj się z informacjami na temat ogrzewanie domu. Nasze sprawdzone porady związane z ogrzewanie domu pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Ile kosztuje klimatyzacja w domu i mieszkaniu?

Ile kosztuje klimatyzacja w domu i mieszkaniu?

Klimatyzacja jest bardzo dobrym sposobem na zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach we wnętrzach domów jednorodzinnych, jak również w przypadku mieszkania w bloku. Nadmierne, letnie upały mogą powodować uczucie ospałości oraz wprawiać w złe samopoczucie, dlatego systemy klimatyzatorów są bardzo przydatne i znacznie podnoszą komfort użytkowania pomieszczeń. Co więcej, w zimie klimatyzacja nadaje się też do ogrzewania (a właściwie dogrzewania) poszczególnych pomieszczeń. Jest też zwykle tańsza, niż kompletna wentylacja mechaniczna z pompą ciepła. Zobacz, ile kosztuje klimatyzacja w domu i mieszkaniu w bloku!
, 17 maja 2017

Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego - poradnik

Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego - poradnik

Palenie w piecu zasilanym paliwem stałym nie jest szczególnie skomplikowane, jednak większość z nas rozpala ogień w sposób mało ekonomiczny. W trakcie rozpalania i dokładania opału, często pojawiają się kłęby dymu, które niepotrzebnie zwiększają koszty ogrzewania. Podpowiadamy, jak palić węglem w domu krok po kroku i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie budynków.
, 19 marca 2017

Stop smogowi - ekologiczne piece

Stop smogowi - ekologiczne piece

Jakość powietrza w sezonie grzewczym drastycznie spada. Ogrzewanie budynków opałem słabej jakości, wykorzystywanie do wytwarzania energii cieplnej kotłów na paliwo stałe, duża wilgotność i brak wiatru przyczyniają się do powstawania smogu. Swój udział w tworzeniu się mgły zawierającej szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia, w szczególności kancerogenne substancje i pyły PM10 oraz PM2,5, mają także spaliny samochodowe i zakłady przemysłowe.
, 27 lutego 2017

Ile kosztuje instalacja CO (centralnego ogrzewania)? Poradnik inwestora?

Ile kosztuje instalacja CO (centralnego ogrzewania)? Poradnik inwestora?

Koszt kompletnej instalacji centralnego ogrzewania w kotłowni to dość odczuwalny wydatek, nad którym warto się dokładnie zastanowić. Zaleca się inwestycje w dobre jakościowo piece CO oraz nowoczesne grzejniki i akcesoria dodatkowe. Pamiętajmy, że jakość centralnego ogrzewania w dużej mierze odpowiada za późniejsze koszty eksploatacji budynku. Zatem warto krok po kroku sporządzić dobry projekt i wybrać metodę ogrzewania, która zaspokoi wszystkie nasze oczekiwania. Nie można też zapominać o zakończeniu instalacji - tu często polecane jest ogrzewanie podłogowe.
, 13 lutego 2017

Który grzejnik elektryczny wybrać? Który jest najlepszy?

Który grzejnik elektryczny wybrać? Który jest najlepszy?

Grzejniki elektryczne pozwalają na szybkie i bardzo wygodne ogrzewanie pomieszczeń. Możemy stosować je  jako ogrzewanie podstawowe lub uzupełniające. Ogrzewanie elektryczne jest przede wszystkim wygodne. Elektryczny grzejnik możemy szybko przestawić w inne miejsce, czy w kilkanaście minut dogrzać schłodzone pomieszczenie. W ofertach handlowych znajdziemy wiele dobrych jakościowo grzejników o stacjonarnym lub przenośnym zastosowaniu.
, 25 stycznia 2017

Kominek z płaszczem wodnym a koszty ogrzewania?

Kominek z płaszczem wodnym a koszty ogrzewania?

Kominki z płaszczem wodnym są powszechnie uważane za jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania domów o powierzchni nieprzekraczającej 250 m2. Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym kominek z płaszczem wodnym może efektywnie i tanio ogrzać cały dom, a dodatkowo wodę. Drewno jest przecież łatwo dostępnym i tanim paliwem, którego wykorzystanie może znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania.
, 23 stycznia 2017

Rekuperacja - koszty zakupu, zalety i wady zakupu rekuperatora

Rekuperacja - koszty zakupu, zalety i wady zakupu rekuperatora

Rekuperacja to innymi słowy wentylacja mechaniczna nawiewowo wywiewna z wymiennikiem ciepła. Pozwala na odzysk ciepła ze zużytego powietrza wydalanego na zewnątrz budynku i ogrzanie tym ciepłem świeżego powietrza nawiewanego z zewnątrz. Rekuperacja jest coraz częściej montowana w nowoczesnych domach jednorodzinnych zamiast napędzanej przez naturę wentylację grawitacyjną. Rekuperator stał się synonimem oszczędności energii cieplnej. Dlatego warto rozważyć wszystkie wady i zalety wentylacji mechanicznej. Poniżej wskażemy, czy rekuperacja się opłaca? Sprawdzimy jakie są koszty wentylacji nawiewowo-wywiewnej z odzyskiem ciepła w takich miastach jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Szczecin, Kraków czy Lublin.
, 20 stycznia 2017

Ogrzewanie podłogowe - wszystko, co musisz o nim wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe - wszystko, co musisz o nim wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe to skuteczny sposób na utrzymanie optymalnych temperatur w pomieszczeniach mieszkalnych. Tzw. podłogówka łączy w sobie wiele praktycznych zalet, docenianych we współczesnym budownictwie.  Jednak przed montażem instalacji warto wszystko dokładnie rozplanować i rozważyć najważniejsze wady oraz zalety. Poniżej podpowiemy, na co zwrócić uwagę, a także jak wybrać najlepszy system ogrzewania podłogowego.
, 25 grudnia 2016

Jak powinniśmy się przygotować do okresu grzewczego?

Jak powinniśmy się przygotować do okresu grzewczego?

Sezon grzewczy w Polsce to znaczna część roku, w niektórych rejonach kraju nawet ponad połowa. Domowe urządzenia grzewcze znosić muszą ciągłą, długotrwałą pracę. Przed rozpoczęciem okresu grzewczego warto sprawdzić stan grzejników i instalacji centralnego ogrzewania, a następnie przeprowadzić konieczne poprawki, aby móc cieszyć się ciepłem w domu nawet w największe mrozy.
, 16 lutego 2017

Instalowanie grzejników: poznaj najczęściej popełniane błędy!

Instalowanie grzejników: poznaj najczęściej popełniane błędy!

Skuteczne i oszczędne ogrzewanie domu zależy nie tylko od paliwa, jakie wybierzemy, ale także od prawidłowej instalacji urządzeń grzewczych. Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniamy, montując grzejniki - i uniknij ich w swoim domu!
, 16 lutego 2017

Ocieplenie domu krok po kroku

Ocieplenie domu krok po kroku

Kolejny rachunek za ogrzewanie, który przyprawia o ból głowy? Temperatura w domu poniżej poziomu krytyki – Arktyka w salonie? Czas zatem na ocieplenie naszego budynku. Wraz z ekspertami z firmy Termo Organika postaramy się podpowiedzieć, jak przygotować się do  tej inwestycji.
, 16 lutego 2017

Kominek gazowy – doskonała alternatywa dla klasycznych wkładów kominkowych

Kominek gazowy – doskonała alternatywa dla klasycznych wkładów kominkowych

Salon z ogniem trzaskającym w kominku to marzenie większości mieszkańców domków jednorodzinnych. Jednak budowa kominka wymaga wielu prac, a jego obsługa bywa kłopotliwa i czasochłonna. Prostszą w obsłudze alternatywą dla niego jest kominek gazowy.
, 16 lutego 2017

Czy kominek może ogrzać dom?

Czy kominek może ogrzać dom?

Szukając tańszego sposobu na ogrzanie domu zimą, wiele osób wybiera ogrzewanie kominkowe.  Ale czy kominek może ogrzać dom? Jeśli tak, to jakie warunki techniczne trzeba spełnić, by było to możliwe?
, 16 lutego 2017

Piecyk koza - cena, rodzaje, najlepsi producenci i miejsca zakupu

Piecyk koza - cena, rodzaje, najlepsi producenci i miejsca zakupu

Piecyk typu koza, to nie tylko sposób na dodatkowe ogrzewanie domu, ale również świetnie prezentujący się element dekoracyjny. Piec wolnostojący koza na drewno, jest ekonomiczny w utrzymaniu, ponadto nie zajmuje tyle miejsca co kominek. Obecnie  szeroki wybór pieców wolnostojących koza, pozwala dobrać ten element do stylu w jakim jest urządzony dom. Dodatkowo piec koza pozwala na osiągnięcie ciepłej atmosfery w pomieszczeniu w którym stoi. Sprawdzamy gdzie najlepiej sprawdzi się piecyk koza i ile kosztuje.
, 15 marca 2017

Do czego służy i jak wybrać naczynie wzbiorcze?

