Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to innymi słowy niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, które zostaje zainstalowane w podłodze. Czynnikiem grzewczym może być woda (podłogowe ogrzewanie wodne) bądź prąd (podłogowe ogrzewanie elektryczne). W tego rodzaju systemach grzewczych to podłoga oddaje ciepło do otoczenia i staje się grzejnikiem. Ogrzewanie podłogowe może wspomagać główne systemy grzewcze, bądź działać jako jedyne źródło ogrzewania pomieszczenia.

Rodzaje i zastosowanie popularnej podłogówki

Zapoznaj się z informacjami na temat ogrzewanie podłogowe. Nasze sprawdzone porady związane z ogrzewanie podłogowe pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego - poradnik

Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego - poradnik

Palenie w piecu zasilanym paliwem stałym nie jest szczególnie skomplikowane, jednak większość z nas rozpala ogień w sposób mało ekonomiczny. W trakcie rozpalania i dokładania opału, często pojawiają się kłęby dymu, które niepotrzebnie zwiększają koszty ogrzewania. Podpowiadamy, jak palić węglem w domu krok po kroku i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie budynków.
, 19 marca 2017

Ile kosztuje instalacja CO (centralnego ogrzewania)? Poradnik inwestora?

Ile kosztuje instalacja CO (centralnego ogrzewania)? Poradnik inwestora?

Koszt kompletnej instalacji centralnego ogrzewania w kotłowni to dość odczuwalny wydatek, nad którym warto się dokładnie zastanowić. Zaleca się inwestycje w dobre jakościowo piece CO oraz nowoczesne grzejniki i akcesoria dodatkowe. Pamiętajmy, że jakość centralnego ogrzewania w dużej mierze odpowiada za późniejsze koszty eksploatacji budynku. Zatem warto krok po kroku sporządzić dobry projekt i wybrać metodę ogrzewania, która zaspokoi wszystkie nasze oczekiwania. Nie można też zapominać o zakończeniu instalacji - tu często polecane jest ogrzewanie podłogowe.
, 13 lutego 2017

Kominek z płaszczem wodnym a koszty ogrzewania?

Kominek z płaszczem wodnym a koszty ogrzewania?

Kominki z płaszczem wodnym są powszechnie uważane za jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania domów o powierzchni nieprzekraczającej 250 m2. Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym kominek z płaszczem wodnym może efektywnie i tanio ogrzać cały dom, a dodatkowo wodę. Drewno jest przecież łatwo dostępnym i tanim paliwem, którego wykorzystanie może znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania.
, 23 stycznia 2017

Podłoga na gruncie – wykonanie i ocieplenie krok po kroku

Podłoga na gruncie – wykonanie i ocieplenie krok po kroku

Wielu właścicieli domów niepodpiwniczonych wykonuje podłogę parteru bezpośrednio na gruncie. Takie rozwiązanie powinno wpłynąć na odpowiednią hydroizolację posadzki obiektu budowlanego od wilgoci i ujemnych temperatur pochodzących z gruntu poprzez zastosowanie odpowiednich warstw podłogi. Należy pamiętać, że źle wykonana posadzka na gruncie może spowodować, że w przyszłości właściciela mogą czekać niemiłe i bardzo kosztowne konsekwencje. Wykonywanie posadzek to również właściwy moment na przewidzenie ogrzewania podłogowego. Zobacz więc, jak wykonać podłogę na gruncie!
, 21 stycznia 2017

Ogrzewanie podłogowe - wszystko, co musisz o nim wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe - wszystko, co musisz o nim wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe to skuteczny sposób na utrzymanie optymalnych temperatur w pomieszczeniach mieszkalnych. Tzw. podłogówka łączy w sobie wiele praktycznych zalet, docenianych we współczesnym budownictwie.  Jednak przed montażem instalacji warto wszystko dokładnie rozplanować i rozważyć najważniejsze wady oraz zalety. Poniżej podpowiemy, na co zwrócić uwagę, a także jak wybrać najlepszy system ogrzewania podłogowego.
, 25 grudnia 2016

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe sprawdzą się najlepiej?

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe sprawdzą się najlepiej?

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej znajduje swoje zastosowanie poza kuchniami i łazienkami. Niegdyś uważano, że na tego typu ogrzewaniu można układać jedynie płytki. Dziś okazuje się, że lepszej jakości panele podłogowe są równie skutecznym, a jednocześnie trwałym rozwiązaniem. Dlatego w poniższym artykule podpowiemy jak wybrać odpowiednie panele pod ogrzewanie podłogowe.
, 29 października 2016

Co to jest podłoga pływająca, ile kosztuje i gdzie się ją stosuje?

Co to jest podłoga pływająca, ile kosztuje i gdzie się ją stosuje?

Podczas prac wykończeniowych nieruchomości stajemy przed wyborem odpowiedniej podłogi. Większość inwestorów zwraca szczególną uwagę na to, by nawierzchnia była estetyczna i tłumiła jak największą ilość dźwięków. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą podłogi pływające. Czym są? Ile kosztują? Tylko panele podłogowe, czy też parkiet drewniany? Gdzie można taką podłogę zastosować? Na wszystkie pytania na temat podłogi pływającej odpowiemy w poniższym artykule.
, 5 września 2016

Do czego służy i jak wybrać naczynie wzbiorcze?

Do czego służy i jak wybrać naczynie wzbiorcze?

Każda instalacja C.O. wymaga zabezpieczenia przed wzrostem ciśnienia, które wytwarza się na wskutek podgrzania wody. Skutecznym rozwiązaniem okazuje się naczynie wzbiorcze, zwane także naczyniem wyrównawczym. To właśnie od skuteczności jego działania zależy bezpieczeństwo całej instalacji. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu elementowi systemu i wiedzieć, który rodzaj będzie pasował pod konkretne centralne ogrzewanie.
, 9 sierpnia 2016

Płytki drewnopodobne - nowa moda czy krótkookresowy trend?

Płytki drewnopodobne - nowa moda czy krótkookresowy trend?

Drewno dobrej jakości to duży wydatek. Jego zastosowanie na posadzkach wiąże się też z wieloma niedogodnościami użytkowymi. Pamiętajmy, iż drewno to materiał naturalny, który wymaga systematycznej konserwacji i stałej pielęgnacji. W ostatnich latach na rynku pojawiła się nowość - płytki ceramiczne drewnopodobne. To ciekawa, a jednocześnie funkcjonalna alternatywa, która szybko zdobyła dużą popularność. Poza lepszą trwałością i brakiem konieczności powtarzalnej konserwacji taka podłoga dużo lepiej współgra z ogrzewaniem podłogowym. Warto przyjrzeć się specyfice płytek drewnopodobnych i zdecydować, czy owe rozwiązanie dobrze sprawdzi się w przypadku naszych nawierzchni.
, 25 kwietnia 2016

Cennik budowlany - najpopularniejsze usługi budowlane

Cennik budowlany - najpopularniejsze usługi budowlane

Polska branża budowlana stale się rozwija, a popyt na prace budowlane utrzymuje się na względnie wysokim poziomie. Uśrednione ceny usług nie ulegają zbyt dużym wahaniom, zatem możemy określić ich orientacyjne wartości. Poniżej zaprezentujemy cennik robót budowlanych, które cieszą się największą popularnością wśród inwestorów. 
, 21 grudnia 2016

Jaki jest najlepszy podkład pod panele podłogowe?

Jaki jest najlepszy podkład pod panele podłogowe?

Podkład pod panele podłogowe jest niezbędnym materiałem, który musimy ułożyć pomiędzy nawierzchnią podłogową, a podłożem. Do jego zadań należy między innymi ochrona przed wilgocią oraz zabezpieczenie paneli przed różnego typu uszkodzeniami. Jeżeli mamy zamontowane ogrzewanie podłogowe, warto również zastanowić się, czy podkład pod panele będzie odpowiednio odprowadzał ciepło wyżej. Warto zapoznać się z rodzajami podkładów i wybrać produkty oraz akcesoria, które najlepiej sprawdzą się pod nasze panele podłogowe.
, 22 kwietnia 2016

Kosztorys budowlany - jak go zrobić?

Kosztorys budowlany - jak go zrobić?

