Oświetlenie LED w domu - pomysły i sprawdzone rozwiązania

Oświetlenie LED daje wiele możliwości aranżacji pomieszczenia. Światło może zostać wykorzystane do zaakcentowania fragmentów wnętrza, podkreślenia jego stylistyki, a także do jego optymalnego doświetlenia. W ofertach sprzedaży znajdziemy coraz więcej interesujących rozwiązań, które bazują na technologii light emitting diode. Dlatego warto znać popularne rodzaje oświetlenia LED i przeanalizować sprawdzone rozwiązania oświetleniowe.

Oświetlenie LED w domu – przegląd popularnych rozwiązań

Taśmy LED

Popularne w ostatnich latach taśmy LED są jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań. W ofertach sprzedaży znajdziemy oświetlenie LED z diodami SMD oraz RGB. Drugie rozwiązanie ma zazwyczaj charakter dekoracyjny. Taśmy LED RGB oddają różnokolorowe światło, które może skutecznie doświetlić wybrany fragment aranżacji, zwiększając jego walory wizualne.

Wybierając taśmy LED warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj oddawanego światła. W ofertach sprzedaży znajdziemy oświetlenie LED o barwie zimnej, neutralnej oraz ciepłej. Zimne oświetlenie LED najlepiej sprawdza się na zewnątrz budynku. Optymalnie doświetli schody lub aranżacje ogrodową. Niestety zimna barwa może lekko zmieniać odcień oświetlanych przedmiotów. Dlatego zastosowana w pomieszczeniach mieszkalnych zazwyczaj pełni jedynie funkcję dekoracyjną. Zimne oświetlenie LED w domu rzadziej spełnia rolę światła głównego, jednak takie rozwiązania także znajdują swoje zastosowanie.

Neutralne oświetlenie LED w domu jest rozwiązaniem bardziej popularnym. Taśmy LED oddają przyjazne dla oka promienie świetlne, które nie przekłamują barw przedmiotów. Dodatkowo pasują do każdej stylistyki aranżacyjnej i wydajnie oświetlają wybrane fragmenty aranżacji. Dzięki swoim właściwościom neutralne oświetlenie LED w domu cieszy się największą popularnością.

Trzecie rozwiązanie to taśmy LED SMD o ciepłej barwie. Tego rodzaju diody LED wykazują najmniejszą efektywność w doświetlaniu pomieszczeń. Jednak ich dużym atutem jest tworzenie wrażenia ciepła oraz przytulności. Ciepłe taśmy LED możemy wykorzystać do zaakcentowania fragmentów salonu czy strefy wypoczynku. Miękka, ciepła barwa światła uprzyjemni chwile relaksu i stworzy efektowną oprawę pomieszczenia.

Żarówki LED

Nowoczesne żarówki LED jako oświetlenie coraz silniej wypierają tradycyjne żarówki typu E27 i E14. Posiadają takie same gwinty, dzięki czemu nadają się do różnych zastosowań.

Oświetlenie LED sprawdzi się tutaj jako główne źródło oświetlenia pomieszczeń, a także jako oświetlenie dodatkowe. W ofertach sprzedaży znajdziemy żarówki LED o różnej mocy i barwie światła. Dzięki temu dopasujemy je do każdego kinkietu, żyrandola czy plafonu.

Wybierając żarówki LED zmniejszamy rachunki za energię elektryczną. Warto pamiętać, że oświetlenie LED jest obecnie najbardziej ekonomicznym sposobem na doświetlenie pomieszczeń. Żarówki LED nie są już tak drogie, jak jeszcze kilka lat temu. Dzięki temu możemy wykorzystać je w mieszkaniu i domu, bez konieczności poświęcania bardzo dużych nakładów finansowych. Tego rodzaju oświetlenie LED w domu sprawdzi się w większości aranżacji mieszkalnych, zapewniając niskie rachunki oraz wysoki komfort świetlny.

Energooszczędność to nie jedyna zaleta, którą charakteryzują się żarówki LED. Dużym atutem okazuje się także fakt, iż tego rodzaju oświetlenie sufitowe, podszafkowe i ścienne nie ulega zbytniemu nagrzewaniu. Żarówki LED nie nagrzewają się tak mocno jak tradycyjne żarówki i halogeny. Jest to ważne w przypadku instalacji w miejscach, na które nie powinny oddziaływać zbyt wysokie temperatury (np. materiałowe lub plastikowe klosze). Brak nagrzewania sprawia, że oświetlenie LED w domu staje się rozwiązaniem bezpiecznym i bardziej uniwersalnym.

Halogeny LED kontra halogeny tradycyjne

Naświetlacze LED, czy innymi słowy halogeny LED stały się popularną alternatywą dla halogenów wykorzystujących żarniki wolframowe. Nic w tym dziennego, bowiem oświetlenie LED daje wiele możliwości aranżacyjnych.

Nowoczesne halogeny LED posiadają niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jednocześnie oddają dużą ilość promieni świetlnych, skutecznie doświetlając pomieszczenia w domu i w mieszkaniu. Co prawda nie są tak mocne, jak ich tradycyjne odpowiedniki, jednak znajdują szereg możliwości zastosowania.

Decydując się na halogeny LED zyskujemy produkt o dużej, deklarowanej żywotności. Według producentów, dobrej jakości naświetlacze LED wytrzymują do 35 tysięcy godzin świecenia. Jest to bardzo dobry wynik, który wyróżnia oświetlenie LED spośród innych rozwiązań. Dla porównania, deklarowany czas świecenia tradycyjnego halogenu to około 5 tysięcy godzin.

Popularne rodzaje halogenów LED

Wybierając naświetlacze LED mamy do dyspozycji wiele interesujących rozwiązań. Bez trudu dobierzemy je do charakteru naszego pomieszczenia oraz przeznaczenia użytkowego. Jednym z najbardziej luksusowych i eleganckich rozwiązań są halogeny kryształowe. Nowoczesna, kryształowa oprawa będzie w stanie uatrakcyjnić wygląd każdego salonu czy kuchni. Estetyczne refleksy świetlne zwrócą na siebie uwagę, a przy okazji będą skutecznym źródłem oświetlenia górnego. Tego typu rozwiązanie dobrze sprawdzi się w aranżacjach zainspirowanych stylem glamour.

Kolejna popularna opcja to halogeny natynkowe. Jak sama nazwa wskazuje możemy umieścić je na tynkach ścian i sufitów, zyskując wszechstronne możliwości zastosowania. Tego typu halogeny LED dobrze sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach. W ofertach sprzedaży znajdziemy atrakcyjnie wizualnie oprawy, dodające estetyki całemu pomieszczeniu. Dzięki temu oświetlenie LED w domu staje się skutecznym sposobem na zwiększenie prezencji danego fragmentu aranżacji. Dużym atutem halogenów natynkowych jest brak konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Oświetlenie jest też dość łatwe w montażu.

Halogeny LED mogą posiadać także budowę wpuszczaną. Nie są tak łatwe w montażu jak ich natynkowe odpowiedniki, jednak zapewniają wysoki poziom estetyki. Tego rodzaju oświetlenie LED wymaga wpuszczenia w powierzchnię sufitu podwieszanego. Dlatego warto je przewidzieć na etapie wykańczania bądź remontu pomieszczenia.  Mimo trudności montażowych halogeny wpuszczane cieszą się dość dużym zainteresowaniem. Wszystko za sprawą wysokiego poziomu estetyki oświetlenia.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także halogeny LED z czujnikami ruchu. Nie jest to typowe oświetlenie LED w domu i w mieszkaniu. Halogeny z czujnikami ruchu znajdują zastosowanie na zewnątrz budynków. Mogą zostać umiejscowione przy wejściu do domu, na klatce schodowej bądź przy aranżacji ogrodowej. Czujnik ruchu może być też wykorzystany do oświetlenia powierzchni schodów, zwiększając bezpieczeństwo użytkowników domu lub mieszkania.

Diody LED w domu i w mieszkaniu – możliwości zastosowania

Wydajne oświetlenie sufitowe

Zarówno żarówki LED, taśmy, jak i halogeny LED świetnie sprawdzają się jako oświetlenie sufitowe. Żarówki LED znajdziemy w klasycznych oraz nowoczesnych kinkietach i lampach sufitowych. Z kolei taśmy LED pełnią zazwyczaj funkcję oświetlenia dekoracyjnego.

Tworząc oświetlenie sufitowe możemy pomyśleć o wykonaniu sufitów podwieszanych. Jest to bardzo modne rozwiązanie, które zwiększa walory wizualne pomieszczenia. W załamaniach sufitu możemy umieścić profile LED, a w nich taśmy oświetleniowe. Bez wątpienia jest to opcja dająca wiele ciekawych możliwości dekoracyjnych. Profile LED możemy wypełnić taśmami RGB, tworząc wielobarwną dekoracje salonu czy kuchni.

Dużą popularnością cieszą się także lampy sufitowe LED. W ofertach sprzedaży znajdziemy dużo interesujących produktów, które dopasujemy do specyfiki wnętrz. Lampy sufitowe LED skutecznie doświetlą pomieszczenie, a jednocześnie zapewnią wysoki poziom estetyki.

Ciekawym rozwiązaniem są także halogeny LED stanowiące oświetlenie sufitowe. Możemy umieścić je w suficie podwieszanym i skierować ku ścianie. W ten sposób otrzymamy estetyczne, rozproszone światło, które skutecznie oświetli obraz, wybrany mebel czy najbardziej estetyczny fragment naszej aranżacji.

Ledowa lampa ścienna

Diody LED nie ograniczają się jedynie do zastosowania na sufitach. Dużą popularnością cieszą się także lampy ścienne i kinkiety LED. Lampa ścienna może podkreślać efekt dekoracyjny i stanowić źródło oświetlenia dodatkowego. Co więcej, w ofertach sprzedaży znajdziemy także produkty o kierunkowych kloszach dających ciekawe możliwości dekoracyjne.

Lampa ścienna dobrze sprawdzi się zarówno w salonie, pracowni, pokoju telewizyjnym, jak i w sypialni. Odpowiednio dobrane żarówki LED wpłyną na zwiększenie komfortu użytkowania pomieszczenia. Warto bowiem pamiętać, że dobrze dopasowana lampa ścienna nie będzie oślepiała wypoczywających użytkowników. Zastosowane w niej miękkie, stonowane światło uprzyjemni wypoczynek ułatwiając zrelaksowanie się po trudach dnia.

Akcentujące taśmy LED

Oświetlenie LED w domu i w mieszkaniu może także pełnić rolę akcentującą. Szczególną rolę odgrywają tutaj taśmy LED, wspomagające główne źródła oświetlenia górnego. Diody LED mogą efektownie podświetlać meble, fragmenty ścian, wejścia czy blaty robocze. Wybór zależy wyłącznie od naszej inwencji oraz oczekiwanego efektu dekoracyjnego.

Tworząc oświetlenie akcentujące, zwróćmy szczególną uwagę na umiejscowienie oświetlenia głównego. To ono powinno odgrywać najważniejszą rolę w pomieszczeniu. Taśmy LED umieśćmy w takiej odległości, by włączenie dwóch punktów świetlnych nie kolidowało ze sobą.

Akcentujące diody LED możemy umieścić nad ozdobną szafą, wokół lustra czy nad dekoracjami ściennymi. Zadbajmy o to, by cała instalacja była dobrze zamaskowana, a dodatkowe kable i zasilacze ukryły się za elementami wyposażenia pomieszczenia. Taśmy LED wymagają podłączenia do prądu. Możemy tutaj wykorzystać dyskretne włączniki podłogowe, które ułatwią włączanie i wyłączanie oświetlenia.

Oświetlenie akcentujące może posiadać także sterowanie za pomocą pilota. Jest to szczególnie popularne w przypadku taśm RGB. Poręczny pilot ułatwi kontrolę oświetlenia, a przy okazji sprawi, że wnętrze nabierze bardziej luksusowego charakteru.

Oświetlenie LED - ceny, montaż, przykładowe aranżacje, wiodący producenci

Od pewnego czasu można zauważyć rosnące zainteresowanie oświetleniem LED. Jeszcze kilka lat temu taśmy LED i żarówka LED były bardzo kosztownym wydatkiem. Dziś kupimy je w prawie każdym sklepie branżowym, a cena zakupu staje się coraz bardziej atrakcyjna.

Taśmy LED znajdują wszechstronne zastosowanie. W domach i mieszkaniach najczęściej wykorzystujemy je do doświetlenia blatów pod szafkami kuchennymi. Taśmy LED zostają wprowadzone w specjalne profile i wyposażone w zasilacze LED, umożliwiające bezawaryjną pracę. Tego rodzaju produkty i akcesoria oświetleniowe sprawiają, że blat roboczy pozostaje równomiernie doświetlony.

Taśmy LED, profile i zasilacze LED możemy też wykorzystać do oświetlenia szklanych półek, które znajdują się w ozdobnych komodach. Tego rodzaju akcesoria mają dwojakie zastosowanie. Po pierwsze doświetlają produkty znajdujące się na półce, po drugie zwiększają walory dekoracyjne mebli.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się także oprawy LED. Możemy je wykorzystać między innymi do oświetlenia podsufitowego, a także podszafkowego. Oprawy LED mają szerokie możliwości zastosowania.

Dużą popularnością cieszy się również żarówka LED. Jest to produkt, który nie wymaga dodatkowego osprzętu (typu profile czy zasilacze LED). Żarówka LED może zostać użyta we wszystkich kinkietach i żyrandolach, w których znajduje się oświetlenie tradycyjne. Warto w tym miejscu dodać, że żarówka LED pobiera kilkukrotnie mniej energii elektrycznej, niż jej energooszczędne odpowiedniki.

Omawiając oświetlenie LED nie sposób pominąć zastosowania zewnętrznego. Diody LED są coraz częściej wykorzystywane przez naświetlacze wyposażone w czujniki ruchu. Naświetlacze LED można obecnie nabyć w przystępnej cenie. Pobór energii tego typu urządzeń jest znacznie niższy w porównaniu z tradycyjnymi halogenami. Dlatego zewnętrzne akcesoria wykorzystujące oświetlenie LED są dobrym sposobem na ograniczenie zużycia energii elektrycznej budynku.

Jeśli interesuje Cię oświetlenie LED, zajrzyj do tego działu. Znajdziesz w nim pomysły na oświetlenie sufitu, sposoby oświetlenia domu żarówkami i taśmami LED, a także zapoznasz się z opłacalnością zakupu żarówek energooszczędnych. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.