Do czego służy i jak wybrać naczynie wzbiorcze?

Każda instalacja C.O. wymaga zabezpieczenia przed wzrostem ciśnienia, które wytwarza się na wskutek podgrzania wody. Skutecznym rozwiązaniem okazuje się naczynie wzbiorcze, zwane także naczyniem wyrównawczym. To właśnie od skuteczności jego działania zależy bezpieczeństwo całej instalacji. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu elementowi systemu i wiedzieć, który rodzaj będzie pasował pod konkretne centralne ogrzewanie.
, 9 sierpnia 2016

Klimatyzacja w domu i w mieszkaniu - analiza kosztów i wymagań

Klimatyzacja w domu i w mieszkaniu - analiza kosztów i wymagań

W ostatnich latach odczuwamy ocieplenia klimatu. Silne upały skłaniają do zakupu efektywnych urządzeń chłodniczych, które poprawią nasze samopoczucie. Jednym z takich rozwiązań staje się kupno klimatyzacji. Jednak przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zapoznać się z rodzajami klimatyzacji, warunkami montażowymi, a także ich wpływem na sumaryczne koszty utrzymania domu.
, 19 lipca 2016

Budownictwo pasywne w Polsce

Budownictwo pasywne w Polsce

Budownictwo pasywne rządzi się jeszcze bardziej rygorystycznymi prawami niż budownictwo energooszczędne. Choć obie koncepcje w założeniach mają przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania, jednak projekt domu pasywnego zakłada bardziej restrykcyjne wymogi. Domy pasywne cieszą się coraz większym uznaniem, a ich projekty realizowane są z rozmachem i świadomie. Jak się miewa budownictwo pasywne w Polsce? Czy budowa domu oparta na oszczędnościowych założeniach jest opłacalna? Przeanalizujmy sytuację budownictwa pasywnego i energooszczędnego w Polsce.
, 2 września 2016

Dlaczego rekuperacja jest tańsza niż myślisz?

Dlaczego rekuperacja jest tańsza niż myślisz?

Rekuperacja staje się coraz popularniejsza, coraz więcej osób posiada wiedzę na temat tego, czym ta rekuperacja jest. Niestety, wraz ze wzrostem świadomości, rekuperacja nadal jawi się jako instalacja, można by rzec luksusowa, za którą trzeba słono zapłacić. W tym artykule chcę pokazać Ci, że rekuperacja jest o wiele tańsza niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Poruszę tutaj zarówno tematy związane z kosztem zakupu rekuperatora, przygotowania projektu, montażu rekuperacji i jej późniejszego serwisowania oraz oszczędności jakie przynosi korzystanie z rekuperacji.
, 10 czerwca 2016

Kupujesz grzejnik panelowy? Na to zwróć uwagę!

Kupujesz grzejnik panelowy? Na to zwróć uwagę!

Przy wyborze urządzenia grzewczego często stajemy przed dylematem, jaki grzejnik kupić. Różnorodność asortymentu grzewczego nie ułatwia wyboru. Grzejniki pokojowe różnią się między sobą wielkością , rodzajem zastosowanej technologii oraz walorami dekoracyjnymi. Jednym z najczęściej kupowanych grzejników jest grzejnik panelowy. Alternatywnie możemy się zdecydować na grzejniki aluminiowe. Zanim udamy się na zakupy sprawdźmy co warto wiedzieć na ich temat oraz jakich cen możemy się spodziewać.
, 31 sierpnia 2016

Styropian grafitowy – nowy standard w izolacji termicznej.

Styropian grafitowy – nowy standard w izolacji termicznej.

Wraz ze wzrostem, z jednej strony - cen energii używanej do ogrzewania pomieszczeń, a z drugiej - świadomości społeczeństwa w zakresie efektywnego jej wykorzystywania, pojawiły się na rynku nowe standardy budownictwa. Aby sprostać wymaganiom stawianym przed budownictwem XXI wieku producenci styropianu wprowadzili do swoich wyrobów szereg udoskonaleń, co zaowocowało nowym rodzajem płyt dostępnych na rynku. Dzięki zastosowaniu specjalnych dodatków (np. grafitu), producentom udało się poprawić właściwości izolacyjne wyrobów styropianowych, do poziomu dotychczas niedostępnego dla zwykłych (białych) styropianów.
, 16 lutego 2017

