Schody zewnętrzne do domu – parametry

Schody zewnętrzne do domu jednorodzinnego wymagają zachowania odpowiednich parametrów po to, by z jednej strony były wygodne w użytkowaniu przez domowników, a z drugiej – co najważniejsze – bezpieczne. Szacuje się, że przeciętna długość kroku człowieka wynosi około 60-65 cm. Na tej podstawie dokonano specjalnych obliczeń, z których można było wykazać, jaki jest najbardziej optymalny wymiar schodów. Okazuje się, że najwygodniejsze w użytkowaniu schody to takie, których wysokości wynosi 18 cm, a szerokość – 27 cm. Takie parametry mieszczą się właśnie w granicach długości przeciętnego kroku w taki sposób, że nie jest wymagane ani jego zwiększanie, ani niekomfortowe zmniejszanie.

Schody wejściowe do domu dobrze, by były zgodne z omawianymi parametrami, co jednak nie jest już tak istotne, jeśli chodzi o mniej użytkowane schody tarasowe przed domem. Wymiary schodów zewnętrznych są jednak często determinowane przez samą bryłę budynku, a zachowanie rekomendowanych parametrów nie jest możliwe. Tym bardziej należy mieć na uwadze, że projekt schodów jest niezwykle ważny na etapie projektowania samego budynku. Schody wejściowe czy też schody tarasowe w sytuacji, kiedy nie jest możliwe zastosowanie optymalnych wymiarów, powinny powstać w zgodzie z prostą zasadą. Mówi ona, że im stopnie schodów są wyższe, tym węższe muszą być. Analogicznie niższe schody wymagają zastosowania większej szerokości. Schody na zewnątrz domu jednorodzinnego buduje się zatem przy przestrzeganiu tej zasady oraz odpowiednich proporcji.

Schody zewnętrzne do domu jednorodzinnego – porady

Najpopularniejszą technologią budowy schodów na zewnątrz jest ich wykonanie z betonu i pokrycie odpowiednim materiałem. W zależności od indywidualnych preferencji może to być na przykład klinkier, kamień, płytki, a nawet drewno. Jeśli chodzi o schody tarasowe, dobrze sprawdza się również kostka brukowa jako materiał.

Przyjęło się mówić, że schody wejściowe stanowią wizytówkę domu i zaproszenie do niego. Wiadomo, że walor estetyczny jest tutaj niezwykle ważny. Istotne, by schody współgrały z całym stylem domu jednorodzinnego, ale nie należy zapominać o wymiarze użytkowym. Ważna jest przede wszystkim trwałość i wytrzymałość schodów, tym zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych, jak deszcze czy mróz. Ponadto schody powinny być w jak najmniejszym stopniu podatne na ścieranie, co pozwala na wydłużenie ich żywotności oraz w pewnym sensie determinuje także bezpieczeństwo użytkowania. Często wytarte schody to jednocześnie o wiele bardziej śliskie schody.

Często pomijaną kwestią jest łatwość utrzymania schodów przed domem w czystości. Warto to wziąć pod uwagę przy wyborze materiału wykończeniowego. We wszelkiego rodzaju chropowatościach, na przykład popularnych płytek może się osadzać brud, a jego usunięcie będzie wymagało regularnego szorowania. To z kolei przyczynia się do ścieralności i koło się zamyka. O wiele korzystniej jest wybrać jednolite, łatwe w czyszczeniu materiały wykończeniowe, które w niczym nie ustępują wspomnianym chropowatym płytkom w atrakcyjności.