Schody wewnętrzne – jedno-, dwu- i trójbiegowe

Wybór schodów do domu, nie tylko tych na piętro, ale także na poddasze, jest podyktowany z jednej strony możliwościami kubatury budynku, a z drugiej chęcią dopasowania ich pod kątem stylu i aranżacji do wnętrza. Do wyboru jest kilka rodzajów schodów wewnętrznych, które wymagają krótkiego omówienia.

Schody jednobiegowe to rozwiązanie raczej do przestronnych domów. Zdecydowanie mniej miejsca zajmują na przykład schody kręcone wewnętrzne. Z jednobiegowymi może być już kłopot w małym domu. Najlepiej sprawdzają się w przypadku niskich kondygnacji, gdyż brak spocznika może powodować dyskomfort użytkowników podczas użytkowania. Zwłaszcza u osób starszych lub dzieci. Najbardziej ergonomiczna jest nieparzysta liczba stopni w przypadku zastosowania tych schodów wewnętrznych. Ich zaletą jest także fakt, że są stosunkowo tanie.

Kolejny rodzaj to schody zabiegowe z jednym zabiegiem, czyli takie, w których w dolnej części znajduje się kilka stopni zabiegowych, a pozostała część to schody z prostym biegiem. Również w wypadku tych schodów wewnętrznych do domu nie ma co liczyć na oszczędność miejsca, gdyż zajmują go tyle, co omówione już schody jednobiegowe.

Schody dwubiegowe ze spocznikiem dzielą się na dwa, równoległe względem siebie biegi – dolny i górny – które łączy spocznik. Najprościej można je porównać do schodów na klatce schodowej w bloku mieszkalnym, ale czasem znajdują także zastosowanie jako schody wewnętrzne do domu. Znacznie ułatwiają użytkowanie i zapewniają komfort osobom starszym i dzieciom.

Podobne do schodów dwubiegowych są schody trójbiegowe, o które jednak można się pokusić w dużych domach, gdyż wymagają naprawdę sporo miejsca. Świetnie prezentują się na przykład jako schody dywanowe drewniane, doskonale wpisując się w eleganckie, klasyczne wnętrza. Przy ich wyborze do domu trzeba się jednak liczyć z tym, że ceny tego rozwiązania nie należą do najniższych.

Schody kręcone wewnętrzne oraz zabiegowe

Schody kręcone wewnętrzne, czyli tak zwane spiralne posiadają bieg, który obrazowo mówiąc, jest wpisany w koło. Ich niewątpliwą zaletą jest ograniczone miejsce jakie zajmują. Świetnie nadają się zatem jako schody na poddasze użytkowe. Trzeba się jednak liczyć z tym, że są dość strome i mogą nastręczyć problemów przy wchodzeniu osobom starszym oraz dzieciom. Nic nie stoi z kolei na przeszkodzie, by montować je w mniej użytkowanych miejscach. Ich zaletą jest fakt, że w porównaniu z innymi schodami wewnętrznymi, wymagającymi często budowania wymyślnych konstrukcji, są dość tanie. Ceny, jeśli chodzi o schody spiralne, zaczynają się już poniżej dwóch tysięcy i można je zakupić w marketach wykończeniowo-budowlanych. Świetnie prezentują się przede wszystkim jako schody drewniane.

Ostatni z omawianych rodzajów to schody zabiegowe, które są rodzajem schodów dwubiegowych. Różnica polega na tym, że posiadają kilka klinowych stopni zamiast spocznika. Przez to są szersze od strony ściany, zwężenie w pozostałe części determinuje miejsce, gdzie należy bezpiecznie ustawiać stopę. Znów nie nadają się zbytnio do domu, gdzie mieszkają osoby starsze i dzieci, gdyż obecność stopni w kształcie klina zmniejsza komfort użytkowania.