Piec akumulacyjny CO - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Piec akumulacyjny CO - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Piec akumulacyjny to nowoczesne urządzenie grzewcze, które zapewnia niemal bezobsługową pracę. Jest skuteczne, wydajne i nie wymaga wydzielenia pomieszczenia na kotłownię. W ofertach handlowych znajdziemy kilka typów pieców akumulacyjnych, które zasługują na naszą uwagę. Poniżej wskażemy ich najważniejsze właściwości oraz podpowiemy, o czym warto wiedzieć przed zakupem pieca CO aby nasze ogrzewanie domu było jak najbardziej efektywne.
, 22 kwietnia 2016

Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Nikt nie lubi, gdy jest mu zimno. Dlatego od wnętrz budynków oczekujemy, że zapewnią nam odpowiedni poziom komfortu termicznego. Ale nie tylko o naszą wygodę chodzi – ciepłe wnętrze to również wnętrze bezpieczne. Takie, w którym w mroźne dni nie zamarzną rury, a wilgoć będzie prawidłowo odprowadzana. I choćby z tych przyczyn tak ważny jest wybór dobrego ogrzewania domu. Dobrego, czyli jakiego? Oto najważniejsze informacje o wyborze sposobu ogrzewania, pieca CO i innych ważnych elementów.
, 16 lutego 2017

Energooszczędne i pasywne domy z drewna

Energooszczędne i pasywne domy z drewna

Zielone, energooszczędne domy to w Polsce wciąż nowość. Zobacz, ile możesz zaoszczędzić decydując się na budowę domu energooszczędnego! 3 stycznia 2012r. Polska przekazała przewodnictwo w Unii Europejskiej Danii, która musiała się zmierzyć z poważnym kryzysem. Jednak Duńczycy mieli sprawdzony pomysł na kryzys. Chcieli niezależności energetycznej. Ich doświadczenia sięgały lat 70, w których przeżyli kryzys energetyczny. Wtedy nie jeździli w niedzielę samochodami, musieli wyłączać większość świateł, przykręcać ogrzewanie. Ta sytuacja wymusiła na nich konieczność szukania lepszych rozwiązań. Dziś więcej energii sprzedają niż kupują. Dlatego postawili na nisko energetyczne Zielone Domy i budują całe osiedla. To dlatego koszty utrzymania zielonych domów są tak niskie!
, 31 sierpnia 2016

Jakie grzejniki sprawdzą się w łazience?

Jakie grzejniki sprawdzą się w łazience?

Grzejnik w łazience powinien zapewniać komfortową kąpiel. Dobrze, jeśli umożliwia także wysuszenie ręczników. W bogatej ofercie producentów grzejników znajdziemy modele nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Na co zwrócić uwagę, wybierając ogrzewanie domu?
, 16 lutego 2017

Jak właściwie dbać o kominek?

Jak właściwie dbać o kominek?

Nowoczesne kominki coraz częściej stają się elementem każdego domu. Niegdyś - synonim luksusu, na który mogli pozwolić sobie tylko nieliczni, dzisiaj, dzięki dużej ofercie na rynku (a co za tym idzie konkurencyjności cen) jest dostępny dla niemal wszystkich. Coraz więcej Polaków przekonuje się, jak wygodne jest życie w salonie z kominkiem - nie tylko pod kątem estetyki, ale również jako ogrzewanie domu. Kominek – czyli serce domu, wymaga jednak należytej opieki, o której często zdarza nam się zapominać. Warto przyswoić sobie kilka podstawowych zasad użytkowania kominka, tak by móc jak najdłużej cieszyć się jego ciepłem, bez niepotrzebnych awarii i zakłóceń.
, 16 lutego 2017

Czy pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu?

Czy pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu?

Pompy ciepła dopiero wchodzą na polski rynek i nadal wzbudzają duże wątpliwości. Odnawialne źródła energii nie są jeszcze zbyt popularne na polskim rynku. Większość inwestorów nie wie jak działają tego typu urządzenia oraz jaka jest ich moc grzewcza. Dlatego często słyszymy pytania, czy sama pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
, 22 kwietnia 2016

Gdzie można zastosować pompę ciepła?

Gdzie można zastosować pompę ciepła?

Pompy ciepła zyskują coraz wyższą pozycję na rynku branży grzewczej. To nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie jest jednocześnie bardzo wygodne w użytkowaniu. Warto podkreślić, że zastosowanie pomp ciepła wpływa na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie domu i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Z pewnością warto wiedzieć, gdzie najlepiej sprawdzają się owe urządzenia.
, 16 stycznia 2017

Koszty ogrzewania domu a pompa ciepła

Koszty ogrzewania domu a pompa ciepła

Koszty ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej stanowią ponad 60 % wydatków ponoszonych na rzecz eksploatacji domów jednorodzinnych. Nic zatem dziwnego, że wielu inwestorów poszukuje alternatywnych źródeł ogrzewania domu, które pozwolą na poczynienie oszczędności. Jednym z rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii jest pompa ciepła. Poniżej dokonamy analizy kosztów ogrzewania pompą ciepła i porównamy je z innymi systemami grzewczymi.
, 22 kwietnia 2016

Pompa ciepła - cena, zastosowanie, zasada działania

Pompa ciepła - cena, zastosowanie, zasada działania

Rosnące ceny energii skłaniają inwestorów do poszukiwania alternatywnych, ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich są pompy ciepła wykorzystujące odnawialne źródła energii. Ich zastosowanie może być korzystne z finansowego punktu widzenia. Z pewnością warto przyjrzeć się tej technologii, określić jak działa pompa ciepła, a także ustalić orientacyjny koszt jej wykonania.
, 2 września 2016

Jak usunąć mostki cieplne w budynku?

Jak usunąć mostki cieplne w budynku?

Miejsca, przez które ciepło ucieka z domu to mostki cieplne (mostki termiczne). Mogą one podnosić nawet o 20 procent zapotrzebowanie budynku na ciepło. Zwiększają one więc koszty ogrzewania domu. Jak obniżyć rachunki? Należy wyeliminować mostki cieplne. Jak to zrobić? Jakich materiałów użyć? Styropian czy wełna mineralna? A może pianka poliuretanowa? Sprawdzamy!
, 27 kwietnia 2016

Wybieramy piec centralnego ogrzewania do domu jednorodzinnego

Wybieramy piec centralnego ogrzewania do domu jednorodzinnego

Wybór pieca centralnego ogrzewania odgrywa kluczowe znacznie dla komfortu domowników, a także dla kosztów eksploatacji budynku. Ważnym aspektem wyboru będzie rodzaj kotła, specyfika jego zasilania oraz dodatkowe funkcje. Zakup pieca CO powinien być dobrze zaplanowany i dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Poniżej zaprezentujemy podstawowe zasady, którymi warto się kierować podczas wyboru pieca centralnego ogrzewania do domu jednorodzinnego.
, 22 kwietnia 2016

Czyszczenie komina - z pomocą kominiarza czy samodzielnie?

Czyszczenie komina - z pomocą kominiarza czy samodzielnie?

Cegła na sznurku nie wyczyści nam komina. Jak zabrać się do tej czynności? Czyszczenie mechaniczne czy chemiczne? A może skorzystać z usług profesjonalisty? Czy wiesz ile kosztuje czyszczenie komina przez kominiarza? Dobrze się nad tym zastanówmy, bowiem źle oczyszczony czy nieczyszczony komin to zagrożenie dla życia naszego i naszych bliskich.
, 28 listopada 2016

Piece na ekogroszek - radzimy co wybrać

Piece na ekogroszek - radzimy co wybrać

Odpowiednie piece CO to decyzja na kilka, a nawet kilkanaście lat. Dobry kocioł zapewni komfort cieplny domownikom, ale też musi być przyjazny dla osoby obsługującej go. Warto więc dobrze się zastanowić nad rozwiązaniami oferowanymi na rynku.
, 21 grudnia 2016

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna w domu

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna w domu

Każdy dom powinien być wyposażony w efektywną wentylację. Jej zadaniem jest odprowadzanie wilgoci, zanieczyszczeń i dwutlenku węgla na zewnątrz budynku. Zużyte powietrze zostaje zastąpione świeżym, co zapewnia korzystny mikroklimat we wnętrzu pomieszczeń mieszkalnych. W domach jednorodzinnych najczęściej znajduje się wentylacja mechaniczna bądź wentylacja grawitacyjna. W ostatnich latach coraz częściej spotykana jest także nowoczesna wentylacja hybrydowa. Którą z nich warto wybrać? Jakie są największe wady i zalety powyższych rozwiązań i jak mają się one do tak popularnej ostatnio rekuperacji? Opowiedz na te pytania znajdziemy poniżej.
, 28 kwietnia 2016

Świadectwo energetyczne budynku - jak i po co je uzyskać?

Świadectwo energetyczne budynku - jak i po co je uzyskać?

Po raz kolejny przekonujemy się, że ekologiczne idee bardzo szeroko oddziałują na nasze życie w każdej jego sferze. Tym razem sprawa dotyczy prawa budowlanego, a dokładniej prawa energetycznego. Jeszcze do roku 2009 nie było trzeba zwracać uwagi na świadectwo energetyczne, a dziś jest on konieczny przy odsprzedaży domu, a nawet przy jego wynajmowaniu. Brak świadectwa energetycznego nie będzie przeszkodą nie do ominięcia przy finalizacji transakcji. Jednak kary za brak dokumentu są jednak wysokie i nie warto ryzykować omijając prawo energetyczne. Może przyjść moment, kiedy świadectwo charakterystyki energetycznej stanie się naprawdę niezbędne.
, 29 kwietnia 2016

Systemy kominowe - na co warto się zdecydować?

Systemy kominowe - na co warto się zdecydować?

System kominowy powinien być dopasowany do pieca oraz do paliwa, którym ogrzewamy budynek. Nowoczesne systemy kominowe można montować nie tylko w domach dopiero budowanych, ale także podczas modernizacji systemu grzewczego. Jak system kominowy wybrać?
, 21 kwietnia 2016

Kotły na paliwo stałe - jakie paliwo wybrać?

Kotły na paliwo stałe - jakie paliwo wybrać?

Kocioł na paliwo stałe to stosunkowo tani i efektywny sposób na ogrzewanie domu. Nowoczesne piece CO są czyste i estetyczne, a dodatkowo coraz mniej uciążliwe w użytkowaniu, dlatego paliwa stałe wracają do łask. Jak wybrać odpowiedni rodzaj kotła?
, 22 kwietnia 2016

Jaki komin do kominka powinniśmy wybrać?

Jaki komin do kominka powinniśmy wybrać?

Dla naszego bezpieczeństwa komin do kominka powinien być szczelny. Musi też być odporny na wysoką temperaturę i substancje wydzielane w trakcie spalania drewna. Jakie jeszcze zasady musi spełniać takie urządzenie? Jaki komin wybrać do kominka? Zapraszamy do naszego przeglądu systemów kominowych.
, 25 kwietnia 2016

Ogrzewanie podłogowe wodne - koszty, opinie, porady

Ogrzewanie podłogowe wodne - koszty, opinie, porady

Ogrzewanie podłogowe wodne staje się popularnym sposobem ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Tego typu rozwiązanie daje liczne korzyści, jednak warto uwzględnić je już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Świetnie sprawdza się zarówno przy tradycyjnym kotle, jak tam, gdzie ogrzewanie jest zasilane z pompy ciepła, jest lepsze niż tradycyjny grzejnik. Dobrze wykonane ogrzewanie podłogowe może zapewnić wysoki komfort grzewczy oraz zwiększyć estetykę pomieszczeń. Dodatkowo koszty utrzymania domu ogrzewanego w taki sposób znacząco spadają. Przy dostatecznej wiedzy i umiejętności będziemy mogli samodzielnie wykonać te instalacje.
, 27 stycznia 2017

Remont i frezowanie kominów - koszty, jak to zrobić?

Remont i frezowanie kominów - koszty, jak to zrobić?

Powolne niszczenie przewodów kominowych jest całkowicie normalnym procesem. Wnętrza kominów są stale narażone na działanie zmiennych temperatur i intensywnych smolnych osadów. Pod wpływem czasu na kominie tworzą się pęknięcia, które są pierwszym znakiem informującym o konieczności przeprowadzenia remontu. Czasem konieczne jest też frezowanie, które zwiększa średnice wlotu kominowego i umożliwia montaż wkładu żaroodpornego.
, 21 kwietnia 2016

Ogrzewanie gazowe - koszty na sezon

Ogrzewanie gazowe - koszty na sezon

Koszt ogrzewania domu jednorodzinnego może obejmować od 60 do 80% całkowitych kosztów eksploatacji budynku. Nic zatem dziwnego, że szukamy ekonomicznego, a jednocześnie wygodnego systemu grzewczego. Coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji gazowych. Jest to praktyczne rozwiązanie, które charakteryzujące się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Przed montażem tego typu instalacji w kotłowni warto jednak zapoznać się z orientacyjnymi kosztami ogrzewania.
, 5 stycznia 2017

Jak samodzielnie uszczelnić okna? Jakie uszczelki do okien wybrać?

Jak samodzielnie uszczelnić okna? Jakie uszczelki do okien wybrać?

Nieszczelne okna drewniane są dość uciążliwym problemem, który nabiera szczególnego znaczenia w okresie grzewczym. Nawet małe szczeliny potrafią odczuwalnie zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu. Wiąże się to z poczuciem dyskomfortu użytkowników, a także ze zwiększeniem zapotrzebowania na energię cieplną. Na szczęście wiele nieszczelności możemy skutecznie usunąć samodzielnie. Wystarczy zlokalizować źródło nieszczelności, a następnie zastosować odpowiedni produkt uszczelniający. Te porady możesz zastosować zarówno przy oknach dachowych, jak i zwykłych oknach drewnianych lub PCV.
, 21 grudnia 2016

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Wkład jest kluczowym elementem każdego kominka. To w nim rozpala się gorący ogień i to w nim wytwarza się ciepło potrzebne do ogrzania naszego salonu. Jego konstrukcja powinna spełniać wszystkie nasze oczekiwania – od walorów wizualnych aż po bezpieczeństwo. Zakup wkładu kominkowego jest rozwiązaniem na długie lata, zatem warto dołożyć wszelkich starań, by dokonać odpowiedniego wyboru. Poszukując właściwego wkładu kominkowego zwróćmy uwagę na jego rodzaj, specyfikę korpusu, moc grzewczą, cenę oraz walory wizualne.
, 15 czerwca 2015

Najlepszy sposób na czyszczenie szyby kominkowej - zrób to sam!

Najlepszy sposób na czyszczenie szyby kominkowej - zrób to sam!

Ogień w kominku to nie tylko ogrzewanie, wprowadza on przecież do pomieszczenia wyjątkowy, niepowtarzalny nastrój. Niestety przyjemny widok płomienia za szybą może szybko zostać zakłócony poprzez smolisty nalot, który osiada na szybie i zmniejsza jej transparentność. Warto wtedy użyć sprawdzonych oraz skutecznych metod czyszczenia kominka, które przywrócą przejrzysty widok na wnętrze paleniska. Nie będą Ci potrzebne do tego specjalne akcesoria domowe, wyłącznie rzeczy, które można znaleźć w każdym domu,
, 29 kwietnia 2016

Jak odpowietrzyć kaloryfer lub grzejnik w 5 krokach?

Jak odpowietrzyć kaloryfer lub grzejnik w 5 krokach?

Odpowietrzanie grzejników jest prostą czynnością, którą każdy może wykonać samodzielnie bez wzywania hydraulika. Warto jednak zapoznać się z ogólnymi zasadami odpowietrzania, bowiem dzięki temu zmniejszymy ryzyko zalania mieszkania i uszkodzenia całej instalacji grzewczej.
, 19 kwietnia 2016

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne?

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne?

Wybór sposobu ogrzewania naszego domu ma największy wpływ na wysokość późniejszych kosztów jego użytkowania. Odpowiednie piece CO zapewniają nam spokój na wiele lat. Do najpopularniejszych sposobów należą ogrzewanie gazowe, elektryczne i węglowe. Z uwagi na proekologiczne przepisy odchodzi się powoli od ogrzewania węglem na rzecz gazu lub prądu. Dlatego coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy ogrzewanie gazowe będzie rzeczywiście tańsze od ogrzewania elektrycznego? Osobnym pytaniem jest sposób oddawania ciepła - tu królują ogrzewanie podłogowe i grzejniki.
, 28 kwietnia 2016

Najlepsze sposoby ogrzewania domu jednorodzinnego

Najlepsze sposoby ogrzewania domu jednorodzinnego

Największą bolączką domów wolnostojących jest konieczność ich samodzielnego ogrzewania. Mieszkanie w bloku, to pod względem ogrzewania dużo większy komfort i wygoda. Elektrociepłownia zapewnia stałe dostawy energii cieplnej, a użytkownik musi martwić się tylko i wyłącznie i opłacenie rachunków. W domu musimy wyposażyć kotłownię i kontrolować jej pracę. Wybór sposobów ogrzewania domu jest duży, a decyzję należy podejmować jak najwcześniej, gdy dom jest jeszcze w fazie projektu. Użyte do budowy domu materiały budowlane będą zależały od naszego wyboru. Warto krótko omówić kilka dostępnych na rynku rozwiązań.
, 21 kwietnia 2016

Ogrzewanie nadmuchowe – zalety i wady

Ogrzewanie nadmuchowe – zalety i wady

Moda na ogrzewanie nadmuchowe przywędrowała do nas wprost ze Stanów Zjednoczonych. Ta stosunkowo prosta i wydajna metoda ogrzewania może przynieść dość pokaźne oszczędności. Według producentów, stosowanie ogrzewania nadmuchowego jest też bardzo komfortowe i może być stosowane zarówno w domach jednorodzinnych jak i w większych obiektach budowlanych. Oficjalnie przyjmuje się, że ich instalacja jest wskazana w budynkach o powierzchni powyżej 100m2.
, 22 kwietnia 2016

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie surowym zamkniętym

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie surowym zamkniętym

Koszt wykończenia wnętrz domu w stanie surowym zamkniętym zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to wielkość i specyfika pomieszczeń użytkowych, jakość elementów wykończeniowych, koszt robocizny oraz oczywiście ogólny standard, w którym chcemy wykończyć dom. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, warto wykonać wstępny kosztorys wykończenia domu. Przykładowy kosztorys do stanu deweloperskiego, a następnie do stanu pod klucz znajdziecie poniżej.
, 21 grudnia 2016

Samodzielny remont i ocieplenie poddasza

Samodzielny remont i ocieplenie poddasza

Jesień to ostateczny czas, aby przygotować dom do zimowych, niskich temperatur. W moim przypadku zmorą był źle docieplony, nieużywany strych, który znacznie wychładzał pomieszczenia znajdujące się na piętrze. Stara wełna mineralna i warstwa trocin nie spełniały moich oczekiwań, dlatego zdecydowałam się na wykonanie nowego ocieplenia styropianowego (wełna mineralna i pianka poliuretanowa okazały się za drogie) oraz wylanie posadzki.  Prace podzieliłam na kilka etapów: przygotowania, zakup materiałów, wykonanie wylewki oraz prace końcowe. Przekonajcie się, że każda złota rączka może ocieplić poddasze. Po prostu zrób to sam!
, 27 kwietnia 2016

Ogrzewanie domowe - ceny montażu, koszty na sezon, najpopularniejsze sposoby ogrzewania

Ogrzewanie domu to bardzo ważna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę jeszcze w trakcie budowy. To właśnie wydajna instalacja grzewcza zapewnia komfort cieplny mieszkańcom i zabezpiecza budynek przed uszkodzeniami. Ogrzewanie domu może odbywać się na wiele sposobów. Najpopularniejszym z nich jest ogrzewanie węglowe, na gaz ziemny oraz na prąd.

Węglowa instalacja grzewcza – kotły opalane węglem, eko groszkiem bądź drewnem są tradycyjnym rozwiązaniem. Kocioł na węgiel może skutecznie ogrzać dom o dowolnym metrażu. Tego rodzaju instalacja grzewcza charakteryzuje się niskim kosztem budowy. Co więcej, koszty jej eksploatacji także będą dość atrakcyjne. Jedynym istotnym minusem jest fakt, że kocioł na węgiel wymaga regularnej, czasochłonnej obsługi i miejsca na składowanie opału.

Kotły na gaz ziemny – zapewniają wydajne, bezobsługowe ogrzewanie domu. Kotły na gaz ziemny nie wymagają składowania opału i umożliwiają łatwą regulację temperatur w pomieszczenia. Instalacja może zostać wzbogacona o kolektory słoneczne, które podgrzeją ciepłą wodę użytkową. Niestety kotły na gaz ziemny (szczególnie te tańsze) nadal mogą być dość drogie w eksploatacji. Elektryczne ogrzewanie domu – rzadko stosowane ze względu na wysokie koszty eksploatacji. Grzejniki elektryczne nie wymagają instalacji całego systemu centralnego ogrzewania. Są bardzo wygodne w użyciu, a jednocześnie zapewniają bezpieczną, bezawaryjną pracę.

Każdy dom może zostać wyposażony w dodatkowe kolektory słoneczne. Jest to dobry sposób na dogrzanie ciepłej wody użytkowej. Kolektory słoneczne działają efektywnie w okresie letnim. Niestety nie nadają się do ogrzania budynku w zimie. Nowoczesne kolektory słoneczne nie są już tak dużym wydatkiem. Korzystne dopłaty sprawiają, że jest to ciekawy sposób na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.

Jeśli interesuje Cię ogrzewanie domu jednorodzinnego, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jaki kocioł warto wybrać, określimy koszty instalacji centralnego ogrzewania, a także wskażemy nowoczesne rozwiązania grzewcze. Na dole strony odnajdziesz pełną listę powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij