Rozbudowa domu

Rozbudowa domu to rodzaj prac budowlanych, w wyniku których powstaje nowa część istniejącego już obiektu mieszkalnego. W wyniku tego rodzaju działań zwiększa się powierzchnia użytkowa domu. Do typowych prac związanych z rozbudową budynku należy dobudowa kolejnych pomieszczeń, adaptacja poddasza, bądź stworzenie dodatkowych, zintegrowanych z budynkiem przestrzeni mieszkalnych. Wszystkie owe prace wymagają załatwienia stosownych formalności.

Wszystko o rozbudowa domu!

Zapoznaj się z informacjami na temat rozbudowa domu. Nasze sprawdzone porady związane z rozbudowa domu pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

10 rzeczy które powinieneś wiedzieć przed budową domu

10 rzeczy które powinieneś wiedzieć przed budową domu

Budowa własnego domu to dość skomplikowany i wieloetapowy proces. Z pewnością warto się do niego precyzyjnie przygotować. Im lepiej zaplanujemy całe przedsięwzięcie, tym większe szanse na to, że budowa nie przyniesie nam przykrych niespodzianek. Dlatego poniżej opiszemy 10 rzeczy, które warto wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem prac - czy to budowy, czy rozbudowy domu. Prześledzimy etapy od znalezienia właściwego kierownika budowy aż do odpowiedniego zorganizowania placu budowy. Sprawdzimy zarówno system gospodarczy, jak i system zlecony.

Murowanie komina krok po kroku - poradnik dla każdego

Murowanie komina krok po kroku - poradnik dla każdego

Komin to jeden z najważniejszych elementów wentylacji niemal każdego domu. To właśnie od wydajności jego działania zależy komfort mieszkalny i bezpieczeństwo domowników. Budowa murowanego komina nie jest szczególnie skomplikowana. W poniższym artykule opiszemy krok po kroku, jak zbudować komin. Dzięki nam murarz nie będzie Ci potrzebny!

Tego nie da się zepsuć, a jednak...

Tego nie da się zepsuć, a jednak...

Chyba każdy z czytelników słyszał kiedyś o głupich błędach wykonywanych podczas prac remontowo budowlanych, czy w trakcie rozbudowy domu. Jedne wywołują uśmiech na twarzy, inne przywołują na myśl mniej cenzuralne określenia. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka ciekawych historyjek, które zobrazują fachowość niektórych wykonawców.

Rozbudowa domu. Co na to przepisy?

Rozbudowa domu. Co na to przepisy?

Gdy wybudowany przed laty dom staje się za ciasny i niewygodny, przychodzi czas na zmiany. Najbardziej radykalną jest przeprowadzka. Najczęściej problem można jednak rozwiązać prościej. Wystarczy rozbudowa domu. Jakich formalności należy dopilnować, aby nie narazić się przy tej okazji na zarzut popełnienia samowoli budowlanej? I czy można znaleźć projekty domów jednorodzinnych do rozbudowy?

Zwrot VAT za materiały budowlane 2016 i 2017 - jak odzyskać podatek?

Zwrot VAT za materiały budowlane 2016 i 2017 - jak odzyskać podatek?

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej wywołało nagły wzrost podatku VAT za materiały budowlane (z 7 do 22% - obecnie 8% i 23%). W tym samym czasie organy władzy państwowej wprowadziły ulgę budowlaną, która miała załagodzić szok cenowy. Osoby, które od 2004 do 2013 roku poniosły koszty w związku z budową, mogły liczyć na zwrot części podatku VAT. Wraz z rozpoczęciem 2014 roku zmodyfikowano zapisy ustawowe, a z ulgi mogą skorzystać już tylko nieliczni.

Sposoby na tanią budowę domu

Sposoby na tanią budowę domu

Niepewne czasy zmuszają wielu inwestorów do poszukiwania oszczędności. Przed przystąpieniem do budowy domu coraz częściej pojawiają się pytania - jak ograniczyć koszty? Czy tania budowa domu jest w ogóle możliwa? Czy firma budowlana jest niezbędna? A może lepszy będzie system gospodarczy? Okazuje się, że istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą inwestorowi na poniesienie odczuwalnych oszczędności.

Budowa domu systemem gospodarczym - potencjalne oszczędności i co musisz pamiętać?

Budowa domu systemem gospodarczym - potencjalne oszczędności i co musisz pamiętać?

Każdy dom możemy zbudować systemem gospodarczym, bądź zleconym. Szacuje się, że niemal 50 % domów jednorodzinnych powstających w Polsce zostaje wykonana w oparciu o system gospodarczy, czyli w ramach hasła "Zrób to sam!". Dodatkowo zdecydowana większość inwestorów bierze kredyt  na budowę domu. Z czego wynika taka popularność tego rozwiązania? Jakie są potencjalne oszczędności? I na co należy zwracać szczególną uwagę? I czego, jak na przykład kontroli kierownika budowy, nie możesz zrobić sam?

Nowe prawo budowlane zwiększy liczbę budowanych domów w Polsce

Nowe prawo budowlane zwiększy liczbę budowanych domów w Polsce

W 2015 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo Budowlane. Nowe zapisy mają działać na korzyść prywatnych inwestorów i zachęcić ich do rozpoczęcia inwestycji budowlanych - budowy, czy rozbudowy. W nowych zapisach prawnych zniesiono kilka najbardziej uciążliwych obowiązków inwestora i uproszczono niektóre formalności, wzmocniona zostanie również pozycja i zakres obowiązków kierownika budowy. Zmieni się również nieco sam odbiór domu do użytkowania. Poniżej przedstawimy najważniejsze zmiany i wskażemy korzyści wynikające z nowych zapisów prawa budowlanego.

Rozbudowa domu – analizujemy koszty, potrzebne dokumenty i dostępne projekty

Rozbudowa domu – analizujemy koszty, potrzebne dokumenty i dostępne projekty

Prace budowlane wymagają zwykle nie tylko nakładów finansowych, ale także wiążą się z licznymi procedurami. Większe prace budowlane wymagają zgłoszenia chęci przeprowadzenia robót budowlanych w odpowiednim. Dotyczy to również rozbudowy domu. Rozbudowa domu pomimo braku zgody na rozbudowę domu oznacza samowolę budowlaną, która może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla właściciela domu. Aby uniknąć problemów należy stosować się do obowiązujących przepisów prawa budowlanego.

Dobudowa garażu do domu jednorodzinnego - koszty, procedura, potrzebne zezwolenia, podjazd do garażu

Dobudowa garażu do domu jednorodzinnego - koszty, procedura, potrzebne zezwolenia, podjazd do garażu

Przy zakupie lub budowie domu, czynniki ekonomiczne sprawiają, że właściciele odkładają sprawę budowy garażu na czas bliżej nieokreślony. Osoby które mogą  pochwalić się własnym domem jednorodzinnym, niejednokrotnie dopiero po pewnym czasie dochodzą do wniosku, że rozbudowa domu o garaż jest sprawą o pierwszorzędnym znaczeniu. Sprawdźmy więc, ile kosztuje dobudowa garażu do domu jednorodzinnego wraz z podjazdem, jakich formalności musimy dopełnić i ile czasu potrwa sama budowa.

Ile kosztuje budowa domu? Darmowy kalkulator kosztów budowy!

Ile kosztuje budowa domu? Darmowy kalkulator kosztów budowy!

Budowa parterowego domu jednorodzinnego jest bardzo dużym wydatkiem, na który należy się odpowiednio przygotować. Nie istnieje jeden, uniwersalny kosztorys, który mógłby być pomocny w określeniu wszystkich wydatków. Co prawda, kosztorys możemy zakupić wraz z projektem budowlanym, jednak często jest on mało miarodajny. Sprawdźmy, jaki jest koszt budowy domu parterowego 2014!

Kierownik budowy - kto może nim być

Kierownik budowy - kto może nim być

Kierownik budowy jest jedną z najważniejszych osób, które koordynują i zarządzają procesami budowlanymi. Bez jego obecności nie można rozpoczynać ani prowadzić żadnej budowy ani rozbudowy domu, która wymaga pozwolenia na budowę oraz podlega bezpośrednim przepisom prawa budowlanego. Warto pamiętać, że za obecność kierownika budowy bezpośrednio odpowiada inwestor.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę w 5 krokach?

Jak uzyskać pozwolenie na budowę w 5 krokach?

Pozwolenie na budowę to dokument niezbędny do rozpoczęcia jakichkolwiek prac budowlanych - budowy czy rozbudowy domu. Nie ważne, czy mamy zamiar wybudować niewielką altanę, czy potężny hotel, pozwolenie na budowę jest wymaganym dokumentem. Niestety zgodnie z polskim prawem jego zdobycie jest niełatwe i wiąże się aż z 32 różnymi procedurami urzędowymi. Dowiedz się więc, jak zdobyć pozwolenie na budowę w 5 krokach.

Rozbudowa domu - koszty, formalności i porady ekspertów

Czasem zdarza się, że w miarę upływu lat nasz dom staje się zbyt ciasny. Dlatego niektórzy inwestorzy decydują się na rozbudowę obiektu mieszkalnego. Rozbudowa budynku powinna zostać przeprowadzona w zgodzie z aktualnymi zapisami prawa budowlanego. W większości wypadków konieczny będzie projekt budowlany. Warto pamiętać, że rozbudowa budynku i przebudowa domu są traktowane podobnie jak wznoszenie nowych obiektów mieszkalnych. Rozbudowa budynku i przebudowa domu, którego obszar oddziaływania znajduje się na działce wymaga jedynie zgłoszenia. Inaczej wygląda sytuacja, w której dom jest zlokalizowany bliżej niż 3 metry od granicy działki. W tym wypadku obszar oddziaływania budynku wykracza poza granice posesji. Przebudowa bądź rozbudowa domu wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia.

Rozbudowa domu może polegać na zmianie użytkowania poddasza. Jeśli górna kondygnacja posiada status nieużytkowanego strychu, konieczna będzie zmiana jego przeznaczenia użytkowego. Tego rodzaju rozbudowa budynku nie musi polegać na szeroko pojętych pracach budowlanych. Jednak w jej wyniku dom zyskuje większą powierzchnię użytkową.

Zarówno rozbudowa domu jak i jego przebudowa powinny być zgodne z ograniczeniami wprowadzonymi przez plan zagospodarowania przestrzennego bądź warunki zabudowy. W niektórych wypadkach wprowadza się maksymalną kubaturę budynku. Jeśli nasz dom przekraczałby maksymalną wartość, wówczas prace nie będą możliwe do wykonania.

Decydując się na rozbudowę bądź przebudowę budynku warto też pamiętać o wykonaniu ekspertyzy technicznej istniejącego obiektu. W większości przypadków konieczny będzie też kierownik budowy, który sprawi, że rozbudowa lub przebudowa domu będzie realizowana zgodnie z zapisami prawa budowlanego.

Jeśli interesuje Cię rozbudowa domu lub jego przebudowa, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak przebiegają poszczególne etapy inwestycji, określimy na czym polega rozbudowa i przebudowa domu, a także wskażemy orientacyjne koszty. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij