Rynny na dach domu jednorodzinnego

Rynny w domu jednorodzinnym - co musisz o nich wiedzieć

Systemy rynnowe są nieodłącznym elementem wyposażenia domów jednorodzinnych. Ich zadaniem nie jest wyłącznie odprowadzanie wody opadowej. Rynny PCV i metalowe służą też do ochrony elewacji i zabezpieczania jej przed nadmiernym zawilgoceniem.

Nowoczesne systemy rynnowe to z reguły produkty z PVC. Są to lekkie, łatwe w montażu elementy, nadające się pod wszystkie pokrycia dachowe. Rynny PCV i plastikowa rura spustowa są odporne na ataki korozji, a także działanie niesprzyjających warunków pogodowych. Skutecznie odprowadzają deszczówkę i sprawiają, że pokrycie dachowe posiada eleganckie wykończenie. Niestety rynny PCV mają także swoje wady. Plastikowa rura spustowa oraz rynna nie będzie zbyt odporna na uszkodzenia mechaniczne. Najtańsze systemy rynnowe mają też skłonność do matowienia i odbarwiania. Dlatego warto zainwestować w rynny lepszej jakości. W ofertach handlowych znajdziemy produkty z PVC barwionego w masie. Można je dopasować kolorystycznie pod elewację budynku i pokrycia dachowe. Taka rynna, czy rura spustowa zachowa swój pierwotny kolor i zapewni ochronę przed nadmierną wilgocią.

W ofertach handlowych pojawiają się także rynny z metalu. Jednak nie jest to już zbyt popularne rozwiązanie. Metalowe systemy rynnowe nie są w pełni uodpornione na działanie korozji. Dodatkową niedogodnością jest wysoka cena zakupu. Nawet najlepszej jakości systemy rynnowe z PCV będą tańsze w zakupie niż metalowa rura spustowa. Jedynym godnym uwagi atutem rynien metalowych jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Przed zakupem rynien warto zwrócić także uwagę na producenta. Do najbardziej znanych firm, produkujących rynny i pokrycia dachowe należą Braas, Marley, Lindab, Ruukki, Wavin i Gamrat.

Jeśli interesują Cię pokrycia dachowe oraz systemy rynnowe, zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz tu praktyczne wskazówki dotyczące budowy dachu. Podpowiemy Ci, który dach będzie dobrym rozwiązaniem, wskażemy jak odprowadzić deszczówkę i określimy orientacyjne koszty inwestycyjne. Na dole strony prezentujemy listę powiązanych tematów.