Stropy - rodzaje, właściwości, ceny, opinie, porady przy wyborze

Stropy to jedne z najważniejszych elementów każdego budynku. Spełniają wiele zadań, dlatego też muszą być idealnie wykonane. Na rynku dostępne są różne rodzaje wspomnianych konstrukcji. Popularnością cieszą się stropy drewniane, żelbetowe i ceramiczne. Opiszemy je w tym teście podając ich właściwości, zastosowania i ceny.

Rodzaje stropów

Stropy to bardzo ważne konstrukcje budowlane. W najprostszej definicji są poziome przegrody budynku dzielące go na kondygnacje. W ogólnym rozumieniu składają się z trzech elementów. Jest to konstrukcja nośna, podłoga i sufit. Stropy to jedne z najważniejszych elementów budynku spełniające wiele zadań. Przenoszą obciążenia stałe i użytkowe na pionowe elementy nośne jak ściany czy słupy. Do tego usztywniają budynek i stanowią izolację poszczególnych kondygnacji przed parą wodną czy dźwiękami. W budynkach funkcjonują różne rodzaje stropów. Najpopularniejsze są wersje drewniane, żelbetowe i ceramiczne.

Stropy drewniane dzielą się w zasadzie na trzy rodzaje. Pierwszy z nich to tradycyjny strop belkowy. Do dyspozycji mamy również strop żebrowy oraz belkowo-żebrowy. W wielu budynkach odnajdziemy też konstrukcje wykonane z prefabrykatów. Konstruuje się je szybko i wygodnie. Poza nimi odnajdziemy też stropy ceramiczne. Każdy z wymienionych rodzajów ma swoje wady i zalety. Przedstawimy je poniżej wraz z zastosowaniem i cenami. Na początek zajmiemy się drewnianymi wersjami stropów.

Stropy drewniane i ich rodzaje

W domach murowanych najczęściej pojawia się klasyczny strop belkowy. Powstaje z belek z litego drewna ułożonych w rzędzie. Można go też wykonać z płyt OSB i drewna klejonego. Standardowe wymiary belek to 20-40 cm wysokości, 8-20 cm szerokości i około 15 cm długości. Tymczasem rozstaw tych elementów waha się w granicach 60-150 cm. Odsłonięty strop belkowy ma duże walory dekoracyjne, pod warunkiem, że został starannie wykonany. Teraz czas na podanie przybliżonej ceny za strop belkowy o przykładowej rozpiętości 100 m². Koszt wszystkich niezbędnych materiałów wyniesie około 20-25 tysięcy zł. Za wykonanie konstrukcji przez fachowców zapłacimy od 2700 do 5000 zł.

Stropy drewniane nie powstają wyłącznie z belek. Doskonałym przykładem na potwierdzenie tych słów jest strop żebrowy. Co już sugeruje nazwa, elementy nośne stanowią tu specjalne żebra rozstawione, co 30-60 cm. Najczęściej powstają z litego drewna, ale spotyka się też wersje z drewna klejonego czy drewnopodobnych dwuteowników. Strop żebrowy a konkretnie jego elementy powinny mieć od 3 cm do 4,5 cm grubości oraz 20 cm do 25 cm szerokości. Tymczasem ich długość sięga 5 metrów. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze strop żebrowy jest lżejszy od wersji betonowych. Nie jest trudny w modyfikacji i z łatwością wykonamy na nim rozmaite instalacje.

Ostatnia popularną odmianą z tej kategorii są stropy belkowo-żebrowe. Stosuje się je tam gdzie nie ma możliwości stworzenia wersji belkowej lub żebrowej. W tym rozwiązaniu belki stanowią podporę dla żeber. Mogą być też z nimi połączone za pomocą metalowych wsporników. Co ciekawe do stworzenia stropu belkowo-żebrowego zużywa się mniej drewna niż we wcześniej opisywanych rodzajach. Jednakże robocizna pochłania wyższe koszty. Dlatego też całkowita cena tej wersji jest zbliżona do klasycznej belkowej.