Kosztorys budowlany jest jednym z najważniejszych dokumentów, które powinniśmy przygotować jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dobrze przygotowany kosztorys pozwoli nam na wstępne oszacowanie kosztów inwestycyjnych i może być bardzo przydatny podczas otrzymywania kredytów. Dokładną dokumentację możemy przygotować samodzielnie, albo skorzystać z darmowych narzędzi internetowych.
, 24 kwietnia 2016

Ogrzewanie podłogowe wodne - koszty, opinie, porady

Ogrzewanie podłogowe wodne - koszty, opinie, porady

Ogrzewanie podłogowe wodne staje się popularnym sposobem ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Tego typu rozwiązanie daje liczne korzyści, jednak warto uwzględnić je już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Świetnie sprawdza się zarówno przy tradycyjnym kotle, jak tam, gdzie ogrzewanie jest zasilane z pompy ciepła, jest lepsze niż tradycyjny grzejnik. Dobrze wykonane ogrzewanie podłogowe może zapewnić wysoki komfort grzewczy oraz zwiększyć estetykę pomieszczeń. Dodatkowo koszty utrzymania domu ogrzewanego w taki sposób znacząco spadają. Przy dostatecznej wiedzy i umiejętności będziemy mogli samodzielnie wykonać te instalacje.
, 27 stycznia 2017

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne?

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne?

Wybór sposobu ogrzewania naszego domu ma największy wpływ na wysokość późniejszych kosztów jego użytkowania. Odpowiednie piece CO zapewniają nam spokój na wiele lat. Do najpopularniejszych sposobów należą ogrzewanie gazowe, elektryczne i węglowe. Z uwagi na proekologiczne przepisy odchodzi się powoli od ogrzewania węglem na rzecz gazu lub prądu. Dlatego coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy ogrzewanie gazowe będzie rzeczywiście tańsze od ogrzewania elektrycznego? Osobnym pytaniem jest sposób oddawania ciepła - tu królują ogrzewanie podłogowe i grzejniki.
, 28 kwietnia 2016

Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego

Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego

Wybór sposobu ogrzewania domku jednorodzinnego jest jedną z najważniejszych kwestii, decydujących o późniejszych kosztach eksploatacji całego budynku. O kotłowni powinniśmy pomyśleć już na etapie tworzenia projektu budowlanego, bądź podczas rozpoczęcia prac budowlanych. Do najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów jednorodzinnych należy ogrzewanie: prądem, gazem, paliwem stałym, kominkowe oraz tzw. ogrzewanie solarne. Z kolei najbardziej efektywnym sposobem na oddawanie ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych jest zwykle ogrzewanie podłogowe. Zobaczmy więc, jakie są najtańsze i najbardziej efektywne sposoby ogrzewania domu.
, 25 kwietnia 2016

Ogrzewanie podłogowe - cena, zastosowanie, porady użytkowe

Ogrzewanie podłogowe staje się modnym sposobem na ogrzewanie bądź dogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Istnieje wiele zalet, które przemawiają za tego rodzaju rozwiązaniem. Do największych atutów ogrzewania podłogowego należy równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Tradycyjne grzejniki ogrzewają pomieszczenia od pewnej wysokości. W tym czasie podłoga pozostaje zimna. Podczas ogrzewania podłogowego ciepło wychodzi wprost z podłogi. Dzięki temu możemy poruszać się po niej gołymi stopami, przy zachowaniu wysokiego komfortu cieplnego.

W podłogowej instalacji ogrzewania nie musimy inwestować w tradycyjne, ścienne grzejniki. Dzięki temu ułatwiamy sobie możliwość wykonania efektownej aranżacji wnętrza. Montaż ogrzewania podłogowego powinien zostać przewidziany już na etapie projektu. W instalacji ogrzewania należy przewidzieć zapotrzebowanie na energię cieplną, a także związany z nią rozkład rur bądź mat grzewczych.

Przed montażem ogrzewania podłogowego warto zastanowić się także nad rodzajem czynnika grzewczego. Największą popularnością cieszą się instalacje wodnego ogrzewania, które mogą współpracować z takimi urządzeniami jak pompa ciepła. Niskotemperaturowe elementy wodnego ogrzewania są stosunkowo proste w montażu. Jednak ich największym atutem pozostają niskie koszty eksploatacji. Alternatywą są instalacje elektryczne, które zapewniają bezobsługowe, wygodne działanie. Niestety koszt wykorzystania elektrycznych instalacji ogrzewania może być dość wysoki. Dlatego jest to rozwiązanie dedykowane do dogrzewania małych pomieszczeń.

Zarówno instalacje elektrycznego jak i wodnego ogrzewania podłogowego mogą zostać wykończone różnymi nawierzchniami. Nad podłogówką najczęściej znajdują się płytki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by materiałem wykończeniowym były też przystosowane panele.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ogrzewania podłogowego, zapraszamy do poniższego działu. Znajdziesz w nim wskazówki dotyczące instalacji ogrzewania, sposobów samodzielnego montażu podłogówki oraz zastosowania mechanizmów pomocniczych (np. pompy ciepła). Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij