Jak skuć tynk ze ściany lub z sufitu?

Kucie starego tynku młotkiem i przecinakiem

Wiele osób zastanawia się, czy można samodzielnie przeprowadzić zbijanie tynku lub demontaż elewacji. Samodzielne prace są możliwe, jednak dość mocno uciążliwe. Zrywanie tynku ze ścian lub z sufitu można wykonać na kilka sposobów. Bez względu na wybraną metodę, warto rozpocząć o odpowiedniego przygotowania.

Demontaż elewacji czy zrywanie starego tynku zawsze powinno być poprzedzone zabezpieczeniem otoczenia. Prace wygenerują dużą ilość pyłu i odpadów, dlatego warto zawczasu przemyśleć kwestię utylizacji. Możemy wynająć kontener na gruz, co znacząco ułatwi sprzątanie. Warto także pamiętać, że zbijanie tynku może zniszczyć ustawione w pobliżu meble i elementy wyposażenia. Dlatego warto usunąć z pomieszczeń wszystkie rzeczy, które można wynieść. Stałe elementy wyposażenia pomieszczenia warto przykryć folią i kartonami, w celu zabezpieczenia powierzchni. Bardzo ważne będzie także zastosowanie odzieży ochronnej, rękawiczek, okularów i maski, które zabezpieczą nas przed pyłem, kurzem i odpryskami.

Nasze pomieszczenie jest już przygotowane. Zatem, jak skuć tynk ze ściany lub sufitu? Wszystko zależy od powierzchni, którą musimy wyremontować. Przy niewielkich fragmentach ścian, możemy wykonać zrywanie tynku za pomocą młotka i przecinaka. Niestety tego typu działania byłyby zbyt uciążliwe przy większych powierzchniach. Dlatego demontaż elewacji czy zbijanie tynku z całej powierzchni ścian i sufitu, na ogół wykonuje się przy pomocy specjalistycznych narzędzi.

Ręczne skuwanie za pomocą młotka i przecinaka można zastosować przy niemal wszystkich ścianach. Należy kuć tynk do cegły. Przecinak trzyma się jak najbardziej równolegle do ściany i uderza w niego młotkiem. Bardzo ważny jest kierunek skrobania ścian. Zaleca się zrywanie tynku od środka ściany i kierowanie się do narożników. Warto rozpocząć od najmniej widocznych przestrzeni pomieszczenia, co pozwoli na stosunkowo proste zamaskowanie ewentualnych błędów. Usuwanie starego tynku kończymy oczyszczeniem podłoża. Najlepiej sprawdzi się do tego szczotka druciana, którą usuniemy pozostałości po skuwaniu. Można użyć dwóch szczotek, na początku twardej, następnie miękkiej. Przed położeniem nowego tynku warto dodatkowo usunąć ze ścian pył i kurz.

Jaka maszyna do skuwania tynków?

Ręczne skuwanie tynku z sufitu za pomocą młotka i przecinaka mogłoby być nadmiernie uciążliwe i bardzo czasochłonne. To samo dotyczy skrobania ścian o większej powierzchni. Dlatego większość osób decyduje się na zastosowanie bardziej specjalistycznych narzędzi, które znacząco usprawnią cały proces remontowy.

Jak skuć tynk ze ściany? Do usuwania starych powierzchni można zastosować frezarki do tynków, szlifierki do betonu lub wiertarki udarowej. Pamiętajmy przy tym, że urządzenia wymagają pewnej znajomości obsługi i przynajmniej podstawowego doświadczenia. Usuwanie tynku bez odpowiedniego przygotowania wiąże się z dużym ryzykiem trwałego uszkodzenia ściany lub sufitu. Dlatego prace należy rozpocząć bardzo ostrożnie i dbać o to, by po dostaniu się do cegły, nie uszkodzić jej powierzchni.

Zrywanie tynku wiertarką udarową wymaga zastosowania szerszego dłuta. Przy długach 50 – 80 mm znacząco ułatwimy i usprawnimy całą pracę. Kolejnym sposobem jest wykorzystanie specjalnej szlifierki do betonu. Urządzenie możemy kupić lub wypożyczyć w specjalistycznej wypożyczalni sprzętu budowlanego. Warto wybrać model z regulacją prędkości obrotowej, co znacząco ułatwi i zwiększy bezpieczeństwo prac.

Zbijanie tynku za pomocą szlifierki może być równie skuteczne. Należy wykonać małe frezy o odpowiedniej głębokości. Regulacja głębokości frezu pozwoli na zmniejszenie ryzyka uszkodzenia ściany. Praca frezarką jest znacznie wygodniejsza niż ręczne kucie. Co więcej, zmniejszamy ryzyko uszkodzenia ścian wywołanego nieumiejętnym zrywaniem tynku.

Co wpływa na cennik skuwania tynków?

Cena skuwania tynków, a specyfika i wielkość zlecenia

Wiemy już, jak skuć tynk ze ściany lub z sufitu. Ze względu na wysoką czasochłonność i uciążliwość prac, większość inwestorów decyduje się na wynajęcie odpowiednich fachowców. W tym miejscu pojawia się pytanie, ile za metr skucia ściany? Okazuje się, że ceny usługi są mocno zróżnicowane, a na ostateczną stawkę wykonawców może wpłynąć kilka istotnych czynników.

Pierwszy czynnik to specyfika zlecenia. Cena skuwania tynków ze ścian i z sufitu rośnie wraz ze zwiększeniem stopnia skomplikowania usługi. Stawka może być zależna od rodzaju tynku, kształtu powierzchni, ilości ozdobników w ścianach, łuków i nieregularności. Dla przykładu, stawka za skuwanie starego tynku dekoracyjnego może być odczuwalnie wyższa od ceny, którą należy zapłacić za zbijanie tynku cementowo-wapiennego.

Stawka za m2 ceny kucia tynków do cegły może być także zależna od wielkości zlecenia. Zbijanie tynku we wszystkich pomieszczeniach domu jednorodzinnego będzie znacznie większym zleceniem niż skuwanie tynku z sufitu niewielkiej łazienki w mieszkaniu. Im więcej m2 do skucia i łatwiejsza do wykonania usługa, tym na ogół atrakcyjniejsza cena za m2. Przy większych zleceniach, inwestor jest w stanie wynegocjować znacznie atrakcyjniejsze ceny robocizny (w przeliczeniu na m2).

Ceny skrobania ścian, a lokalizacja usługi i doświadczenie fachowca

Na ceny skrobania ścian i zrywania tynku z sufitu z pewnością wpłynie lokalizacja inwestycji. Ceny robocizny różnią się w zależności od regionu naszego kraju. Najwyższe ceny usług remontowo-budowlanych odnotowuje się w centrach dużych miast. Cennik skuwania tynków w Warszawie może być przynajmniej o kilkanaście procent wyższy w porównaniu do stawek, które odnotowuje się w mniejszych miejscowościach. Najatrakcyjniejsza cena skuwania tynków dotyczy wykonawców działających na terenie niewielkich miejscowości. Niższe stawki robocizny odnotowuje się w małych miejscowościach wschodniej części kraju.

Cennik skuwania tynków ze ścian i sufitu może być też zależny od doświadczenia i renomy wykonawcy. W każdym mieście działają firmy remontowo-budowlane, oferujące usługi w różnych segmentach cenowych. Najniższa cena skrobania ścian przeważnie dotyczy początkujących wykonawców, którzy pracują na własny rachunek. W pośrednim standardzie cenowym znajdziemy już bardziej doświadczonych wykonawców i firmy remontowo-budowlane, które posiadają wyrobioną renomę. Pośredni standard jest najczęściej wybierany przez inwestorów ze względu na najlepszy kompromis pomiędzy ceną, a jakością. W górnej półce cenowej znajdziemy najbardziej doświadczone firmy remontowo-budowlane, które posiadają wyrobioną renomę.

Sama cena za m2 kucia ścian i sufitów nie powinna być jedynym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę podczas wyboru wykonawcy. Istotne jest także sprawdzenie kompetencji, zaplecza technologicznego i doświadczenia firmy remontowo-budowlanej. Najlepszym pomysłem dla porównania ceny oraz aktualnej oferty, jest zapoznanie się z kilkoma lokalnymi firmami, które odpowiedzą na wszystkie pytania i ustalą własną wycenę współpracy.