Cennik wyciągu na Kasprowy Wierch – rodzaje biletów

Przebywając w Zakopanem, warto wybrać się do Kuźnic. To tam działa kabinowa kolejka linowa, którą dotrzemy na Kasprowy Wierch. Kolejka linowa działa przez cały rok, a ceny biletów zostały podzielone według terminów. Obowiązuje podział na sezon wysoki oraz sezon niski.

  • Ceny biletów w sezonie niskim – są nieco niższe. Obowiązujący w sezonie niskim cennik wyciągu na Kasprowy Wierch trwa od 15 kwietnia do 26 kwietnia 2024 roku, od 6 maja do 17 maja 2024 roku oraz w terminach od 3 czerwca do 21 czerwca 2024 roku.
  • Ceny biletów w sezonie wysokim – przejazd kolejką linową w sezonie wysokim może być nieco droższy. Sezon wysoki trwa w okresie od 16 grudnia 2023 do 14 kwietnia 2024, od 27 kwietnia do 5 maja 2024, od 18 maja do 2 czerwca 2024 oraz od 22 czerwca do 30 września 2024 roku.

Ceny biletów mogą różnić się także w zależności od sposobu dokonania zakupów. Przebywając pod Zakopanem, możemy zamówić bilety w kasach biletowych (biletomatach). Jednak na tym nie koniec możliwości. Polskie Koleje Linowe umożliwiły zakup biletów online. Ceny biletów zakupionych na stronie internetowej mogą różnić się od tych, dostępnych w kasach automatycznych. Ciekawostką jest także Tourpass Ekspresowy, który można nabyć w biurze obsługi w Kuźnicach. Tourpass Ekspresowy umożliwia rezerwację godziny przejazdu, a pula dostępnych biletów jest ograniczona. Warto także wspomnieć, że zakup będzie możliwy wyłącznie przy użyciu karty.

Opisując cennik wyciągu na Kasprowy Wierch, warto przedstawić rodzaje dostępnych biletów. Kolejka linowa przewozi turystów w dwie strony, jednak w ofercie sprzedaży znajduje się również bilet w jedną stronę. Ceny biletów mogą być również zależne od uprawnienia do ulg. Zarówno bilet w jedną stronę, jak i w dwie strony można nabyć w wersji normalnej oraz ulgowej. Dostępne w atrakcyjnych cenach bilety ulgowe przysługują:

  • Dzieciom i młodzieży do 15 lat (obowiązkowe okazanie dokumentu potwierdzającego wiek małoletniego).
  • Młodzieży szkolnej na podstawie ważnej legitymacji szkolnej, legitymacji EURO 26 bądź legitymacji ISIC.
  • Studentom do 26 roku życia na podstawie ważnego dokumentu (legitymacja studencka, legitymacja ISIC lub EURO 26).
  • Osobom, które ukończyły 65 rok życia (za okazaniem dokumentu potwierdzającego wiek).
  • Osobom z niepełnosprawnością ze stopniem znacznym (za okazaniem legitymacji osoby niepełnosprawnej lub ważnego orzeczenia o niepełnosprawności).
  • Osobom niewidomym, które poruszają się z przewodnikiem lub psem przewodnikiem (za okazaniem ważnej legitymacji osoby niepełnosprawnej lub ważnego orzeczenia o niepełnosprawności).
  • Opiekunom wyżej wymienionych osób niepełnosprawnych.

Gdzie znajduje się kolejka linowa na Kasprowy Wierch i jak się do niej dostać?

Przebywając w Zakopanem, możemy łatwo dostać się do Kuźnic. Co prawda, nie dojedziemy tu prywatnym samochodem, jednak możemy skorzystać z rozbudowanej bazy busów, które kursują z centrum Zakopanego bądź z Ronda Jana Pawła II. Podróż własnym transportem można zakończyć na płatnym parkingu.

Na sam szczyt góry dojedziemy na kilka sposobów. Dużą popularnością cieszy się kabinowa kolejka linowa. Możemy z niej korzystać przez cały rok. Ciekawostką jest także kolejka krzesełkowa z Doliny Goryczkowej, z której skorzystamy w sezonie narciarskim. Trzecia możliwość to kolejka z Doliny Gąsiennicowej, którą również uruchamia się w sezonie narciarskim.

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch – godziny otwarcia, czas przejazdu

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch działa w godzinach od 8:00 do 16:00. Z ostatniego wjazdu na szczyt możemy skorzystać o godzinie 14:00. W jednej kabinie mieści się do 60 osób.

Ciekawostką jest również sam czas podróży. Przejazd z Kuźnic na Kasprowy Wierch trwa około 20 minut. Co więcej, bilet w obie strony uprawnia do przebywania na szczycie przez 1 godzinę i 40 minut. Możemy też zakupić bilet w jedną stronę.

Trasę z Kuźnic na Kasprowy Wierch można także pokonać pieszo. Popularnym i najłatwiejszym szlakiem turystycznym jest trasa z Kuźnic przez Myślenickie Turnie. Szlak rozciąga się na około 7 km, a orientacyjny czas przejścia w jedną stronę to około 3 godziny. Istnieje także nieco trudniejszy szlak, który wiedzie przez Halę Gąsiennicową. Cała trasa liczy około 7,5 kilometra. Do Hali Gąsiennicowej idziemy po szlaku niebieskim, następnie wstępujemy na szlak żółty. Pokonanie trasy w jedną stronę zajmuje około 4 godziny.