Pielęgnacja trawnika – zabiegi w pierwszym roku

Tuż po wysianiu nasion do gruntu trawnik wymaga zabiegu, który nazywa się wałowaniem. Wałowanie ma na celu dociśnięcie nasion w taki sposób, by były w stanie pobierać wodę z podłoża. Zabieg ten zapobiega także wymywaniu nasion przez wodę, także deszcz lub wywiewaniu przez wiatr.

Bardzo ważne, jeśli chodzi o zabiegi w pierwszym roku od wysiania lub wyłożenia trawnika, najważniejszym jest podlewanie. Wymaga tego zarówno trawnik z wysiewu nasion, jak i trawa z rolki. W przypadku tego pierwszego ważne jest, by stosować rozproszony strumień wody, gdyż ten pod dużym ciśnieniem mógłby spowodować wypłukanie nasion. Podłoże w obu wypadkach powinno być stale wilgotne, gdyż świeżo posiana lub wyłożona trawa nie lubi suszy. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w okresie upałów, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia darni. W pierwszym tygodniu zaleca się podlewanie trawnika nawet codziennie, a w następnym i kolejnych już co kilka, od dwóch do trzech dni lub w razie potrzeby. Z podlewaniem jednak również nie należy przesadzać, gdyż zbyt duża wilgotność może doprowadzić do zahamowania wzrostu korzeni.

Niezbędne zabiegi w pierwszym roku to także systematyczna pielęgnacja trawy w postaci koszenia. Kiedy świeżo wysiada trawa osiągnie wysokość około 10 cm (najczęściej będzie to miało miejsce po kilku tygodniach), można skrócić źdźbła kosiarką o około 1/3 długości, raczej nie więcej. Kolejne 3-4 koszenia powinny wyglądać tak samo, a po tym czasie można przejść do pielęgnacji trawnika na utrzymanie go w pięknej, zielonej formie. Trawę z rolki kosi się po upływie tego samego czasu i przy tej samej wysokości, jednak sama wysokość koszenia może być standardowa od pierwszego zabiegu.

Jeśli chodzi o pielęgnację trawnika, jaką stanowi nawożenie, zabieg przeprowadza się wczesną jesienią. Nawożenie wymaga zastosowania specjalnego nawozu jesiennego w dawce zgodnej z zaleceniami producenta. Trawy z rolki nie trzeba nawozić.

Pielęgnacja trawy – utrzymanie pięknego trawnika

Po pierwszych miesiącach, a nawet po roku, kiedy trawnik jest już dobrze ukorzeniony, wszystkie zabiegi pielęgnacyjne mają na celu utrzymanie go w dobrej kondycji. Nadal wymaga systematycznego podlewania, szczególnie w porze suchej, kiedy nie można liczyć na opady deszczu. Wówczas trawę należy podlewać rozproszonym strumieniem. Gleba powinna być nawilżona do głębokości około 15 cm. Dobrze jest utrzymywać stałą wilgotność trawnika i podlewać go za każdym razem, kiedy wierzchnia warstwa wyschnie na głębokości kilku centymetrów.

Aby trawnik każdorazowo odradzał się na wiosnę i cieszył pięknej zieleni, wymaga nawożenia jesienią. W tym celu ponownie stosuje się nawozy jesienne z niewielką zawartością azotu i dużą ilością fosforu oraz potasu w składzie. Dzięki potasowi trawa nabiera odporności na niekorzystne czynniki atmosferyczne, w tym przede wszystkim mróz. Fosfor z kolei stymuluje system korzeniowy do wzrostu i poprawia jakość procesów życiowych darni. Dzięki jesiennemu nawożeniu trawa na wiosnę nie wymaga długotrwałego procesu regeneracji.

Co oczywiste, chyba najważniejszym zabiegiem pielęgnacji trawnika jest koszenie. Zaleca się przeprowadzać je częściej, ale skracając źdźbła o mniejszą długość – raz w tygodniu lub nawet częściej. Pożądanym zabiegiem jest także wertykulacja trawnika, która pozwala na usunięcie nieestetycznych, obumarłych części roślin oraz mchu i chwastów.