Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim

Stan deweloperski to dopiero wierzchołek góry lodowej na drodze do zakwaterowania w mieszkaniu. Dokładnego zaplanowania wymaga szereg prac wykończeniowych we wszystkich pomieszczeniach. Od czego zacząć wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim? Zanim przejdziemy do malowania, układania podłóg i montowania różnych elementów, warto przejść przez kilka podstawowych kroków.

Po pierwsze zaplanowania wymaga wstawienie dodatkowych ścian działowych i wszelkie inne zmiany konstrukcyjne. Ocenie podlegać musi także plan instalacji elektrycznej, gdyż może się okazać, że będzie konieczny montaż dodatkowych gniazdek. Podobnie skontrolować należy podłączenia hydrauliczne i ogólny stan mieszkania. Wszelkie ewentualne niedociągnięcia najlepiej zniwelować lub usunąć na tym etapie. Przydatna może się okazać pomoc eksperta, który oceni mieszkanie fachowym okiem. Cena takiej usługi nie jest wygórowana, więc warto.

W sprawdzonym mieszkaniu i po dokonaniu ewentualnych planów przystąpić można do stawiania ścian, wykonania całej instalacji elektrycznej oraz w pierwszej kolejności do wykończenia ścian i podłóg. W kolejnym etapie pozostaje do przeprowadzenia malowanie i montaż wszelkich urządzeń oraz elementów wyposażenia.

Kosztorys wykończenia mieszkania – o czym pamiętać?

Jak zabrać się za kosztorys wykończenia mieszkania, by niczego nie pominąć? Sposoby na jego sporządzenie są dwa. Można albo podliczać koszty dla poszczególnych elementów i materiałów w każdym pomieszczeniu po kolei, albo podliczać elementy wspólne dla wszystkich pomieszczeń, czyli po kolei, podłogi, ściany, ogrzewanie i dopiero w dalszej kolejności. Wybór sposobu zależy od indywidualnych preferencji. W pierwszym przypadku pomocne okażą się kalkulatory online, na przykład kalkulator kosztów remontu i wykończenia mieszkania.

Na kosztorys wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim wpływ mają ceny materiałów oraz stawki za tak zwaną robociznę. Cena za m2 może być zatem bardzo zróżnicowana. O ile z asortymentu marketów wykończeniowo-budowlanych można wybrać materiały i elementy wyposażenia ze średniej półki i nieco na nich przyoszczędzić, o tyle nie warto tego robić w przypadku wykonawców. Z reguły tani fachowcy przyjmują wiele zleceń, więc przy realizacji goni ich czas. Przy wykańczaniu mieszkania pośpiech jest złym doradcą. Wiele rozwiązań musi nam służyć przez lata, więc warto, by były wykonane w solidny i trwały sposób. Ewentualne poprawki czy przyspieszony remont wygenerują dodatkowe koszty i cała poczyniona na wykonawstwie oszczędność pójdzie w zapomnienie. Przy wyborze ekipy remontowo-wykończeniowej priorytetem powinna być zatem nie cena za m2, lecz renoma firmy na rynku i rekomendacje znajomych.

Na szczęście istnieje sporo prac, które można wykonać samodzielnie. Do trudnych zadań z całą pewnością nie należy układanie paneli, a nawet płytek. Wystarczy tylko zapoznać się z poradnikami, jak to zrobić krok po kroku. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, korzystniej zwrócić się po pomoc fachowców. Najkorzystniejsza cena nie powinna być jednak jedynym kryterium wyboru.