Rodzaje stropów prefabrykowanych – stropy panelowe i gestożebrowe Tervia

Nowoczesne budownictwo nie musi korzystać wyłącznie z drewna. Świadczą o tym różne rodzaje stropów prefabrykowanych. Są to stropy wykonane z gotowych elementów powstających w zakładzie prefabrykacji. Są łatwe i szybkie w montażu gdyż nie wymagają podpór. Odznaczają się też stosunkowo niską ceną. Często stosowane są płyty stropowe kanałowe i kanałowe sprężone. Ciekawym rozwiązanie stanowią też płyty stropowe z betonu komórkowego. To oczywiście nie jedyne rodzaje stropów prefabrykowanych.

Na rynku, kilka lat temu pojawiła się technologia stropów panelowych. Podczas prac nie trzeba korzystać z ciężkiego sprzętu. Do montażu wystarczy lekki dźwig, ponieważ będzie podnosił lekkie płyty stropowe strunobetonowe. Mają one szerokość 60 cm, nie trzeba ich podpierać ani tworzyć deskowania. Po ułożeniu, pomiędzy płyty wylewa się beton, wykonuje dodatkowe zbrojenie i to tyle. Kolejne rozwiązanie, czyli system filigran, ma wielu zwolenników. Wykorzystuje się tu prefabrykowane płyty stropowe żelbetowe uzupełniane warstwę betonu wylewaną na budowie.

Technika prefabrykacji to nie tylko płyty stropowe. Dzięki niej powstają też belki kratownicowe, które rozpościera się pomiędzy ścianami nośnymi budynku. Owe belki są jednym z elementów stropów gęstożebrowych Teriva. Przestrzenie pomiędzy nimi wypełnia się przystosowanymi do tego celu pustakami. Gdy wszystkie elementy stropu Tervia są już na miejscu wylewa się na nie warstwę nadbetonu. Do wad tej techniki zaliczamy duże koszty wykonania, konieczność użycia dużej ilości podpór czy podatność na klawiszowanie. Największe zalety to niezła izolacja termiczna, łatwy dostęp do prefabrykatów, możliwość ręcznego montażu. Stropy Tervia to ostatnie rodzaje stropów prefabrykowanych na naszej liście.

Rodzaje stropów ceramicznych i stropy żelbetowe

Solidne rozwiązanie to tak zwane stropy ceramiczne Ackermana. Są to rodzaje stropów gęstożebrowych betonowanych na miejscu budowy. Do ich stworzenia potrzebne jest kilka ważnych elementów. Pierwszym z nich jest deskowanie mające na celu podtrzymanie pustaków Ackermana. Pozostaje na miejscu do czasu pełnego zawiązania mieszanki betonowej. Kolejnym ważnym materiałem są belki zbrojeniowe z betonowymi stopkami. Pomiędzy nimi układa się wspomniane już pustaki Ackermana. Gdy ten etap zostanie wykonany, całość zalew się warstwą nadbetonu. Bardzo trudno odpowiedzieć ile kosztuje wykonanie takiej konstrukcji. Ceny zawsze są ustalane indywidualnie, duży wpływ na nie ma projekt budynku. To tyle, jeśli chodzi o stropy Ackermana.

Czas na ostatnie rodzaje stropów a mianowicie stropy żelbetowe. Można je śmiało nazwać klasycznym i popularnym rozwiązaniem. Szczególnie, gdy w budynku rozpiętość pomiędzy ścianami jest duża. Atutem jest też to, że stropy żelbetowe mogą mieć nietypowe kształty. Dzięki temu można je skonstruować w budynkach o skomplikowanej bryle. Nie bez znaczenia jest też doskonała izolacja akustyczna. Oczywiście stropy żelbetowe mają też wady. Jedną z nich jest słaba izolacja termiczna. Kolejne to duża waga obciążająca konstrukcję budynku, pracochłonność i niestety wysoka cena. I to już wszystkie rodzaje stropów ceramicznych, prefabrykowanych i drewnianych, które dla Państwa opisaliśmy.